Δισκογραφία Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έκανα πρόσφατα μια έρευνα πάνω στη δισκογραφία του μακαριστού Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου, την οποία δε βρίσκω λόγο να κρατώ για τον εαυτό μου. Κατ' αρχάς, να πούμε πως επίσημη στουντιακή ηχογράφηση είναι μία, ο δίσκος βινυλίου που ανέβασα κι εδώ στο παρελθόν. [EDIT 23-12-2021] Και άλλη μία επίσημη ηχογράφηση κυκλοφόρησε όσο ζούσε ο Άρχων, με τον ίδιο να διευθύνει την 80μελή χορωδία της ΟΜ.Σ.Ι.Ε. σε Χριστουγεννιάτικους Ύμνους, η οποία κυκλοφόρησε μεν το 1985, η αντίστοιχη εκδήλωση όμως πρέπει να έλαβε χώρα 1-2 χρόνια νωρίτερα. Οι υπόλοιπες ηχογραφήσεις είναι από το αναλόγιό του και κυκλοφόρησαν σε κασέτες μετά το θάνατό του από τη σύζυγό του. Στις κασέτες που γνωρίζω κωδικό, τον παραθέτω. Τις πληροφορίες τις συγκέντρωσα κυρίως από αρχεία δικά μου, γνωστών και φίλων. Πριν λίγη ώρα, όμως, που μιλούσα με τον Δημήτρη τον Σκρέκα, με παρέπεμψε στους καταλόγους του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και, συγκεκριμένα, εδώ, κι έτσι μπόρεσα να συμπληρώσω με λεπτομέρειες κάποιους τίτλους που μου έλλειπαν. Δεν είναι, όμως, πλήρης ο κατάλογος του Πανεπιστημίου, αφού έχει μόνο αυτές με κωδικό του τύπου "ΗΧ-", και πάλι όχι όλες, διότι λείπει αυτή των Χριστουγέννων. Έτσι, ενδέχεται να υπάρχει και άλλο υλικό. Πάντως, δεν έχω ακούσει για άλλους τίτλους κασετών εκτός από τους παρακάτω. Θα μου συγχωρήσετε τα κεφαλαία, όμως έτσι τα συγκέντρωσα στον υπολογιστή μου και δε νομίζω υπάρχει λόγος να τα ξαναγράφω...

ΔΙΣΚΟΣ ΒΙΝΥΛΙΟΥ
-Δίσκος 33 ΥΒΞ 2 - ΕΚΚΗΣΙΑΣΤΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ ΥΠΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ, ΕΚΤΕΛΕΣΙΣ ΧΡΥΣΑΝΘΟΥ ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟΥ (1975;)

