Δοξαστάριον Πέτρου, Α΄ τόμος, έκδοση 1821 & 1835

P

ptz

Guest
-Μήπως κάποιος συμφορουμίτης γνωρίζει αν υπάρχει σε ψηφιοποίηση η οπως αλλοιώς.Ομιλώ γιά την έκδοση Παρισίων-μετάφραση ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
-Μήπως κάποιος συμφορουμίτης γνωρίζει αν υπάρχει σε ψηφιοποίηση η οπως αλλοιώς.Ομιλώ γιά την έκδοση Παρισίων-μετάφραση ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ.

Δάσκαλε, χρόνια σας πολλά! Η Παναγία να σας σκέπει συνεχώς.

Μόνο σε επανέκδοση πρόσφατα από τις εκδόσεις Κουλτούρα κυκλοφορεί ο Α τόμος. Βλ. εδώ

Δ.
 
Last edited by a moderator:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Και σε ελαφρώς καλύτερη τιμή, εδώ.

Χρόνια σας πολλά κ. Τζανάκο!
 
-Μήπως κάποιος συμφορουμίτης γνωρίζει αν υπάρχει σε ψηφιοποίηση η οπως αλλοιώς.Ομιλώ γιά την έκδοση Παρισίων-μετάφραση ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ.
Δάσκαλε είναι του 1821 ή του 1825 ; είναι άλλη έκδοση ; έχω αυτή του Παρισιού που τιτλοφορείται " Δοξαστικά 1821 " και επανακυκλοφορεί από τις εκδόσεις Κουλτούρα . Περιέχει και τον περίφημο πρόλογο του Θάμυρι που από υπερβάλλον ζήλο ( υπέρ του δέοντος ) λέει τα όσα λέει περί της ανωτερώτητας των χαρακτήρων των Γάλλων έναντι των Βλάχων ( εννοεί τους Ρουμάνους ) τη " λεει " και λίγο στους δασκάλους για τις επιλογές τους και για το ότι οι χαρακτηρες ή θα είναι τυπογραφικοί ή χειρόγραφοι αλλά και γιατί τον ανακαλούν πίσω στην πατρίδα ... τώρα που - όπως γράφει επλησίασε στην πηγή της σοφίας .. και θελει την μερίδα του ( στη δόξα ! ). Επίσης χρησιμοποιεί και ένα σημάδι δικής του εμπνεύσεως ( τεθλασμένο βελάκι στην αλλαγή σειράς όταν συννεχίζεται η λέξη )
Τέλος δεν περιέχει τα δοξαστικά Τριωδίου - Πεντηκοσταρίου . ( τα προοόριζε για Β τόμο )
 

xrysafis

Μέλος
Τέλος δεν περιέχει τα δοξαστικά Τριωδίου - Πεντηκοσταρίου . ( τα προοόριζε για Β τόμο )
Περιέχει όμως όλα τα υπόλοιπα δοξαστικά που υπάρχουν στην έκδοση Βουκουρεστίου; Ή γίνεται καμιά περικοπή; Ευχαριστώ
 
Ο α΄ τόμος (1821-ας διορθωθεί και ο τίτλος) υπάρχει σε ψηφιακή μορφή; (να σημειωθεί ότι επανεκδόθηκε και το 1835 - υπάρχει άραγε και αυτός στην ίδια μορφή;); Τον β΄(1835) που έχω βρει μόνο θα τον κατεβάσετε από τις Δημόσιες Βιβλιοθήκες
Y.Γ. Βλέπε και εδώ
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Διορθώθηκε. Πρώτη ἔκδοση 1820, πού ἐπανεκδίδεται χωρισμένο σέ δύο τμήματα (Μηνολογίου - Τριωδίου) τό 1821 καί 1835.

 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... (να σημειωθεί ότι επανεκδόθηκε και το 1835 - υπάρχει άραγε και αυτός στην ίδια μορφή;); ...


