Διδασκαλία άνευ μουσικού οργάνου: άσκοπος ματαιοπονία;

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητέ Βασίλη,
Πήγαινε γιά καμμιά σκοπιά νά φυλάξεις τήν πατρίδα καί μή ξεχάσεις νά μοῦ φέρεις αὐτό πού ἔχεις. Πές καί στούς ἀνθρώπους τί «εὐρύτητα πνεύματος καί γνώσεων» ἔχεις καί ἀπό τήν ἄλλη πῶς σοῦ ἀρέσει νά τά ἀνακατεύεις γιά νά δημιουργεῖς ἔνταση καί νά «ἀνάβεις τά αἵματα», νά μήν σέ παίρνουν καί τόσο στά σοβαρά καί ψάχνουν τόσο καί κάνουν τόσο κόπο. Ἔχουν καί μωρό παιδί. Εἶδες καί σύ πού ἔψαξες γιά τά ὄργανα στούς ναούς, πῶς τά γύρισες;

Πατέρα Μάξιμε δεν έχω σκοπό να αρχίσω τις φιλοσοφίες αλλά τα πράγματα τα πήγαν μπροστά στην εκκλησία μόνο οι μορφωμένοι, και οι ειδικοί στο αντικείμενό τους. Μην ξεχνάμε οτι αν δεν υπήρχε ο Μέγας Βασίλειος (τέρας μορφώσεως), ο Μέγας Αθανάσιος (επίσης τέρας μορφώσεως) η εκκλησία θα έιχε διαλυθεί από τον αρειανισμό. Με την παιδεία τους τον αντιμετώπισαν.
Τό ἅγιον Πνεῦμα τούς καθοδηγοῦσε, ὅπως παρόμοια καί τούς ἀγραμμάτους σάν τόν ἅγιο Νικόλαο πού κατετρόπωσε τόν Ἅρειο. Μόρφωση εἶναι ἡ ἄνωθεν καί ὄχι ἡ ἐπίγειος, ψυχική καί δαιμονιώδης (Ἰακ. γ΄ 15). Αὐτό δέν σημαίνει ὅτι δέν χρειάζεται ἡ θύραθεν παιδεία, ἀλλά προέχει ἡ πνευματικότητα (ἐκ τοῦ ἁγίου Πνεύματος).

Επίσης το περίφημο filioque που έφερε και το σχίσμα στις εκκλησίες προέκυψε γιατί οι δυτικοί αγροίκοι (ούνοι, βησιγότθοι,οστρογότθοι,κτλ) δεν μπορούσαν λόγω χαμηλού μορφωτικού επιπέδου να κατανοήσουν σύνθετες έννοιες όπως ο τριαδικός θεός κτλ ενώ στην ανατολή δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα γιατί οι άνθρωποι ήταν μορφωμένοι. Αυτό δεν το λέω με το μυαλό μου εγώ διδάσκεται σε όλα τα θεολογικά πανεπιστήμια και μπορώ να σας πω και τα ονόματα καθηγητών που το διδάσκουν.
Μᾶλλον τοῦ μυαλοῦ σου εἶναι. Φέρε στοιχεῖα (μή τό κάνω κι ἐγώ σάν τόν Δομέστικο).

Όταν κάποιος νέος-αρχάριος θέλει να ασχοληθεί με την βυζαντινή πρέπει να μαθαίνει να ψέλνει πρακτικά; Οχι γιατί αυτό εμπεριέχει κινδύνους
Πρέπει ἀπό τό ψαλτῆρι ν᾿ ἀρχίσει, κοντά σέ δάσκαλο ἐννοεῖται.

Τι κινδύνους εμπεριέχει; Να μάθει να αναπαράγει το λάθος και το στραβό καταστρέφοντας την ομορφιά της μελωδίας και την τάξη
Αὐτό μπορεῖ νά συμβεῖ καί κατόπιν «μουσικῶν σπουδῶν».

