Δισκογραφία Χαριλάου Ταλιαδώρου

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παλαιότερα έθεσα ερώτηση αν γνωρίζει κανείς τι κυκλοφορεί από CD του Χαριλάου Ταλιαδώρου. Τώρα, μη βρίσκοντας την ερώτηση αυτή, ανοίγω νέο σχετικό θέμα. Παρακάτω θα παραθέσω αυτά που γνωρίζω πως υπάρχουν από τον άρχοντα παρακαλώντας όποιον γνωρίζει την ύπαρξη επιπλέον υλικού να μας ενημερώσει όλους σχετικά.

ΔΙΣΚΟΙ ΒΙΝΥΛΙΟΥ 45 ΣΤΡΟΦΩΝ
Υπάρχει η πληροφορία στο forum για ύπαρξη δίσκων 45 στροφών του άρχοντα εδώ κι εδώ.
-«Εις το μνήμα σε επεζήτησεν» - «Άξιον εστίν», Κ. Πρίγγου, Ήχ. πλ. α' σπάθιον μέλος
-«Ερχόμενος ο Κύριος» - «Η αμαρτωλός»

ΔΙΣΚΟΙ ΒΙΝΥΛΙΟΥ 33 ΣΤΡΟΦΩΝ
-Μεγάλη Εβδομάς
-Θεία Λειτουργία, με τον π. Κωνσταντίνο Βαμβίνη

ΚΑΣΕΤΕΣ
Κυκλοφόρησε μια μεγάλη σειρά κασετών στο παρελθόν με το studio «Μελωδία», οι πλείστες των οποίων ηχογραφήθηκαν προσεγμένα επί τούτο, ενώ υπήρχαν και άλλες που συμπλήρωναν τη σειρά και προέρχονταν από ηχογραφήσεις εν ώρα ακολουθίας. Είναι οι παρακάτω:

ΟΡΘΡΟΣ
Οι κασέτες του Όρθρου περιέχουν μαθήματα του Όρθρου από το «Θεός Κύριος» μέχρι το «Σήμερον σωτηρία» για κάθε ήχο, καθώς και συμπληρωματικούς ύμνους (κρατήματα, «Τον δεσπότην» κλπ.
-Όρθρος, Ήχ. α'
-Όρθρος, Ήχ. β'
-Όρθρος, Ήχ. γ'
-Όρθρος, Ήχ. δ'
-Όρθρος, Ήχ. πλ. α'
-Όρθρος, Ήχ. πλ. β'
-Όρθρος, Ήχ. βαρύς
-Όρθρος, Ήχ. πλ. δ'

ΟΚΤΩΗΧΟΣ
Οι κασέτες της Οκτωήχου περιέχουν μαθήματα από τα Εξαποστειλάρια μέχρι το πέρας της Θ. Λειτουργίας για κάθε ήχο.
-Οκτώηχος, Ήχ. α'
-Οκτώηχος, Ήχ. β'
-Οκτώηχος, Ήχ. γ'
-Οκτώηχος, Ήχ. δ'
-Οκτώηχος, Ήχ. πλ. α'
-Οκτώηχος, Ήχ. πλ. β'
-Οκτώηχος, Ήχ. βαρύς
-Οκτώηχος, Ήχ. πλ. δ'
-Συμπλήρωμα Οκτωήχου

ΓΕΝΙΚΕΣ
-Θεία Λειτουργία (τα περιεχόμενα συμπίπτουν απόλυτα με το βινύλιο της Θ. Λειτουργίας)
-Χριστούγεννα
-Τριώδιο
-Ακάθιστος ύμνος
-Μ. Εβδομάς 1
-Μ. Εβδομάς 2
-Πασχάλιοι
-Πεντηκοστάριο
-Καταβασίες σύντομες
-Μέγας Παρακλητικός Κανών (πρέπει να υπάρχει και ο μικρός αλλά δεν είμαι σίγουρος)
-Θεοτόκε Παρθένε Οκτώηχο με κράτημα
-Ύμνοι προς την Θεοτόκο - Καλοφωνικοί Ειρμοί - Διάφοροι ύμνοι και κρατήματα τε-ρι-ρεμ
-Αποκάλυψη Ιωάννη - Ορατόριο
-Ψαλμοί Δαυίδ
-Συναυλία Hilton
-Δημήτρια 1983
-Δημήτρια 1991
-Γ' Συνάντηση Βυζ. Χορωδιών, Καθεδρικός Ναός Αγ. Σοφίας, 30 Νοεμβρίου 1986

