Διακο-Διονύσιος Φιρφιρής (1912-1990)

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ανοίγω αυτό το θέμα σχετικά με τον διακο-Διονύση και το λεγόμενο "Καρεώτικο ύφος"
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Νά'σαι καλά Χρήστο. Ο Φιρφιρής δεν είναι mainstream άκουσμα (για τους πολλούς) λόγω της φωνής του, αλλά η τέχνη του είναι άφθαστη. Έχει ενδιαφέρον να αναλύσει κάποιος αν μπορεί τα μουσικά προτερήματα του δ. Διονύση στην εκτέλεσή του.

Εμένα προσωπικά μου έκαναν πάντα εντύπωση οι μουσικές φράσεις, οι φυσικότατες μελωδικές έλξεις και η έμφαση (τονισμός) που ο Φιρφιρής έβαζε στην εκτέλεση του. Τέλος το απλό καλογερίστικο σοβαρό εκκλησιαστικό ύφος του (πέρα από τις προσωπικές του ιδιαιτερότητες λόγω φωνής).

Υπάρχουν και ηχογραφήσεις του από τις αρχές του 1960 στο αρχείο της Λόρας Μπόλτον.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ανεβάζω και μια ηχογράφηση(αφού παραπονιέται ο κ.Βαγγέλης ότι δεν ανεβάζω:eek:)...
είναι τα κύριε ελέησον της εκτενής τα λεγόμενα "καλοφωνάρικα"...έτσι τα λένε στο Όρος διότι τα λέει ο πρωτοψάλτης μόνος του χωρίς να ακολουθεί μουσικό κείμενο...είναι από ζωντανή ηχογράφηση στην Μ.Διονυσίου κάπου στην δεκαετία του 70(αυτά έγραφε η κασέτα που τα έχω)
Τι μοναδικό ύφος είχε αυτός ο άνθρωπος!...ακούγεται απόκοσμο και σίγουρα όχι για πόλεις...όταν μετά από Φιρφιρή ακούω Στανίτσα μου ακούγεται τόση μεγάλη διαφορά που νομίζω πως είναι όχι μία αλλά δύο ψαλτικές...ίσως επειδή το "Καρεώτικο"είναι πολύ πιο βιωματικό...όπως θα παρατηρήσετε διαφέρει ο Φιρφιρής από τις ηχογραφήσεις σε στούντιο που κυκλοφορούν....φυσικά είναι πιο κατανυκτικός...:D
 

Attachments

  • 09 Κύριε, ελέησον.mp3
    2.7 MB · Views: 1,289

emil

Παλαιό Μέλος
Πως θα μπορέσουμε να μάθουμε περισσότερες πληροφορίες για τον Διακο-Διονύση?
Έχω διαβάσει μόνο ένα αφιέρωμα στη "Πεμπτουσία" του Επισκόπου Ροδοστόλου Χρυσοστόμου.
Ό,τι πηγές έχετε καθώς και ιστορίες που έχετε ακούσει θα ήθελα να γίνω αναγνώστης αυτών :)
Τι κρίμα που υπάρχουν ελάχιστες ηχογραφήσεις του :(

Υ.Γ: Συγχαρητήρια Χρήστο για το θέμα που άνοιξες :p :cool:
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Χρήστο μια και δεν υπάρχουν ακόμα πνευματικά δικαιώματα για τον διακο-Διονύση, δεν ανεβάζεις κι ολόκληρη την ηχογράφηση;

Ανέβασα κι εγώ μια ζωντανή ηχογράφηση που έχω από την Ι.Μ.Ιβήρων (δεν ξέρω ποιας χρονιάς) όπου ψάλλει ο διακο-Διονύσης με τους Δανιηλαίους δεξιά και αριστερά οι Θωμάδες και διάφοροι άλλοι πατέρες. Λένε ολόκληρο το οκτάηχο "Θεαρχίω νεύματι" του Ιακώβου και στίχους από το "Θεοτόκε Παρθένε" του Μπερεκέτου.

