Διεθνής Επιστημονική Ημερίδα προς τιμήν του Άρχοντος Πρωτοψάλτου Λυκούργου Αγγελόπουλου στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Τμήμα Μουσικών Σπου

Status
Not open for further replies.
S

Sotres

Guest
Τα πράγματα είναι απλά, πολύ απλά.

Αυτοί που ψάλλουν μέθοδο Καρά, δεν ψάλλουν παραδοσιακά, γιατί

απλούστατα, δεν υπάρχει άκουσμα παραδοσιακού ψάλτη που να ψάλλει έτσι.

Πάει και τελείωσε.

Έρευνα:

Έχει πέσει τόση επιστήμη μες τη μουσική μας που σε λίγο δεν θα ξέρουμε

αν θα πρέπει να ψάλλουμε ή να κλειδωθούμε σε κανένα εργαστήριο με

λευκές ρόμπες και μάσκες. Ρε πάτε καλά; Μουσική είναι. Δε ψάχνετε να βρείτε

πως παράγεται η αντιύλη ούτε να κατασκευάσετε τεχνητή καρδιά.

Το μόνο κομμάτι που μπορεί να χαρακτηριστεί, κάπως, επιστημονικό,

είναι της "παλαιοντομουσικολογίας". Σα να ψάχνετε απολιθωμένους σκελετούς

δεινοσαύρων. Βρήκατε κάτι δείγματα, τα ενώσατε, υποθέσατε και αντί να

πείτε, να κάπως έτσι πρέπει να ήταν ο τυρρανόσαυρος, μας λέτε ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ.

Α και μας τον κλωνοποιήσατε κι όλας και τον περιφέρετε σε όλον τον κόσμο

σαν τσίρκο, λέγοντας, ιδού το παλαιόν ζώον, το οποίο αναστήσαμεν εκ της στάχτης του...

Το jurassic park του Καρά...

Οι πραγματικοί παλαιοντολόγοι επιστήμονες, συνθέτουν ευρήματα αλλά και

πάλι ΥΠΟΘΕΤΟΥΝ περί του αποτελέσματος. Είναι σοβαροί οι άνθρωποι.

Πάρτε το χαμπάρι, όσο έχετε την επιστήμη πάνω από την ακουστική παράδοση

δεν θα ψάλλετε ποτέ. Η μουσική πάει στα αυτιά πρώτα. Απευθύνεται στο

καλλιτεχνικό μέρος του εγκεφάλου, στο δεξί ημισφαίριο. Δεν είναι λογική.

Γιατί υπάρχει μουσική; Γιατί οι δονήσεις που παράγονται, επηρρεάζουν

συναισθηματικά τον ακροατή. Η μουσική είναι ΤΕΧΝΗ. Και η τέχνη

προϋποθέτει ταλέντα. Και η αποδοχή του ακροατηρίου ήταν και θα είναι

στα ταλέντα, όχι στους γραφιάδες. Δε λέω, όλοι χρειάζονται, αλλά ο καθένας

στο πόστο του. Έχετε θεοποιήσει την επιστήμη, βάλτε κει ένα παμπάλαιο

χειρόγραφο προ Χριστού με έναν άφωνο και δίπλα τον Σακκελαρίδη.

Γιαυτό "έπιασε" τότε ο Σακκελαρίδης και έφερνε κόσμο στις εκκλησιές.

Γιατί ήταν ταλέντο .


υ.γ. Επειδή μάλλον θα ανακριθώ περί της ιδιότητός μου (για να δουν αν είμαι

αρμόδιος να εκφέρω άποψη), είμαι πυρηνικός φυσικός με ειδικότητα

στις καμινάδες και τις τουλίπες. Εννίοτε ασχολούμαι και με το εμπόριο άχνης ζάχαρης...


υ.γ. 2 Διάβασα το θέμα όλο απ την αρχή. Λοιπόν μερικοί μερικοί, δεν ξέρουν να

συζητήσουν, λένε αρλούμπες και αποπροσανατολίζουν τα θέματα για τη πλάκα.

Μιλάμε με πιάσαν τα γέλια.

Νίκο (Θεοτοκάτε), ασχολήσαι πολύ βρε παιδάκι μου.

Αφού βλέπεις ότι δεεεεεν...:wink::D
Εσείς λοιπόν γιατί δεν ακούτε τους παλαιούς και ψάλλετε αμανετζίδικα;
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Εσείς λοιπόν γιατί δεν ακούτε τους παλαιούς και ψάλλετε αμανετζίδικα;

Όταν διεκδικήσω δάφνες για την επαναφορά της αρχαίας παράδοσης, έλα να με ξαναρωτήσεις αγαπητέ.