Δέν γράφω ἄλλα γιά νά μήν πέσω καί ᾿γώ στήν παγίδα πού ἔπεσε ὁ Δομέστικος καί γράφω ἕνα σωρό, «καὶ ἔσται ἡ ἐσχάτη πλάνη χείρων τῆς πρώτης».


Αυτή είναι η αποψή μου, και δεν την επιβάλλω σε κανέναν

Εὐχαριστοῦμε πολύ!
Νά εἶσαι καλά!
Καλή δύναμη!​


 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητέ Δομέστιχε ευχαριστούμε για τον κόπο και τον χρόνο.

Αν είναι εύκολο να μας υποδείξεις πως τα κάνεις αντιγραφή-επικόλληση γιατί εγώ ψάχνω στο TLG αλλά στην επικόλληση μου εμφανίζει αλαμπουρνέζικα γιατί λειτουργεί με διαφορετική γραμματοσειρά.

Setup→ Preferences→ Language display→ σημειώνεις use Unicode Greek→ restart τὸ TLG, ἔτοιμος, ἐλπίζω
 
http://www.jesuslovesyou.gr/Bible_cl...rts/Praise.htm

Δεν έχω περιδιαβάσει την πιο πάνω διεύθυνση παρά μόνον την σελίδα περίμουσικής κι αυτήν πολύ ακροθιγώς. Ήθελα να ρωτήσω όμως: μήπως η ιστοσελίδα αυτή ανήκει σε αιρετικούς. Κι αν όχι, τί τίτλος είναι αυτός που της έχουν δώσει; Χάθηκε να χρησιμοποιήσουν την γλώσσα του Ευαγγελίου και των Πατέρων, έστω και με λατινικούς χαρακτήρες;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;35605 said:
Δεν έχω περιδιαβάσει την πιο πάνω διεύθυνση παρά μόνον την σελίδα περίμουσικής κι αυτήν πολύ ακροθιγώς. Ήθελα να ρωτήσω όμως: μήπως η ιστοσελίδα αυτή ανήκει σε αιρετικούς. Κι αν όχι, τί τίτλος είναι αυτός που της έχουν δώσει; Χάθηκε να χρησιμοποιήσουν την γλώσσα του Ευαγγελίου και των Πατέρων, έστω και με λατινικούς χαρακτήρες;
Εἶναι προτεσταντική καί μάλιστα τῶν πεντηκοστιανῶν.​
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἡ ἱστοσελίδα χρησιμοποιεῖ ὑλικὸ τῶν ἐκδόσεων«Λόγος», ἀπὸ τοὺς σημαντικότερους προτεσταντικοὺς ἐκδοτικοὺς οἴκους στὴν Ἑλλάδα. Ἔχει σχέσεις μὲ τὴν AMG International, μιὰ εὐαγγελικὴ ἐταιρεία.

Γιὰ τὴν τελευταία ἡ Wikipedia ἀναφέρει: Η AMG International (Advancing the Ministries of the Gospel International, δηλ. «Προωθώντας τις Διακονίες του Ευαγγελίου Διεθνής», προηγουμένως American Mission to the Greeks, δηλ. «Αμερικανική Αποστολή προς τους Έλληνες», και American Committee for the Evangelization of the Greeks, δηλ. «Αμερικανική Επιτροπή για τον Ευαγγελισμό των Ελλήνων») είναι μια παγκόσμια Χριστιανική ιεραποστολική οργάνωση με πρόεδρό της τον αιδ. Σπύρο Ζωδιάτη, Δ.Θ. και ανήκει στον χώρο των Υπερδογματικών Χριστιανικών κινήσεων.

Βλ. ἐδῶ κι εδῶ
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Setup→ Preferences→ Language display→ σημειώνεις use Unicode Greek→ restart τὸ TLG, ἔτοιμος, ἐλπίζω
Νομίζω domesticus ότι χρειάζεται κάτι ακόμα: το κείμενο να είναι σε πολυτονική γραμματοσειρά (π.χ. Palatino, Silver HUmana κ.λπ.). Εκτός και χρειαζόταν αυτό μόνο στις παλαιότερες εκδόσεις.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Νομίζω domesticus ότι χρειάζεται κάτι ακόμα: το κείμενο να είναι σε πολυτονική γραμματοσειρά (π.χ. Palatino, Silver HUmana κ.λπ.). Εκτός και χρειαζόταν αυτό μόνο στις παλαιότερες εκδόσεις.