Την σήκωσα σε έναν free hosting server γιατί είναι περίπου 90ΜΒ, και μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ. (περιμένετε λιγάκι και μετά πατήστε εκεί που λέει donwload now-είναι σε μορφή .zip)

Θα παρακαλούσα με την ευκαιρία αυτή όποιον έχει κάτι από τον διακο-Διονύση πέραν αυτών που έχει κυκλοφορήσει η Ελ.Βυ.Χ. (τα οποία έχουν πνευματικά δικαιώματα καθώς έγιναν σε studio), να κάνει τον κόπο να τα ανεβάσει και να τα μοιραστεί μαζί μας. (όπως κάνουμε κι εμείς μ' αυτά που έχουμε)

Και το τονίζω! Κάντε το τώρα που ακόμα δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα για τον διακο-Διονύση...;) (μετά θα είναι αργά...)Την ηχογράφηση της Boulton όταν την φτιάξω θα την σηκώσω κι αυτήν.

Υ.Γ.
Και μια παλαιά φωτογραφία του διακο-Διονύση (στην μέση με την γκρίζα γενειάδα)
 

Attachments

  • Firfiris.jpg
    98.9 KB · Views: 639

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ανεβάζω και μια ηχογράφηση(αφού παραπονιέται ο κ.Βαγγέλης ότι δεν ανεβάζω:eek:)...
είναι τα κύριε ελέησον της εκτενής τα λεγόμενα "καλοφωνάρικα"...έτσι τα λένε στο Όρος διότι τα λέει ο πρωτοψάλτης μόνος του χωρίς να ακολουθεί μουσικό κείμενο...είναι από ζωντανή ηχογράφηση στην Μ.Διονυσίου κάπου στην δεκαετία του 70(αυτά έγραφε η κασέτα που τα έχω)
Τι μοναδικό ύφος είχε αυτός ο άνθρωπος!...ακούγεται απόκοσμο και σίγουρα όχι για πόλεις...όταν μετά από Φιρφιρή ακούω Στανίτσα μου ακούγεται τόση μεγάλη διαφορά που νομίζω πως είναι όχι μία αλλά δύο ψαλτικές...ίσως επειδή το "Καρεώτικο"είναι πολύ πιο βιωματικό...όπως θα παρατηρήσετε διαφέρει ο Φιρφιρής από τις ηχογραφήσεις σε στούντιο που κυκλοφορούν....φυσικά είναι πιο κατανυκτικός...:D