Μην επαναλαμβανόμαστε και κάνουμε ανούσιες παρατηρήσεις παρακαλώ...

Τι στο καλό, ακόμη και η στοιχειώδη λογική λείπει;
 
S

Sotres

Guest
Όταν διεκδικήσω δάφνες για την επαναφορά της αρχαίας παράδοσης, έλα να με ξαναρωτήσεις αγαπητέ.

Μην επαναλαμβανόμαστε και κάνουμε ανούσιες παρατηρήσεις παρακαλώ...

Τι στο καλό, ακόμη και η στοιχειώδη λογική λείπει;

Από ότι φαίνεται μάλλον απουσιάζει... Δεν ψάλλετε στο σπίτι σας! Ψάλλετε σε ναό! είστε φορέας παράδοσης από τη στιγμή που ανεβαίνετε σε αναλόγιο και έχετε ευθύνες. Θα έπρεπε να αγωνίζεστε για την επαναφορά του παραδοσιακού τρόπου ψαλσίματος. Η ωριμότητα έρχεται σιγά σιγά...:wink:
Είναι μεγάλη υπόθεση να χειριστείτε σωστά το δώρο που σας χάρισε ο Θεός...Οι ευθύνες σας είναι πολύ μεγάλες και από ότι ΄φαίνεται δεν θέλετε να τις αναλάβετε. Λυπάμαι!
 

βιλόπαιδο

Βιλόπαιδο
Επισης 29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν το Skip!!!
Οσο για το κ.Θεοτοκατο λογικο ειναι να συμφωνητε με τον ΠαναγιοτιΚ γιατι ειναι ενας απο τα συγκεκριμενα προσωπα οπου δεχεστε την γνωμη του αλλα απο την αλλη ποναει...και γιαυτο θεωρητε οτι μιλαει πολυ.


Δε θεώρησα ότι μιλάει πολύ (πολλοί μιλάνε πολύ) ούτε τον ξέρω προσωπικά τον άνθρωπο ούτε συμφωνώ σε πολλά πράγματα. Σέβομαι την άποψή του. Εξακολουθώ να συμφωνώ με τον κ. ΠαναγιώτηΚ κυρίως στο συγκεκριμένο σημείο το οποίο αφορά όλους. Όσο τα περι skip...πολύ επιτυχημένο.
 

βιλόπαιδο

Βιλόπαιδο




Νὰ σοῦ πῶ. Ὁ κόπος καὶ ὁ μόχθος τοῦ κ. Ἀγγελόπουλου, ἀκόμη κι ἄν θεωρῶ ὅτι ἀφιερώνονται σὲ λάθος κατεύθυνση, εἶναι γνωστοὶ καὶ ἐπαινετέοι τουλάχιστον ἀπὸ ὅσους τὸν ἀκολουθοῦν καὶ συνεργάζονται τὴν ἴδια πορεία (ἐσφαλμένη κατ' ἐμέ). Ἄλλωστε ὅπως ἔγραψε καὶ ἄλλο μέλος παραπάνω, στὴν ἐκδήλωση
Συνεπῶς δὲν θὰ λεγόταν κάτι ἀντίθετο ὅπως γίνεται σὲ ἄλλες ἐπιστημονικὲς ἐκδηλώσεις-συνέδρια.

Προσωπικά, θεωρῶ πὼς ἔχει κάνει ζημιὰ καθὼς ἐσκεμμένα ἔχει διχάσει τὴν ψαλτικὴ κοινότητα καὶ θεωρητικὰ ἀλλὰ -κυρίως- στὴν ψαλτικὴ πράξη. Τὰ ἀκούσματα διαφέρουν ἀπὸ τὴν παράδοση, ἔχοντας ὡς στόχο τὴν δημιουργία «νέας» «ἄλλης» «παράδοσης» μακρὰν τῶν παραδοσιακῶν ἀκουσμάτων,μὲ τὰ ὁποία ἡ διαφορὰ εἶνια ἐμφανέστατη σὲ ὅποιον δὲν ἔχει ὑποβάλει τὸν ἑαυτό του σὲ «θεραπεία κώφωσης» ἀκούγοντας ὁλονυκτὶς συγκεκριμένες ὁλονυκτίες.

