Δισκογραφία Δημητρίου Μαγούρη

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αυτό το θέμα το ανοίγω μάλλον για να ενημερωθώ κι εγώ, καθώς τα λίγα δισκάκια του Δημητρίου Μαγούρη είναι δυσεύρετα.

Αρχίζω με τους δίσκους 45 στροφών. Όλοι φέρουν τον γενικό τίτλο «Βυζαντινοί Ύμνοι». Σύμφωνα και με το οπισθόφυλλου αυτού του δίσκου, ο αείμνηστος κυκλοφόρησε 4 δίσκους 45 στροφών στη DECCA με κωδικούς EPL 1652, EPL 1653, EPL 1656 και EPL 1657. Σύμφωνα με το μήνυμα αυτό, τουλάχιστον τα δύο από αυτά κυκλοφόρησαν το 1967. Τα περιεχόμενά τους φαίνονται παρακάτω:


Ακόμη, μαρτυρούνται τρεις δίσκοι βινυλίου LP 33 στροφών. Στη βιογραφία του Δημητρίου Μαγούρη στο musipedia αναφέρονται τα παρακάτω, που προφανώς αντιστοιχούν στους δίσκους αυτούς:
Στο μεταξύ, το 1969, το 1970 και το 1976 κυκλοφόρησε δίσκους με «Βυζ. Ύμνους».
Όπως φάνηκε και στα παρακάτω μηνύματα, είναι οι δίσκοι αυτοί ακόλουθοι:

- ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΥΜΝΟΙ (DECCA, κωδικός L 33 Dec 14): Πρόκειται για επιτομή των δίσκων 45 στροφών των οποίων τα περιεχόμενα φαίνονται παραπάνω. Τα μέλη που περιέχονται στα 45άρια και παραλήφθηκαν στο δίσκο τα αναφέρω εδώ. Αν λάβουμε υπόψη την παραπάνω μνεία του musipedia, μάλλον τυπώθηκε το 1969. Τα εξώφυλλά του θα τα βρείτε στο μήνυμα αυτό και αυτό.

- ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΥΜΝΟΙ 2 (Pan-Vox X 33 SPV 10114): Ο 2ος δίσκος περιέχει ύμνους Τριωδίου, Μ. Εβδομάδος και Αναστασίμους. Έχει κυκλοφορήσει τουλάχιστον 2 φορές σε βινύλιο και 3 φορές σε CD, ενώ άλλο έργο του Μαγούρη δεν έχει τύχη επανέκδοσης στην ψηφιακή εποχή. Σύμφωνα με τη σελίδα αυτή της Μεγάλης Μουσικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος «Λίλιαν Βουδούρη», ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1970.

- ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΥΜΝΟΙ 2 (Pan-Vox X 33 SPV 16163): Ο 3ος δίσκος, σύμφωνα με τον κ. Λαμπρινάκο που τον ανέβασε εδώ, είναι έκδοση του 1975 και περιέχει Ύμνους Δωδεκαημέρου, Μ. Εβδομάδος, Αναστάσεως και Θ. Λειτουργίας.


Εκτός από την επίσημη δισκογραφία του, η φωνή του ακούγεται στη διπλή κασέτα και μετέπειτα CD που περιέχει τη Βυζαντινή Συναυλία των Βρυξελλών από τη χορωδία του Θρασυβούλου Στανίτσα. Εκεί ο Δημήτριος Μαγούρης είναι μονωδός στο «Άγιος Αθάνατος» από το «Δύναμις» σε β' ήχο του Ιωάννου Παλάση.


