Διάφορα μαθήματα του Όρθρου των Κυριακών

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χρήστο, έγινε πληρέστατος ο όρθρος! Περιττό να σου πω ότι το έργο σου έχει ωφελήσει πολλούς ψάλτες (και εκτός φόρουμ...)

Τώρα, νομίζω ότι λείπουν τα "Σήμερον σωτηρία" και "Αναστάς εκ του μνήματος" (που δεν ξέρω αν εσείς τα ψάλλετε μόνο σε έναν ήχο ή στον ήχο της Κυριακής, τουλάχιστον το πρώτο).
 
Σας ευχαριστώ πολύ για την παροχή όλων αυτών των μαθημάτων - βοηθημάτων. Θα πρότεινα αν δεν ήταν υπερβολικό να φτιάξεται και βοθήματα γενικώς του όρθρου των καθημερινών και του εσπερινού τόσο των Κυριακών όσο και των καθημερινών (απλά για εμάς που μαθαίνουμε τώρα και πολύπλοκα για τους κατηρτισμένους)
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Γιώργο σε ευχαριστούμε για όλα, πολύ ωραία. Μόνο καλύτερα να βάζεις λατινικά γράμματα στα αρχεία σου αν θέλεις, γιατί μερικοί pdf readers δεν μπορούν να ανοίξουν αρχεία με ελληνικούς χαρακτήρες
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Οι αναστάσιμοι ύμνοι του πρώτου ήχου προστέθηκαν στο πρώτο μήνυμα...
Όσο για αυτό.

Τώρα, νομίζω ότι λείπουν τα "Σήμερον σωτηρία" και "Αναστάς εκ του μνήματος" (που δεν ξέρω αν εσείς τα ψάλλετε μόνο σε έναν ήχο ή στον ήχο της Κυριακής, τουλάχιστον το πρώτο).
Ευχαρίστως να τα προσθέσω εάν καταλήξουμε σε ποιον ήχο πρέπει να ψάλλονται...
 
Last edited:

amentzelos

Μέλος
Το ΄΄Σημερο Σωτηρια...΄΄ στον ηχο της ημερας και το ΄΄Αναστας εκ του μνηματος..΄΄ σε Πλ Δ΄
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ανέβηκαν τα "Σήμερον σωτηρία..." από τον Πέτρο Λαμπαδάριο στο πρώτο μήνυμα του θέματος σε όλους τους ήχους, καθώς και ένα σε τέταρτο χρωματικό εκ του Δι, ώστε να εξυπηρετούνται όλοι ανεξαρτήτως επιλογών των τυπικών διατάξεων, καθώς και από τα όσα έχουμε δει να μαρτυρούν τα λειτουργικά βιβλία (Παρακλητική Ωρολόγια κλπ).

Υ.Γ. Η απουσία μου την προηγούμενη και αυτή την Κυριακή από τα κείμενα των Όρθρων, ωφείλεται σε διακοπές...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ανέβηκε μία συλλογή από σύντομες δοξολογίες στο πρώτο μήνυμα, κυρίως του Μανουήλ Πρωτοψάλτου, με κάποιες μικροαλλαγές σε ελάχιστα σημεία χάριν ορθότερου τονισμού. Μέσα στη συλλογή, υπάρχει και η δοξολογία σε μαλακό χρώμα εκ του Δι του Ιωάννου Καββάδα.
 

neophokaeus

Μέλος
Εδώ παραθέτονται διάφορα μαθήματα που χρησιμοποιούνται στους όρθρους των Κυριακών. Κατά την δημιουργία της εκάστοτε ακολουθίας κάθε Κυριακής, θα χρησιμοποιούνται σύνδεσμοι με αυτό το θέμα, ώστε να υπάρχει καλύτερη αρχειοθέτηση καθώς και ευρύτητα επιλογών των ενδιαφερομένων να χρησιμοποιούν τις εν λόγω ακολουθίες.

Στο μέλλον θα προστεθούν και άλλοι ύμνοι, ώστε τα κομμάτια που να μένουν για την κάθε Κυριακή, να αφορούν μόνο τους εκάστοτε εορταζομένους Αγίους. Ευχαριστώ όσους μου έδωσαν την ιδέα για την δημιουργία αυτού του έιδους αρχειοθέτησης για την διευκόλυνση των μελών.

Υ.Γ. Έχω την εντύπωση, ότι στο Θεοτοκίο του ενδέκατου Εξαποστειλάριου κάποια φράση λείπει. Λόγω του ότι η Παρακλητική που έχω είναι των εκδόσεων "φως" μπορεί να έχει γίνει κάποια παράλειψη. Παρακαλώ όσοι προσέξετε κάτι, ενημερώστε με σχετικά.