Ὅσο γιὰ τὸ παρακάτω ποὺ ἔγραψες προηγουμένως

σοῦ τονίζω πὼς μᾶλλον πρέπει νὰ προσέξεις τὴν μνημη σου γιατὶ εἶνια πολὺ κοντὴ καὶ συνιστῶ περιορισμὸ κατανάλωσης λωτοῦ. Γιὰ νὰ βοηθήσω στο φρεσκάρισμά σου ὅμως σοῦ συνιστῶ τὸ ἑπόμενο link. http://users.sch.gr/sekyritsis/apofaseis_dikastirion.htm
Ψάξε το καλά, διάβασέ το καλὰ καὶ μετὰ ξαναγράψε ὅ,τι ἔγραψες. Φυσικὰ ξέρω τὶ θὰ μοῦ ἀνταπαντήσεις, τὰ 'χουν γράψει πολλοὶ πρὶν ἀπὸ σένα καὶ ξέρω προκαταβολικὰ πὼς θὰ δικαιολογήσεις πρόσωπα καὶ πράγματα ποὺ δὲν ... συμφέρουν, ὅπως στὴν περίπτωση τῆς Διαύγειας.


Σ΄ ευχαριστώ. Βέβαια δεν ξέρω τι ναι καλύτερο οι λωτοί ή οι παρωπίδες.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Δηλαδή έχουμε επιλογή μόνο να γράψουμε όταν είναι για μπράβο;Μόνο μπράβο δέχεστε;
Μάλιστα..πάλι τα ίδια και τα ίδια ακόμα μια φορά.Είχαμε για κάποια στιγμή ησυχάσει από την Αμερική και τώρα...κάποιοι άλλοι προκαλούν.Βαρεθήκαμε!!!


Επιβεβαιώνομαι οτι η ίδια νοοτροπία παράγει την ίδια τεχνοτροπία.

Δείτε αν θέλετε την αντι παράθεσή μου στην συνεύντεξη του Κ. Αγγελίδη, προς
τους SOTRES , ΑΓΓΕΛΊΔΗ ΚΑΙ ΑΡΒΑΝΙΤΗ (απάντησή μου σε παράθεση του Λαοσυνάκτη - Αρβανίτη
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Έχω ομιλήσει και σ' άλλο μήνυμά μου, για υπέρβαση του εαυτού μας έτσι ώστε, αφ' ενός να γίνουμε καλύτεροι, αφ' ετέρου να αναγνωρίζουμε, [/U]αντικειμενικά, την προσφορά κάποιων ανθρώπων, σ' όλους τους χώρους!
Με αφορμή, αρχικά, την Επιστημονική Ημερίδα - τιμητική εκδήλωση, στο πρόσωπο ενός ανθρώπου που αφιέρωσε τη ζωή του στην υπηρεσία της "Θείας του Δαμασκηνού Τέχνης" και κατ' επέκταση του σκοπού που αυτή υπηρετεί, αλλά στη συνέχεια και του γεγονότος της αναγόρευσής του ως επίτιμο διδάκτορα από το Πανεπιστήμιο Ιασίου, αποδεικνύεται, από τα σχετικά μηνύματα, ότι ο καθένας μας έγραφε, για τα απωθημένα που είχε!
Η γενικότερη κρίση - απαξίωση που ζούμε, έχει κατά τον Μακαριότατο Αρχ. Αθηνών αλλά και κατ' άλλους, πνευματικές αιτίες!
Στο συγκεκριμένο θέμα, εκδηλώνεται με τα γραφόμενά μας!
Ειδικότερα, θα 'λεγα τα εξής:
1. Ο ερευνητής, δάσκαλος, Άρχ. Πρωτοψάλτης κ. Λ. Αγγελόπουλος, είναι διεθνούς κύρους & εμβέλειας προσωπικότητα!
2. Αφιέρωσε όλη του τη ζωή στην έρευνα!
3. Το έργο του, αρχίζει να αποδίδει καρπούς, ανά την Οικουμένη, από μαθητές του - πολλαπλασιαστές αυτών των απόψεων.
3. Ερχόμαστε, δυστυχώς, με ελαφρά τη καρδία, επειδή δεν συμφωνούμε με κάποια καινοφανή επιχειρήματά του και πολλές καινοτόμες απόψεις του παντοιοτρόπως να προσβάλλουμε και να μηδενίσουμε το έργο του.
5. Οι περισσότεροι, εξ ημών, έχουμε, αφ' ενός μεν, πλημμελή γνώση των απόψεών του, αφ' ετέρου δε, δεν γνωρίζουμε τι είναι έρευνα και πως διεξάγεται!
6. Αυτή του, όμως, την προσπάθεια, την εκτιμούν και την αναγνωρίζουν οι επαϊοντες του χώρου και του αποδίδουν τις ανάλογες τιμές!
7. Ωστόσο, εάν δεν συμφωνούμε μ' όλα τα παραπάνω, τουλάχιστον να δείξουμε στοιχειώδη σεβασμό και κοινή λογική αυτοσυγκράτησης.
8. "Τα καινοτόμα - πρωτοποριακά" που διδάσκει και μας ξενίζουν, η ιστορία θα δείξει, εάν είναι μεν, θετικά και εφαρμόσιμα, θα πολλαπλασιαστούν ή αρνητικά και ουτοπικά, θα μηδενιστούν - αποσυρθούν!
Τέλος, όλα τα μουσικά θέματα που προκύπτουν και για τα όποια, αναλώνουμε ώρες ή και 'μέρες ή μήνες, αποτελούν "τη σάλτσα"!
"Το κυρίως, όμως γεύμα" - "Ο Άρτος της ζωής", βρίσκεται εδώ!
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πρώτα αὐτοσυγκρατήσου λίγο ἐσὺ, δίνοντάς μας τὸ ... καλὸ παράδειγμα:rolleyes: καὶ μετὰ ξεκίνα τὴν ... κατήχηση:rolleyes:
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Η γενικότερη κρίση - απαξίωση που ζούμε, έχει κατά τον Μακαριότατο Αρχ. Αθηνών αλλά και κατ' άλλους, πνευματικές αιτίες!

