Διεθνής Επιστημονική Ημερίδα προς τιμήν του Άρχοντος Πρωτοψάλτου Λυκούργου Αγγελόπουλου στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Τμήμα Μουσικών Σπου

Status
Not open for further replies.
S

Sotres

Guest
Ο κ. Γιαννόπουλος...μάλιστα. Το γνωστικό αντικείμενο σε κάνει και ειδήμονα του αντικειμένου για το οποίο έβαλες υποψηφιότητα και εκλέχτηκες; Και γι'αυτό μπορούμε να κάνουμε λόγο, αλλά λίγα να λέμε πολλά να καταλαβαίνουμε. Μαθητής του καθηγητή Στάθη. Μάλιστα. Όλα καλά, αλλά ψάλτη δε βλέπω μέχρι τώρα...Αν ξέρει τι του γίνεται; Είμαι σίγουρος πως ναι.
Περί οφφικίων. Στη θέση σας θα ήμουν πιο προσεκτικός περί χαρακτηρισμού του Οικουμενικού Πατριαρχείου. Όταν όμως ο μητροπολίτης σας, παρακαλεί προσωπικώς, ή δια γράμματος τον Οικουμενικό Πατριάρχη να τιμήσει τον τάδε και δείνα, ο Πατριάρχης εμπιστευόμενος τον μητροπολίτη σας, του δίνει την ευχή. Σας μοιάζει κάτι σε jumbo; Μήπως φταίει ο μητροπολίτης ο οποίος ενέκυψε στις "παρακλήσεις" του υποψηφίου, ή του περί αυτόν κύκλου του; Καλά θα κάνετε λοιπόν να λάβετε σοβαρά υπόψη σας την εγκύκλιο της Μητέρας Εκκλησίας και μην την πυροβολείτε κατά το δοκούν! Μητέρα είναι, δεν κάνει...
Αυτό λέω και εγώ. Μάλλον με αυτά που εσείς αναφέρετε θίγετε την Μητέρα Εκκλησία. Είναι δυνατόν να αναφέρετε ότι ο Πατριάρχης μας πέφτει θύμα του κάθε Μητροπολίτη που κάνει μία πρόταση; Ποιος θίγει το Πατριαρχείο μας; Εγώ ή εσείς με αυτά που αναφέρετε;
Επίσης ο κ. Γιαννόπουλος έχει το γνωστικό αντικείμενο Ψαλτικής. Εκλέχθηκε από σώμα Καθηγητών και τοποθετήθηκε πρώτος στην επιλογή των υποψηφίων. Που βλέπετε το πρόβλημα; Εφόσον ξέρει πολύ καλά τι του γίνεται, όπως και εσείς λέτε, ας αφήσουμε τον άνθρωπο να κάνει τη δουλειά του...
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αυτό λέω και εγώ. Μάλλον με αυτά που εσείς αναφέρετε θίγετε την Μητέρα Εκκλησία. Είναι δυνατόν να αναφέρετε ότι ο Πατριάρχης μας πέφτει θύμα του κάθε Μητροπολίτη που κάνει μία πρόταση; Ποιος θίγει το Πατριαρχείο μας; Εγώ ή εσείς με αυτά που αναφέρετε;
Επίσης ο κ. Γιαννόπουλος έχει το γνωστικό αντικείμενο Ψαλτικής. Εκλέχθηκε από σώμα Καθηγητών και τοποθετήθηκε πρώτος στην επιλογή των υποψηφίων. Που βλέπετε το πρόβλημα; Εφόσον ξέρει πολύ καλά τι του γίνεται, όπως και εσείς λέτε, ας αφήσουμε τον άνθρωπο να κάνει τη δουλειά του...