1ον : Μπραβο για τα Κυριε Ελεησον . Το ζωντανο εχει αλλη αξια .
2ον : Δεν ''παραπονιεμαι'' ειδικα για σενα αλλα γενικα .
3ον : ΜΕΓΑΛΟΣ ψαλτης ο ΔιακοΔιονυσης αλλα οπως σωστα λες οχι για τις
πολεις . Ιδανικος στον χωρο (Αγιον Ορος) που εζησε , με τις αργοσυρτες
ατελειωτες ακολουθιες , το ημιφως κλπ .
4ον : Παλι δεν αρκεσθηκες στις οποιες κρισεις σου για τον Φιρφιρη . Εβγαλες
και τα απωθημενα σου για τον Στανιτσα . ΚΡΙΜΑ . Αδικεις τον εαυτο σου πολλες φορες με αυτα που γραφεις . Εκτος κι'αν ισχυει (δεν θελω να το
πιστευω) το : ''Οτι δεν φθανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια'' .
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
4ον : Παλι δεν αρκεσθηκες στις οποιες κρισεις σου για τον Φιρφιρη . Εβγαλες
και τα απωθημενα σου για τον Στανιτσα . ΚΡΙΜΑ . Αδικεις τον εαυτο σου πολλες φορες με αυτα που γραφεις . Εκτος κι'αν ισχυει (δεν θελω να το
πιστευω) το : ''Οτι δεν φθανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια'' .
Για να μην παρεξηγηθώ(σας φοβάμαι πλέον:eek:)διευκρινίζω ότι την σύγκριση των δύο(Φιρφιρή-Στανίτσα)δεν την έκανα για να μειώσω τον δεύτερο...κάθε άλλο...για μένα από την στιγμή που και οι δύο αυτοί "γίγαντες" κουβαλούν στην φωνή τους μια παράδοση της οποίας το μουσικό περιβάλλον στις μέρες μας έχει εκλείψει σημαντικά είναι πρότυπα ψαλτών κι ας διαφέρουν μεταξύ τους...εννοούσα το διαφορετικό των δύο αυτών παραδόσεων που έχει σχέση και με το περιβάλλον που ζούσαν και όχι ότι η μία είναι κατώτερη από την άλλη...π.χ.όταν μένω στην Πόλη δεν μπορώ να ακούσω διακο-Διονύση με τίποτα παρά μόνο Στανίτσα Ιάκωβο Πρίγγο...αντιθέτως όταν είμαι στο Όρος με τίποτα δεν μπορώ να ακούσω τους πατριαρχικούς παρά μόνο Αγιορείτες...πιστεύω είναι φυσιολογικό αυτό....γι αυτό και εγώ άλλοτε ακούω πατριαρχικούς και άλλοτε πάλι Αγιορείτες...τώρα το αν οι Αγιορείτες έχουν κάτι το βιωματικό στις φωνές τους(ειδικά στους παλαιότερους) αυτό πιστεύω γίνεται λόγω του ότι έρχονται κάθε μέρα σε επαφή με την ψαλτική(συν τις ολονύκτιες αγρυπνίες).
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Για να μην παρεξηγηθώ(σας φοβάμαι πλέον:eek:)διευκρινίζω ότι την σύγκριση των δύο(Φιρφιρή-Στανίτσα)δεν την έκανα για να μειώσω τον δεύτερο...κάθε άλλο...για μένα από την στιγμή που και οι δύο αυτοί "γίγαντες" κουβαλούν στην φωνή τους μια παράδοση της οποίας το μουσικό περιβάλλον στις μέρες μας έχει εκλείψει σημαντικά είναι πρότυπα ψαλτών κι ας διαφέρουν μεταξύ τους...εννοούσα το διαφορετικό των δύο αυτών παραδόσεων που έχει σχέση και με το περιβάλλον που ζούσαν και όχι ότι η μία είναι κατώτερη από την άλλη...π.χ.όταν μένω στην Πόλη δεν μπορώ να ακούσω διακο-Διονύση με τίποτα παρά μόνο Στανίτσα Ιάκωβο Πρίγγο...αντιθέτως όταν είμαι στο Όρος με τίποτα δεν μπορώ να ακούσω τους πατριαρχικούς παρά μόνο Αγιορείτες...πιστεύω είναι φυσιολογικό αυτό....γι αυτό και εγώ άλλοτε ακούω πατριαρχικούς και άλλοτε πάλι Αγιορείτες...τώρα το αν οι Αγιορείτες έχουν κάτι το βιωματικό στις φωνές τους(ειδικά στους παλαιότερους) αυτό πιστεύω γίνεται λόγω του ότι έρχονται κάθε μέρα σε επαφή με την ψαλτική(συν τις ολονύκτιες αγρυπνίες).

Δεκτες οι εξηγησεις . Ολα καλα . Παντως δεν ειμαι ''μπαμπουλας'' για να αρχιζεις να με φοβασαι . Και ξερεις κατι ; Θελω να γραφεις αυτα που πιστευεις
χωρις φοβο αλλα και χωρις παθος (δογματισμος) . Αυτο ειναι συζητηση . Αν ολοι συμφωνουσαμε σε ολα , δεν θα υπηρχε ''νοστιμια'' . Γραφε λοιπον (το ιδιο
και γω και ολοι) οτι θελεις και ολα (τα κοσμια) πανε .
Σωστο και το ''(ειδικά στους παλαιότερους)'' . Νομιζω πως σημερα ΠΟΛΛΟΙ στο
ορος εχασαν την ''πυξιδα'' και θαλασσοδερνωνται και θα πεσουν , ή μαλλον εχουν πεσει , σε ξερα . Να εισαι καλα .
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Νά'σαι καλά Χρήστο. Ο Φιρφιρής δεν είναι mainstream άκουσμα (για τους πολλούς) λόγω της φωνής του, αλλά η τέχνη του είναι άφθαστη. Έχει ενδιαφέρον να αναλύσει κάποιος αν μπορεί τα μουσικά προτερήματα του δ. Διονύση στην εκτέλεσή του.

