[Ερώτηση] Διαβάζεται το υπόμνημα Τριωδίου κατά την Δ΄ Κυριακή Νηστειών όταν συμπίπτει η εορτή του Ευαγγελισμού (όπως 25-3-2012);

Χαίρεται!
Σήμερα στο συναξάρι μετά του Μηναίου διαβαζόταν και το υπόμνημα του Τριωδίου. Σωστά;
{Στα Δύπτιχα δεν το έγραφε αλλά το θεώρησα δεδομένο αφού ο Άγιος Ιωάννης μνημονεύθηκε και από τους ιερείς και στα Δύπτιχα έγραφε 25 Μαρτίου..........Αγίου Ιωάννου ........Εθνική Εορτή (στο περίπου δεν έχω μπροστά μου το βιβλίο)}
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χαίρεται!
Σήμερα στο συναξάρι μετά του Μηναίου διαβαζόταν και το υπόμνημα του Τριωδίου. Σωστά;
Ὄχι, λάθος.


Στα Δίπτυχα δεν το έγραφε αλλά το θεώρησα δεδομένο αφού ο Άγιος Ιωάννης μνημονεύθηκε και από τους ιερείς και στα Δίπτυχα έγραφε 25 Μαρτίου..........Αγίου Ιωάννου ........Εθνική Εορτή (στο περίπου δεν έχω μπροστά μου το βιβλίο)}
Ἀφοῦ δέν τό ἔγραφε γιατί νά τό θεωρεῖς δεδομένο. Ἄλλο ἄν στόν τίτλο ἔγραφε τή μνήμη τοῦ ὁσίου, μετά ὅμως ἔγραφε ὅτι δέν ψάλλεται ἡ ἀκολουθία τοῦ Τριῳδίου. Ἡ μνήμη του εἶναι στίς 30 Μαρτίου.
Ἀπό τούς ἱερεῖς ἔπρεπε νά μνημονευθεῖ... μόνον κατά τήν ἀνακοίνωση γιά τόν δίσκο ὑπέρ τῆς Ἱ. Μονῆς Σινᾶ....

 
Last edited:
Ὄχι, λάθος.


Ἀφοῦ δέν τό ἔγραφε γιατί νά τό θεωρεῖς δεδομένο. Ἄλλο ἄν στόν τίτλο ἔγραφε τή μνήμη τοῦ ὁσίου, μετά ὅμως ἔγραφε ὅτι δέν ψάλλεται ἡ ἀκολουθία τοῦ Τριῳδίου. Ἡ μνήμη του εἶναι στίς 30 Μαρτίου.
Ἀπό τούς ἱερεῖς ἔπρεπε νά μνημονευθεῖ... μόνον κατά τήν ἀνακοίνωση γιά τόν δίσκο ὑπέρ τῆς Ἱ. Μονῆς Σινᾶ....


Λάθος!:confused:
Είδατε τί κάνει η ημιμάθεια...
 
Top