εξαρτάται ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιεί κάποιος. Μάλλον το καλύτερο και με διαφορά είναι ο νέος Diogenes που υποστηρίζει unicode.

Δ.
 

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Ἀγαπητέ Βασίλη,
Πήγαινε γιά καμμιά σκοπιά νά φυλάξεις τήν πατρίδα καί μή ξεχάσεις νά μοῦ φέρεις αὐτό πού ἔχεις. Πές καί στούς ἀνθρώπους τί «εὐρύτητα πνεύματος καί γνώσεων» ἔχεις καί ἀπό τήν ἄλλη πῶς σοῦ ἀρέσει νά τά ἀνακατεύεις γιά νά δημιουργεῖς ἔνταση καί νά «ἀνάβεις τά αἵματα», νά μήν σέ παίρνουν καί τόσο στά σοβαρά καί ψάχνουν τόσο καί κάνουν τόσο κόπο. Ἔχουν καί μωρό παιδί. Εἶδες καί σύ πού ἔψαξες γιά τά ὄργανα στούς ναούς, πῶς τά γύρισες;

Τελικά εμείς οι δύο πατέρα Μάξιμε έχουμε σχέση μίσους και πάθους υπο την καλή έννοια. Είμαι σε άδεια μέχρι της Δευτέρα και έτσι δεν έχω σκοπιά :D:D:D. Οταν δίνω τον λόγο μου για κάτι τον κρατάω κι όλας. Θα σας το φέρω. Αλλά λίγο με πειράζει το "τι ευρύτητα πνεύματος και γνώσεων έχεις", γιατί αγωνίζομαι σε όλη μου τη ζωή μέχρι τούδε για να επεκτείνω τις γνώσεις μου σε πολλά γνωστικά αντικείμενα. Δεν μου αρέσει να τα ανακατεύω όπως ισχυρίζεστε απλά ορισμένα πράγματα τα ψάχνω από όλες τις πλευρές και καταθέτω και την διαφορετική άποψη προς συζήτηση. Ως γιατρός μου έμαθαν στο πανεπιστήμιο οτι δεν πρέπει να δέχομαι άκριτα κάτι θεωρώντας το αυθεντία. Και τι εννοώ. Απλά τι ήταν τα τεριρεμ και πως προέκυψαν δεν έχουμε επαρκή στοιχεία. Όμως επειδή όλο και περισσότερη ρωτούσαν, μας πως προέκυψαν αυτά τα τεριρέμ η πρώτη απόπειρα να δοθεί ερμηνεία έγινε το 1649 μ.Χ από τον ιερομόναχο Γεράσιμο τον Κρήτα και μας είπε οτι τα τεριρεμ είναι οι άναρθρες κραυγές των αγγέλων. Θα σας ζητήσω συγγνώμη αλλά εγώ δεν μπορώ να το δεχτώ αυτό ως λογικό. Εσας σας φαίνεται λογικό να άκουσε κάποιος αγγέλους και να κατέγραψε τα τεριρεμ; Αν βγω εγώ και πω σήμερα πως άκουσα αγγέλους να ψάλλουν θα με κλείσουν ή δεν θα με κλείσουν στο Δαφνί ως παρανοικό; Και αφού τους άκουσε κάποιος και είναι αυτή η εξήγηση γιατί χρειάστηκαν 1000 χρόνια για να βγεί κάποιος να το διευκρινήσει;

Το ανακάτεμα λοιπόν που λέτε οτι κάνω δεν είναι τίποτα άλλο από το απλό. Ψάχνω να βρω κάτι που να είναι πιο λογικό, μια άλλη άποψη, να την συζητήσουμε, να ψάξουμε να διασταυρώσουμε τις γνώσεις μας και να προκύψει κάτι εποικοδομητικό.

