Διάφορες ηχογραφήσεις

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εν οψει της εορτης των Εισοδειων Της Θεοτοκου και Κυριακης βαρεως ηχου , επισυναπτω τρεις υμνους με τον αειμνηστο Πρωτοψαλτη Ματθαιο Τσαμκιρανη .
 

Attachments

  • 01=7'03''=Τσαμκιράνης =Καταβασίες ΒυζαντίουΧριστός γεννάται ΑοςRe1.mp3
    2.4 MB · Views: 397
  • 02=3'10''=Τσαμκιράνης=Σήμερον των ναώ προσάγεται ΒοςRe1.mp3
    1.1 MB · Views: 268
  • 03=10'44''=Τσαμκιράνης=Δοξολογία βαρύς πεντάφωνοςRe1.mp3
    3.7 MB · Views: 461

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εν οψει της εορτης των Εισοδειων Της Θεοτοκου και Κυριακης βαρεως ηχου , επισυναπτω τρεις υμνους με τον αειμνηστο Πρωτοψαλτη Ματθαιο Τσαμκιρανη .

Ευχαριστούμε πολύ κυρ Βαγγέλη. Μικρή επισήμανση:
Στο Σήμερον τω ναώ προσάγεται δεν είναι ο Ματθαίος Τσαμκιράνης. Μοιάζει με τον Λαζαρίδη, δεν είμαι σίγουρος όμως για το ποιός ψάλλει.


Δ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστούμε πολύ κυρ Βαγγέλη. Μικρή επισήμανση:
Στο Σήμερον τω ναώ προσάγεται δεν είναι ο Ματθαίος Τσαμκιράνης. Μοιάζει με τον Λαζαρίδη, δεν είμαι σίγουρος όμως για το ποιός ψάλλει.
Δ.

Δημητρη , οντως δεν ειναι ο Τσαμκιρανης . Το υλικο που εχω στα χερια μου , αναφερει : Σιντι 32 - τρακ 13 Τσαμκιρανης . Τα ανεβασα χωρις να τα ακουσω (ως συνηθως) . Στο ιδιο σιντι Νο32 υπαρχουν συνολικα 16 τρακ , αλλα απο οτι ακουω τωρα , ψαλλουν διαφοροι (γνωστοι και αγνωστοι) διαφορα , ενω σε ολα γραφει Τσαμκιρανης . Υπαρχει και ημερομηνια 28-3-1960 Καβαλλα .
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ειναι και η συνθεση του Δοξαστικου,απο το Τριωδιο του Στανιτσα...αλλα ειναι και η ερμηνεια του Τσαμκιρανη,αξεπεραστη!...
 

Attachments

  • pro ekshmerwn tou Pasxa pl.b'.M.Ts..mp3
    4.7 MB · Views: 376

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αλλη μια εξαιρετη ερμηνεια!...
"Εν τη στοα του Σολομωντος'' Ηχος πλ.δ'
 

Attachments

  • en ti stoa pl.d'-M. Ts..mp3
    4.8 MB · Views: 202

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Όπως διαπιστώνουμε (και) εδώ, δεν είναι μόνο το απλό μέλος το οποίο αναδεικνύει την απλότητα και μεγαλοπρέπεια και κατανυκτικότητα της βυζαντινής μουσικής αλλά και ο ερμηνευτής.
Ο Τσαμκιράνης είτε λέει Πέτρο είτε Στανίτσα είτε Καραμάνη πάντα εμείς θα νιώθουμε το ίδιο...
Πολύ μεγάλος ψάλτης.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Στίχοι από την αργή δοξολογία του Ιακ. Πρωτοψάλτου σε ήχο β'.

Ανεπανάληπτος!
 

Attachments

  • doksologia argi Iakwvou b'-Tsamkiranis.mp3
    12.6 MB · Views: 68
Top