Εμένα προσωπικά μου έκαναν πάντα εντύπωση οι μουσικές φράσεις, οι φυσικότατες μελωδικές έλξεις και η έμφαση (τονισμός) που ο Φιρφιρής έβαζε στην εκτέλεση του. Τέλος το απλό καλογερίστικο σοβαρό εκκλησιαστικό ύφος του (πέρα από τις προσωπικές του ιδιαιτερότητες λόγω φωνής).
Συμφωνώ Δημήτρη,
Είναι λεπτολόγος στα διαστήματα.
Αν θέλει κάποιος νέος να μάθει σωστά μουσική προτείνω να αγοράσει την Αθωνιάδα και τα κλασικά βιβλία και να προσπαθήσει να καταλάβει πως τα εξηγεί ο γέροντας.
Είχα ακούσει ότι ο Χ''γιακουμής είχε ηχογραφήσει τον γέροντα να ψάλλει όλο το αργό δοξαστάριο του Ιακώβου. Δεν ξέρω αν αληθεύει.
Οι παλαιοί ψάλτες το δοξαστάριο αυτό το ονόμαζαν στιλβείον. Δηλαδή οποιος το διάβαζε ολόκληρο ήταν πλέον ψάλτης.
Μακάρι να το έχει ηχογραφήσει και να το εκδώσει.
Δεν είμαι φαν του να πάρει κάποιος το Καρυώτικο ή Πολίτικο κτλ. ύφος.
Πιστεύω ότι ο καθένας πρέπει να έχει το δικό του ύφος. Να εκφράζεται και όχι να μιμείται. Το διαφορετικό είναι η ομορφιά στη φύση.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Είχα ακούσει ότι ο Χ''γιακουμής είχε ηχογραφήσει τον γέροντα να ψάλλει όλο το αργό δοξαστάριο του Ιακώβου. Δεν ξέρω αν αληθεύει.
Οι παλαιοί ψάλτες το δοξαστάριο αυτό το ονόμαζαν στιλβείον. Δηλαδή οποιος το διάβαζε ολόκληρο ήταν πλέον ψάλτης.
Μακάρι να το έχει ηχογραφήσει και να το εκδώσει.
Ήδη κυκλοφορούν cd της σειράς με τον γέροντα να ψάλλει δοξαστικά του Ιακώβου...έχει ηχογραφηθεί όλος ο πρώτος τόμος του δοξασταρίου και μια ανθολογία από τον δεύτερο τόμο(τον πρόλαβε ο θάνατος δυστυχώς)...επίσης η "Αθωνιάδα" του Φιλανθίδη όπως έγραψα και αλλού ηχογραφείται τώρα από π.Δανιήλ και π.Κυπριανό...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ήδη κυκλοφορούν cd της σειράς με τον γέροντα να ψάλλει δοξαστικά του Ιακώβου...έχει ηχογραφηθεί όλος ο πρώτος τόμος του δοξασταρίου και μια ανθολογία από τον δεύτερο τόμο(τον πρόλαβε ο θάνατος δυστυχώς)...επίσης η "Αθωνιάδα" του Φιλανθίδη όπως έγραψα και αλλού ηχογραφείται τώρα από π.Δανιήλ και π.Κυπριανό...

