[Ερώτηση] Διογκωμένες αμυγδαλές, δυσκολία στο ψάλλειν

iordanis

Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι.

Θα ήθελα να σας παρουσιάσω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.

Έχω υπερτροφικές αμυγδαλές και ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες η κατάσταση χειροτερεύει (παγωτά, κρύα νερά κλπ).

Οταν ψάλλω ζορίζομαι πάρα πολύ, νιώθω σαν να τσαλακώνεται η φωνή μου και αναγκαστικά αλλάζω συνεχώς τον τρόπο που βγάζω τη φωνή μου με ότι αυτό συνεπάγεται.

Πήγα σε ΟΡΛ και όπως ήταν αναμενόμενο και για δικούς του λόγους μου είπε ότι πρέπει να αφαιρέσω τις αμυγδαλές και τότε θα δώ μεγάλη βελτίωση. Μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά και την αντίδραση του. Μου λέει: Με τόσο διογκωμένες αμυγδαλές απορώ πως βγαίνει η φωνή σου.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος είχε παρόμοιο πρόβλημα και αν με κάποια επέμβαση είδε διαφορά η να μου προτείνει κάποιους τρόπους για να βελτιωθεί αναίμακτα αυτή η κατάσταση.

Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Αγαπητέ συνάδελφε , πατριώτη , είμαι και εγώ παθών .
Μόνο ο γιατρός μπορεί να σου πει υπεύθυνα . Υπάρχουν δείκτες (ιατρικοί ) για το αν πρέπει να αφαιρεθούν ή όχι . Ή αν προκαλούν και άλλα προβλήματα στην υγεία .
Τώρα αν θέλεις να διασταυρώσεις γνώμες ( ιατρών ) άλλη υπόθεση .
Όντως , υπάρχουν κάποιοι που δεν τις έβγαλαν για να μην αλλοιωθεί η χροιά τους .
Και άλλοι ( διάσημοι τραγουδιστές ) που μετά από μία επέμβαση στον λαιμό , που όλοι φοβόμαστε και απευχόμαστε , έκαναν τεράστια καριέρα...
Περαστικά εύχομαι πρωτίστως ...
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι.

Θα ήθελα να σας παρουσιάσω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.

Έχω υπερτροφικές αμυγδαλές και ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες η κατάσταση χειροτερεύει (παγωτά, κρύα νερά κλπ).

Οταν ψάλλω ζορίζομαι πάρα πολύ, νιώθω σαν να τσαλακώνεται η φωνή μου και αναγκαστικά αλλάζω συνεχώς τον τρόπο που βγάζω τη φωνή μου με ότι αυτό συνεπάγεται.

Πήγα σε ΟΡΛ και όπως ήταν αναμενόμενο και για δικούς του λόγους μου είπε ότι πρέπει να αφαιρέσω τις αμυγδαλές και τότε θα δώ μεγάλη βελτίωση. Μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά και την αντίδραση του. Μου λέει: Με τόσο διογκωμένες αμυγδαλές απορώ πως βγαίνει η φωνή σου.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος είχε παρόμοιο πρόβλημα και αν με κάποια επέμβαση είδε διαφορά η να μου προτείνει κάποιους τρόπους για να βελτιωθεί αναίμακτα αυτή η κατάσταση.

Σας ευχαριστώ πολύ!


Αδελφέ εάν προβείς σε εγχείρηση θα έχεις 50% βελτίωση μόνο αποδεδειγμένα.Η προσωπική και αποδεδειγμένα θεραπευτική για πολλούς είναι ότι καλό κάνουν οι γαργάρες με betadine-ειδικό για γαργάρες- με μικρή προσθήκη ποσότητος νερού ανα δοσολογία,
βράδυ προ κατάκλισης θα πίνεις φασκόμηλο,
μία κουταλιά μέλι πρωί και βράδυ αντίστοιχα και
όταν θα συζητάς θα μιλάς ήρεμα και χαμηλόφωνα.
Το κυριότερο είναι τώρα το καλοκαίρι να αποφεύγεις τα παγάκια.Τα παγάκια είναι ο θάνατος των φωνητικών χορδών.
Με τα ανωτέρω θα δεις μεγάλη βελτίωση αδελφέ.
Για τα αποτελέσματα ενημέρωσέ μας......:)
 