Αν έχει μείνει κάτι αδιευκρίνιστο στη δισκογραφία του Δημητρίου Μαγούρη πιστεύω πως είναι αυτό που παραθέτω στο παρακάτω μήνυμα από τη βιογραφία του μαθητή του Μαγούρη Γεωργίου Γεροντάκη στο musipedia, ότι δηλαδή:
Υπηρέτησε ως Α' δομέστικος σε ναούς της Καισαριανής, κοντά στο δάσκαλο του Δημ. Μαγούρη (με τον οποίο εξέδωσε και κασέτες).
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ακόμη, μου δημιουργεί απορία η βιογραφία του μαθητή του Δημητρίου Μαγούρη Γεωργίου Γεροντάκη στο musipedia, όπου αναφέρεται ότι:
Υπηρέτησε ως Α' δομέστικος σε ναούς της Καισαριανής, κοντά στο δάσκαλο του Δημ. Μαγούρη (με τον οποίο εξέδωσε και κασέτες).
Αν μπορεί κάποιος φίλος να μας το διευκρινίσει, θα του ήμουν υπόχρεος!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ο 2ος δίσκος περιέχει ύμνους Τριωδίου, Μ. Εβδομάδος και Αναστασίμους. Έχει κυκλοφορήσει τουλάχιστον 3 φορές σε CD, ενώ άλλο έργο του Μαγούρη δεν έχει τύχη επανέκδοσης στην ψηφιακή εποχή. Σύμφωνα με τη σελίδα αυτή του ebay, ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1981 στην Pan-Vox με κωδικό X33 SPV 10114. Βέβαια, έχω τις αμφιβολίες μου για την χρονολογία, αφού ο 3ος δίσκος της σειράς φέρεται να είναι προγενέστερος, κάτι όμως που δε συμβαδίζει με τον κωδικό του δίσκου αλλά και με τις χρονιές που αναφέρει το musipedia (βλ. παρακάτω). Εάν, όμως, ισχύει, τότε η λογική της αρίθμησης δε φαίνεται να ευσταθεί χρονικά και ο 1ος δίσκος ίσως να μην τυπώθηκε ποτέ, απλά να ηχογραφήθηκε.
Τον δεύτερο δίσκο βρήκα και αλλού στο Internet με ημερομηνία 1981. Θα το έδενα κόμπο ότι τότε πρωτοκυκλοφόρησε αν δεν έβλεπα στη σελίδα αυτή την ημερομηνία έκδοσης 1970. Επομένως το 1981 έγινε η επανέκδοση και όχι η πρώτη κυκλοφορία του δίσκου. Έτσι, το παραπάνω κείμενο το διορθώνω με τη σωστή ημερομηνία, απαλειφή του συνειρμού μου που αποδείχτηκε ανούσιος και προσθήκη υποθετικής αντιστοίχισης του 1ου δίσκου με την πρώτη χρονολογία του musipedia, αφού οι άλλοι δύο αντιστοιχούν στις άλλες ημερομηνίες που παραθέτει.
 
Last edited:

Drygi

Νέο μέλος
Βρήκα αυτήν εδώ την φωτοτυπία σήμερα, που φαίνεται να πιστοποιεί ότι τα πρώτα 7-ιντσα του Μαγούρη κυκλοφόρησαν το 1967. Ίσως και τα τελευταία, μια και οι αριθμοί τους είναι πολύ κοντινοί.

http://i041.radikal.ru/1201/f4/5d4dd4fcfebc.jpg
 

Attachments

  • 5d4dd4fcfebc.jpg
    5d4dd4fcfebc.jpg
    272.7 KB · Views: 24
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υπάρχει και ο δίσκος (33΄της DECCA) που φαίνεται στα συνημμένα. Δεν ξέρω αν είναι κάποιος απ' αυτούς που αναφέρθηκαν. Πωλείται στο eBay και εδώ (για $80 και $77 αντίστοιχα).
Ο 2ος δίσκος που προαναφέρθηκε συνεχίζει να πωλείται για $17.19 κι αλλού για $8.
Υπάρχει και αυτό το CD.
 

