Διφωνική προσέγγιση και μελωδικές έλξεις

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Εδώ ο κ. Δελβινιώτης με τους συνεργάτες του, όλοι αξιόλογοι ερευνητές, παρουσίασαν μια ολοκληρωμένη μελέτη με όλες τις επιστημονικές προδιαγραφές και πάλι αμφισβητούμε τα συμπεράσματα, γιατί υπάρχουν κάποια μεθοδολογικά προβλήματα που ανέλυσα σε προηγούμενο μήνυμα. Περιμένετε να πιστέψουμε εσάς, που μας προσκομίζετε ένα-ένα τα παραδείγματα του Στανίτσα και βγάζετε αυθαίρετα κάποιες συχνότητες; Όχι κ. Σολδάτο. Κάνετε και εσείς κάτι αντίστοιχο και τότε να το συζητήσουμε. Έως τότε θα συζητούμε σε θεωρητικό επίπεδο.

ΚΟΥΦΑΜΑΡΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ...
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εἶναι προφανὲς πὼς ἐπανέρχεται σιγὰ σιγὰ ἡ παλαιὰ ἀντίληψη πὼς τὸ forum εἶνια χῶρος ἀπόδειξης θεωριῶν ἤ κατάρριψής τους. ΟΧΙ κύριοι, δὲν εἶναι.

Εἶναι χῶρος ἀνταλλαγῆς ἀπόψεων ἀπὸ τὸν πιὸ καταρτισμένο μουσικολόγο μέχρι τὸν τελευταῖο ψάλτη, ἀρκεῖ νὰ θέλει νὰ πεῖ κάτι. Ἐδῶ ἁπλα συζητοῦμε κι ὁ καθένας στὸ τέλος κάνει ταμεῖο στὸ ταμιεῖον του.

Ἄλλωστε, ὅτιδήποτε λέει ὁ καθένας δὲν ἔχει ἰδιαίτερη ἀκαδημαϊκὴ ἀξία παρὰ μόνο ἀν ὑπάρχουν οἱ ἀναλόγες γραπτὲς ἀριθμημένες παραπομπὲς σὲ πηγὲς καὶ βιβλιογραφία ἤ ἄλλα στοιχεία τεκμηριωμένα παρομοίως καὶ γραπτῶς.

Συνεπῶς, ἐπειδὴ αὐτὸ δὲν εἶναι δυνατὸ νὰ γίνει καὶ οὕτε γίνεται -ασχέτως ἄν ὁρισμένοι τὸ ἐπαγγέλονται καὶ τὸ ποθοῦν ἀλλὰ πάντα μονόπλευρα, καλὸ εἶναι νὰ ἐπιδεικνύεται σεβασμὸς σὲ ὅλες τὶς ἀπόψεις ὅσο ἄκομψα κι ἄν διατυπώνονται. Ἐδῶ ἡ ἐπικοινωνία εἶναι ζωντανή και ἄμεση, ὄχι ἔμμεση στὰ ἄρθρα ἐτησίων ἐπιστ. περιοδικῶν, μὲ τὶς ἀνάλογες συνέπειες. Φυσικά κὰι στὴν δεύτερη περίπτωση ἔχουμε δεῖ φαρμάκι καὶ φαρμάκι ἀκαδημαϊκὸ νὰ ρέει ἄφθονο καὶ νὰ ποτίζει τὶς σελίδες ἐπιστ. περιοδικῶν.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Κουφός είστε κύριε Μακρή; δεν μπορείτε να προσδιορίσετε μία συχνότητα; Μου λέτε δηλαδή ότι δεν μπορείτε να κουρδίσετε κι ένα όργανο; Πρέπει να σας κάνω διάγραμμα για να σας δείξω ότι ο βου είναι εκεί που είναι;
Πάρτε παραδείγματα κι άλλα και θα δείτε ότι ο βου είναι κατά ένα μεγάλο ποσοστό στο μέσον. Τα συγκεκριμένα παραδείγματα μπορεί να περάσουν και από φασματογράφο αφού δεν εμπιστεύεστε τα αυτιά μου και τα αυτιά σας. Μέχρι τότε μπορείτε να ψάλλετε με τα... μάτια...