Συγγνωμη που επεμβαινω,αλλα εδω βλεπουμε Μητροπολιτες να μοιραζουν ασυστολα σκουφιά,στη θυματοποίηση του Πατριαρχη θα κολλησουμε;...:wink:
Ολα τα εχουν δει τα ματια μας...
 

destur

Παλαιό Μέλος
Αυτό λέω και εγώ. Μάλλον με αυτά που εσείς αναφέρετε θίγετε την Μητέρα Εκκλησία. Είναι δυνατόν να αναφέρετε ότι ο Πατριάρχης μας πέφτει θύμα του κάθε Μητροπολίτη που κάνει μία πρόταση; Ποιος θίγει το Πατριαρχείο μας; Εγώ ή εσείς με αυτά που αναφέρετε;
Επίσης ο κ. Γιαννόπουλος έχει το γνωστικό αντικείμενο Ψαλτικής. Εκλέχθηκε από σώμα Καθηγητών και τοποθετήθηκε πρώτος στην επιλογή των υποψηφίων. Που βλέπετε το πρόβλημα; Εφόσον ξέρει πολύ καλά τι του γίνεται, όπως και εσείς λέτε, ας αφήσουμε τον άνθρωπο να κάνει τη δουλειά του...

Θύμα ο Πατριάρχης; Παρεξηγείτε την κατάσταση. Επειδή τιμά πρόσωπα τα οποία δεν γνωρίζει προσωπικά για την ψαλτική τους σταδιοδρομία; Αν αυτό το θεωρείτε απάτη, τότε ναι, έχει πέσει θύμα και τον κ. Αγγελόπουλο και για πολλούς άλλους για τους οποίους εσείς διαφωνείτε. Περί του κ. Γιαννόπουλου, είπαμε το γνωστικό αντικείμενο 3 φορές μέχρι τώρα. Τι δεν καταλάβατε από ότι έγραψα; περί εκλογής...άλλο κεφάλαιο και όχι μόνο για τον κ. Γιαννόπουλο, αλλά για κάθε υποψήφιο σε οποιαδήποτε θέση, και τοποθέτησης αυτού σε πίνακες κ.λ.π. Και ποιος τον εμπόδισε να κάνει τη δουλειά του; Και ποιος σας εμπόδισε να γράψετε ό,τι θέλετε; Παρομοίως δεν μπορεί να εμποδίσει κανείς την κρίση μου, αρνητική ή θετική και όλων των υπολοίπων σε οποιαδήποτε ενέργεια του εκλεγμένου Γιαννόπουλου, και για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω τίποτε με τον άνθρωπο, και όλων των άλλων που θα μιλήσουν. Δεν θα περιμένουμε να ακούσουμε όσα θα ειπωθούν και να κρίνουμε. Κρίνεται και η πρόθεση και η ενέργεια. Χαίρεστε!
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ μου κ. Δεσπότη, τρέχετε.

Τις εργασίες για τις οποίες γράφω είναι οι εργασίες που θα βγούν απο το συνέδριο προς τιμήν του κ. Αγγελοπούλου. Γνωρίζω τις εργασίες των φίλτατων καθηγητών. Οι εργασίες τους που αρχίζουν απο τεκμηριωμένες μελέτες είναι αξιέπαινες. Οι εργασίες τους που έχουν ως αρχή και υπόβαθρο την μέθοδο του Καρά και τις αστίρηκτες (ιστορικώς, μουσικολογικώς και επιστημονικώς πάντοτε) δοξασίες του Σίμωνα Καρά, καθώς και τις.....ερμηνείες.... των μελών με την παρασημαντική προ της εποχής των Τριών Διδασκάλων, δεν έχουν καμμία επιστημονική υποστήριξη. Σεβαστές οι υποθέσεις τους, αλλα υπάρχουν και άλλες απόψεις και σαφέστατα στοιχεία που απορρίπτουν πολλά απο αυτά που έχουν εκδοθεί.

Ξεφεύγουμε απο το θέμα.

Με τον ίδιο ενθουσιασμό που προβάλλεται το έργο του κ. Αγγελοπούλου, οι Φίλοι του καλό θα κάνουν να αξιολογήσουν ΚΑΙ την ΕΠΙΣΗΜΗ θέση της ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ επι του υπόβαθρου και της ΟΛΗΣ ΒΑΣΗΣ του έργου του. Και συγκεκριμένα, τι στάση παίρνουν οι Φίλοι του κ. Αγγελόπουλου επι της απόφασης της 28ης Μαΐου, 2012 της Ιεράς Συνόδου της ΜΧΕ; Ίσως κάνω λάθος, αλλα δεν έχω δεί ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΕΣΗ, τουλάχιστον απο τους επ αναλογίω Φίλους του κ. Αγγελοπούλου.

