[Ανακοίνωση] Διορθώσεις δακτυλογραφημένης Μεγάλης Εβδομάδας (Α. Βουδούρη)

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Παρακαλούμε βοηθήστε στη διόρθωση των ήδη δακτυλογραφηθέντων βιβλίων του Βουδούρη. Με το γράψιμο, εύκολα ξεφεύγουν λάθη. Χρειάζεται κάποιος να περάσει μια "με το μάτι" το έργο και να τα εντοπίσει.

Εδώ βρίσκονται τα χειρόγραφα του Βουδούρη
, φωτογραφημένα και ανεβασμένα από τον Γ. Μιχαλάκη.
Εδώ βρίσκονται τα βιβλία που έχουν δακτυλογραφηθεί. Η δουλειά είναι σε εξέλιξη...

Εδώ συγκεκριμένα είναι η Μεγάλη Εβδομάδα,
η οποία ολοκληρώθηκε πριν λίγο.

Η διαδικασία είναι απλή: Κατεβάζετε το χειρόγραφο βιβλίο. Οι σελίδες είναι ίδιες με του pdf. Δηλ. η σελίδα 100 του χειρόγραφου (πρωτότυπο) είναι ίδια με τη σελίδα 100 του αρχείου pdf (δακτυλογραφημένο). Πιάνετε μια-μία τις σελίδες και τις συγκρίνετε. Τα λάθη τα κάνετε λίστα και τα ανεβάζετε σε ένα αρχείο ώστε να "διορθωθούν".
Υπενθυμίζουμε ότι για λόγους "πολιτικής", τα λάθη που έχει ο Βουδούρης μέσα τα αφήνουμε ως έχουν, δηλαδή τα "αναπαράγουμε" στη δακτυλογράφηση. Πιο ολοκληρωμένη δουλειά θα ήταν να επισημαίνονται και αυτά. Εγώ από τεμπελιά μέχρι στιγμής δεν το έκανα, από εδώ και πέρα όμως....

Τέλος, προτείνω να δηλώνει κάποιος τι σκοπεύει να διορθώσει "αναλαμβάνω πχ τις σελίδες 1-100) ώστε να μη γίνεται διπλή δουλειά.

Είναι μια εύκολη, βαρετή και άχαρη δουλειά που όμως πρέπει να γίνει. Ευχαριστούμε.
 
Last edited:
Για αρχή και για να ''πάρω κατι'' που μου αρεσει ιδιαίτερα και για να προλάβω -μη μου το παρουνε- :)
αναλαμβάνω σελ. 362-371 (στο PDF) (Τον ήλιον κρύψαντα εως τελος Μ.Παρασκευής)
Λιγο μεν αλλά για παντρεμένο καλό ειναι για αρχή... :wink:
 
Last edited:
Μην ακούω τέτοια, μην ακούω τέτοια! Και ο Χουρμούζιος Χαρτοφύλαξ παντρεμένος ήταν.

Πανρεμενος μπορει να ήταν δούλευε ομως? :rolleyes:και ποσες ωρες? μήπως ηταν και δημόσιος υπάλληλος??!!!!:cool:Και επειτα μάθαμε αν τον χώρισε η γυναίκα του μετά απο ολα αυτά που εκανε?:p
Πέρα απ'αυτά και γω λέω με τη σειρα μου: Aδέλφια βοηθήστε αυτό το εργο .πιστεύω οι καρποι του θά ειναι γλυκείς και για μάς αλλά και για την Εκκλησία μας
 
Last edited:
Top