Διατριβή Κ. Καραγκούνη για την παράδοση του Χερουβικού Ύμνου

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Διαβάζοντας τη διατριβή

Κωνσταντίνου Καραγκούνη, Η παράδοση και εξήγηση του μέλους του Χερουβικού στη βυζαντινή και μεταβυζαντινή μελοποιία, (Μελέται 7). –
Αθήνα 2003, Ίδρυμα Βυζαντινής Μουσικολογίας

βλέπω οτι είναι πολύ αξιόλογη και ενδιαφέρουσα εργασία και τη συστήνω σε όλους. Όταν προλάβω θα στείλω και ενδιαφέροντα αποσπάσματα πρός συζήτηση.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Είχα την χαρά να γνωρίσω τον κ. Κωνσταντίνο Καραγκούνη σε ένα σεμινάριο ψαλτικής Τέχνης. Έχω την εργασία του την οποία και μου εδώρησε. Είναι από τις καλύτερες μελέτες που έχω δεί σε ψαλτικά θέματα. Νομίζω ότι έχει εκδιθεί και ένας συμπληρωματικός τόμος.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πολύ σημαντικό να διευκρινισθεί σε ποιο ακριβώς σημείο γίνεται η μεγάλη είσοδος...δηλαδή σε ποιο σημείο διακόπτεται ο χερουβικός ύμνος...ποικίλει και αυτό σήμερα στην Ελλάδα...είχα διαβάσει και εγώ το βιβλίο του κ.Καραγκούνη το καλοκαίρι(και μάλιστα στην σκοπιά αψηφώντας τον κίνδυνο για έφοδο!:p)...
Υ.Γ.πάντως στο Άγιον Όρος λένε μέχρι και "Ως τον βασιλέα"...γίνεται η μεγάλη είσοδος και μετά συνεχίζουν "των όλων υποδεξόμενοι..."
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Διαβάζοντας τη διατριβή

Κωνσταντίνου Καραγκούνη, Η παράδοση και εξήγηση του μέλους του Χερουβικού στη βυζαντινή και μεταβυζαντινή μελοποιία, (Μελέται 7). –
Αθήνα 2003, Ίδρυμα Βυζαντινής Μουσικολογίας

βλέπω οτι είναι πολύ αξιόλογη και ενδιαφέρουσα εργασία και τη συστήνω σε όλους. Όταν προλάβω θα στείλω και ενδιαφέροντα αποσπάσματα πρός συζήτηση.
Επίσης πολύ ενδιαφέροντα βιβλία της ιδίας σειράς είναι του κ.Μπαλαγεωργου "Η ψαλτική παράδοση του κοσμικού τυπικού" του κ.Χαλδαιάκη "Ο πολυέλαιος στην βυζαντινή και μεταβυζαντινή μελοποιία" και του κ.Αποστολόπουλου "Ο Απόστολος Κώνστας ο Χίος και η συμβολή του στη θεωρία της μουσικής τέχνης"(το αγαπημένο μου!...το διαβάζω συνεχώς λόγω αδυναμίας μου και στην Λόγια μουσική της Πόλης την και "εξωτερική" μουσική καλουμένη παρά των παλαιών:D)
Τα συστήνω σε όλους και εγώ...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Νομίζω ότι έχει εκδιθεί και ένας συμπληρωματικός τόμος.

Ναί, τα "Παραλειπόμενα του Χερουβικού Ύμνου" (αν θυμάμαι καλά τον τίτλο), περιέχει ανάλυση των αντι-Χερουβικών ύμνων (Νυν αι δυνάμεις, Σιγησάτω, Του Δείπνου Σου) και ανάλυση δύο Βυζαντινών χερουβικών του ψευδο-Δαμασκηνού και του Μανουήλ Αγαλλιανού.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
του κ.Αποστολόπουλου "Ο Απόστολος Κώνστας ο Χίος και η συμβολή του στη θεωρία της μουσικής τέχνης"(το αγαπημένο μου!...το διαβάζω συνεχώς λόγω αδυναμίας μου και στην Λόγια μουσική της Πόλης την και "εξωτερική" μουσική καλουμένη παρά των παλαιών:D)
Τα συστήνω σε όλους και εγώ...