Η προσέγγισή μου κ. Δεσπότη ειναι καθαρά ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ και όχι ακαδημαϊκή. Εξ άλλου, η Μέθοδος Καρά έχει σχολιαστεί ακαδημαϊκώς μυριάκις εδώ μέσα και αλλού. Και θα σχολιαστεί περαιτέρω εφ όσον εμμένουν μερικοί ακαδημαϊκοί στις αστήρικτες (επιστημονικώς και μουσικολογικώς, και ιστορικώς) δοξασίες της.

Ευχαριστώ σας για την ευαισθησία,

ΝΓ
 
Last edited:

greek487

Tasos N.
Ζητούν μερικοί εδώ και χρόνια από τον κ. Αγγελόπουλο επίσημες εκκλησιαστικές επικυρώσεις ... δόθηκαν, δίνονται, και θα δίνονται.

Τα ίδια άτομα ζητούν επίσημες επιστημονικές επικυρώσεις ... δόθηκαν, δίνονται, και θα δίνονται.

(Για μένα και για πολλούς άλλους τουλάχιστον, το ίδιο το τεράστιο και πολύτιμο έργο του κ. Αγγελοπούλου αρκεί.)

Η μόνη διαφορά εδώ είναι ότι έχουμε μιά Διεθνής Επιστημονική Ημερίδα όπου τα επιστημονικά μουσικά μυαλά θα δώσουν νέες πληροφορίες, νέες αναλύσεις, και νέες μελέτες.

Εκτός εάν προτιμάται τέτοιου είδους "επιστήμη" ...:rolleyes:

Δεν θα κρίνω τους ακαδημαϊκούς. Ελευθερία σκέψης υπάρχει, όπως υπάρχει και κριτική επιστημονική εαν και όταν εκδοθούν τα έργα τους...

(Μα γιατί να περιμένουμε για την έκδοση έργων? Αφού έχουμε την ισχυρή προκατάληψη ως οδηγό.)

Η προσέγγισή μου κ. Δεσπότη ειναι καθαρά ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ και όχι ακαδημαϊκή. Εξ άλλου, η Μέθοδος Καρά έχει σχολιαστεί ακαδημαϊκώς μυριάκις εδώ μέσα και αλλού. Και θα σχολιαστεί περαιτέρω εφ όσον εμμένουν μερικοί ακαδημαϊκοί στις αστήρικτες (επιστημονικώς και μουσικολογικώς, και ιστορικώς) δοξασίες της.

... αυτεξούσιο υπάρχει. Ο καθένας όπου αναπαύεται.

 
Επειδή το ήθος και η συναδελφική αγάπη ξεχείλησε , μέρες που είναι και μέρες που έρχονται .
Κάτι από jumbo..
http://www.youtube.com/watch?v=MP2jUYvi82w





Υ.Γ.
Αφιερωμένο στον destur...που ενώ πλέον οι περισσότεροι ξέρουν την "ταυτότητα" του , αυτός συνεχίζει ανωνύμως...
Καλό Πάσχα..
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επειδή κοιτάζοντας την ανακοίνωση και το πρόγραμμα δεν διάβασα κάτι σχετικό, μήπως κανείς ξέρει εάν είναι ελεύθερη η είσοδος;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επειδή κοιτάζοντας την ανακοίνωση και το πρόγραμμα δεν διάβασα κάτι σχετικό, μήπως κανείς ξέρει εάν είναι ελεύθερη η είσοδος;

Πληροφορήθηκα ότι η είσοδος είναι ελεύθερη.
 
Επειδή το ήθος και η συναδελφική αγάπη ξεχείλησε , μέρες που είναι και μέρες που έρχονται .
Κάτι από jumbo..
http://www.youtube.com/watch?v=MP2jUYvi82w





Υ.Γ.
Αφιερωμένο στον destur...που ενώ πλέον οι περισσότεροι ξέρουν την "ταυτότητα" του , αυτός συνεχίζει ανωνύμως...
Καλό Πάσχα..