Δηλ. μας λες εμμεσα,οτι οι συνομιλητες σου εδω στο Ψ, ειναι χαμηλης νοημοσυνης,επειδη,δεν συμφωνουν μαζι σου;;;....:eek:
 

Κοσμάς Ν.

β' ψάλτης Ι.Ν.Αγίας Σκέπης Παπάγου
Από όλα αυτά που έγραψα, αυτό καταλάβατε; Τώρα τα περί Αμερικής που αναφέρετε τα αφήνω ασχολίαστα. Μία άλλη άστοχη κουβέντα...Δεν αξίζει τον κόπο τελικά...
ΥΓ Το Μπράβο για να έχει αξία, θα πρέπει να το ακούσεις από συγκεκριμένα πρόσωπα... Το ίδιο ισχύει και για το αρνητικό σχόλιο...Τότε και μόνο τότε αξίζει να επενδύσεις χρόνο...

Ακριβώς όταν το μπράβο έρχεται από κατά πάντα άσχετους με τη "γνωστή" σχολή που λέτε και σεις..Τότε έχει αξία
 
S

Sotres

Guest
Ακριβώς όταν το μπράβο έρχεται από κατά πάντα άσχετους με τη "γνωστή" σχολή που λέτε και σεις..Τότε έχει αξία
Από κάποιους ναι, έχει αξία το μπράβο τους. Δυστυχώς όμως το χαρακτηριστικό γνώρισμα των περισσοτέρων ιεροψαλτών είναι ότι δεν μελετούν-με! Εκεί είναι το πρόβλημα. Θα μεταφέρω μία κουβέντα που μου είπε κάποιος -και- ιεροψάλτης. Φασαρίες δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Η μουσική μας σχετίζεται άμεσα με τη Λατρεία. Αυτό σημαίνει ότι στην περίπτωση που η υπόθεση Καρά είναι λάθος, δεν θα αντέξει στο λατρευτικό χώρο η μουσική του ερμηνεία.
Αυτή η άποψη με εκφράζει απόλυτα και ακολουθώ.Δεν έχει παρά να περιμένουμε τη δοκιμασία του χρόνου. Αφήνω τα θέματα αυτά να λυθούν μόνα τους...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Τα τελευταία εκτός θέματος μηνύματα διαγράφηκαν. Δεν φταίνε όλοι, αλλά δόθηκε αφορμή. Πολλά και άλλα μηνύματα σ αυτό το θέμα έχουν εκτραπεί, αλλά κανείς δεν προλαβαίνει να συντονίσει. Γι αυτό το θέμα έκλεισε, θεωρώντας ότι έχει εξαντληθεί.
 
Status
Not open for further replies.
Top