Ναί! Και μένα! Εξαιρετική δουλειά. Σκόπευα να ανοίξω ειδικό θέμα για αυτό το βιβλίο.. αν θές άνοιξέ το εσύ και παρουσίασε μερικούς από τους λόγους που σου αρέσει (συγκεκριμένα εννοώ).
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ναί! Και μένα! Εξαιρετική δουλειά. Σκόπευα να ανοίξω ειδικό θέμα για αυτό το βιβλίο.. αν θές άνοιξέ το εσύ και παρουσίασε μερικούς από τους λόγους που σου αρέσει (συγκεκριμένα εννοώ).
Για τον Απόστολο Κώνστα εννοείς?
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Για το βιβλίο του Αποστολόπουλου που είναι αφιερωμένο στον Απόστολο Κώνστα. Και για τον Απόστολο Κώνστα γενικά αν θές. Ότι προτιμάς. Τα υπόλοιπα στο άλλο thread.
 
Γεια σας,

Το έχει κανείς αυτό σε pdf, του κ. Κωνσταντίνου Καραγκούνη: "Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΙ ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΤΩΝ ΧΕΡΟΥΒΙΚΩΝ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΕΛΟΠΟΙΪΑΣ" ;

Προσπάθισα να το βρώ στην σελίδα με τις διατριβές αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ευχαριστώ!
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι του Ψαλτολογίου,
μόλις σήμερα διεπίστωσα ότι είχε ανοιχθεί εδώ ειδικό θέμα για την διδακτορική μου διατριβή. Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
Ειλικρινά δεν έχω ούτε εγώ pdf του βιβλίου, το οποίο δεν ξέρω αν υπάρχει και στο εμπόριο. Νομίζω έχει εξαντληθεί εδώ και πολλά χρόνια.
PDF των "Παραλειπομένων" μπορείτε να βρείτε στο προσωπικό μου blogspot,
στο λίνκ που σας κοινοποίησε ο π. Μάξιμος (ευχαριστώ πολύ, πάτερ).
Είμαι στη διάθεσή σας για οποιδήποτε διευκρίνιση.
Όσο για την ποιότητα του βιβλίου, αν όπως γράψατε είναι καλό, αυτό μόνο στη Χάρη του Κυρίου και στον καλό μου δάσκαλο οφείλεται.
Εύχεσθε υπέρ εκείνου και εμού.
Σας ευχαριστώ.
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί, επανέρχομαι.
Έχω ένα πολύ βαρύ pdf της διδακτορικής μου διατριβής, όπως αυτή υποβλήθηκε προς κρίση της. Δεν είναι το τυπωμένο βιβλίο. Έχει όμως μερικά πλεονεκτήματα, όπως κάποιες έγχρωμες μαρτυρίες των ήχων που τελικά δεν ήταν εφικτό να μπουν στην έκδοση του βιβλίου. Δυστυχώς, όμως, δεν έχει τις τελικές διορθώσεις του κειμένου (φιλολογικές και εκφραστικές, ως επί το πλείστον) τις οποίες έκανα προ της εκδόσεως επί δύο ολόκληρα χρόνια. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο και παρακαλώ αγνοήστε αμαρτίας νεότητός μου...
ΚΧΚ

ΥΓ. Τελικά δεν μπόρεσα να το ανεβάσω. Είναι 61 ΜΒ. Μού 'βγαλε ένδειξη προβλήματος. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος βοηθείας, ευχαρίστως να το ανεβάσω.

ΚΧΚ
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά. Το φόρουμ δεν υποστηρίζει τόσο μεγάλα αρχεία σαν επισυνάψεις αλλά μπορεί να ανεβεί ξεχωριστά και να μπει σύνδεσμος. Στείλτε μου μήνυμα εάν δεν βρήκατε άλλο τρόπο εν τω μεταξύ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι του Ψαλτολογίου,
μόλις σήμερα διεπίστωσα ότι είχε ανοιχθεί εδώ ειδικό θέμα για την διδακτορική μου διατριβή. Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
Ειλικρινά δεν έχω ούτε εγώ pdf του βιβλίου, το οποίο δεν ξέρω αν υπάρχει και στο εμπόριο. Νομίζω έχει εξαντληθεί εδώ και πολλά χρόνια.
PDF των "Παραλειπομένων" μπορείτε να βρείτε στο προσωπικό μου blogspot,
στο λίνκ που σας κοινοποίησε ο π. Μάξιμος (ευχαριστώ πολύ, πάτερ).
Είμαι στη διάθεσή σας για οποιδήποτε διευκρίνιση.
Όσο για την ποιότητα του βιβλίου, αν όπως γράψατε είναι καλό, αυτό μόνο στη Χάρη του Κυρίου και στον καλό μου δάσκαλο οφείλεται.
Εύχεσθε υπέρ εκείνου και εμού.
Σας ευχαριστώ.