Δεν θα μάθατε ότι ο π. Κυπριανός, ο γέροντας των Θωμάδων, κοιμήθηκε πριν κανα-δυο μήνες χτυπημένος από την επάρατο νόσο... Ο Θεός να τον αναπαύσει! Ωραίος ψάλτης, σοβαρός και αυστηρός στο ύφος του. Σχετικά, όμως, με την πληροφορία της ηχογράφησης, άκουσα ότι τώρα, στα κοντά, πρόκειται να κυκλοφορήσει ο κ. Χατζηγιακουμής μία ανθολογία με αγιορείτες ψάλτες. Ξέρει κανείς λεπτομέρειες;
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Έτοιμο το άρθρο :)

Διακο-Διονύσιος Φιρφιρής (1912-1990) του Επισκόπου Ροδοστόλου Χρυσοστόμου.
Δείτε τα χειρόγραφα σελ 121 του αφιερώματος. Έχει κανείς πληροφορίες γι αυτά; Υπάρχουν, κι αν ναι που; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κατα πόσο ασχολήθηκε ο π. Διονύσιος με την μελοποιία.:confused:
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δείτε τα χειρόγραφα σελ 121 του αφιερώματος. Έχει κανείς πληροφορίες γι αυτά; Υπάρχουν, κι αν ναι που; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κατα πόσο ασχολήθηκε ο π. Διονύσιος με την μελοποιία.:confused:
Δεν γνωρίζω για τα εν λόγω χειρόγραφα κι αν περιέχουν μέλη του διακο-Διονύση. Έχω όμως ένα χερουβικό που έχει καταγράψει ο μακαρίτης ο γερο-Μελέτιος Συκιώτης "κατ' απαγγελίαν Διον.Φιρφηρή". Το κείμενο είναι από το βιβλίο "Μουσικός Ανθών" το οποίο είναι γραμμένο με το χέρι του και το οποίο είχε γράψει για "χρήσιν των μαθητών της Αθωνιάδος Σχολής". Έχει επανεκδοθεί από την συνοδεία του γερο-Μελετίου και κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία για όποιον ενδιαφέρεται.

Για όσους δεν γνωρίζουν, ο γερο-Μελέτιος ήταν από τους καλύτερους μουσικούς της εποχής του (δεν είχε όμως την τεράστια φωνή που είχαν άλλοι) στο Όρος. Διετέλεσε και καθηγητής Β.Μουσικής στην Αθωνιάδα. Σε συζήτηση που είχα παλαιότερα με τον κ.Λ.Αγγελόπουλο, μου έλεγε πως ο Φιρφιρής όταν είχε απορία για κάποιο κομμάτι στον γερο-Μελέτιο πήγαινε για να ρωτήσει. Τον είχαν σε μεγάλη εκτίμηση στο Όρος. Ο Θεός να τον αναπαύει κι αυτόν και τον διακο-Διονύση.
 

Attachments

  • Χερουβικό (δ.Δ.Φιρφιρή) Ήχος πλ.Α'.pdf
    895.8 KB · Views: 843

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ευχαριστούμε Χρήστο για τα ωραία σου δωράκια :)
Αλλά πείτε και καμιά ιστορία-γεγονός-περιστατικό που ξέρετε για τον άρχοντα Φιρφιρή,γνωρίζουμε πολύ λίγα πράγματα για τον βίο του.
Στο Όρος άκουσα μια ιστορία η οποία δεν γνωρίζω κατά πόσο αληθεύει...κάποτε ο γέροντας είχε πάει στην Αθήνα για εγχείρηση,εκεί λοιπόν αναγκάστηκε να βγάλει το ράσο του το οποίο φορούσε από παιδικής ηλικίας(αφού είχε πάει στο Όρος από τα 8 χρόνια του)...έπρεπε να βγάλει το ράσο και να φορέσει τον άσπρο χιτώνα της εγχειρήσεως...τότε έψαλλε ένδακρυς κάποιους στίχους από το "εξέδυσάν με" και μάλιστα το αργό στο μέλος του Ιακώβου...αυτό το διηγούνται ως τεκμήριο ότι το δοξαστάριο του Ιακώβου του ήταν πολύ οικείο και γνώριμο...δεν ξέρω αν αληθεύει το γεγονός, αλλά είναι πολύ συγκινητικό...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητήρια πάντως σε όσους προσέφεραν ηχογραφήσεις (ή και άλλο υλικό) του διακο-Διονύση. Πρώτα ο Θεός σε λίγο καιρό (φτιάχνω κάποιες κασέτες του αυτό τον καιρό) θα ανεβάσω κι εγώ κι άλλο υλικό και μάλλον άγνωστο.

