Διάφορα κρατήματα τερερέμ...υπό Άρχ.Λυκ.Αγγελόπουλου

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Φώτιε ευχαριστούμε πολύ.
Δεν μπορώ να κρατήσω στατιστικά αλλά είσαι
σίγουρα ο Άρχων της κοινοκτημοσύνης με τόσες
ΘΑΥΜΑΣΙΕΣ αναρτήσεις. Μοιράζεσαι με ΟΛΟΥΣ μας
τους θησαυρούς αυτούς.

Τι μελωδία, τι συγχρονισμός, τι μαθήματα.
Η ΕΛ.ΒΥ.Χ. (νομίζω) ότι είναι η πιο παραγωγική
χορωδία στην ιστορία της Βυζαντινής Μουσικής κ
μια απο τις καλύτερες χορωδίες στην υφήλιο.
Τιμή μας που σαν λαός έχουμε τον Άρχοντα
κ Δάσκαλο Λυκούργο Αγγελόπουλο στη χώρα μας.
Εκπροσωπεί επάξια εντός κ εκτός συνόρων την
Βυζαντινή Μουσική. Ο Θεός να τον έχει καλά.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Παύλο μου μπορεί να είμαι Ταλιαδωρικός αλλά η αλήθεια είναι ότι, ο Άρχων Λυκ.Αγγελόπουλος δημιούργησε μία χορωδία με πολύ κόπο και μόχθο, η οποία προσωπικά με εντυπωσιάζει.Πραγματικά χαίρομαι να τους ακούω.Ξέρω ότι τώρα μερικοί θα με κατηγορήσουν αλλά δεν πειράζει.Μου αρέσει να λέω την αλήθεια.Δεν λέω ότι όλα τους είναι τέλεια.Υπάρχουν μερικά που με ξυνίζουν και ξενίζουν αλλά γενικά ευφραίνομαι στο άκουσμά τους.Μου θυμίζει τις στιγμές που κάθομαι στο στασίδι των Ι.Μ.Αγ.Όρους κατά την ώρα του Όρθρου,με πλήρη κατάνυξη,κλεισμένος τον εαυτό μου.Επίσης μου αρέσει που ο Άρχ.Λυκ.Αγγελόπουλος ασχολείται με την έρευνα και στο Άγιον Όρος και παντού.Ψάχνει.Δουλεύει πάνω στην μουσική.Μπράβο του.Ανεβάζω ακόμη δύο-τρία κομμάτια τα οποία μου αρέσουν.....:)

Υ.Γ. Πολύ όμορφο το εξομολογείσθε τω Κυρίω.......:)
 

Attachments

  • 08 Ακατάληπτον εστι.mp3
    5.8 MB · Views: 70
  • 10 Των Θεολόγων.mp3
    9.7 MB · Views: 77
  • 11 Εξομολογείσθε.mp3
    3.9 MB · Views: 89
Last edited:
Συγχαρητήρια Φώτη για αυτήν την δημόσια εξομολόγηση. Συντάσσομαι μαζί σου. Σε όλους μας αρέσει και ο Χατζημάρκος, και ο Καραμάνης και ο Χρύσανθος και ο Ταλιαδώρος και ο Παναγιωτίδης και ο Κυριαζής....και όλοι οι μεγάλοι ψάλτες. Ε, μας αρέσει και η ΕΛΒΥΧ.

Μας αρέσει οτιδήποτε ποιοτικό από όποια Σχολή κι αν προέρχεται.

Μπράβο Φώτη.
:wink:
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Συγχαρητήρια Φώτη για αυτήν την δημόσια εξομολόγηση. Συντάσσομαι μαζί σου. Σε όλους μας αρέσει και ο Χατζημάρκος, και ο Καραμάνης και ο Χρύσανθος και ο Ταλιαδώρος και ο Παναγιωτίδης και ο Κυριαζής....και όλοι οι μεγάλοι ψάλτες. Ε, μας αρέσει και η ΕΛΒΥΧ.

Μας αρέσει οτιδήποτε ποιοτικό από όποια Σχολή κι αν προέρχεται.

Μπράβο Φώτη.
:wink:

Και ο οικουμενισμος εκει στηριζεται. Οτι μας αρεσει και μας εξυπηρετει απ οπου κι αν προερχεται!
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
αδελφε και φιλε σταματα το μας κουρασες.