Βαγγέλη, χάνεις επίπεδο του διαλογου.

Επί θέματος: ο NH δεν είναι 220 Hz όπως λες εσύ εδώ, αλλά ~ 106.5 Hz (αυτό με τον κύκλο είναι απηχήμα του Στανίτσα). Δεν μέτρησα τα υπόλοιπα.
 

Attachments

  • Stanitsas Apechema.tif
    726.3 KB · Views: 13
S

Sotres

Guest
Εἶναι προφανὲς πὼς ἐπανέρχεται σιγὰ σιγὰ ἡ παλαιὰ ἀντίληψη πὼς τὸ forum εἶνια χῶρος ἀπόδειξης θεωριῶν ἤ κατάρριψής τους. ΟΧΙ κύριοι, δὲν εἶναι.

Εἶναι χῶρος ἀνταλλαγῆς ἀπόψεων ἀπὸ τὸν πιὸ καταρτισμένο μουσικολόγο μέχρι τὸν τελευταῖο ψάλτη, ἀρκεῖ νὰ θέλει νὰ πεῖ κάτι. Ἐδῶ ἁπλα συζητοῦμε κι ὁ καθένας στὸ τέλος κάνει ταμεῖο στὸ ταμιεῖον του.

Ἄλλωστε, ὅτιδήποτε λέει ὁ καθένας δὲν ἔχει ἰδιαίτερη ἀκαδημαϊκὴ ἀξία παρὰ μόνο ἀν ὑπάρχουν οἱ ἀναλόγες γραπτὲς ἀριθμημένες παραπομπὲς σὲ πηγὲς καὶ βιβλιογραφία ἤ ἄλλα στοιχεία τεκμηριωμένα παρομοίως καὶ γραπτῶς.

Συνεπῶς, ἐπειδὴ αὐτὸ δὲν εἶναι δυνατὸ νὰ γίνει καὶ οὕτε γίνεται -ασχέτως ἄν ὁρισμένοι τὸ ἐπαγγέλονται καὶ τὸ ποθοῦν ἀλλὰ πάντα μονόπλευρα, καλὸ εἶναι νὰ ἐπιδεικνύεται σεβασμὸς σὲ ὅλες τὶς ἀπόψεις ὅσο ἄκομψα κι ἄν διατυπώνονται. Ἐδῶ ἡ ἐπικοινωνία εἶναι ζωντανή και ἄμεση, ὄχι ἔμμεση στὰ ἄρθρα ἐτησίων ἐπιστ. περιοδικῶν, μὲ τὶς ἀνάλογες συνέπειες. Φυσικά κὰι στὴν δεύτερη περίπτωση ἔχουμε δεῖ φαρμάκι καὶ φαρμάκι ἀκαδημαϊκὸ νὰ ρέει ἄφθονο καὶ νὰ ποτίζει τὶς σελίδες ἐπιστ. περιοδικῶν.

Δομέστικε, αν και σε πολλά έχουμε διαφωνήσει το μνμ σου αυτό νομίζω ότι αντιπροσωπεύει το ρόλο του αναλογίου. Εύχομαι σε ΟΛΟΥΣ καλό Στάδιο βάζω μετάνοια σε όποιον στεναχώρησα, αν και δεν το έκανα ΠΟΤΕ επί τούτου.Τελειώνοντας θεωρώ τον Γιάννη Αρβανίτη Ψάλτη!!!και ερευνητή!!! από τους λίγους...Ας τον γνωρίσει κάποιος από κοντά πριν μιλήσει... Επειδή ο Αρβανίτης δεν μιλάει δε σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει...
Σ
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ας τον γνωρίσει κάποιος από κοντά πριν μιλήσει... Επειδή ο Αρβανίτης δεν μιλάει δε σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει...
Σ

Κάποια στιγμὴ θὰ ἔχει τὴν ... ἀτυχία νὰ μὲ γνωρίσει ἀπὸ κοντά.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Βαγγέλη, χάνεις επίπεδο του διαλογου.

Επί θέματος: ο NH δεν είναι 220 Hz όπως λες εσύ εδώ, αλλά ~ 106.5 Hz (αυτό με τον κύκλο είναι απηχήμα του Στανίτσα). Δεν μέτρησα τα υπόλοιπα.

ΚΟΥΦΑΜΑΡΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ...
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
.Τελειώνοντας θεωρώ τον Γιάννη Αρβανίτη Ψάλτη!!!και ερευνητή!!! από τους λίγους...Ας τον γνωρίσει κάποιος από κοντά πριν μιλήσει... Επειδή ο Αρβανίτης δεν μιλάει δε σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει...
Σ

Κι εγώ τον θεωρό ψάλτη και καλή φωνή και με ωραίο ύφος αλλά δεν κάνει για φασματογραφήσεις και αναλύσεις διότι και αυτός όπως κι εγώ είμαστε επηρεασμένοι από τα ίδια περίπου καινά δαιμόνια τα οποία αποπροσανατόλισαν την μουσική από τον παραδοσιακό της δρόμο τουλάχιστον τα τελευταία τριάντα χρόνια. Να αναλύσετε τον Κατσιφή τον Ακρίδα τον Ιωαννίδη που έχουν κάτι απ' τα παλιά.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Πες μου ότι δεν με δουλεύεις....Το ίδιο πράγμα είναι ρε συ!!!!:eek: :D Απλά εγώ στο το προγραμματάκι μου βάζω μια οκταβα πάνω ό, τι μετρήσεις δηλαδή επί δύο
106,5*2=213Hz μιλάμε για 7Hz διαφορά. Ξέρεις τι σημαίνει 7Hz;;; Είναι η συχνότητα που έχει το χέρι σου όταν κάνεις τον σταυρό σου. :D

NH (220 Hz) - ΒΟΥ (270 Hz): ~ 354 cents.

NH (213 Hz) - ΒΟΥ (270 Hz): ~ 410 cents.

56 cents: 3.36 τμ.

ΥΓ. Δεν ειμί νομικός όπως ο Καράς, ο Αγγελόπουλος και ο Θεοτοκάτος :D
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
NH (220 Hz) - ΒΟΥ (270 Hz): ~ 354 cents.

NH (213 Hz) - ΒΟΥ (270 Hz): ~ 410 cents.

56 cents: 3.36 τμ.

ΥΓ. Δεν ειμί νομικός όπως ο Καράς, ο Αγγελόπουλος και ο Θεοτοκάτος :D

Έχεις δίκιο ρε συ Shota Πάνω στην βιασύνη μου δεν το άκουσα και είπα ότι ο άρχοντας έπιασε La. Σε αυτό όντως ο βου είναι ψηλά! Είμαι κι εγώ κουφός. Συγνώμη κύριε Μακρή :eek:
Αν μπορείς κοίταξε και τα άλλα παραδείγματα που έβαλα αν έχω ακουστικό λάθος.
Πάντως ότι και να λέμε στον πλάγιο του τετάρτου πότε ο βου είναι ψηλά και πότε χαμηλά. Όπως και στον λέγετο πότε έχουμε βου-δι πολύ μικρό και πότε τεράστιο σχεδόν δίτονο . Το ερώτημα υπο ποίες συνθήκες είναι το ένα ή το άλλο. Εγώ το εξηγώ ότι όταν ο Βου είναι ψηλά ο πλάγιος του τετάρτου συμπεριφέρεται και σαν τρίτος αλλά πότε γίνεται αυτό είναι δύσκολο να εντοπιστεί κι εκεί είναι το μπέρδεμα.
Και πάλι συγνώμη

ΥΓ Χθές το βράδυ έγινε κάτι που διατάραξε το θυμικό μου. Υπό τέτοιες συνθήκες φρόνιο είναι να μην ποστάρουμε. Άσε που κουφαίνεσαι κιόλας :rolleyes:
 
E

emakris

Guest
Εγώ πάντως δεν έσπευσα να απαντήσω σε ανάλογο τόνο, γιατί το μόνο αποτέλεσμα θα ήταν να πικραθούμε όλοι. Έχει γίνει πολλές φορές στο Ψαλτολόγιο και δεν οδηγεί πουθενά. (Όχι, δεν ηθικολογώ, αγαπητέ Δομέστικε! Η διατήρηση ενός καλού κλίματος είναι καθαρά πρακτικό θέμα).
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Στο παραπάνω τραγουδάκι (το λέω έτσι γιατί ο καλοφωνικός είναι και για να ψυχαγωγεί βυζαντινά πιστεύω) το ύφος και το άκουσμα του Στανίτσα δεν είναι ίδιο με αυτό στα ανοιξαντάρια.
Μπορεί δηλαδή τα διαστήματα στα ανοιξαντάρια να διαφέρουν κατά ελάχιστα δέκατα.