Εκ των υστέρων, όλες αυτές κυκλοφόρησαν από το ίδιο στούντιο ανεπίσημα και σε CD, με δυστυχώς πρόχειρη ψηφιοποίηση (όχι από τις μήτρες αλλά από αντίγραφα-κασέτες, ενίοτε με χρήση DOLBY και με ήχο που συχνά παραμορφώνεται λόγω έντασης, με αυθαίρετο χωρισμό κομματιών και ενίοτε διαφοροποίηση τίτλου από περιεχόμενο). Δεν διατίθενται πλέον. Κάποιες απ' αυτές όμως, νομίζω της σειρά με τους Όρθρους, τη σειρά της Οκτωήχου, το Τριώδιο, το Πεντηκοστάριο και το Δωδεκαήμερο (ίσως κι άλλες), τις επανεξέδωσε πρόσφατα ο δάσκαλος σε CD στην Ηχογέννηση και τις διαθέτει ο ίδιος.

Άλλη μία κασέτα, που κυκλοφόρησε ανεξάρτητα, είναι η εξής:

-Συναυλία Βυζαντινής Μουσικής στα πλαίσια των Δημητρίων 1999. Σημειωτέον πως στο β' μέρος της εκτελείται για άλλη μια φορά το Ορατόριο του χοράρχου.

CD
-Festival d'Art Sacré 1995 (με την πρώτη παρουσίαση του Ορατορίου του «Αποκάλυψη Ιωάννη»)
-Νεκρώσιμος - Εξόδιος Ακολουθία, με τον π. Νεκτάριο Πάρη
-Ύμνοι της Μεγάλης Εβδομάδος (από την εφημερίδα «Αγγελιοφόρος», κάποια από τα περιεχόμενα προέρχονται από τον ομώνυμο δίσκο βινυλίου)
-Ύμνοι των Χριστουγέννων, της Πρωτοχρονιάς & των Φώτων (από την εφημερίδα «Αγγελιοφόρος»)
-Ακάθιστος Ύμνος, με τον π. Παύλο Ιωσηφίδη (διπλό CD)
-Μέγας Παρακλητικός Κανών, με τον π. Παύλο Ιωσηφίδη
-Βυζαντινοί ύμνοι Αγίας και Μεγάλης Εβδομάδος & το τροπάριο της Κασσιανής του Πέτρου Λαμπαδαρίου, Λατρευτική Εβδομάδα, 18 Απριλίου 2000.
-Παρακλητικός Κανών στην Παναγία Σουμελά
-Ακολουθία της Μεταμορφώσεως, δύο CD (Εσπερινός & Όρθρος - Θ. Λειτουργία), έκδοση της Ι. Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στο Μήλεσι.
-Ο Άρχων Πρωτοψάλτης Θεσσαλονίκης Χαρίλαος Ταλιαδώρος, οφφικιάλος της Μ.τ.Χ.Ε., ερμηνεύει μέλη κατά την αυτήκοη παράδοση Κωνσταντίνου Πρίγγου, Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.τ.Χ.Ε., Α. Δ. 2011 (παρουσίαση εδώ).

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
-Καλοφωνικοί Ειρμοί (CD No 10 της σειράς του Μανώλη Χατζηγιακουμή "Μνημεία, Σώμα 2ο, Καλοφωνικό Ειρμολόγιο").
-Ψάλλατε συνετώς τω Θεώ - Α', CD No 2 (από τη Θ. Λειτουργία που ακολούθησε το α' συνέδριο του ΙΒΜ, όπου ψάλλει λαμπαδάριος με πρωτοψάλτη τον Λεωνίδα Αστέρη).
-Αρχείο Ζωντανών Ηχογραφήσεων Νο 6 & 7 (ακολουθίες που ψάλλει σαν λαμπαδάριος με Πρωτοψάλτη τον Θρασύβουλο Στανίτσα)
-ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΧΟΥΡΜΟΥΖΙΟΥ ΧΑΡΤΟΦΥΛΑΚΟΣ, Έκδοση Ι.Μ. Βατοπαιδίου (2014). (Στο DVD που συνοδεύει την έκδοση αυτή υπάρχει mp3 με το αργό Χερουβικό του Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος σε ήχο γ' σε εκτέλεση του Χαριλάου Ταλιαδώρου).

Να πω πως σε μια βιογραφία του εντυπωσιάστηκα βλέποντας στη λίστα των μουσικών του CD έναν αριθμό γύρω στα δέκα έργα, όμως αυτά ούτε θυμάμαι πού τα είδα αλλά ούτε και τα συνάντησα ποτέ στο εμπόριο. Παρακαλώ όποιον φίλο γνωρίζει κάτι να ενημερώσει και εμάς.
 