iordanis

Μέλος
Απόστολε, σ'ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου. Μου λες οτι είσαι και εσύ παθών όμως ακούγωντας σε και ζωντανά και μέσα από ηχογραφήσεις "του δίνεις να καταλάβει" :) Ακολουθείς κάποια αγωγή για τις αμυγδαλές η έχεις κάνει κάποια επέμβαση;
 

iordanis

Μέλος
Φώτη σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα σου εξηγήσω κάποια στιγμή και απο κοντά τι εννοώ οταν λέω οτι τσαλακώνεται η φωνή μου.
 
Απόστολε, σ'ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου. Μου λες οτι είσαι και εσύ παθών όμως ακούγωντας σε και ζωντανά και μέσα από ηχογραφήσεις "του δίνεις να καταλάβει" :) Ακολουθείς κάποια αγωγή για τις αμυγδαλές η έχεις κάνει κάποια επέμβαση;

Όχι , δεν έχω κάνει επέμβαση . Γι αυτό λέω ότι είμαι ομοιοπαθής ...
Αγωγή , όχι τίποτε ιδιαίτερο , περίπου ότι είπε ο Φώτης . Πιο πολύ προσέχω και αποφεύγω τα παγωμένα , αν και μ αρέσουν ....
Ειδικά η παγωμένη μπύρα ..... και τώρα που αρχίζει και το ευρωπαικό , αμαρτία δεν είναι ; :)
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αφαπητέ φίλε και γω αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με υπερτροφικές αμυγδαλές.Βραχνιάζω με το παραμικρό ρεύμα στην εκκλησία, με το κλιματιστικό και φυσικά με το λιβάνι (αν και κεί υπάρχει και άλλη αιτία:)).Δεν αποφαζίζω και γω να τις βγάλω γιατί κανείς γιατρός δεν μου δίνει εγγυήσεις για μετά.Βέβαια αν ο κόμπος φτασει στο χτένι και δεν μπορώ να ψάλλω ή και να χω ποιότητα ζωής τι θα κάνω ;Η Μοσχολιού είχε το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν έκανε εγχείρηση για να μην χαθεί η χαρακτηριστική βραχνάδα.Λοιπόν, ο δασκαλός μου ο Σουρλαντζής μου είχε πεί μια συνταγή που βοηθάει πολύ.Παίρνουμε ένα φλυτζανάκι και βάζουμε μια κουταλιά μέλι(αν έχεις από Νεραντζή ακόμα καλύτερα:))μετά στίβουμε μισό λεμόνι,ρίχνουμε και μιά ασπιρίνη καθώς και ιώδιο(αυτό δεν το έβαλα εγώ ποτέ)ανακατεύουμε μέχρι να διαλυθεί η ασπιρίνη και το πίνουμε χωρίς βέβαια να πιούμε κατι άλλο μετά και πάμε για νανάκια....το πρωί θα είσαι καλύτερα να γράψεις κιόλας να σε ακούσουμε.Πάντα γειά
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Καλημέρα.Σε θέματα υγείας θα πρέπει να είμαστε όλοι μας απίστευτα προσεκτικοί,καίριοι και ταχύτατοι.Οι αμυγδαλές-για όσους δεν ξέρουν-είναι λεμφαδένες που βρίσκονται όπισθεν της στοματικής κοιλότητας και άνωθεν φάρυγγα και λάρυγγα.Αριστερά και δεξιά της σταφυλής.Βοηθούν στο φιλτράρισμα από βακτήρια και μικροοργανισμούς και άρα στην πρόληψη λοίμωξης.Αυτό μέχρι την ηλικία των 6-7 ετών γιατί στη συνέχεια αυτός ο ρόλος τους αδυνατίζει.Επειδή κατακλύζονται από βακτήρια ή ιογενείς λοιμώξεις καθίστανται οιδηματώδεις,φλεγμαίνουν και προκαλούν αμυγδαλίτιδα.Η φέγμονή μπορεί να προσβάλλει και γειτονικά όργανα,π.χ φάρυγγα,με αποτέλεσμα φαρυγγίτιδα.
