[Ερώτηση] Διογκωμένες αμυγδαλές, δυσκολία στο ψάλλειν

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
...έχει και κάτι ωραίες μοναστηριακές Φώτη μου , με μαγιά .... άλλο πράμα !


Μεταξύ μας αδελφέ εκτός από παγωμένες μπυρίτσες,το ποτό που δεν αποχωρίζομαι για πολλούς λόγους είναι ουισκάκι σε ψηλό ποτήρι με παγωμένη κόκα κόλα χωρίς πάγο και χωρίς ξηροκάρπι (άλλος εχθρός εκτός από παγάκια είναι οι ξηροί καρποί και η σοκολάτα).Πιες το και θα δεις διαφορά.Σου το πιστοποιεί και ο κ.Γιάννου.....:D
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
... άλλος εχθρός εκτός από παγάκια είναι οι ξηροί καρποί και η σοκολάτα...:D
μήπως θα μπορούσατε να μας το εξηγήσετε κάπως περισσότερο αυτό; Γνωρίζουμε πως οι ξηροί καρποί είναι αρκετά πλούσιοι σε θρεπτικά συστατικά, αλλά και η σοκολάτα όταν λιώνει μαλακώνει το λαιμό. Τι ακριβώς δημιουργεί η το ένα και τι το άλλο; Μιλάμε για όλα τα είδη ξηρών καρπών και σοκολάτας; Μήπως αναφερόσαστε μόνο για την περίπτωση με διογκωμένες αμυγδαλές;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
μήπως θα μπορούσατε να μας το εξηγήσετε κάπως περισσότερο αυτό; Γνωρίζουμε πως οι ξηροί καρποί είναι αρκετά πλούσιοι σε θρεπτικά συστατικά, αλλά και η σοκολάτα όταν λιώνει μαλακώνει το λαιμό. Τι ακριβώς δημιουργεί η το ένα και τι το άλλο; Μιλάμε για όλα τα είδη ξηρών καρπών και σοκολάτας; Μήπως αναφερόσαστε μόνο για την περίπτωση με διογκωμένες αμυγδαλές;

Οἱ ξηροὶ καρποὶ ἀφήνουν ὑπολείμματα στὸ λαιμὸ, σὲ «γρατζουνάνε».

Ἡ σοκολάτα καμιὰ φορὰ προκαλεῖ παλινδρόμηση.
 

Ἡ σοκολάτα καμιὰ φορὰ προκαλεῖ παλινδρόμηση.

Μερικές φορές και αυτή η υφή της σοκολάτας γάλακτος είναι ερεθιστική από μόνη της, χωρίς να χρειάζεται να προκαλέσει παλινδρόμηση. Μιλάω εμπειρικά... δεν γνωρίζω να το αιτιολογήσω από άποψη Φυσιολογίας.
 

Gant

Παλαιό Μέλος
Μερικές φορές και αυτή η υφή της σοκολάτας γάλακτος είναι ερεθιστική από μόνη της, χωρίς να χρειάζεται να προκαλέσει παλινδρόμηση. Μιλάω εμπειρικά... δεν γνωρίζω να το αιτιολογήσω από άποψη Φυσιολογίας.

Αγαπητέ κ. Αβραμίδη,
εύχομαι σύντομα περαστικά. Δοκιμάστε λεμόνι με χαμομήλι, εισπνοές ευκαλύπτου, και ασκήσεις φωνητικής. Πέρασα παρόμοιες καταστάσεις και με βοήθησαν οι ασκήσεις φωνητικής.
Κάθε καλό
 
Αγαπητέ κ. Αβραμίδη,
εύχομαι σύντομα περαστικά. Δοκιμάστε λεμόνι με χαμομήλι, εισπνοές ευκαλύπτου, και ασκήσεις φωνητικής. Πέρασα παρόμοιες καταστάσεις και με βοήθησαν οι ασκήσεις φωνητικής.
Κάθε καλό

Ευχαριστώ για τις ευχές αλλά δεν είμαι άρρωστος:)... έγραφα για παλαιότερες εμπειρίες. Όσο για την ψαλτική, δυστυχώς (ή ευτυχώς - όπως το δει κανείς) δεν προλαβαίνω να την ασκήσω τακτικά όπως παλαιά, λόγω επαγγέλματος. Όπως και να έχει, ευχαριστώ... ήταν ειλικρινές το ενδιαφέρον και το εκτιμώ.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ κ. Αβραμίδη,
εύχομαι σύντομα περαστικά. Δοκιμάστε λεμόνι με χαμομήλι, εισπνοές ευκαλύπτου, και ασκήσεις φωνητικής. Πέρασα παρόμοιες καταστάσεις και με βοήθησαν οι ασκήσεις φωνητικής.
Κάθε καλό

Δοκίμασε ουίσκι με λεμόνι κ μέλι.
Τέλειο.
Όλα τα άλλα δεν κάνουν τίποτα.
2 φίλους τραγουδιστές που έχω, τους βλέπω να κατεβάζουν το ουίσκι σα νερό.

επίσης το Underberg είναι αρκετά καλο κ κάνει και για την παλινδρόμηση...
 