Attachments

  • 5b9b2e3d-ee22-4871-b0f6-2c0508938312-1.jpg
    5b9b2e3d-ee22-4871-b0f6-2c0508938312-1.jpg
    788.4 KB · Views: 23
  • 5b9b2e3d-ee22-4871-b0f6-2c0508938312-2.jpg
    5b9b2e3d-ee22-4871-b0f6-2c0508938312-2.jpg
    895.5 KB · Views: 19
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει και ο δίσκος (33΄της DECCA) που φαίνεται στα συνημμένα. Δεν ξέρω αν είναι κάποιος απ' αυτούς που αναφέρθηκαν. Πωλείται στο eBay και εδώ (για $80 και $77 αντίστοιχα).
Ο 2ος δίσκος που προαναφέρθηκε συνεχίζει να πωλείται για $17.19 κι αλλού για $8.
Υπάρχει και αυτό το CD.

Τι σημάνει "Εναρμόνισης: Δ. ΜAΓΟΥΡΗ"; :confused:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εδώ (σ.72) γίνεται αναφορά στους τρεις δίσκους του Δημ. Μαγούρη, όπως φαίνεται στο συνημμένο.
Υπάρχει κι αυτό το CD, που μπορεί κανείς να το αγοράσει, ή να το κατεβάσει έναντι $1.36
 

Attachments

  • untitled1.jpg
    untitled1.jpg
    73.9 KB · Views: 5

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πολύτιμες οι πληροφορίες που παρατίθενται στα παραπάνω! Επιτέλους, μπαίνει τέλος στην αναζήτηση των περιεχομένων του πρώτου δίσκου LP του Μαγούρη, καθώς και στη χρονολόγηση των μικρών του δίσκων.

Ο πρώτος δίσκος, σύμφωνα με τα περιεχόμενά του, την εταιρία που βγήκε (DECCA) και την αισθητική του εξωφύλλου του είναι επιτομή των μικρών δίσκων που βγήκαν το 1967. Συγκεκριμένα, τα μέλη που δεν συμπεριλήφθηκαν είναι τα εξής:

-Εξέλθετε έθνη
-Τω την άβατον
-Τον νυμφώνα σου βλέπω
-Ότε η αμαρτωλός
-Σήμερον ο Χριστός εν Βηθλεέμ
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τι σημάνει "Εναρμόνισης: Δ. ΜAΓΟΥΡΗ"; :confused:
Προφανώς το ισοκράτημα. Δεν ακούμε πολυφωνία στις ηχογραφήσεις αυτές.
 

Drygi

Νέο μέλος
Πιθανά και τίποτα. Αλλά η αναγραφόμενη "εναρμόνιση" εξασφάλιζε κάποια ποσοστά πνευματικών δικαιωμάτων. Το έκαναν και οι δημοτικοί αυτό τακτικά.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Υπάρχει και ο δίσκος (33΄της DECCA) που φαίνεται στα συνημμένα. Δεν ξέρω αν είναι κάποιος απ' αυτούς που αναφέρθηκαν. Πωλείται στο eBay και εδώ (για $80 και $77 αντίστοιχα).
Ο 2ος δίσκος που προαναφέρθηκε συνεχίζει να πωλείται για $17.19 κι αλλού για $8.
Υπάρχει και αυτό το CD.
Για πληρότητα, ανεβάζω από την ίδια πηγή (e-bay) και το εξώφυλλο του δίσκου.


Ακόμη, ανανέωσα το πρώτο μήνυμα του παρόντος θέματος ενσωματώνοντας όλα τα νεότερα στοιχεία που προέκυψαν και αφαιρώντας τις εικασίες περί του πρώτου δίσκου.
 
Ακόμη, μου δημιουργεί απορία η βιογραφία του μαθητή του Δημητρίου Μαγούρη Γεωργίου Γεροντάκη στο musipedia, όπου αναφέρεται ότι:

Αν μπορεί κάποιος φίλος να μας το διευκρινίσει, θα του ήμουν υπόχρεος!

Αυτό που ξέρω εγώ ειναι ότι ο Γ.Γεροντάκης σε συζήτηση κάποτε που ειχαμε μου ειχε πει οτι ηταν ενας από αυτούς πού τού έκανε ισοκράτημα (σε ολη από οτι κατάλαβα) τή δισκογραφία του .
 
Top