Ασχετο αλλα η κ. Στανιση σαν "νονά" , γτ παει τις λαμπαδες ανημερα Πασχα στα βαφτιστηρια της ρε παιδια? Να τις κανουν τι ανημερα το Πασχα? Να τις σουβλίσουν? Ή προφανως για το επόμενο Πασχα!!!
Καλή δυναμη στις Αγιες μερες!!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ασχετο αλλα η κ. Στανιση σαν "νονά" , γτ παει τις λαμπαδες ανημερα Πασχα στα βαφτιστηρια της ρε παιδια? Να τις κανουν τι ανημερα το Πασχα? Να τις σουβλίσουν? Ή προφανως για το επόμενο Πασχα!!!
Καλή δυναμη στις Αγιες μερες!!

Μα, για τον Εσπερινό της Αγάπης!!...:D

Τελοσπαντων...
Εγω ξέρω,οτι διασώζω,σημαινει παραλαμβάνω κατι απο τον προκατοχο μου....προσπαθω με την δουλεια μου να το αφησω άθηκτο,οπως το παρελαβα,ωστε να το διαδωσω στις επομενες γενιες...
Δεν σημαινει....ξεθαβω κατι απο το παρελθον,δουλευω πανω σ'αυτό,αλλα δεν μου εχει δειξει κανεις πως να δουλεψω,οποτε δουλευω οπως μου αρεσει!!...
:rolleyes:
Αν οι εννοιες των λεξεων εχουν αλλαξει,sory,αλλα....:rolleyes:

Αν τα θεμελια χτιζονται σε λαθος βαση,τι το θες το τριαρι,το ρετιρε,κ.α. για την υπολοιπη πολυκατοικια;... Θα ειναι σαν την μυγα μεσα στο γάλα,σε μια ολοκληρη πολη!
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Έπρεπε να ζεί σήμερα ο Παναγιωτίδης να μπεί κάθε κατεργάρης στον πάγκο του...:rolleyes:
 
S

Sotres

Guest
Έπρεπε να ζεί σήμερα ο Παναγιωτίδης να μπεί κάθε κατεργάρης στον πάγκο του...:rolleyes:
Αυτό λεώ και εγώ αγαπητέ. Ισως κάποιες συστάσεις να γινόταν και κάποιοι να διόρθωναν το ψαλτικό τους ύφος και ήθος...Δεν πειράζει. Προσωπικά τον θαυμάζω αλλά τον βρίσκω κουραστικό μετά από κάποια ώρα ακρόασης. Βαρύς ο Παναγιωτίδης. Πολύ βαρύς και προσωπικά δεν μου πολυταιριάζουν, τουλάχιστον αυτά που άκουσα, σε ναό. Χαίρε...
 

greek487

Tasos N.
Ο π. Σπυρίδων Μικραγιαννανίτης ομιλεί για τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη Λυκούργο Αγγελόπουλο εις την Διεθνής Επιστημονική Ημερίδα Προς Τιμήν του Άρχοντος Πρωτοψάλτου Λυκούργου Αγγελόπουλου εις το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Τμήμα Μουσικών Σπουδών με θέμα "Η συμβολή του Λυκούργου Αγγελόπουλου, Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως, στις Βυζαντινές Μουσικές Σπουδές και στη Μουσικολογία γενικότερα" την Τρίτη 23 Απριλίου 2013.



Μιά συγκινητική και ειλικρινή, αλλά και συνάμα γεμάτη στοιχεία, έκφραση ευγνωμοσύνης από έναν γίγαντα της Αγιορείτικης ψαλτικής παράδοσης. Πόσες μάλλον περισσότερες ευχαριστίες και συμπεριφορές σεβασμού προς τον Άρχοντα Λυκούργο Αγγελόπουλο θα χρωστούν οι υπόλοιποι που ασχολούνται με την Βυζαντινή Μουσική? Πολλά τα έτη σας π. Σπυρίδων! Την ευχή σας να 'χουμε!

