Διαφοροι Ψαλτες

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω μια απο τις κασετες που μου εχει στειλει ο αγαπητος Αθανασιος Μαναρας . Δεν αναγραφεται κανενα στοιχειο (ποιοι και τι ψαλλουν) . Βρηκα τα περισσοτερα (ψαλλωμενα και ψαλτες) και τα αναφερω (πασα διορθωση δεκτη) .
Παρακαλειται οποιος φιλος γνωριζει , να συμπληρωσει τα υπολοιπα . Ευχαριστω .

ΥΓ : Στο τρακ 03 το ονομα ειναι ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ και οχι ΝΟΚΑΛΑΪΔΗΣ που γραφω .
Οποιος ξερει , παρακαλω να το διορθωσει . Ευχαριστω .
 

Attachments

  • 01=7'26''=;=Δοξα αποστιχων Τριων Ιεραρχων Πλ.Αος.mp3
    4.3 MB · Views: 48
  • 02=1'54''=;=ΣΤ' Εωθινο(μερος)Πλ.Βος.mp3
    1.1 MB · Views: 28
  • 03=4'02''=ΝΟΚΑΛΑΪΔΗΣ Βασ=Μερος κανωνος Ακαθιστου Δος.mp3
    2.3 MB · Views: 38
  • 04=2'39''=ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ=Τα πληθη Πλ.Βος.mp3
    1.5 MB · Views: 25
  • 05=1'31''=ΠΕΡΙΣΤΕΡΗΣ+χορος=Ο υψωθεις ..Δος.mp3
    892.7 KB · Views: 33
  • 06=10'03''=ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ-ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ=Τη υπερμαχω(αργο)Πλ.Δος.mp3
    5.8 MB · Views: 43
  • 07=4'04''=ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ-ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ=Εφυμνια.mp3
    2.3 MB · Views: 29
  • 08=10'40''=;=Ιδιομελα Ν' Τριωδιου-Σφαγην σου ..-Παναγια Θεοτοκε.mp3
    6.1 MB · Views: 40
  • 09=3'40''=;.mp3
    2.1 MB · Views: 41
  • 10=3'46''=ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ-ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ=Ιδιομελα Ν' Τριωδιου.mp3
    2.2 MB · Views: 29
  • 11=1'06''=ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ=Προσομοιο Αγ Ιωαννου Κλιμακος Πλ.Δος.mp3
    652.2 KB · Views: 20
  • 12=6'49''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ+χορος=Αγιος Αγιος-Την γαρ σην ..(Παλαση)Βος.mp3
    3.9 MB · Views: 34
  • 13=1'02''=;=Κυριε εκεκραξα Πλ.Δος.mp3
    615.2 KB · Views: 34
  • 14=4'33''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ+χορος=Ο των αμπελωνα .. (βαρυς).mp3
    2.6 MB · Views: 43

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πῶς δέν ὑπῆρξε ἀπάντηση ἀπό εἰδικούς...;;;

Ἐγώ νομίζω, ὅτι στό 5 δέν εἶναι ὁ Περιστέρης μέ τόν χορό, ἀλλά ὁ χορός τοῦ Πανελληνίου Συλλόγου ὑπό τήν Διεύθυνση τοῦ ἀειμνήστου Μπελούση. Μοῦ θυμίζουν δίσκους ἤ κασέτες τῆς ΖΩΗΣ, ὅπως καί τό 1, 9 καί 13.
Τό 9 εἶναι τό δοξαστικό τῆς Λιτῆς τῆς Γ΄ Κυριακῆς Νηστειῶν, Ἦχος πλ. α', «Ὁρῶσά σε ἡ Κτίσις ἅπασα ἐπὶ σταυροῦ...».


 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.

Πῶς δέν ὑπῆρξε ἀπάντηση ἀπό εἰδικούς...;;;

Ἐγώ νομίζω, ὅτι στό 5 δέν εἶναι ὁ Περιστέρης μέ τόν χορό, ἀλλά ὁ χορός τοῦ Πανελληνίου Συλλόγου ὑπό τήν Διεύθυνση τοῦ ἀειμνήστου Μπελούση. Μοῦ θυμίζουν δίσκους ἤ κασέτες τῆς ΖΩΗΣ, ὅπως καί τό 1, 9 καί 13.
Τό 9 εἶναι τό δοξαστικό τῆς Λιτῆς τῆς Γ΄ Κυριακῆς Νηστειῶν, Ἦχος πλ. α', «Ὁρῶσά σε ἡ Κτίσις ἅπασα ἐπὶ σταυροῦ...».