Ο Θεός να σας ευλογεί πάντοτε διότι προσφέρετε μια μεγάλη βοήθεια στους απανταχού έλληνες ιεροψάλτες του εξωτερικού. Μακρυά από τη γλυκειά μας Πατρίδα, μπορούμε να έχουμε όλο το υλικό που χρειάζεται γιά να δοξάζουμε τον Παντοδύναμο μας Θεό. Θερμά συγχαρητήρια. π. Αμφιλόχιοσ ΠΙΚΙΑΣ από Ρόδο και Μασσαλία.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
κ. Τσακίρογλου,

Θὰ ἦταν δυνατὸν στὴν ἀκολουθία τοῦ Ἐωθινοῦ Εὐαγγελίου νὰ προσθέσετε καὶ τὰ ἀργὰ πεντηκοστάρια τοῦ Πέτρου ἐκτὸς ἀπὸ τὰ σύντομα ποὺ ἤδη ὑπάρχουν; Ἄν βέβαια ἔχετε τὸν χρόνο καὶ τὴν διάθεση.

Εὐχαριστῶ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

Θὰ ἦταν δυνατὸν στὴν ἀκολουθία τοῦ Ἐωθινοῦ Εὐαγγελίου νὰ προσθέσετε καὶ τὰ ἀργὰ πεντηκοστάρια τοῦ Πέτρου ἐκτὸς ἀπὸ τὰ σύντομα ποὺ ἤδη ὑπάρχουν; Ἄν βέβαια ἔχετε τὸν χρόνο καὶ τὴν διάθεση.
Το πρώτο θα προσπαθήσω να το βρω, το δεύτερο εννοείται :wink:.

Υ.Γ. Τα Πεντηκοστάρια προστέθηκαν στο κείμενο, στο οποίο έγιναν και κάποιες αισθητικές αλλαγές.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κατόπιν αυτής της διόρθωσης από τον π. Μάξιμο, τα αναστάσιμα εξασποστειλάρια ανέβηκαν εκ νέου.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Λόγω αυτής της διόρθωσης την οποία επισύμαναν ο π. Μάξιμος και ο κ. Εμμανουήλ Γιαννόπουλος, ο τρίτος ήχος ανέβηκε εκ νέου.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Λόγω του ότι τα Εξαποστειλάρια δικού μου τονισμού (στο πρώτο μήνυμα πάντα) περιείχαν αρκετές αβλεψίες, τα αντικατέστησα με αυτά του Πέτρου Εφεσίου.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Καὶ μόλις εἶχα «δέσει» τὸν Ὄρθρο :eek: (εὐτυχῶς εἶναι σπιράλ:p)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καὶ μόλις εἶχα «δέσει» τὸν Ὄρθρο :eek: (εὐτυχῶς εἶναι σπιράλ:p)
Ἐγώ νομίζω ὅτι καλά ἦταν κι ἐκεῖνα. Ἄλλωστε ποιός ἔμπειρος ψάλτης λέει τά ἐξαποστειλάρια ἀπό μουσικό κείμενο.

Χρῆστο ἔπρεπε νά ἀφήσεις κι ἐκεῖνα.
Τώρα πάλι «πάει περίπατο» αὐτό.

ΥΓ. Δέν εἶχα προσέξει καί τό Ἅγιος Κύριος...., πού δέν μοῦ «κάθεται καλά».

 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἄλλωστε ποιός ἔμπειρος ψάλτης λέει τά ἐξαποστειλάρια ἀπό μουσικό κείμενο.



Αὐτὸς ποὺ ψάλλει μαζὶ μὲ ἄλλον καὶ πρέπει νὰ συγχρονιστοῦν.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ἐγώ νομίζω ὅτι καλά ἦταν κι ἐκεῖνα. Ἄλλωστε ποιός ἔμπειρος ψάλτης λέει τά ἐξαποστειλάρια ἀπό μουσικό κείμενο.

Χρῆστο ἔπρεπε νά ἀφήσεις κι ἐκεῖνα.
Τώρα πάλι «πάει περίπατο» αὐτό.

ΥΓ. Δέν εἶχα προσέξει καί τό Ἅγιος Κύριος...., πού δέν μοῦ «κάθεται καλά».

Θα τα ξανανέβασω ώστε να υπάρχουν και τα δύο, αλλά θα πρέπει να κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις πρώτα, διότι κάποια λάθη ήταν παραπάνω από εμφανεί...
 

sekyritsis

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΥΡΙΤΣΗΣ
κυριε τσακιρογλου εαν σας δωσω το ιδιο κειμενο χωρισμενο με ελξεις και ισοκρατηματα μπορειτε να το φτιαξετε?αν ναι που να σας το στειλω
 
Top