(Υ.Γ. Εάν μπορούσε κάποιος φίλος συνάδελφος να καταγράψει ολόκληρη την ομιλία του π. Σπυρίδων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.)

 
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ο π. Σπυρίδων Μικραγιαννανίτης ομιλεί για τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη Λυκούργο Αγγελόπουλο εις την Διεθνής Επιστημονική Ημερίδα Προς Τιμήν του Άρχοντος Πρωτοψάλτου Λυκούργου Αγγελόπουλου εις το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Τμήμα Μουσικών Σπουδών με θέμα "Η συμβολή του Λυκούργου Αγγελόπουλου, Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως, στις Βυζαντινές Μουσικές Σπουδές και στη Μουσικολογία γενικότερα" την Τρίτη 23 Απριλίου 2013.



Μιά συγκινητική και ειλικρινή, αλλά και συνάμα γεμάτη στοιχεία, έκφραση ευγνωμοσύνης από έναν γίγαντα της Αγιορείτικης ψαλτικής παράδοσης. Πόσες μάλλον περισσότερες ευχαριστίες και συμπεριφορές σεβασμού προς τον Άρχοντα Λυκούργο Αγγελόπουλο θα χρωστούν οι υπόλοιποι που ασχολούνται με την Βυζαντινή Μουσική? Πολλά τα έτη σας π. Σπυρίδων! Την ευχή σας να 'χουμε!

(Υ.Γ. Εάν μπορούσε κάποιος φίλος συνάδελφος να καταγράψει ολόκληρη την ομιλία του π. Σπυρίδων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.)


Πραγματικὰ, πολὺ εὐπρόσδεκτο τὸ παραπάνω βίντεο καὶ τὸ περίμενα ἀνυπόμονα ν' ἀνέβει, ἔτσι ὥστε νὰ σταματήσει ἡ ἐπίκληση προφορικῶν μαρτυριῶν συγχρόνων ἁγιορειτῶν ψαλτῶν ὡς «αὐθεντίες» στὰ ψαλτικὰ πράγματα, εἰδικὰ σχετικὰ μὲ συστημικὰ προβλήματα.

Οἱ συνάδελφοι ποὺ τοὺς ἐπικαλούνταν ἄς πᾶνε νὰ τοὺς ρωτήσουν τὶ συμβαίνει. Φυσικά, ἀπάντηση δὲν θὰ λάβουν καὶ σὲ ὅσους γνωρίζουν τὸ Ἅγιον Ὄρος ἀπὸ ὅλες τὶς πλευρὲς, χωρὶς παρωπίδες συμφέροντος ἤ θρησκομανοῦς ἐπιληψίας, τίποτε δὲν κάνει ἐντύπωση.

Γιὰ τὸ παρὸν βίντεο, φυσικὰ, διαφωνῶ σὲ ἀρκετὰ σημεία μὲ τὰ λεγόμενα τοῦ ἁγιορείτου, ἀλλὰ αὐτὸ δὲν ἔχει σημασία οὕτε καὶ θὰ τὸ σχολιάσω, ἁπλὰ καὶ μόνο γιατὶ δὲν μὲ ἐνδιαφέρει οὕτε μὲ συγκινεῖ οὕτε περιμένω ἀπὸ ἁγιορεῖτες νὰ μὲ διαφωτίσουν σὲ κοσμικὰ ζητήματα μὲ πρίσμα ποὺ στρέφει τὸ φῶς σὲ ὅλες τὶς πλευρὲς πότε ἀπὸ δῶ καὶ πότε ἀπὸ κεῖ.

Καὶ πάλι πολλὲς εὐχαριστίες γιὰ τὸ ἀνέβασμα, χωρὶς καμία εἰρωνεία.
 
Last edited by a moderator:
S

Sotres

Guest


Πραγματικὰ, πολὺ εὐπρόσδεκτο τὸ παραπάνω βίντεο καὶ τὸ περίμενα ἀνυπόμονα ν' ἀνέβει, ἔτσι ὥστε νὰ σταματήσει ἡ ἐπίκληση προφορικῶν μαρτυριῶν συγχρόνων ἁγιορειτῶν ψαλτῶν ὡς «αὐθεντίες» στὰ ψαλτικὰ πράγματα, εἰδικὰ σχετικὰ μὲ συστημικὰ προβλήματα.

