Βιβλία Γεωργίου Τσατσαρώνη

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου.

Θα ήθελα να ρωτήσω πληροφορίες σχετικά με τα έργα του Γ. Τατσαρώνη.
Είναι γνωστή η Λειτουργία που είχε εκδόσει, ενω διάσπαρτα στο Ψαλτολόγιο υπάρχουν κομμάτια απο Δοξαστάριο.

Συνολικά πόσα και ποιά είναι τα έργα του που εχουν εκδοθεί? Γνωρίζετε αν κυκλοφορούν ακόμη, καθώς όπως γνωρίζω εδώ και πολλά χρόνια η Λειτουργία του δεν κυκλοφορεί.

Ιδιαιτέρως το Δοξαστάριο του υπάρχει κάπου σε κυκλοφορία ή υπάρχει τρόπος απόκτησης του? Το αναζητώ πάρα πολύ καιρό κι έχω ρωτήσει αλλά δυστυχώς κανείς δεν το έχει στην κατοχή του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Last edited by a moderator:

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου.

Θα ήθελα να ρωτήσω πληροφορίες σχετικά με τα έργα του Γ. Τατσαρώνη.
Είναι γνωστή η Λειτουργία που είχε εκδόσει, ενω διάσπαρτα στο Ψαλτολόγιο υπάρχουν κομμάτια απο Δοξαστάριο.

Συνολικά πόσα και ποιά είναι τα έργα του που εχουν εκδοθεί? Γνωρίζετε αν κυκλοφορούν ακόμη, καθώς όπως γνωρίζω εδώ και πολλά χρόνια η Λειτουργία του δεν κυκλοφορεί.

Ιδιαιτέρως το Δοξαστάριο του υπάρχει κάπου σε κυκλοφορία ή υπάρχει τρόπος απόκτησης του? Το αναζητώ πάρα πολύ καιρό κι έχω ρωτήσει αλλά δυστυχώς κανείς δεν το έχει στην κατοχή του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αγαπητέ Κωνσταντίνε, καλή σου μέρα...

Από αυτά που γνωρίζω (ίσως να μου έχει διαφύγει κάτι) ο κος Τσατσαρώνης είχε κάνει 4 εκδόσεις (5 βιβλία στο σύνολο).
Μεγάλη Βυζαντινή Λειτουργία
Βυζαντινός Εσπερινός
Βυζαντινή Καλοφωνία
Βυζαντινή Μουσική Κυψέλη Δοξαστάριον Α'
Βυζαντινή Μουσική Κυψέλη Δοξαστάριον Β'


Το αν υπάρχουν ακόμα ή το που μπορείς να τα βρείς, δυστυχώς δεν το γνωρίζω....

Πάντως τον Εσπερινό και την Καλοφωνία τα είδα στο σάιτ τού κου Παύλου Φορτωμά, αλλά δεν ξέρω αν έχει ανανεωθεί η σελίδα και αν ισχύει η διάθεση...

Βυζαντινός Εσπερινός εδώ,
Βυζαντινή Καλοφωνία εδώ.

Για την Λειτουργία υπήρχε αυτή η καταχώρηση αλλά το λίνκ του βιβλιου δεν λειτουργεί. Ισως αν στείλεις κάποιο μέιλ στον Σύλλογο Ιεροψαλτών Χαλκιδικής να μπορέσουν να σε βοηθήσουν με κάποιο καινούργιο λίνκ.
 
Αδελφέ Γεράσιμε σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου παρέθεσες αλλά και για τον χρόνο που αφιέρωσες να με ενημερωσεις με το θέμα αυτό σχετικά.
Δυστυχώς σε όλα τα κοντινά μου βιβλιοπωλεία δεν υπήρχε κάποιο από τα έργααυτά. Ήξερα για Λειτουργία και Δοξαστάρια ενώ Εσπερινό και Καλοφωνία τα'χα δει στο site του κυρίου Παύλου Φορτωμά. Βέβαια κανένα νομίζω πλέον δεν υπάρχει διαθέσιμο. Μόνο ίσως σε καποιο παλαιοβιβλιοπωλείο.

Και πάλι σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση και την ενημέρωση.
 
Top