Tώρα για τις ιστοσελίδες που λέτε οτι είναι προτεσταντικές δήλωσα με συμπληρωματικό ποστ οτι ΔΕΝ υιοθετώ τα γραφόμενα, καταθέτω απόψεις που βρήκα δημοσιευμένες.

Για το filioque αν και δεν είναι εντός θέματος και θα το συζητήσουμε από κοντά κάποια στιγμή όταν έρθω να σας συναντήσω για δείτε εδώ

http://el.wikipedia.org/wiki/Filioque

και προσέξτε στο σημείο που λέει πως η σύνοδος του τολέδο δεν άλλαξε συνειδητά το ορθόδοξο δόγμα αλλά από έλλειψη γνώσης

και επίσης εδώ

http://el.wikipedia.org/wiki/Σχίσμα_του_1054

και συγκεκριμένα στο σημείο που λέει οτι υιοθετήθηκε το filioque γιατί δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν(αυτό που έλεγα για απαίδευτους, αγροίκους ούνους και οστρογότθους) την αίρεση του Adoptianismus

επίσης εδώ

http://orthodoxia.forumup.gr/about869-orthodoxia.html

και συγκεκριμένα στο σημείο που λέει πως Ο επίσκοπος Ιππώνος Αυγουστίνος, αλλά και γενικά η Εκκλησία των Λατίνωνδεν γνώριζαν αρκετά καλά την ελληνική γλώσσα και αυτή ήταν η αιτία που δεν μπορούσαν να κατανοήσουν την ελληνική ορολογία των Οικουμενικών Συνόδων.

Aυτά τα ολίγα. Την ευχή σας
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
εξαρτάται ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιεί κάποιος. Μάλλον το καλύτερο και με διαφορά είναι ο νέος Diogenes που υποστηρίζει unicode.

Δ.

Δὲν εἶναι πολὺ βολικὸ τὸ ψαχτῆρι του, ἀλλὰ γιὰ ἐλεύθερο πρόγραμμα εἶναι ὅ,τι καλύτερο κυκλοφορεῖ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εσας σας φαίνεται λογικό να άκουσε κάποιος αγγέλους και να κατέγραψε τα τεριρεμ; Αν βγω εγώ και πω σήμερα πως άκουσα αγγέλους να ψάλλουν θα με κλείσουν ή δεν θα με κλείσουν στο Δαφνί ως παρανοικό;

Δηλαδὴ καὶ ἡ ἁγιορειτικὴ παράδοση γιὰ τὸ μεγαλυνάριο Ἄξιον ἐστιν καὶ τὴν ἐμφάνιση τοῦ ἀγγέλου ποὺ τὸ συμπλήρωσε, εἶναι γιὰ δέσιμο;
Στὴ Γέννηση τοῦ Χριστοῦ ὅπου οἱ ἄγγελοι ἔψαλλαν τὸ Δόξα ἐν ὑψίστοις κι αὐτὸ γιὰ ζουρλομανδύα εἶναι;

Χρειάζεται καὶ λίγη προσοχὴ στὰ λεγόμενά μας νομίζω.

Εὐχαριστῶ.
 
C

chretienorthodox

Guest
Kυριε Διαχειριστη στο ερωτημα Σας η απαντηση μου ειναι μονολεκτικη: ΣΥΜΦΩΝΩ.
Eπι πλεον εχω να σας πω οτι το καλυτερο μουσικο οργανο σημερα ειναι ο ηλεκ. υπολογιστης με καρτα ηχου βεβαια. Oπως γραφω και σε αλλο μηνυμα μου, απαραιτητο βοηθημα για ενα ιεροψαλτη ειναι ο ηχος απο προγραμμα (σε υπολογιστη) γραμμενο συμφωνα με τα διαστημματα της Πατριαρχικης Mουσικης Eπιτροπης και βασει κλασσικου μουσικου βιβλιου, οπως η Μουσικη Πανδεκτη.
Oσον αφορα τις ηχογραφησεις δεν συμφωνω, διοτι το ιδιο διαστημμα αλλοιως το δινει ο ενας αρχων πρωτοψαλτης και αλλοιως ο αλλος.