Τουλαχιστον οσον αφορα το τρακ 01 , αποκλειεται . Αλλο υφος .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τουλαχιστον οσον αφορα το τρακ 01 , αποκλειεται . Αλλο υφος .
Ὄντως· θεσσαλονικαῖον... Τό εἶχα στίς λιγώτερες πιθανότητες.
Νά σᾶς πῶ· ἔκανα ζάπινκ, γιά νά ἀκούω τίς ὁμοιότητες.
Σημειωτέον, ὅτι ὑπάρχει καί ἀρκετός βαθμός ἀλλοιώσεως στά διάφορα κομμάτια, ἔστω κι ἄν εἶναι ἀπό ἴδια πηγή, ἀλλά διαφορετκή ἀντιγραφή ἤ ἐπεξεργασία.

ΥΓ. Ἐγώ κάτι εἶπα... ἄς ποῦν καί ἄλλοι...


 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω μια απο τις κασετες που μου εχει στειλει ο αγαπητος Αθανασιος Μαναρας . Δεν αναγραφεται κανενα στοιχειο (ποιοι και τι ψαλλουν) . Βρηκα τα περισσοτερα (ψαλλωμενα και ψαλτες) και τα αναφερω (πασα διορθωση δεκτη) .
Παρακαλειται οποιος φιλος γνωριζει , να συμπληρωσει τα υπολοιπα . Ευχαριστω .

ΥΓ : Στο τρακ 03 το ονομα ειναι ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ και οχι ΝΟΚΑΛΑΪΔΗΣ που γραφω .
Οποιος ξερει , παρακαλω να το διορθωσει . Ευχαριστω .

Το 08 πρέπει να είναι ο κ.Φώτης Κετζετζής.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;49810 said:
Ὄντως· θεσσαλονικαῖον... Τό εἶχα στίς λιγώτερες πιθανότητες.
Νά σᾶς πῶ· ἔκανα ζάπινκ, γιά νά ἀκούω τίς ὁμοιότητες.
Σημειωτέον, ὅτι ὑπάρχει καί ἀρκετός βαθμός ἀλλοιώσεως στά διάφορα κομμάτια, ἔστω κι ἄν εἶναι ἀπό ἴδια πηγή, ἀλλά διαφορετκή ἀντιγραφή ἤ ἐπεξεργασία.

ΥΓ. Ἐγώ κάτι εἶπα... ἄς ποῦν καί ἄλλοι...




Να πω κ γω...
1. χορός υπό Ελ. Γεωργιάδη ( με επιφύλαξη)-διορθώνεται σε χορό μάλλον Ιεροψαλτών Θεσσλονίκης
2 αταύτιστο
8 όντως Φ. Κετσετζής
9 χορός υπό Μπελούση
13 ... το αφήνω στον φίλτατο Ν. Γιάννου να μας πει περί του Κατανυκτικού Εσπερινού ( προεόρτια Ευαγγελισμού...) από τον οποίο προέρχεται η ηχογράφηση...

δ.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μπα, δεν νομίζω, Δημήτρη, να είναι του Γεωργιάδη. Μοιάζει λίγο, είναι η αλήθεια, αλλά λείπουν νομίζω πολλά στοιχεία που έχει η χορωδία του Γεωργιάδη. Αλλά, εκτός αυτού, στην εορτή των Τριών Ιεραρχών ο Γεωργιάδης στο Δοξαστάριό του παραπέμπει γιατο «Σαλπίσωμεν» στις 6 Δεκεμβρίου, όπου το μάθημα διαφέρει αρκετά απόα αυτό που ακούμε εδώ. Βέβαια, δεν αποκλείεται. Εμένα, όμως, μου κάνει περισσότερο σε Δαμασκηνό υπό την χοραρχία του Αθανασίου Καραμάνη. Αν έχει κανείς το Δοξαστάριό του, ας συγκρίνει το εν λόγω Δοξαστικό και να μας πει αν είναι το ίδιο.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μπα, δεν νομίζω, Δημήτρη, να είναι του Γεωργιάδη. Μοιάζει λίγο, είναι η αλήθεια, αλλά λείπουν νομίζω πολλά στοιχεία που έχει η χορωδία του Γεωργιάδη. Αλλά, εκτός αυτού, στην εορτή των Τριών Ιεραρχών ο Γεωργιάδης στο Δοξαστάριό του παραπέμπει γιατο «Σαλπίσωμεν» στις 6 Δεκεμβρίου, όπου το μάθημα διαφέρει αρκετά απόα αυτό που ακούμε εδώ. Βέβαια, δεν αποκλείεται. Εμένα, όμως, μου κάνει περισσότερο σε Δαμασκηνό υπό την χοραρχία του Αθανασίου Καραμάνη. Αν έχει κανείς το Δοξαστάριό του, ας συγκρίνει το εν λόγω Δοξαστικό και να μας πει αν είναι το ίδιο.