Έτσι για παράδειγμα αν έχουμε πρώτον ήχο και μετρήσουμε τον Δι ( όχι σε σημεία που δεσπόζει), ίσως τον βρούμε χαμηλότερο σε σημεία που ο ψάλτης το λέει με κάποιο παράπονο. Μπορεί να σαπμαχίζει και δεν σημαίνει ότι ο ψάλτης κάνει κάποιο λάθος.
Άλλος μπορεί λέγοντας στον διατονικό τον Δι να θέλει να κάνει άγια και άλλος 2ο τετράχορδο πλ δ.
Είναι θέμα επιλογής.
Αυτό είναι το καλό της μουσικής.
Το κακό είναι να σημειώνουμε τις έλξεις για να στερούμε απ'τον εκτελεστή την πολυτέλεια να επιλέξει.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εγώ πάντως δεν έσπευσα να απαντήσω σε ανάλογο τόνο, γιατί το μόνο αποτέλεσμα θα ήταν να πικραθούμε όλοι. Έχει γίνει πολλές φορές στο Ψαλτολόγιο και δεν οδηγεί πουθενά. (Όχι, δεν ηθικολογώ, αγαπητέ Δομέστικε! Η διατήρηση ενός καλού κλίματος είναι καθαρά πρακτικό θέμα).

Ὁ καθένας μὲ τὴν ἄποψή του, ἄλλος ἔχει μέλι ἄλλος τὸν ... ἀνθρωποδιώχτη, τί νὰ κάνουμε χαρίσματα εἶν᾿ αὐτά ...

Πάντως, ἐγώ θὰ τὸν εἶχα ... σκίσει ὲν ριπῇ ὀφθαλμοῦ μὲ κατὰ ριπὰς βολή.

Ἴσως φταίει πὼς ἔχει χρόνια ποὺ ἐγκατέλειψα τὸν ... εὐγενὴ πανεπιστημιακὸ χῶρο :cool:.
 
E

emakris

Guest
Ὁ καθένας μὲ τὴν ἄποψή του, ἄλλος ἔχει μέλι ἄλλος τὸν ... ἀνθρωποδιώχτη, τί νὰ κάνουμε χαρίσματα εἶν᾿ αὐτά ...
Πάντως, ἐγώ θὰ τὸν εἶχα ... σκίσει ὲν ριπῇ ὀφθαλμοῦ μὲ κατὰ ριπὰς βολή.
Ίσως φταίει πὼς ἔχει χρόνια ποὺ ἐγκατέλειψα τὸν ... εὐγενὴ πανεπιστημιακὸ χῶρο :cool:.

Όσο και εάν μου αρέσει το βιτριολικό σας χιούμορ, αγαπητέ Δομέστικε, θα πρέπει και εσείς να παραδεχθείτε ότι υπάρχουν κάποιοι από εμάς που προσπαθούν να τιμήσουν τον χώρο που υπηρετούμε. Δεν ξέρω ποιες ήταν οι δικές σας εμπειρίες από το πανεπιστήμιο, αλλά οι γενικεύσεις οδηγούν σε λανθασμένα συμπεράσματα.
Όσον αφορά τον τρόπο που γράφει ο καθένας, πρέπει να σας πω ότι είναι άλλο η μελιστάλακτη υποκρισία (συνοδευόμενη από μαχαιριές), την οποία ορθώς στηλιτεύετε, και άλλο η σοβαρή και μετρημένη στάση. Μην ξεχνάτε ότι είναι ένα ανοικτό φόρουμ και μπορεί να μας διαβάσει όλος ο κόσμος. Και εσείς μεν μπορείτε να λέτε ό,τι θέλετε (ανώνυμος γαρ, και μάλιστα μαύρος λύκος...), εμείς όμως κρινόμαστε.
Ταυτόχρονα, βέβαια, έχουμε και το δικαίωμα να κρίνουμε, όπως όλοι. Και η κρίση αυτή μπορεί να είναι λίγο πιο αυστηρή, όταν αφορά επιστημονικά ζητήματα. Αυτό δεν είναι κάτι που θέτει σε κίνδυνο τον χαρακτήρα του φόρουμ, όπως υπαινίσσεστε εδώ, ούτε συνιστά έλλειψη σεβασμού σε διαφορετικές απόψεις.