Οἱ συνάδελφοι ποὺ τοὺς ἐπικαλούνταν ἄς πᾶνε νὰ τοὺς ρωτήσουν τὶ συμβαίνει. Φυσικά, ἀπάντηση δὲν θὰ λάβουν καὶ σὲ ὅσους γνωρίζουν τὸ Ἅγιον Ὄρος ἀπὸ ὅλες τὶς πλευρὲς, χωρὶς παρωπίδες συμφέροντος ἤ θρησκομανοῦς ἐπιληψίας, τίποτε δὲν κάνει ἐντύπωση.

Γιὰ τὸ παρὸν βίντεο, φυσικὰ, διαφωνῶ σὲ ἀρκετὰ σημεία μὲ τὰ λεγόμενα τοῦ ἁγιορείτου, ἀλλὰ αὐτὸ δὲν ἔχει σημασία οὕτε καὶ θὰ τὸ σχολιάσω, ἁπλὰ καὶ μόνο γιατὶ δὲν μὲ ἐνδιαφέρει οὕτε μὲ συγκινεῖ οὕτε περιμένω ἀπὸ ἁγιορεῖτες νὰ μὲ διαφωτίσουν σὲ κοσμικὰ ζητήματα μὲ πρίσμα ποὺ στρέφει τὸ φῶς σὲ ὅλες τὶς πλευρὲς πότε ἀπὸ δῶ καὶ πότε ἀπὸ κεῖ.

Καὶ πάλι πολλὲς εὐχαριστίες γιὰ τὸ ἀνέβασμα, χωρὶς καμία εἰρωνεία.
Ας τα ισοπεδώσουμε όλα λοιπόν!!! Που διαφωνείτε με το παραπάνω Βίντεο; Θέλετε να μου πείτε η μνημειακή, για κάποιους, συναυλία του Στανίτσα στο Βέλγιο υπήρξε ανάλογη του επιπέδου των μαθημάτων που παρουσίασε ο Αγγελόπουλος στο εξωτερικό; Ποια χορωδία άνοιξε το ρεπερτόριο της βυζαντινής και μεταβυζαντινής μελοποιίας; Προσωπικά έχω άλλες απαιτήσεις από ότι εσείς. Απολύτως, σεβαστή η άποψή σας, αλλά και ο π. Σπυρίδων δεν είναι ένας τυχαίος μουσικός!!! Το θέμα είναι ότι τώρα κατάλαβα γιατί κάποιοι που ενώ μπροστά μου μου πλέκουν το εγκώμιο του Λυκούργου δεν τα λένε δημόσια. Επικαλούμε και μία ακόμη εισήγηση του π. Νεκταρίου Πάρη. Αν την έχει κάποιος ας την ανεβάσει!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πάντως,σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, ομιλητής στην ημερίδα φορούσε επώνυμη μπλούζα το όνομα της οποίας πρόσφατα είχε γίνει αντικείμενο συζήτησης στο φόρουμ μας προκειμένου να ταύτισθει η μάλλον ατελώς κ αμελώς συγκεκαλυμμένη ταυτότητα του χρήστη που επιμένει να γράφει ψευδωνύμως...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Θέλετε να μου πείτε η μνημειακή, για κάποιους, συναυλία του Στανίτσα στο Βέλγιο υπήρξε ανάλογη του επιπέδου των μαθημάτων που παρουσίασε ο Αγγελόπουλος στο εξωτερικό; ...