Last edited:

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
ΔΙΣΚΟΙ ΒΙΝΥΛΙΟΥ 45 ΣΤΡΟΦΩΝ
Υπάρχει η πληροφορία στο forum για ύπαρξη δίσκων 45 στροφών του άρχοντα εδώ κι εδώ.
-«Εις το μνήμα σε επεζήτησεν» - «Άξιον εστίν», Κ. Πρίγγου, Ήχ. πλ. α' σπάθιον μέλος
-«Ερχόμενος ο Κύριος» - «Η αμαρτωλός»

Υπάρχουν, αλλά λίγο υπομονή, το πικάπ "ρετάρει". Πνευματικά δικαιώματα;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Προσθέτω άλλους δύο τίτλους CD που μου είπε ο Δημήτρης ο Σκρέκας πως υπάρχουν, τον Μικρό Παρακλητικό Κανόνα με τη συμμετοχή του π. Παύλου Ιωσηφίδη (ο Μέγας που βρίσκεται στις κασέτες έχει σαν ιερέα και λαμπαδάριο τον π. Κωνσταντίνο Βαμβίνη) και τον Παρακλητικό Κανόνα στην Παναγιά Σουμελά.

Κ. Γιαννόπουλε, μιας και αναφερθήκατε στους δίσκους βινυλίου, γνωρίζεται μήπως για ύπαρξη επιπλέον υλικού από αυτό που ήδη αναφέρεται;
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Προσθέτω άλλους δύο τίτλους CD που μου είπε ο Δημήτρης ο Σκρέκας πως υπάρχουν, τον Μικρό Παρακλητικό Κανόνα με τη συμμετοχή του π. Παύλου Ιωσηφίδη (ο Μέγας που βρίσκεται στις κασέτες έχει σαν ιερέα και λαμπαδάριο τον π. Κωνσταντίνο Βαμβίνη) και τον Παρακλητικό Κανόνα στην Παναγιά Σουμελά.

Κ. Γιαννόπουλε, μιας και αναφερθήκατε στους δίσκους βινυλίου, γνωρίζεται μήπως για ύπαρξη επιπλέον υλικού από αυτό που ήδη αναφέρεται;

Όχι, δυστυχώς. Δεν είχα ασχοληθεί με δισκογραφία Ταλιαδώρου στο παρελθόν και δεν γνωρίζω.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στην παραπάνω λίστα διόρθωσα τον περιγραφικό τίτλο του CD "Συναυλία στη Γαλλία γύρω στο 1995 με την πρώτη παρουσίαση του Ορατορίου του «Αποκάλυψη Ιωάννη»" με τον κανονικό του, που είναι "Festival d' art Sacre". Αντιγράφω παρακάτω τις λεπτομέρειες από εδώ.

SAMEDI 22 AVRIL 1995
[...]
00.50 01.00 PROGRAMME MUSICAL CODA : SEMAINE SAINTE BYZANTINE, MATINES.
par Alexis Chryssostalis. Christ est ressuscité. (5ème et dernière émission). Les extraits de musique byzantine seront interprétés par les Choeurs Charilaos Taliadoros - Lycourgos Angelopoulos - Théodore Vassilokos - Antoine Beloussis - Costas Zorbas. Textes liturgiques traditionnels. Réalisation : François Viet.

Ακόμη, προσέθεσα και έναν ακόμη τίτλο κασέτας που πληροφορήθηκα ότι κυκλοφορούσε, αυτόν της γ' συνάντησης χορωδιών (1986).
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πνευματικά δικαιώματα;
Καλή απορία. Πάντως οι κασέτες κυκλοφορούν αβέρτα σε CD κι έχω βάσιμες υποψίες ότι δεν παίρνει ποσοστά από αυτά ο δάσκαλος. Δε νομίζω πως πρόκειται ποτέ να ξανακυκλοφορήσουν οι ηχογραφήσεις των δίσκων 45 στροφών. Ό,τι ήταν να ψηφιοποιηθεί από τα παλιά κυκλοφόρησε στα CD του Αγγελιοφόρου, από τα οποία η Μεγάλη Εβδομάδα ήταν ως επί το πλείστον προερχόμενη από το ομώνυμο βινύλιο.
 