Συμπτώματα της είναι η δυσκολία στην κατάποση,ωταλγία,πυρετός,ρίγη,κεφαλαλγία,πονόλαιμος,ευαισθησία γνάθου,διαταραχές στη φωνή-απώλεια φωνής κ.α.Ο γιατρός με επισκόπηση της στοματικής κοιλότητας-λαιμού θα ανακαλύψει το οίδημα.Στην περίπτωση που υπάρχει μικρόβιο(συνήθως στρεπτόκοκκος)ακολουθείται αντιμικροβιακή αγωγή με εφάπαξ δόση ή δεκαπενθήμερο σχήμα.Ξεκούραση οργανισμού,κατανάλωση ζεστών υγρών,καταπραϋντικών ροφημάτων,δροσερών προς κρύο υγρών που μαλακώνουν την τραχύτητα του λαιμού.Γαργάρες με χλιαρό αλατόνερο και παστίλιες για το λαιμό με μπενζοκαίνη ή παρόμοια συστατικά ανακουφίζουν τον πόνο.Σκευάσματα όπως η ακεταμινοφένη(Tylenol) ή ιμπουπροφένη έχουν αναλγητική και αντιπυρετική δράση.Τα συμπτώματα υποχωρούν 2-3 ημέρες από την έναρξη της θεραπευτικής αγωγής και πλήρως με τη ν ολοκλήρωση του θεραπευτικού σχήματος.ΠΡΟΣΟΧΗ:Οι επιπλοκές μιας παραμελημένης στρεπτοκοκκικής αμυγδαλίτιδας είναι σοβαρές:Απόφραξη αεραγωγού,αφυδάτωση λόγω δυσχέρειας κατάποσης υγρών,οξεία νεφρική ανεπάρκεια,περιαμυγδαλικό απόστημα,απόστημα σε φάρυγγα-λάρυγγα,φαρυγγίτιδα βακτηριακή,ρευματικός πυρετός με σχετιζόμενες καρδιαγγειακές διαταραχές κ.α.Το συμπέρασμα είναι ότι σε περίπτωση που οι αμυγδαλίτιδες επιμένουν ή έχουν επιπλοκές τότε η λύση είναι η χειρουργική αφαίρεση τους.Η απλή υπερτροφία σχετίζεται με άπνοια και ροχαλητό(μαζί με τα γνωστά''κρεατάκια'').Οι φαρυγγικές αμυγδαλές που αφαιρούνται πολύ σπάνια ξαναμεγαλώνουν.Υπάρχουν και οι γλωσσικές αμυγδαλές στη ρίζα της γλώσσας που δεν αφαιρούνται και πολύ σπάνια στο μέλλον δημιουργούν πρόβλημα.
Η απόφαση χειρουργικής επέμβασης-αφαίρεσης(μικρό και ακίνδυνο χειρουργείο)πρέπει να είναι στα πλαίσια μεγάλου και επαναλαμβανόμενου κινδύνου και της λογικής δεν πάει άλλο.Ο οργανισμός αντιδρά ταχύτατα,ολιστικά και συστημικά σε τέτοιες περιπτώσεις.Μπορεί στο μέλλον να προκύψει π.χ μια χρόνια φαρυγγίτιδα.Καθετί στο σώμα μας έχει λογική ύπαρξη που πρέπει να το σεβόμαστε.Το ένα σύστημα επηρεάζει το άλλο.Όχι με απλές ενοχλήσεις στην φωνή κατευθείαν χειρουργείο.
Όπως είμαστε ψείρες με την ακριβή απόδοση διαστημάτων,την εκτέλεση μελών και την άρθρωση στη Βυζαντινή Μουσική φανταστείτε πόσο ψείρες πρέπει να είμαστε με την υγεία μας.Άλλα όχι με επιπόλαιο και μπακαλίστικο τρόπο.Έχω δεί υγείες να κλονίζονται,φωνές να χάνονται και άνθρωποι να πεθαίνουν ή να έχουν μη αναστρέψιμα προβλήματα από επεμβάσεις ρουτίνας..Ελπίζω να μην σας κούρασα και να μην σας...τρόμαξα:eek::eek:.
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αφαπητέ φίλε...Λοιπόν, ο δασκαλός μου ο Σουρλαντζής μου είχε πεί μια συνταγή που βοηθάει πολύ.Παίρνουμε ένα φλυτζανάκι και βάζουμε μια κουταλιά μέλι(αν έχεις από Νεραντζή ακόμα καλύτερα:))μετά στίβουμε μισό λεμόνι,ρίχνουμε και μιά ασπιρίνη καθώς και ιώδιο(αυτό δεν το έβαλα εγώ ποτέ)ανακατεύουμε μέχρι να διαλυθεί η ασπιρίνη και το πίνουμε...