Διακρίνω μήπως μια προσπάθεια απαξίωσης του ενός για να εξυψωθεί ο άλλος; Επικίνδυνη τακτική.
Επιπλέον ελάχιστη σημασία έχει (για μένα) το ΤΙ (επιλογή μαθημάτων) μπροστά στο ΠΩΣ (τρόπος ερμηνείας). Και επ' αυτού ουδεμία σύγκριση.
Κι εγώ μπορώ να ανεβάσω μια ηχογράφηση του Κουκουζέλη. Και λοιπόν; Θα την βάλω όμως στα ευτράπελα!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Διακρίνω μήπως μια προσπάθεια απαξίωσης του ενός για να εξυψωθεί ο άλλος; Επικίνδυνη τακτική.
Επιπλέον ελάχιστη σημασία έχει (για μένα) το ΤΙ (επιλογή μαθημάτων) μπροστά στο ΠΩΣ (τρόπος ερμηνείας). Και επ' αυτού ουδεμία σύγκριση.
Κι εγώ μπορώ να ανεβάσω μια ηχογράφηση του Κουκουζέλη. Και λοιπόν; Θα την βάλω όμως στα ευτράπελα!

Πές τα Χρυσόστομε!
Υποθέτω ότι η αναφορά γίνεται για την πρώτη συναυλία των Βρυξελλών... παρόντος και του ... υπάρχοντος:D
Η δεύτερη ήταν με τον κ. Στάθη και τον Πελοποννήσιο όπως τον ήθελε ο κ. Στάθης απόντος του υπάρχοντος:(.... Αλήθεια! υπάρχει ηχητικό από τη δεύτερη; Εάν ναί, δεν το έχω εντοπίσει....
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ας τα ισοπεδώσουμε όλα λοιπόν!!! Που διαφωνείτε με το παραπάνω Βίντεο; Θέλετε να μου πείτε η μνημειακή, για κάποιους, συναυλία του Στανίτσα στο Βέλγιο υπήρξε ανάλογη του επιπέδου των μαθημάτων που παρουσίασε ο Αγγελόπουλος στο εξωτερικό; Ποια χορωδία άνοιξε το ρεπερτόριο της βυζαντινής και μεταβυζαντινής μελοποιίας; Προσωπικά έχω άλλες απαιτήσεις από ότι εσείς. Απολύτως, σεβαστή η άποψή σας, αλλά και ο π. Σπυρίδων δεν είναι ένας τυχαίος μουσικός!!! Το θέμα είναι ότι τώρα κατάλαβα γιατί κάποιοι που ενώ μπροστά μου μου πλέκουν το εγκώμιο του Λυκούργου δεν τα λένε δημόσια. Επικαλούμε και μία ακόμη εισήγηση του π. Νεκταρίου Πάρη. Αν την έχει κάποιος ας την ανεβάσει!

Τὸ μνμ μου ἦταν σαφές. Μπορεῖ νὰ ἔχετε ὄρεξη ἀλλὰ θὰ μείνετε μὲ αὐτήν. Δὲν ἔχω διάθεση νὰ διαλέγομαι μὲ ἄτομα ποὺ μὲ ἔχουν ἀπειλήσει, δὲν τὸ 'χω ξεχάσει οὕτε καὶ πρόκειται.

Ἐγώ ἔμεινα στὴν χρησιμότητα τοῦ βίντεο, ὥστε νὰ ξεστραβωθοῦν ὁρισμένοι συνάδελφοι τῆς πατριαρχικῆς πλευρᾶς ποὺ ἐπικαλοῦνταν συνεχῶς «μαρτυρίες» ἁγιορειτῶν περὶ ἀποδοχῆς ἤ μὴ τοῦ τρόπου τῆς ΕΛΒΥΧ καὶ τῶν ἀπόψεων τοῦ κ. Ἀγγελόπουλου. Μὲ ἐνοχλοῦσε αὐτὴ ἡ τάση καὶ χαίρομαι ποὺ τελικὰ ἀναδεικνύεται ὁ ἐλλαττωματικός της χαρακτήρας.

Ἀπὸ τὸ Ἅγιον Ὄρος ἄς κρατήσουμε τὰ ἠχητικὰ ποὺ μᾶς διδάσκουν σὲ πείσμα τῶν καιρῶν, τοῦ συστήματος καὶ τῆς λεγόμενης πολιτικῆς ὀρθότητας καὶ ἄς ἀφήσουμε τὰ «ὑπόλοιπα» ἕπεα πτερόεντα, ποὺ σήμερα ὅμως καταγράφονται καὶ στέκουν ἀψευδεις μάρτυρες διαθέσεων καὶ τάσεων.
 
Status
Not open for further replies.
Top