Με αυτόν τον τρόπο και την ηχοθήκη μας πλουτίζουμε ανταλλάζοντας υλικό και καλό κάνουμε στην ίδια την ψαλτική προσφέροντας αυτά τα ακούσματα από ψάλτες εγνωσμένης αξίας όπως ο μακαριστός διακο-Διονύσης.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Θα θελα και εγώ να ευχαριστήσω για το υλικό που ανεβάσατε όλοι. Είναι καταπληκτικό! Σκοπεύω μάλιστα να απευθυνθώ σε ορισμένους αγιορείτες που γνωρίζω, ώστε να πλουτίσουμε ακόμη περισσότερο το αρχείο μας. Έχω και μια κασσέτα με το Φιρφυρή σε κυριακάτικο Όρθρο (ευλογητάρια κτλ);) και νομίζω και Θεία Λειτουργία που την ξεσήκωσα απο το αρχείο ενός αγιορείτη επίσης. Θα την ψηφιοποιήσω και θα την ανεβάσω μόλις μπορέσω...
 

Πασχάλης

Πασχάλης Καραφουλίδης
Ποιούς άλλους ψάλτες με "Καρεώτικο ύφος" γνωρίζετε?Εγώ έχω υπ όψιν μου εκτός από τον διακο-Διονύσιο Φιρφιρή τον π.Μελέτιο Συκαιώτη τον π.Γαβριήλ Μαγκαβό τον Γιάννη Χασανίδη.Αναφέρεται και ένας π.Ιωάννης γνωρίζετε μήπως ποιος είναι αυτός?Εψαλλέ μαζί με τον διακο-Διονύση.Γνωρίζετε άλλους?
 

Πασχάλης

Πασχάλης Καραφουλίδης
Έχω όμως ένα χερουβικό που έχει καταγράψει ο μακαρίτης ο γερο-Μελέτιος Συκιώτης "κατ' απαγγελίαν Διον.Φιρφηρή". Το κείμενο είναι από το βιβλίο "Μουσικός Ανθών" το οποίο είναι γραμμένο με το χέρι του και το οποίο είχε γράψει για "χρήσιν των μαθητών της Αθωνιάδος Σχολής". Έχει επανεκδοθεί από την συνοδεία του γερο-Μελετίου και κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία για όποιον ενδιαφέρεται.
Βασίλη πόσα βιβλία έχει βγάλει ο γερο-Μελέτιος?Αυτό το χερουβικό που ανέβασες είναι από βιβλίο του 1985 εγώ θυμάμαι κάτι άλλα βιβλία μικρά και έγχρωμα...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Βασίλη πόσα βιβλία έχει βγάλει ο γερο-Μελέτιος?Αυτό το χερουβικό που ανέβασες είναι από βιβλίο του 1985 εγώ θυμάμαι κάτι άλλα βιβλία μικρά και έγχρωμα...
Την ίδια ερώτηση έχω και εγώ...:p
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Βασίλη πόσα βιβλία έχει βγάλει ο γερο-Μελέτιος?Αυτό το χερουβικό που ανέβασες είναι από βιβλίο του 1985 εγώ θυμάμαι κάτι άλλα βιβλία μικρά και έγχρωμα...
Δεν γνωρίζω ακριβώς. Αυτό που ανέβασα είναι από το βιβλίο του 1985 όπως γράφει και στο πρώτο φύλλο.
 
Top