ΚΑΣΕΤΕΣ
-ΟΜΣΙΕ 101 - ΧΟΡΩΔΙΑ ΟΜ.Σ.Ι.Ε. - ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ
-ΥΜΝΟΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ (διπλή κασέτα)
-ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ (διπλή κασέτα)
-010 - 'ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ' - ΥΜΝΟΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ 1
-011 - 'ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ' - ΥΜΝΟΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ 2
-012 - 'ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ' - ΥΜΝΟΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ 3
-013 - 'ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ' - ΥΜΝΟΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ 4
-ΗΧ-844 - ΤΡΙΩΔΙΟ 1
-ΗΧ-845 - ΤΡΙΩΔΙΟ 2
-ΗΧ-846 - ΤΡΙΩΔΙΟ 3
-ΗΧ-847 - ΙΔΙΟΜΕΛΑ ΜΕΓΑΛΗΣ ΤΕΣΣΑΡΑΚΟΣΤΗΣ
-ΗΧ-848 - ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ
-ΗΧ-852 - ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ, ΗΧΟΙ Α' & Β'
-ΗΧ-853 - ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ, ΗΧΟΙ Γ' & Δ'
-ΗΧ-854 - ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ, ΗΧΟΙ ΠΛ. Α' & ΠΛ. Β'
-ΗΧ-855 - ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ, ΗΧΟΙ ΒΑΡΥΣ & ΠΛ. Δ'
-ΗΧ-856 - ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ, ΗΧΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΠΡΩΤΟΣ & ΠΛ. Α'
-ΗΧ-857 - ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ, ΗΧΟΙ ΠΛ. Β' & ΒΑΡΥΣ ΕΝΑΡΜΟΝΙΟΣ
-ΗΧ-858 - ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
-ΗΧ-859 - ΥΜΝΟΙ & ΤΡΟΠΑΡΙΑ ΑΓ. ΠΡΟΠΑΤΟΡΩΝ - ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΟ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ
-ΗΧ-860 - ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝA
-ΗΧ-861 - ΠΕΡΙΤΟΜΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ
-ΗΧ-862 - ΘΕΟΦΑΝΕΙΑ
-ΗΧ-863 - ΤΑ ΕΩΘΙΝΑ
-ΗΧ-869 - ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 1, ΟΡΘΡΟΣ Μ. ΔΕΥΤΕΡΑΣ & Μ. ΤΡΙΤΗΣ
-ΗΧ-870 - ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2, ΟΡΘΡΟΣ Μ. ΤΡΙΤΗΣ & Μ. ΤΕΤΑΡΤΗΣ
-ΗΧ-871 - ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 3, ΟΡΘΡΟΣ Μ. ΠΕΜΠΤΗΣ & Μ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ
-ΗΧ-872 - ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 4, ΟΡΘΡΟΣ Μ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ (συνέχεια)
-ΗΧ-873 - ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 5, ΩΡΕΣ & ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ Μ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ
-ΗΧ-874 - ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 6, ΟΡΘΡΟΣ & Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Μ. ΣΑΒΒΑΤΟΥ
-ΗΧ-875 - ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΑΡΙΟ 1, ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΘΩΜΑ & ΜΥΡΟΦΟΡΩΝ
-ΗΧ-876 - ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΑΡΙΟ 2, ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΜΥΡΟΦΟΡΩΝ & ΠΑΡΑΛΥΤΟΥ
-ΗΧ-877 - ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΑΡΙΟ 3, ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΑΛΥΤΟΥ & ΣΑΜΑΡΕΙΤΙΔΟΣ
-ΗΧ-878 - ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΑΡΙΟ 4, ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΑΓ. ΠΑΤΕΡΩΝ & ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΗΣ
-ΗΧ-881 - ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΟΡΘΡΟΥ 1, ΗΧΟΣ Α'
-ΗΧ-882 - ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΟΡΘΡΟΥ 2, ΗΧΟΙ Β' & Γ'
-ΗΧ-883 - ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΟΡΘΡΟΥ 3, ΗΧΟΣ Δ'
-ΗΧ-884 - ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΟΡΘΡΟΥ 4, ΗΧΟΙ ΠΛ. Α' & ΠΛ. Β'
-ΗΧ-885 - ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΟΡΘΡΟΥ 5, ΗΧΟΙ ΒΑΡΥΣ & ΠΛ. Δ'
-ΗΧ-886 - ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΤΩΝ ΔΗΜΗΤΡΙΩΝ

ΨΗΦΙΑΚΟΙ ΔΙΣΚΟΙ
-ΧΡΥΣΑΝΘΟΥ ΑΝΑΛΟΓΙΟΝ - ΥΜΝΟΙ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ (Από ζωντανή ηχογράφηση του 1983)
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στο παραπάνω μήνυμα αφαίρεσα την υποσημείωση διότι είδα πως στη διπλή κασέτα της Μ. Εβδομάδος περιέχεται πρόλογος της χήρας του Χρυσάνθου. Ακόμη, είδα μια διπλή κασέτα με ύμνους της Θ. Λειτουργίας, ίδιο εξώφυλλο με τις διπλή της Μ. Εβδομάδος, με περιεχόμενα διάφορα των μεταγενέστερων κασετών (αυτές εκδώθηκαν το 1990). Τέλος, διόρθωσα τον τίτλο του βινυλίου βάσει νέων δεδομένων...
 