πολύ σωστά το μέλος Γιάννη δεν είναι Πολίτικο. Καραμάνης.... πολύ σωστά...

Δ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
13 ... το αφήνω στον φίλτατο Ν. Γιάννου να μας πει περί του Κατανυκτικού Εσπερινού ( προεόρτια Ευαγγελισμού...) από τον οποίο προέρχεται η ηχογράφηση...
δ.

Νά 'μαι κι εγώωωω!:D
13) Κατανυκτικός εσπερινός Δ Κυριακής των Νηστειών (προεόρτιος ή μεθέορτος του Ευαγγελισμού) 1968(;) (Οπωσδήποτε πρό της εκδόσεως του Τριωδίου) Στανίτσας - Ταλιαδώρος...
Άν ο εσπερινός της 20 Νοεμβρίου χαρακτηρίστηκε ως ο εσπερινός του αιώνα, αυτός είναι ο κατανυκτικός του αιώνα...
ΥΓ Στα ισοκρατήματα είναι μέσα κι ο Νικολάκης! Τί; Δεν ακούγεται καθαρά; Τί τά 'χετε τα μηχανήματα,:D απομονώστε τις φωνές μία-μία και θα τον βρείτε!:D:D:D
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Νά 'μαι κι εγώωωω!:D
13) Κατανυκτικός εσπερινός Δ Κυριακής των Νηστειών (προεόρτιος ή μεθέορτος του Ευαγγελισμού) 1968(;) (Οπωσδήποτε πρό της εκδόσεως του Τριωδίου) Στανίτσας - Ταλιαδώρος...
Άν ο εσπερινός της 20 Νοεμβρίου χαρακτηρίστηκε ως ο εσπερινός του αιώνα, αυτός είναι ο κατανυκτικός του αιώνα...
ΥΓ Στα ισοκρατήματα είναι μέσα κι ο Νικολάκης! Τί; Δεν ακούγεται καθαρά; Τί τά 'χετε τα μηχανήματα,:D απομονώστε τις φωνές μία-μία και θα τον βρείτε!:D:D:D

Μάλλον 69 ( με επιφύλαξη...
Εκτός από τον Νικολάκη, ποιοί άλλοι συμμετέχουν; ( Παϊκόπουλος, Λαμπρόπουλος, Βασιλικός;)

δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
13) Κατανυκτικός εσπερινός Δ Κυριακής των Νηστειών (προεόρτιος ή μεθέορτος του Ευαγγελισμού) 1968(;)
Γιά νά προβλέπονται κατανυκτικά τοῦ πλ. δ΄, δέν πρέπει νά εἶναι ἑσπερινός παραμονῆς ἤ μεθέορτος. Πρέπει ὁ Εὐαγγελισμός νά συμπέσει ἡμέρα Τρίτη. Αὐτό ἔγινε τό 1969, Τρίτη Ε΄ ἑβδομάδος τῶν Νηστειῶν.
Κυριακή Δ΄ Νηστειῶν, 23-3-1969, ἦχος πλ. δ΄, ἑωθινόν η΄.


 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μάλλον 69 ( με επιφύλαξη...
Εκτός από τον Νικολάκη, ποιοί άλλοι συμμετέχουν; ( Παϊκόπουλος, Λαμπρόπουλος, Βασιλικός;)

δ.

Πού να θυμάμαι Δημητράκη, 40 χρόνια πέρασαν, δεν είναι και λίγα!
Πάντως ήταν όλοι αυτοί που αναφέρεις Ζαρακοβίτης, Βαλής .... κ.ά.

ΥΓ Αυτό θυμίζει την ερώτηση δασκάλας στον Τοτό: ποιοί ήταν οι 4 Ευαγγελιστές;
Τοτός: Οι 4 Ευαγγελιστές ήταν 3! Οι εξής 2, ο Λουκάς!...:D:D:D
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
.........................................................................................
ΥΓ Αυτό θυμίζει την ερώτηση δασκάλας στον Τοτό: ποιοί ήταν οι 4 Ευαγγελιστές;
Τοτός: Οι 4 Ευαγγελιστές ήταν 3! Οι εξής 2, ο Λουκάς!...:D:D:D

Υπαρχει και μια αλλη παρομοια εκδοχη , οπως εγραφη πριν απο πολλες δεκαετιας , απο μαθητη γυμνασιου (τοτε) σε επισημο διαγωνισμα : '' Οι τεσσερεις Ευαγγελιστες ηταν τρεις , οι εξης δυο : Ο Λουκας , τον αλλο τον ξεχασα'' .
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εγώ το ξέρω με τους επτά σοφούς:

Οι 7 σοφοί της αρχαιότητας ήτανε 5, εκ των οποίων οι εξής δύο: ο Θαλής και ο Μιλήσιος...
 
Top