Mε εκτιμηση και φιλια
Γιωργος Θεοδοσιου
 
Θα ήταν καλό να αναφέρω για την ύπαρξη ενός οργάνου το οποίο μέχρι και πριν λίγα χρόνια ήταν τελείως άγνωστο (και είναι σε πολλούς ακόμα) όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στην Τουρκία η οποία διασώζει και διατηρεί την παράδοση της οργανοχρησίας σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από εμάς...
Είναι η λεγόμενη Lavta το καθ ημάς Πολίτικο λαούτο το οποίο είναι λεπτομερέστατο στην απόδοση των διαστημάτων που χρησιμοποιεί η ψαλτική και παραδοσιακή μας μουσική.
Αυτό το σπάνιο και πολύ όμορφο όργανο είναι που βλέπουμε στις βυζαντινές αγιογραφίες και μοιάζει με ένα άλλο όργανο το οποίο ήρθε μόλις τα τέλει του 19ου αιώνα στον χώρο της Μικράς Ασίας δηλαδή το ούτι.
Η λεπτομέριά του στα διαστήματα (με τους λεγόμενους μπερντέδες) είναι σχεδόν παρόμοια με την πανδουρίδα που αναφέρουν και οι θεωρητικοί (Χρύσανθος,Φιλοξένης,Κώνστας κ.α) της οποίας την γνώση προτείνουν ανεπιφύλακτα για έναν ψάλτη (ας μην μας διαφεύγει της προσοχής ότι μεγάλοι δάσκαλοι της ψαλτικής ήταν πολύ καλοί γνώστες της πανδουρίδος όπως οι Πελοποννήσιος,Πέτρος Βυζάντιος,Ιάκωβος,Γρηγόριος,Απόστολος Κώνστας κ.α).
Η πανδουρίδα είναι η βυζαντινή θαμπούρα την οποία οι Τούρκοι μη δυνάμενοι να προφέρουν το "Θ" την προφέρουν απλά "Ταμπούρ".
Το Πολίτικο λαούτο λοιπόν έχει σχεδόν τα ίδια διαστήματα με την πανδουρίδα του Χρυσάνθου αλλά το σημαντικότερο είναι ότι είναι εύχρηστο στην χρήση του εξαιτίας του πολύ βολικού μεγέθους του,ενώ η πανδουρίδα είναι το λιγότερο 108 εκ.δηλαδη πρέπει να είσαι ολίγον τινά "Τιραμόλας" (η γενιά του '70 γνωρίζει ποιος είναι αυτός) για να μπορείς να ανταποκριθείς.

Εννοείς ότι η πανδουρίς ή η θαμπούρα είναι το ούτι και όχι ο ταμπουράς;
Μπερντέδες είναι τα τάστα; Νόμιζα ότι το ούτι δεν έχει τάστα (ούτε ο ταμπουράς)

Ευχαριστώ
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Εννοείς ότι η πανδουρίς ή η θαμπούρα είναι το ούτι και όχι ο ταμπουράς;
Μπερντέδες είναι τα τάστα; Νόμιζα ότι το ούτι δεν έχει τάστα (ούτε ο ταμπουράς)

Ευχαριστώ

Η πανδουρίς είναι το Ταμπούρ, και ο ταμπουράς, που δεν ταυτίζεται με το Ταμπούρ, έχει τάστα.

Τα λέει καθαρά ο Hristakis, που ακριβώς μπερδεύτηκες;
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
....Το ούτι ...(νομίζω...)...το αποκαλούν και bass pandouris....
δεν ξέρω γιατί ...(φαντάζομαι όμως )..αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα .......

και φυσικά ...(το ούτι...)..δεν έχει μπερντεδες(=ταστα)
 

tb---

τσοπάνης
παντού υπάρχει ένα πλήκτρο .... :cool:

article_17446_57659.jpg


πηγή: http://www.amen.gr/article17446
 
Top