Zwan

Σκυλί
Αυτή είναι η πρώτη κασέτα; Δεν έχει αριθμό έκδοσης, μόνο μια χρονολογία 1990. Τολμώ να προβληματιστώ για το αν είναι όλες οι ηχογραφήσεις ζωντανές ...
 

Attachments

  • xrysan8os 1.jpg
    xrysan8os 1.jpg
    1.4 MB · Views: 187
  • xrysan8os 2.jpg
    xrysan8os 2.jpg
    468.5 KB · Views: 107

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αυτή είναι η πρώτη κασέτα; Δεν έχει αριθμό έκδοσης, μόνο μια χρονολογία 1990. Τολμώ να προβληματιστώ για το αν είναι όλες οι ηχογραφήσεις ζωντανές ...

Αυτή είναι, μάλιστα! Και με όμοιο εξώφυλλο υπάρχει και διπλή κασέτα της Θείας Λειτουργίας. Εκείνη στη ράχη έχει τον αριθμό 2.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
-ΧΡΥΣΑΝΘΟΥ ΑΝΑΛΟΓΙΟΝ - ΥΜΝΟΙ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ (Από ζωντανή ηχογράφηση του 1983): Διπλό CD, όμοιο με την πρώτη διπλή κασέτα.
Επειδή μόλις έκοψα τις κασέτες σε tracks, σας λέω ότι τα περιεχόμενα των δύο έργων δε συμπίπτουν. Έτσι, παρακαλώ τους συντονιστές να αφαιρέσουν το κομμάτι από τις διπλές τελείες και εξής, καθώς και στη μνεία των εν λόγω κασετών το κομμάτι στην παρένθεση από το κόμμα και εξής.

Αγαπητέ Zwan, έχεις απόλυτο δίκιο! Οι δυο κασέτες αυτές είναι ό,τι καλύτερο από πλευράς ποιότητας ήχου, κοψιμάτων και οργάνωσης αρχείου έχει κυκλοφορήσει από Χρύσανθο! Και είναι οι πρώτες κασέτες που κυκλοφόρησαν απ' τον άρχοντα. Πολλά μέλη μάλιστα, κυρίως στην πρώτη κασέτα, πρέπει να προέρχονται από χορωδιακές εμφανίσεις. Αξίζουν πραγματικά! Κρίμα οι μεταγενέστερες να διακρίνονται από τόση προχειρότητα...
 

stefanoskop

Νέο μέλος
Έχω την εντύπωση ότι το ΗΧ- είναι τα αρχικά γράμματα της εταιρείας του Παναγιώτη Καλαμπάκα "Ηχογέννηση", με έδρα τα Τρίκαλα, που καταγράφει παραδοσιακή και βυζαντινή μουσική.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχω την εντύπωση ότι το ΗΧ- είναι τα αρχικά γράμματα της εταιρείας του Παναγιώτη Καλαμπάκα "Ηχογέννηση", με έδρα τα Τρίκαλα, που καταγράφει παραδοσιακή και βυζαντινή μουσική.
Ναι, αναλαμβάνει την έκδοση, χωρίς να είναι πάντα δικές της παραγωγές, όπως μάλλον πρόκειται και για τις παραπάνω. Πάντως, αν με ρωτάτε, προτιμώ την ποιότητα των πρώτων κασετών του που δε βγήκαν στην Ηχογέννηση. Fade in-fade out ωραία, καθαρότερος ήχος (όπου φυσικά ήταν και η μήτρα καθαρότερη, πχ. Λειτουργία Δευτερόπρωτου από τη διπλή κασέτα) κλπ.
 

