Διδασκαλία σέ παράφωνους

Giorgis

Νέο μέλος
Χαίρετε ἀγαπητοί φίλοι. Εἶμαι νέο μέλος στήν παρέα σας καί εἶναι ἡ πρώτη φορά πού γράφω.
Πῶς μπορῶ νά βοηθήσω κάποιον πού ψάλλει σωστά ὅταν ψάλλει μόνος του, ἀλλά δέν μπορεῖ νά συμψάλλει στήν ὀξύτητα/συχνότητα ἄλλων; Σέ ἀντιφωνικά μέλη γιά παράδειγμα, ρίχνει τήν βάση συνήθως ἕναν τόνο χαμηλότερα ἀπό τόν ἀπέναντί του, κι ἄν ὅ ἄλλος κρατήσει τή νέα (χαμηλότερη) βάση, τότε αὐτός στόν ἑπόμενο στίχο τήν ρίχνει ἀκόμη ἕναν τόνο. Κι ὅταν τοῦ ψάλλεις ἕναν φθόγγο καί τοῦ πεῖς νά τόν ἐπαναλάβει, ψάλλει πάλι ἕναν τόνο περίπου χαμηλότερα. Τοῦ λές "πιό ψηλά", ἀνεβαίνει κανα-δυό μόρια, τοῦ λές "ἀκόμη πιό ψηλά" καί σοῦ ἀπαντᾶ ἔκπληκτος: "Κι ἄλλο;"
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αγαπητέ Giorgis σε τέτοιου είδους περιπτώσεις, ευτυχώς ή δυστυχώς τα μαθήματα φωνητικής είναι αναγκαία. Χρειάζεται πολύ προσπάθεια και πολλές ασκήσεις (πάντα με την βοήθεια μουσικού οργάνου) ώστε ο εγκέφαλος να δίνει εντολή στις χορδές να εκτελέσουν ότι ακούν και όχι κάποιο άλλο φθόγγο. Η εισαγωγή στις πολύπλοκες κλίμακες της ψαλτικής σε αυτή τη φάση πιστεύω ότι δεν θα βοηθήσει, το αντίθετο μάλιστα.

Υ.Γ. Και ένα tip για τα μαθήματα: Να τραγουδάει δυνατά, διότι στους δυνατούς φθόγγους το διάφραγμα λειτουργεί σχεδόν από μόνο του, ενώ στις χαμηλές εντάσεις χρειάζεται απόλυτως έλεγχος, ο οποίος τουλάχιστον στην αρχή δεν θα υπάρχει.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χαίρετε ἀγαπητοί φίλοι. Εἶμαι νέο μέλος στήν παρέα σας καί εἶναι ἡ πρώτη φορά πού γράφω.
Καλῶς ὥρισες! Συγγνώμη πού σέ ὑποδέχεται μ᾿ αὐτό τό μήνυμα κάποιος πού δέν ἐκπροσωπεῖ τήν πλειοψηφία τῶν μελῶν, ἀλλά τήν ἐλαχιστοτάτη μειοψηφία.
Μᾶς συνδέει ὅμως τό ὅτι γράφουμε πολυτονικά. Ἐπειδή εἶσαι νέο μέλος, σέ παρακαλοῦμε νά μετατρέπεις τά γραφόμενά σου στήν γραμματοσειρά Palatino Linotype, κατ᾿ ἀπαίτησιν τῶν μελῶν καί τῶν ἐπισκεπτῶν, πρός διευκόλυνσή τους στήν ἀνάγνωση.
Ἄν μᾶς ἔδινες καί ἕνα, ἐπί τό ἑλληνικότερον καί συνηθέστερον, ὄνομα, θά μᾶς διευκόλυνες στήν συνομιλία.
Πῶς μπορῶ νά βοηθήσω κάποιον πού ψάλλει σωστά ὅταν ψάλλει μόνος του, ἀλλά δέν μπορεῖ νά συμψάλλει στήν ὀξύτητα/συχνότητα ἄλλων;
Ἀπ᾿ αὐτό φαίνεται ὅτι δέν ἔχει τόσο σοβαρό πρόβλημα, ὅπως τό χαρακτηρίζεις, ἀλλά μᾶλλον τοῦ λείπει θάρρος. Τοῦ δημιουργεῖται μᾶλλον κάποια φοβία καί ἀποσταθεροποίηση μέ τήν ὕπαρξη καί παρουσία ἄλλων. Βοηθῆστέ τον νά τό ξεπεράσει.

 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τον π. Μάξιμο. Έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι οι οποίοι έχουν φωνή η οποία πηγαίνει κυρίως σε χαμηλούς τόνους και λόγω ότι έχουν συνηθίσει να ψάλλουν σε χαμηλές εντάσεις, κατεβάζουν εύκολα τη βάση γιατί νομίζουν ότι δε θα μπορέσουν να ψάλλουν στον τόνο που τους έχουν δώσει γιατί είναι ψηλά. Κάποιοι μάλιστα ενώ προσπαθούν να συμψάλλουν, χωρίς να το επιδιώκουν, αντί να συμψάλλουν κάνουν δεύτερη φωνή. Αυτό που πρέπει νομίζω να κάνεις είναι σιγα-σιγά να τον προτρέπεις να ψάλλει με δυνατή ένταση και να μη φοβάται όταν του έχουν ανεβάσει τη βάση. Ας κάνει και ψεύτικη νότα στα ψηλά. Εγώ ξέρω ένα παιδί ο οποίος είναι βαθύφωνος. Όταν ήταν μικρός, κατέβαζε συνεχώς τη βάση (κι εγώ την ανέβαζα, καθ' ότι είχα (και έχω) φωνή σε σχετικά υψηλούς τόνους:D). Πλέον πιάνει κανονικά όλους τους τόνους γιατί πλέον δε φοβάται και ψάλλει με όλη την ένταση της φωνής του.
 
Top