Διακο-Διονύσιος Φιρφιρής (1912-1990)

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Αφού έχεις διασυνδέσεις (ή όχι -αν όχι no problem) εκεί, μήπως θα μπορούσες να κάνεις μια ερώτηση για τα χειρόγραφα του Φιρφυρή; Αν μάθουμε πού είναι θα ήταν χρήσιμο για όλους να ανεβούν εδώ...Ψάξετο αν θες...Καλη Ανάσταση.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Να μιά φοβερή ηχογράφηση απο την Μονή Βατοπαιδίου όπου ψάλλει ο διακο-Διονύσιος Φιρφιρής περίπου το 1970 κατά τις δικές μου εκτιμήσεις.

Δυστυχώς ελάχιστο τμήμα, αλλά καλό.

Καλή τέρψη....
 

Attachments

  • firfiris axion esti.mp3
    636.5 KB · Views: 455

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα βιογραφικά του δ. Διονύση???
μπορεί να ακουστεί χαζό, αλλά αφού έφτασε ως τα 78, γιατί του έμεινε το προσωνύμιο:" διακο- Διονύσης"??? Σε όλη του τη ζωή Διάκονος έμεινε???
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Απ' όσο γνωρίζω, φίλε Γιάννη, έμεινε διάκονος, δεν χειροτονήθηκε ποτέ ιερέας. Στο Μεσολόγγι υπήρξε στις αρχές του ιθ' αιώνα ο Αρχιδιάκονος Άνθιμος που κοσμούσε το αναλόγιο. Έμεινε κι αυτός εσαεί διάκονος, όπως έχω ακούσει. Έχει αρχίσει να κάνει εκπομπές γι' αυτόν ο κ. Βαγγέλης. Ίσως να ήταν χαρακτηριστικό γνώρισμα κάποιων παλαιών. Εχειροτονούντο διάκονοι, αλλά μετά τους κέρδιζε το αναλόγιο και δεν συνέχιζαν ως ιερείς.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ναι, δε χειροτονήθηκε ιερέας.

Δε νομίζω οτι τον κέρδισε το αναλόγιο κ γι αυτό δεν έγινε! Αυτό τον είχε κερδίσει απο πριν μάλλον... Και δεν είναι κ στην κρίση του καθενός πότε κ αν θα χειροτονηθεί, αυτό εξαρτάται από τον ηγούμενο, στις περιπτώσεις των μοναχών.
Επίσης, δε νομίζω κάποιος που έκανε το βήμα της ιεροσύνης να αλλάξει γνώμη λόγω ψαλτηρίου.. Λογικά, αυτά τα σκέφτεται ο υποψήφιος από πριν...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ναι, δεν πήρε ποτέ άλλο βαθμό Ιερωσύνης, νομίζω για να μπορεί να ψέλνει πιο.....απρόσκοπτα.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ακόμα μία ωραία φωτογραφία του Διακο-Διονύση μαζί με άλλους πατέρες...
 

Attachments

  • σάρωση0002.jpg
    1.1 MB · Views: 296

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Εἰς κοινὴν τῶν Χριστιανῶν ὠφέλειαν ὅπως ἔλεγαν οἱ παλαιοί....
Τοῦ κρύψαντος τὸ τάλαντον τὴν κατάκρισιν φοβούμενος, "ἀδειάζω" ἐκ τοῦ ἀρχείου μου....

Αἰωνία σου ἡ μνήμη διάκο !!!!


Δεῦτε λάβετε φῶς...


[Σημείωμα συντονιστή] Πλέον ανενεργοί σύνδεσμοι πρός το mediafire αποσύρθηκαν.
 
Last edited:

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Για καλό Σαββατοκύριακο.....
 

Attachments

  • Πάσα πνοή - Δύο και πονηρά εποίησεν (ηχ.γ').mp3
    7.9 MB · Views: 343
  • Μύροις παροικήσας.mp3
    3.2 MB · Views: 275

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Χερουβικό Άγια Κων/νου πρωτ., πάλι αγιορείτικη πανήγυρι και σαυτό όπως και στο προηγούμενο ψάλλει ένα μείγμα δ.Φιρφιρή,π.Αντύπα,γ.Δανιήλ κ.τ.λ. περιπου δεκαετίας 80.
 