ΥΓ Άιντε, και καλή Σαρακοστή σε όλους!
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Όσο και εάν μου αρέσει το βιτριολικό σας χιούμορ, αγαπητέ Δομέστικε, θα πρέπει και εσείς να παραδεχθείτε ότι υπάρχουν κάποιοι από εμάς που προσπαθούν να τιμήσουν τον χώρο που υπηρετούμε. Δεν ξέρω ποιες ήταν οι δικές σας εμπειρίες από το πανεπιστήμιο, αλλά οι γενικεύσεις οδηγούν σε λανθασμένα συμπεράσματα.

Καμία ἀντίρρηση, μολονότι στὸν πανεπιστημιακὸ χῶρο ἐπιμένω, οἱ ἐξαιρέσεις ἐπιβεβαιώνουν τὸν κανόνα. Δεῖτε κι ἐδῶ: http://www.rateyourprofessor.gr/

Όσον αφορά τον τρόπο που γράφει ο καθένας, πρέπει να σας πω ότι είναι άλλο η μελιστάλακτη υποκρισία (συνοδευόμενη από μαχαιριές), την οποία ορθώς στηλιτεύετε, και άλλο η σοβαρή και μετρημένη στάση. Μην ξεχνάτε ότι είναι ένα ανοικτό φόρουμ και μπορεί να μας διαβάσει όλος ο κόσμος. Και εσείς μεν μπορείτε να λέτε ό,τι θέλετε (ανώνυμος γαρ, και μάλιστα μαύρος λύκος...), εμείς όμως κρινόμαστε.

Τὸ δικαίωμα στὴν ἀνωνυμία παρέχεται δωρεάν ἀπὸ τὴν Διαχείριση τοῦ forum, διαθέσιμο κατ᾿ ἐπιλογήν. Ὅστις θέλει τὸ προτιμᾶ, ἀλλοῦ χάνει ἀλλοῦ κερδίζει. Ζυγίζει κανείς τὸ κέρδος καὶ τὴν ζημία κι ἐπιλέγει κατὰ τὸ δοκοῦν. Γιὰ μένα μόνο ζημία θὰ ὑπῆρχε κι ἔτσι παραμένω δυσάρεστα καὶ βιτριολικὰ ἀνώνυμος.

Ταυτόχρονα, βέβαια, έχουμε και το δικαίωμα να κρίνουμε, όπως όλοι. Και η κρίση αυτή μπορεί να είναι λίγο πιο αυστηρή, όταν αφορά επιστημονικά ζητήματα. Αυτό δεν είναι κάτι που θέτει σε κίνδυνο τον χαρακτήρα του φόρουμ, όπως υπαινίσσεστε εδώ, ούτε συνιστά έλλειψη σεβασμού σε διαφορετικές απόψεις.

Φυσικά, καὶ ὑπάρχει δικαίωμα κρίσης καὶ κατάκρισης -τὸ δεύτερο εἶναι τὸ ἀγαπημένο μου εἰδικὰ στὴν βιτριολικὴ του ἔκδοση- δίκοπο ὄμως.


ΥΓ Άιντε, και καλή Σαρακοστή σε όλους!

Ἀντεύχομαι, καλὴ δύναμη.

ΥΓ. Μοῦ ἄρεσε τὸ βιτριολικά, τὸ κρατάω. vitriolic = venomous, scathing, malicious, acid, bitter, destructive, withering, virulent, sardonic, caustic, bitchy (informal), acerbic, envenomed, dripping with malice. Μὲ ἄρεσε ἡ τελευταία φράση, ουάου! :cool:.
 
Top