Εμάς μας το είπε με μισή ασπιρίνη. Ιώδιο (betadine) μια ή δύο σταγόνες, όχι παραπάνω, κατά τ΄ άλλα όπως το γράφεις. Όποτε το δοκίμασα αισθάνθηκα διαφορά!

Χάρης
 
Εμάς μας το είπε με μισή ασπιρίνη. Ιώδιο (betadine) μια ή δύο σταγόνες, όχι παραπάνω, κατά τ΄ άλλα όπως το γράφεις. Όποτε το δοκίμασα αισθάνθηκα διαφορά!

Χάρης

Nαι ! Σου φτιάχνει το λαιμό και σου φέρνει διάρροια (μάλλον ) :D:D:wink:
 
μιση κουταλια γλυκου αλατι και μιση κουταλια γλυκου μαγειρικη σοδα σε ενα κρασοποτηρο νερο και κανουμε γαργαρα.αριστη λυση και ταχυτατη
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Είναι απλό. Αν δεν μπορούμε να ψάλουμε, τα κάνουμε όλα γαργάρα :):D
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Όχι , δεν έχω κάνει επέμβαση . Γι αυτό λέω ότι είμαι ομοιοπαθής ...
Αγωγή , όχι τίποτε ιδιαίτερο , περίπου ότι είπε ο Φώτης . Πιο πολύ προσέχω και αποφεύγω τα παγωμένα , αν και μ αρέσουν ....
Ειδικά η παγωμένη μπύρα ..... και τώρα που αρχίζει και το ευρωπαικό , αμαρτία δεν είναι ; :)


Απόστολε όσο και να σου φανεί παράξενο,υπεύθυνα σου δηλώνω ότι η παγωμένη μπύρα κάνει καλό όταν δεν είσαι ιδρωμένος....:) Όταν είσαι ιδρωμένος και πεις μονορούφι την μπυρίτσα άστα και βράστα.Εαν όμως είσαι νορμάλ και πεις παγωμένες μπυρίτσες θα σου κάνουν καλό.Συστέλλονται τα πάντα εντός Ω.Ρ.Λαρυγγικής χώρας και όχι μόνο.Ταύτα έφη Παναγιωτίδης,Φωτόπουλος κ.α.Έτσι λοιπόν αδελφέ μου θα βλέπεις τα ματς άνευ άγχους.Δεν παίζει δα και η Α.Ε.Κ.άρα μας. Άρα δεν υπάρχει λόγος για άγχος,εκροής δακρύων και ιδρώτος.....:D
 
Απόστολε όσο και να σου φανεί παράξενο,υπεύθυνα σου δηλώνω ότι η παγωμένη μπύρα κάνει καλό όταν δεν είσαι ιδρωμένος....:) Όταν είσαι ιδρωμένος και πεις μονορούφι την μπυρίτσα άστα και βράστα.Εαν όμως είσαι νορμάλ και πεις παγωμένες μπυρίτσες θα σου κάνουν καλό.Συστέλλονται τα πάντα εντός Ω.Ρ.Λαρυγγικής χώρας και όχι μόνο.Ταύτα έφη Παναγιωτίδης,Φωτόπουλος κ.α.Έτσι λοιπόν αδελφέ μου θα βλέπεις τα ματς άνευ άγχους.Δεν παίζει δα και η Α.Ε.Κ.άρα μας. Άρα δεν υπάρχει λόγος για άγχος,εκροής δακρύων και ιδρώτος.....:D

...έχει και κάτι ωραίες μοναστηριακές Φώτη μου , με μαγιά .... άλλο πράμα !
 
Top