Διδακτορική διατριβή Ιω. Αρβανίτη «Ο ρυθμός των εκκλησιαστικών μελών μέσα από τη παλαιογραφική έρευνα και την εξήγηση της παλαιάς σημειογραφίας»

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Η πολυαναμενόμενη διατριβή με τίτλο «Ο ρυθμός των εκκλησιαστικών μελών μέσα από τη παλαιογραφική έρευνα και την εξήγηση της παλαιάς σημειογραφίας» έκανε την πρώτη εμφάνισή του στο «Εθνικό Αρχείο Διδακτορικών Διατριβών», ως αναφορά, εδώ. Αναμένουμε να αναρτηθεί σύντομα και το πλήρες κείμενο αυτού του τεκμηρίου.

Άλλα στοιχεία
2 τ. ( 374 ; 443 σ.) παρτιτ., πίνακες,
 
S

Sotres

Guest
Η πολυαναμενόμενη διατριβή με τίτλο «Ο ρυθμός των εκκλησιαστικών μελών μέσα από τη παλαιογραφική έρευνα και την εξήγηση της παλαιάς σημειογραφίας» έκανε την πρώτη εμφάνισή του στο «Εθνικό Αρχείο Διδακτορικών Διατριβών», ως αναφορά, εδώ. Αναμένουμε να αναρτηθεί σύντομα και το πλήρες κείμενο αυτού του τεκμηρίου.

K. Λευκόπουλε είστε καταπληκτικός!
 

greek487

Tasos N.
Η πολυαναμενόμενη διατριβή με τίτλο «Ο ρυθμός των εκκλησιαστικών μελών μέσα από τη παλαιογραφική έρευνα και την εξήγηση της παλαιάς σημειογραφίας» έκανε την πρώτη εμφάνισή του στο «Εθνικό Αρχείο Διδακτορικών Διατριβών», ως αναφορά, εδώ. Αναμένουμε να αναρτηθεί σύντομα και το πλήρες κείμενο αυτού του τεκμηρίου.

Δεν ξέρω πότε ακριβώς το ανέβασαν ολόκληρο το κείμενο, αλλά ολόκληρη η διατριβή είναι διαθέσιμη στο λινκ τώρα.

Από τι καταλαβαίνω, πρόκειται για μια ολοκληρωμένη θεωρία του ρυθμού της εκκλησιαστικής μουσικής. Το πολύτιμο έργο του Δρ. Ιωάννη Αρβανίτη αναπτύσεται.



. . .
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Δεν ξέρω πότε ακριβώς το ανέβασαν ολόκληρο το κείμενο, αλλά ολόκληρη η διατριβή είναι διαθέσιμη στο λινκ τώρα.

Από τι καταλαβαίνω, πρόκειται για μια ολοκληρωμένη θεωρία του ρυθμού της εκκλησιαστικής μουσικής. Το πολύτιμο έργο του Δρ. Ιωάννη Αρβανίτη αναπτύσεται.



. . .


Τεράστιο έργο τόσο σε όγκο όσο κ σημασία.
Θα το διαβάσω ολόκληρο αλλά είμαι σίγουρος ότι
σπάνια βλέπεις διδακτορική διατριβή 830 σελίδων:wink:.
Μπράβο Γιάννη, συγχαρητήρια.

Υ.Γ. Αν είδα καλά είδα α' τόμος. Άρα υπάρχει κ συνέχεια...
Ανυπομονούμε
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ιδού η πολυαναμενόμενη διατριβή, σε δύο τόμους.
Να επιστήσω την προσοχή στη σημείωση της ιστοσελίδας του Εθνικού Αρχείου Διδακτορικών Διατριβών.
Όλα τα τεκμήρια στο ΕΑΔΔ προστατεύονται από πνευματικά δικαιώματα.

Διδακτορική Διατριβή Ιωάννου Αρβανίτη τ.Α΄
Διδακτορική Διατριβή Ιωάννου Αρβανίτη τ.Β΄
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Γιάννη Αρβανίτη: Απλώς υποκλίνομαι. Τίποτε άλλο.
Νεοκλή Λευκόπουλε: ευχαριστούμε πολύ!
ΕΑΔΔ: Αυτό που έκανε ο Νεοκλής έπρεπε να το κάνεις εσύ! Τι νόημα έχει να αναρτάται κάτι για online ανάγνωση, όχι όμως για... offline, τη στιγμή που ο καθένας μπορεί με μια απλή σύλληψη οθόνης να αποθηκεύσει οποιαδήποτε ιστοσελίδα στον υπολογιστή του; Μάθε ότι στην εποχή του διαδικτύου η γνώση είναι πλέον απελευθερωμένη.
 
S

Sotres

Guest
Καταπληκτική εργασία. Μεγάλος κόπος και πολλές αγωνίες! Αλλά το αποτέλεσμα δικαιώνει τον Γιάννη Αρβανίτη. Ξεκίνησα να τη μελετώ και σας ομολογώ ότι το κείμενο από την πρώτη στιγμή σε κερδίζει και συνεχώς σε αποζημιώνει για τον κόπο που καταβάλεις. Πιστέψτε με ότι ξεκίνησα χτες κατά τις 23.00 τη μελέτη και είδα το ρολόι μου να γράφει 04.30 και συνέχισα την ανάγνωση. Σύντομα και έκδοση του πονήματος Γιάννη μου και ακόμη πιο σύντομα να διδάσκεις από πανεπιστημιακή έδρα!!!ΑΞΙΟΣ!!!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Συγχαρητήρια στο Γιάννη (και εις ανώτερα και σε άλλα με υγεία) και ευχαριστίες για την ανάρτηση. Χωρίς να έχω διαβάσει ακόμα πιστεύω οτι θα αποτελέσει αφορμή και πηγή για συζήτηση και γνώση.
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Μήπως θα μπορούσε ο κύριος Αρβανίτης να μας πληροφορήσει εάν πρόκειται να εκδοθεί το Διδακτορικό του; Γιατί όπως και να το κάνουμε, καλό το διάβασμα από τον υπολογιστή, αλλά μας βγάζει ελαφρώς τα ματάκια μας και εμείς τα θέλουμε τα ματάκια μας!!! :eek:

Ευχαριστώ.
 

Αστυάναξ

Νέο μέλος
Θερμά συγχαρητήρια στον άοκνο διδάκτορα-ερευνητή της Μουσικής μας Ι.Αρβανίτη. Ανοίγει "παράθυρα" γνώσης που πρέπει να μας ενδιαφέρει όλους.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Έχουμε κάποια νεότερη πληροφορία για την έκδοση της
διατριβής του Γιάννη Αρβανίτη;
 

ATHANASSIOS

Αθανάσιος Χατζής
Θερμά συγχαρητήρια στον Ιωάννη Αρβανίτη για το πόνημα αυτό. Σίγουρα έχουμε πολλά να μάθουμε από εκεί μελετώντας.....
 
Top