Attachments

  • 12. Track 12.mp3
    6.5 MB · Views: 337
Last edited by a moderator:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Μετέφερα μερικά μηνύματα σχετικά με τα απηχήματα του δ. Διονύση στο νέο θέμα Απηχήματα δ. Διονύση Φιρφιρή, στη νέα υπο-ενότητα που δημιουργήθηκε Θεωρία και Πράξη της Ψαλτικής > Ήχοι, Φθορές και Χρόες > Απηχήματα. Μετέφερα εκεί και δύο άλλα σχετικά θέματα.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Για του λόγου το αληθές μπορώ να σας αναβάσω μέλη του Φιρφιρή ότνα ήταν 50 ετών και μικρότερος (περίπου 1963) απο πομπίνες που έχω για να δείτε ότι η φωνή του ήταν η γνώριμή μας , απλώς πιό νεανική.
...και γιάντα δεν τ' ανεβάζεις;;;;

Υ.Γ.
...επίτηδες το κάνεις να με συγχύσεις χρονιάρες μέρες;;;;;;;;; Δεν είπαμε πρώτα θ' ανεβάζεις και μετά θα ρωτάς;
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Οι πομπίνες αργότερα. Είμαι 300 χλμ. μακριά απο την οικία μου
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μια από τις ωραιότερες φωτο του γέροντα...
 

Attachments

  • σάρωση0002.jpg
    198 KB · Views: 240
Last edited:

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Κελλίον Προφήτου Ηλιού Καρυών - Φιρφιρή εν έτει 2002
 

Attachments

  • 01.jpg
    182.3 KB · Views: 233
  • 02.jpg
    165.7 KB · Views: 193
  • 03.jpg
    124 KB · Views: 175
  • 04.jpg
    140.6 KB · Views: 169

antonism

Παλαιό Μέλος
θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους ανεβάζουν φιρφιρή και όλους γενικά τους αγιορείτες γέροντες στα μαθήματα ζωής (όπως θα έπρεπε να λέγονται όλα τα εκκλησιαστικά ψαλτικά ακούσματα) που μας δίνουν, ανεβάζοντας τα ακούσματα αυτά στο διαδίκτυο, επειδή έγω δεν είχα την τύχη να βρεθώ μ' όλους αυτούς και να τους απολαύσω στο τεράστιο αυτό έργο τους. χιλια ευχαριστώ σε όλους. προσκηνυτές και μονάζοντες.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀπό τόν ἱστοχῶρο τοῦ Διαδικτυακοῦ Πολιτιστικοῦ Κέντρου τοῦ Κλάδου Πολιτιστικῶν Προγραμμάτων καί Διαδικτύου τῆς Ἐπικοινωνιακῆς καί Μορφωτικῆς Ὑπηρεσίας τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος (www.musicale.gr) ἀρκετό ὑλικό.

http://www.musicale.gr/byzantina/firfiris/index.html

 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Αγναντεύοντας πριν 2-3 χρόνια απο το ωραιότερο μπαλκόνι του Όρους (κατα τη γνώμη μου) του Ιβηριτικού Κελλίου της Αγ.Άννης, και ατενίζοντας αριστερά μου τις Καρυές, στο βάθος κάτω την Μονή Ιβήρων, και πιο πέρα την Μονή Σταυρονικήτα και τέλος την Θάσο και Καβάλα, μου είπε ο φίλτατός μου π.Αντίπας ότι ο Φιρφιρής στους Κανόνες των Αγίων με ήχο κατα τριφωνίαν πλ.δ και ιδιαιτέρως το "Δόξα..." το έλεγε απο τον Κε...

Ακούγωντας χθές μια ωραιοτάτη ηχογράφηση της μ.Παρακλήσεως τον θυμήθηκα.
Χίλια χρόνια να ζήσει που είχε τότε την πρόνοια να τον (Φιρφιρή) ηχογραφεί επισταμένως.

Ιδού λοιπόν ο μέγας και ταπεινός πρωτοψάλτης του Πρωτάτου !!!!

troparia parakliseos_ Firfiris
 
Last edited:
Top