Δοκίμασε ουίσκι με λεμόνι κ μέλι.
Τέλειο.
Όλα τα άλλα δεν κάνουν τίποτα.
2 φίλους τραγουδιστές που έχω, τους βλέπω να κατεβάζουν το ουίσκι σα νερό.

επίσης το Underberg είναι αρκετά καλο κ κάνει και για την παλινδρόμηση...

Το αλκοόλ δεν κάνει καλό στην αμυγδαλές... αφυδατώνει ενώ πρέπει να επιδιώκεται η ενυδάτωση. Το να κατεβάζεις το ουίσκυ σαν νερό όχι μόνο δεν θα διορθώσει το πρόβλημα αλλά θα προκαλέσει ένα ακόμα (κίρρωση του ήπατος).
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Το αλκοόλ δεν κάνει καλό στην αμυγδαλές... αφυδατώνει ενώ πρέπει να επιδιώκεται η ενυδάτωση. Το να κατεβάζεις το ουίσκυ σαν νερό όχι μόνο δεν θα διορθώσει το πρόβλημα αλλά θα προκαλέσει ένα ακόμα (κίρρωση του ήπατος).

είδες κανένα μπεκρή να αρρωσταίνει απο γρίπη ή κρυολόγημα;;;
η κίρρωση=παραπλευρες απώλειες.
 
Δοκίμασε ουίσκι με λεμόνι κ μέλι.
Τέλειο.
Όλα τα άλλα δεν κάνουν τίποτα.
2 φίλους τραγουδιστές που έχω, τους βλέπω να κατεβάζουν το ουίσκι σα νερό.

επίσης το Underberg είναι αρκετά καλο κ κάνει και για την παλινδρόμηση...

έχει και γλυκά ουίσκι , αλλά προσωπικά προτιμώ τα μαλτ.... (για τους γνώστες)
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
έχει και γλυκά ουίσκι , αλλά προσωπικά προτιμώ τα μαλτ.... (για τους γνώστες)

Προτιμώ το daniels. Αργεί να ωριμάσει. Φτάνει κ τα 30 χρονια, που λέει ο λόγος.
:D:D:D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τὸ καλύτερο «φάρμακο»: βότκα ἐλαφρῶς παχύρρευστη ἀπὸ τὴν κατάψυξη σὲ παγωμἐνο ποτήρι καὶ νὰ τὴν αἰσθάνεσαι νὰ λιώνει ὅπως κυλᾶ σιγὰ σιγὰ στο λαρύγγι σου ... Ἀπίθανη αἴσθηση, σοῦ τινάζει πάνω τὸ κεφάλι ...

Καὶ πάντα ρωσίδα ... βότκα (ὅταν τὴ βρίσκεις):p:wink:

Φυσικὰ δὲν κάνει γιὰ ἀναλόγιο ...:wink:
 

Attachments

  • 36357.jpg
    36357.jpg
    241.9 KB · Views: 4

L.M

Μέλος
μιση κουταλια γλυκου αλατι και μιση κουταλια γλυκου μαγειρικη σοδα σε ενα κρασοποτηρο νερο και κανουμε γαργαρα.αριστη λυση και ταχυτατη

Καλησπερα φιλε Σταυρο.το εχω δοκιμασει αυτο με το αλατι και τη σοδα και ειδα φοβερο(για μενα)αποτελεσμα.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Αχ…. Αύριο μάλλον θα ψάλλω μόνος μου και πριν από λίγο τελείωσα το dissaronno με 6-7 παγάκια μέσα!!! Κάποια πράγματα πρέπει να απολαμβάνονται, ανεξαρτήτου τιμήματος…
Λοιπόν αγαπητοί μου, είπατε ότι το βράδυ κάνει καλό το, μέλι το στυμμένο λεμόνι και κάποια άλλα πράγματα.
Το πρωί τώρα πριν ψάλλουμε ενδείκνυται κάτι (ρόφημα κλπ) για να αποδώσει η φωνή καλύτερα; Είχα ακούσει ότι ο καφές δεν βοηθά καθόλου, το αντίθετο μάλιστα, αλλά εκτός αυτού πριν ψάλλω δεν πίνω καφέ, γιατί κάνα δυο φορές κόντεψα να πάθω μεγάλη ζημιά (ότι φαντάζεστε)! :D:D:D:D:D:D
Τι προτείνετε;
 

tb---

τσοπάνης
Ο κ. Μαφίδης σε συνέντευξή του, αναφέρει ότι μέσα στο ιερό στον Πατριαρχικό Ναό στο Φανάρι, ο Πρωτοψάλτης (Ναυπλιώτης) και ο Λαμπαδάριος ( Βιγγόπουλος), το πρωί στην αρχή του Όρθρου, ανέπνεαν αναθυμιάσεις από καθαρό λιβάνι, "όχι σαν αυτά που κυκλοφορούν τώρα, αλλά αγνό καθαρό λιβάνι", έτσι αναφέρει. Ίσως ήταν το "βοηθητικό της φωνής" για τα δεδομένα της εποχής. Ίσως και πάλι όχι. Αν γνωρίζουν περισσότερα οι ειδικοί της φωνής (ιατροί, δάσκαλοι φωνητικής ,κτλ ) ας μας ενημερώσουν για την τεχνική αυτή.
 
Top