Τὸ ἀγόρασα πρὶν μερικούς μῆνες στὴν Ἀποστολικὴ Διακονία τῆς Θεσσαλονίκης. Ὑπῆρχαν καναδυὸ ἀκόμη ἀντίτυπα.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Προσπάθησα να κατεβάσω τα "Παραλειπόμενα" αλλά δεν μου επιτρέπει το Google Docs. Θα μπορούσαν να αναρτηθούν και εδώ (ή κάπου αλλού) για ευκολία κ. Καραγκούνη; Ευχαριστώ.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Προσπάθησα να κατεβάσω τα "Παραλειπόμενα" αλλά δεν μου επιτρέπει το Google Docs. Θα μπορούσαν να αναρτηθούν και εδώ (ή κάπου αλλού) για ευκολία κ. Καραγκούνη; Ευχαριστώ.

Εγώ το κατέβασα χωρίς πρόβλημα, αλλά το ανεβάζω κι εδώ το αρχείο για όσους συναντούν δυσκολίες.
 

Attachments

  • Παραλειπόμενα περί του Χερουβικού Ύμνου (A) +.pdf
    9.3 MB · Views: 133

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί μου, πάντες, χαίρετε εν Κυρίῳ.

Με αφορμή ένα μήνυμα το οποίο έλαβα από μέλος του Ψαλτολογίου σχετικά με την διδακτορική μου διατριβή,
σας ενημερώνω -και παρακαλώ, αυτό μην εκληφθή ως διαθεση αυτοπροβολής-,
ότι όλες σχεδὸν οι εργασίες μου είναι αναρτημένες στην προσωπική μου ιστοσελίδα:
www.kxkaragounis.gr.

Εκεί μπορείτε να βρεῖτε, να διαβάσετε και να κατεβάσετε και την Διδακτορική μου Διατριβή και τα "Παραλειπόμενα".
Εύχεσθε υπέρ του κοπιάσαντος για την πραγματοποίηση της Ιστοσελίδος.

Χαίρετε. Σας ασπάζομαι εν Χριστώ Ιησού, τω Κυρίω ημών.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αγαπητοί μου, πάντες, χαίρετε εν Κυρίῳ.

Με αφορμή ένα μήνυμα το οποίο έλαβα από μέλος του Ψαλτολογίου σχετικά με την διδακτορική μου διατριβή,
σας ενημερώνω -και παρακαλώ, αυτό μην εκληφθή ως διαθεση αυτοπροβολής-,
ότι όλες σχεδὸν οι εργασίες μου είναι αναρτημένες στην προσωπική μου ιστοσελίδα:
www.kxkaragounis.gr.

Εκεί μπορείτε να βρεῖτε, να διαβάσετε και να κατεβάσετε και την Διδακτορική μου Διατριβή και τα "Παραλειπόμενα".
Εύχεσθε υπέρ του κοπιάσαντος για την πραγματοποίηση της Ιστοσελίδος.

Χαίρετε. Σας ασπάζομαι εν Χριστώ Ιησού, τω Κυρίω ημών.
Σᾶς εὐχαριστοῦμε θερμά ἀγαπητέ μας κ. Καθηγητά γιά τήν ἀνανέωση τοῦ θέματος καί τήν ἐκ νέου ἀποτελεσματική προσφορά σας !!!

[Σημείωμα συντονιστή] Τό παλαιό αὐτό θέμα τό μετέφερα καταλλήλως μέ μόνιμες ἀνακατευθύνσεις, διέγραψα ἀνενεργούς συνδέσμους καί διόρθωσα τόν σύνδεσμο τοῦ analogion.com στό #4.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ο σύνδεσμος για την υπόψη διατριβή:
 
αντιστοίχως, αν μην θεωρηθεί αυτοπροβολή η ανάγνωση τμημάτων των ως άνω κειμένων του δρος Καραγκούνη, σχετικών με τον Χερουβικό και τα τροπάρια αντ'αυτού, με επένδυση από ποικίλα ηχητικά αποσπάσματα στο πλαίσιο αφιερώματος 14 εκπομπών της «Λόγος και Μέλος»

σύνδεσμος για την πρώτη εκπομπή εδώ:
 
Top