Last edited by a moderator:
Μηπως γνωριζει καποιος να μου πει που μπορω να βρω τις κασσετες (ή τα CD αν εγινε μεταφορα αργοτερα) του Ορθρου;

Ευχαριστω
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μηπως γνωριζει καποιος να μου πει που μπορω να βρω τις κασσετες (ή τα CD αν εγινε μεταφορα αργοτερα) του Ορθρου;

Ευχαριστω
Μάλιστα. Θα τα βρείτε είτε στο βιβλιοπωλείο του Σωτήρος στη Θεσσαλονίκη, είτε στον ίδιο τον κ. Καραμπίνα, στο "Studio Μελωδία" που έχει στην Τσιμισκή απέναντι από τη στάση του Κέντρου Ιστορίας Θεσσαλονίκης. Είναι ανεπίσημες-πρόχειρες εκδόσεις και δεν γνωρίζω αν διατίθενται αλλού.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στη βιογραφία του αυτή γίνεται εκτενέστερη αναφορά στη δισκογραφία του άρχοντος σε βινύλιο και CD. Προκείπτουν δύο έργα που δεν τα είχαμε υπόψη μας:

-ένας δίσκος βινυλίου με Μέλη Αναστάσιμα και
-ένα CD με τον Εσπερινό και τη Θ. Λειτουργία της Μεταμορφώσεως.

Όποιος έχει το πρώτο ή γνωρίζει πώς μπορούμε να προμηθευτούμε το δεύτερο, ας μας ενημερώσει.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Στη βιογραφία του αυτή γίνεται εκτενέστερη αναφορά στη δισκογραφία του άρχοντος σε βινύλιο και CD. Προκείπτουν δύο έργα που δεν τα είχαμε υπόψη μας:

-ένας δίσκος βινυλίου με Μέλη Αναστάσιμα και
-ένα CD με τον Εσπερινό και τη Θ. Λειτουργία της Μεταμορφώσεως.

Όποιος έχει το πρώτο ή γνωρίζει πώς μπορούμε να προμηθευτούμε το δεύτερο, ας μας ενημερώσει.



Γιάννη, το α μάλλον αναφέρεται στα δισκάκια με το Εις το μνήμα και το Άξιόν εστι σε σπάθιο μέλος ή χησάρ τοις εντευξομένοις...

Το δεύτερο αποτελείται από δύο cds και έχει εκδοθεί από τη γυναικεία Ι . Μ Μεταμορφώσεως στο Μήλεσι Αττικής.

Δ.
 
Last edited:

Drygi

Νέο μέλος
Βρήκα αυτά τα στοιχεία σε παλαιόυς καταλόγους δίσκων, δεν ξέρω αν ενδιαφέρουν

Μεγάλη Εβδομάς, LP, Regal XREG 2009, 1969
Ερχόμενος ο Κύριος - Η αμαρτωλός έδραμε προς το μύρον, 7'', Columbia SCDG 3576, 1972
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Βρήκα αυτά τα στοιχεία σε παλαιόυς καταλόγους δίσκων, δεν ξέρω αν ενδιαφέρουν

Μεγάλη Εβδομάς, LP, Regal XREG 2009, 1969
Ερχόμενος ο Κύριος - Η αμαρτωλός έδραμε προς το μύρον, 7'', Columbia SCDG 3576, 1972
Οι δίσκοι αυτοί μνημονεύονται στην παραπάνω δισκογραφία. Επειδή παρέλειψα παραπάνω τους ακριβείς κωδικούς, να συμπληρώσω πως ο δίσκος της Θ. Λειτουργίας που δεν αναφέρθηκε φέρει κωδικό SPR 170 και τυπώθηκε από την EMI Greece.

Σχετικά το δίσκο 45 στροφών, εδώ παρουσιάζονται αναλυτικά και οι δύο δίσκοι που έβγαλε με τις ετικέτες και τα περιεχόμενά τους. Σύμφωνα με μία εκτίμηση που έκανα στο τελευταίο μήνυμα του οικείου θέματος τους τοποθέτησα στα 1966. Δεν ξέρω αν στέκει ο ισχυρισμός μου...
 

Drygi

Νέο μέλος
1966, έχεις δίκηο Γιάννη. Το επαληθεύω και εγώ από καταλόγους. Δεν θυμάμαι από που μου προέκυψε το 1972 που έγραψα παραπάνω ..
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στον κατάλογο της δισκογραφίας του διδασκάλου προστέθηκε η ηχογράφηση του αργού Χερουβικού του Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος σε ήχο γ' που εμπεριέχεται σε μορφή mp3 στο συνοδευτικό DVD της έκδοσης του έργου «Εισαγωγή Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος» από την Ι.Μ. Βατοπαιδίου (2014).
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανανέωσα το αρχικό μήνυμα προσθέτοντας την κασέτα των Δημητρίων του 1999 και ανανεώνοντας πληροφορίες για τα CD από τις κασέτες.
 
Top