Ο Α΄τόμος του 1835 είχε ανεβεί από τον Σύλλογο Ιεροψαλτών Χαλκιδικής εδώ.
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Ο σύνδεσμος του ΣΙΧ ισχύει και γνωρίζουμε ότι μόνον συνδέσμους δίνουμε και δεν αναρτάμε εδώ αρχεία τους. Το θέμα αυτό ξεκίνησε από αναζήτηση της έκδοσης του 1821 και στη συνέχεια δόθηκε σύνδεσμος και για την έκδοση του 1835. Δόθηκε όμως στα προηγούμενα και σύνδεσμος για το ίδιο θέμα και για άλλες εκδόσεις (http://analogion.com/forum/showthread.php?t=10031).
 

Gorgonaos

Gorgonaos
Παιδιά έχει μήπως κανείς το Δοξαστάριο του 1821 με όλον τον πρόλογο του Θαμύρι; ή έστω μόνο τον πρόλογο!
Επίσης τον πρόλογο του Κηλτζανίδη στο Δοξαστάριο που εξέδωσε;

Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Παιδιά έχει μήπως κανείς το Δοξαστάριο του 1821 με όλον τον πρόλογο του Θαμύρι; ή έστω μόνο τον πρόλογο!
Επίσης τον πρόλογο του Κηλτζανίδη στο Δοξαστάριο που εξέδωσε;

Ευχαριστώ! :)
Τα δύο εισαγωγικά κείμενα που ζητήθηκαν μαζί με την "Σπουδαίαν Σημείωσιν" του Β τόμου του Δοξασταρίου από τον Π. Κηλτζανίδη.
 

Attachments

  • ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΔΟΞΑΣΤΙΚΑ ΠΕΤΡΟΥ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΟΥ, 1821,.pdf
    208.7 KB · Views: 36
  • Δοξαστάριον Πέτρου, επιμ Κηλτζανίδη τόμος Α.pdf
    292.6 KB · Views: 50
  • Δοξαστάριον Πέτρου - (Κηλτζανιδου) Β'.pdf
    365.1 KB · Views: 47
Last edited:

jupiter

Member
Μήπως έχει κανείς τον πρόλογο του Θάμυρι σε καλύτερη ανάλυση; Αυτό το pdf που έχει αναρτηθεί είναι λίγο δυσανάγνωστο.
 
Last edited:

Gorgonaos

Gorgonaos
Τα δύο εισαγωγικά κείμενα που ζητήθηκαν μαζί με την "Σπουδαίαν Σημείωσιν" του Β τόμου του Δοξασταρίου από τον Π. Κηλτζανίδη.
Δημήτρη σ' ευχαριστώ πολύ!!
Έχω τα βιβλία αλλά για κάποιον λόγο λειπει μια σελίδα από τον πρόλογο..! :unsure:
Του Θάμυρι όντως δεν έχω μπορέσει να το βρω σε καλή ανάλυση διαδικτυακά, αλλά μια χαρά φαίνεται εδώ! Κυρίως οι υποσημειώσεις ήταν δυσανάγνωστες σε κάποια σημεία.
Δυστυχώς το βιβλίο στο οποίο αναφέρεται ο Κηλτζανίδης στη "Σπουδαία σημείωση" δε βρήκε το φως ακόμη.
Δεν ξέρω βέβαια τι πληροφορίες υπάρχουν γι' αυτό. Μακάρι να μπορούσε να μας πει κάποιος περισσότερα.
Βέβαια η μελέτη των εξηγήσεων δε δείχνει κάποια βαθιά κατανόηση και εμπειρία από μέρους του Κηλτζανίδη, ειδικά σε σχέση με το Χουρμούζιο και το Γρηγόριο. Μέχρι στιγμής έτσι μου φαίνεται.
Νομίζω πως ούτε ο Κηλτζανίδης ούτε ο Βιολάκης κατάφεραν αυτό που υπόσχονταν.
Δημήτρη ευχαριστώ και πάλι!
Κάθε καλό εύχομαι!
 
Top