Διαγωνισμός Α.Σ.Ε.Π.

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Καλημέρα σας.
Αυτή τη περίοδο (17/02 έως 13/03/2020) τρέχει διαγωνισμός απο τον ΑΣΕΠ (1ΓΤ/2020 ΦΕΚ 3/τ. Προκ. ΑΣΕΠ/07-02-2020) ο οποίος μεταξύ άλλων κάνει λόγο και για πρόσληψη θεωρητικών Β. Μουσικής με τίτλο σπουδών μη ανωτάτων ιδρυμάτων και θα ήθελα να ρωτήσω εάν τα πτυχία-διπλώματα Β. Μουσικής από τις κατά τόπους αναγνωρισμένες σχολές των Μητροπόλεων μπορούν να γίνουν δεκτά ή αφορά μόνο τους αποφοίτους μουσικών σπουδών Τ.Ε.Ι. Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Απευθύνω την ερώτηση στο φορουμ κ' όχι σε κάποια δημόσια υπηρεσία διότι είμαι βέβαιος πως θα λάβω άμεση και κυρίως έγκυρη απάντηση.;)
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα!
Εφ΄ όσον οι κατά τόπους σχολές των Ι. Μητροπόλεων είναι αναγνωρισμένες, οι τίτλοι, που εκδίδουν (πτυχία, διπλώματα), γίνονται δεκτοί από την Επιτροπή του ΑΣΕΠ!
Θα προηγηθούν, όμως, στις προσλήψεις, πτυχιούχοι Ανωτάτων εκπαιδευτικών μουσικών ιδρυμάτων, χωρίς να αποκλείεται και η συμμετοχή υποψηφίων κατόχων τίτλων Ωδείων και λοιπών αναγνωρισμένων μουσικών σχολών.

Υ.Γ.: καλή επιτυχία!
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Καταλαβαίνω τι μου λέτε όμως αυτό που με προβλημάτισε εξ' αρχής είναι ότι ο εν λόγω διαγωνισμός αφορά θέσεις κατηγορίας ΤΕ* γι'αυτο και ρωτώ.

*θέσεις της κατηγορίας ΤΕ είναι εκείνες για τις οποίες ως τυπικό προσόν διορισμού ορίζεται το πτυχίο ή το δίπλωμα σχολής Τ.Ε.Ι.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
*θέσεις της κατηγορίας ΤΕ είναι εκείνες για τις οποίες ως τυπικό προσόν διορισμού ορίζεται το πτυχίο ή το δίπλωμα σχολής Τ.Ε.Ι.
"Οι αδιαβάθμητοι τίτλοι" αναγνωρισμένων μουσικών σχολών, ωδείων κ.ά., χαρακτηρίζονται από το ΥΠ.Π.Θ. ως ΤΕ!
Τα τελευταία χρόνια, προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές πλήρους ή μειωμένου ωραρίου, ειδικά στα μουσικά σχολεία, απόφοιτοι των ωδείων ως εκπαιδευτικοί ΤΕ16, που διακρίνονται από τους αντίστοιχους αποφοίτους των ανώτερων & ανώτατων εκπαιδευτικών μουσικών ιδρυμάτων οι οποίοι είναι εκπαιδευτικοί ΠΕ16. (πτυχιούχοι των AΤΕΙ ή των ΑΕΙ)!
.
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Μονο πτυχιουχοι ανωτάτων σχολών θα καλύψουν τις ανάγκες.
Είστε βέβαιος γι'αυτο διοτι το μνμ του κ. Κούγια φαίνεται να δίνει σαφή απάντηση. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω κ' με τον ΑΣΕΠ, εάν βέβαια καταφέρω και πιάσω γραμμή...
 

ΠΑΝΑΓΗΣ

Μέλος
Είστε βέβαιος γι'αυτο διοτι το μνμ του κ. Κούγια φαίνεται να δίνει σαφή απάντηση. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω κ' με τον ΑΣΕΠ, εάν βέβαια καταφέρω και πιάσω γραμμή...
Δίνεται η δυνατότητα να κάνουν αίτηση και οι ΤΕ16 αλλά οι θέσεις είναι ελάχιστες και προηγούνται οι ΠΕ
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Μόνο πτυχιούχοι ανωτάτων σχολών θα καλύψουν τις ανάγκες.
Καλημέρα!
Το ιδανικότερο θα είναι ένα ποσοστό των θέσεων να καλυφθεί από πτυχιούχους ωδείων και λοιπών αναγνωρισμένων μουσικών σχολών!
Αλλά, "άλλοι έχουν το μαχαίρι & το πεπόνι............"!
 
Top