Drygi

Νέο μέλος
Ναι, βέβαια, δεν είναι περίεργο. Στις πρώτες, τη ηχητική επεξεργασία την έχει κάνει ο Δημήτρης Ξενικάκης, ικανότατος ηχολήπτης. Αυτό που είναι αβέβαιαο είναι αν οι ηχογραφήσεις προέρχονται από ακολουθίες σε ναούς ή από συναυλίες, εκπομπές κλπ ... και βέβαια, έτερον εκάτερον! :)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τελικά, κάποιοι έχουν θράσος. Όπως έχω ξαναπεί:

«Δε θεωρώ ότι κάνω κάτι σημαντικό συλλέγοντας τους τίτλους της δισκογραφίας γιατί πρώτος εγώ θέλω να ξέρω τι έχει κυκλοφορήσει. Ούτε θεωρώ ότι είμαι ο μοναδικός πληροφοριοδότης, αφού πολλές δισκογραφίες τις συντάσσουμε ομαδικά ή συμβουλεύομαι και άλλο κόσμο που γνωρίζει, πάντοτε αναφέροντας τις πηγές μου. Εν τούτοις, το να δημοσιεύεται η προσπάθεια αυτή copy-paste σε περιοδικά υπό άλλο όνομα, χωρίς συμπληρώσεις από περαιτέρω έρευνα, χωρίς την ελάχιστη αναφορά της πηγής ή κάποιο link στη σελίδα μας, είναι κάτι που με κακοφαίνεται.....»

Πόσο μάλλον όταν αυτό περνά σε... πανεπιστημιακές εργασίες, που όμως για τα υπόλοιπα στοιχεία τους παραθέτουν βιβλιογραφία. Βρε παιδιά, ντρέπεστε να αναφέρετε ότι τα βρήκατε στο Ψαλτολόγιο; Τότε αλλάξτε έστω και λίγο τη μορφή για ξεκάρφωμα! Δεν ξέρετε, που δεν ξέρετε, να ψάχνετε (γιατί, αν ξέρατε, θα βρίσκατε και τις πλήρεις δισκογραφίες του Καραμάνη και του Ταλιαδώρου, τις οποίες αναφέρετε περιληπτικά), τουλάχιστον αναφέρετε σωστά αυτά που βρήκατε!
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Πόσο μάλλον όταν αυτό περνά σε... πανεπιστημιακές εργασίες, που όμως για τα υπόλοιπα στοιχεία τους παραθέτουν βιβλιογραφία. Βρε παιδιά, ντρέπεστε να αναφέρετε ότι τα βρήκατε στο Ψαλτολόγιο; Τότε αλλάξτε έστω και λίγο τη μορφή για ξεκάρφωμα! Δεν ξέρετε, που δεν ξέρετε, να ψάχνετε (γιατί, αν ξέρατε, θα βρίσκατε και τις πλήρεις δισκογραφίες του Καραμάνη και του Ταλιαδώρου, τις οποίες αναφέρετε περιληπτικά), τουλάχιστον αναφέρετε σωστά αυτά που βρήκατε!

Επισης τη στιγμη που υπαρχει κατι σαν αυτο... https://www.chicagomanualofstyle.org/tools_citationguide/citation-guide-1.html#cg-social
 

nchris7

χρήστης
Καλημέρα σας,
Αν και έχουν περασει αρκετά χρονια ,θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την προσπάθειά σας να μας ενημερώνετε για το έργο και την προσφορά του μακαριστού Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου.
Μια φίλη μου,Ψάλτις ειχε τις 6 κασσεττες τις Μ. Εβδομάδος και δυστυχως η υπ αριθμον 1 ΗΧ-869 - ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 1, ΟΡΘΡΟΣ Μ. ΔΕΥΤΕΡΑΣ & Μ. ΤΡΙΤΗΣ εχει καταστραφει.Μήπως υπάρχει σε Ψηφιακή μορφή ?
Ευχαριστώ πολύ
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πολύ πρόσφατα πληροφορήθηκα για μια ακόμη κασέτα του Άρχοντος, όπου διευθύνει τον 80μελή χορό της ΟΜ.Σ.Ι.Ε. σε συναυλία με ύμνους Χριστουγέννων και κυκλοφόρησε το 1985 (η συναυλία πρέπει να έγινε 1-2 χρόνια νωρίτερα). Την προσέθεσα στον παραπάνω κατάλογο.
 
Top