Εχεις εξουσιοδοτηθει να μιλας εξ ονοματος του συνολου? Αν κουρασα εσενα κανεις δεν σε υποχρεωνει να ασχοληθεις...μπορεις να το αγνοησεις.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
αδελφε και φιλε σταματα το μας κουρασες.

Αδελφέ μου πιστεύω ότι ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να εκφράζει τις απόψεις του.Από εκεί και έπειτα,ο καθείς μας αφομοιώνει η' απορρίπτει,αναλόγως των χαρακτηριστικών του πιστεύω......:)
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΧΟΡΩΔΙΑ.
Ευχαριστώ από τα βάθη της καρδίας μου.
Τα περνάω στο mp-3 κ θα τα πάρω στο λεωφορείο μαζί μου.
Προσέθεσε κ τα χθεσινοβραδινά μαθήματα που
(ο Θεός σε να σε φωτίζει Φώτη να μας χαρίζεις φώς:wink:)
ανέβασες κ τότε θα καταλάβεις ότι θα γίνει του Πατριαρχείου
μέσα στο συρόμενο.Έχουν κ εξεταστική τα λουλούδια μου.
Τι να σου λέω, αγιορείτικος 135ος ψαλμός συν το Αλληλούια
του Καρά πριν σταματήσω από κάθε δρομολόγιο
για να έρχομαι στα ίσα μου.
Το ΄χω, το ΄χω σου λέω. Ευχαριστώ πολύ.:)
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΧΟΡΩΔΙΑ.
Ευχαριστώ από τα βάθη της καρδίας μου.
Τα περνάω στο mp-3 κ θα τα πάρω στο λεωφορείο μαζί μου.
Προσέθεσε κ τα χθεσινοβραδινά μαθήματα που
(ο Θεός σε να σε φωτίζει Φώτη να μας χαρίζεις φώς:wink:)
ανέβασες κ τότε θα καταλάβεις ότι θα γίνει του Πατριαρχείου
μέσα στο συρόμενο.Έχουν κ εξεταστική τα λουλούδια μου.
Τι να σου λέω, αγιορείτικος 135ος ψαλμός συν το Αλληλούια
του Καρά πριν σταματήσω από κάθε δρομολόγιο
για να έρχομαι στα ίσα μου.
Το ΄χω, το ΄χω σου λέω. Ευχαριστώ πολύ.:)

Καλή επιτυχία στα τέκνα σου αδελφέ.Πιάσε και ένα ουϊσκάκι και όλα θα γίνουν.Οίνος -ουϊσκάκι εν αγγλιστή γλώττη για την ακρίβεια-ευφραίνει καρδίαν.....:D
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Θα το επιθυμούσα αλλά με 195ψυχές μέσα,
κομματάκι δύσκολο. Ας ακούω τους γίγαντες κ τα υπόλοιπα
εκτός εργασίας.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Μου θυμίζει τις στιγμές που κάθομαι στο στασίδι των Ι.Μ.Αγ.Όρους κατά την ώρα του Όρθρου,με πλήρη κατάνυξη,κλεισμένος τον εαυτό μου.
Εγώ προτιμώ πρωτότυπα αγιορείτικα ακούσματα για να μου θυμίζουν τέτοιες στιγμές και όχι κακέκτυπα αντίγραφα τους που "ξενιζουν" και "ξυνιζουν", όπως σωστά έγραψες. (Αν και προσωπικά ούτε αντίγραφα θα τα ονόμαζα, αφού οι ίδιοι οι αγιορείτες έχουν δηλώσει επανειλημμένως ότι τα πράγματα αυτά δεν έχουν καμιά σχέση με αγιορείτικο ύφος) Από κει και πέρα, καλά έκανες και τα ανεβασες, ας υπάρχει κι αυτό το άκουσμα για οποίον του αρέσει και για σύγκριση, για ιστορία, χρήσιμο είναι. Ευχαριστούμε για τον κόπο σου, νομίζω δικαιούσαι οφίκιο Αρχοντος ψαλτο-uploader και με το παραπάνω... (οικουμενικου μάλιστα!!)
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Εγώ προτιμώ πρωτότυπα αγιορείτικα ακούσματα για να μου θυμίζουν τέτοιες στιγμές και όχι κακέκτυπα αντίγραφα τους που "ξενιζουν" και "ξυνιζουν", όπως σωστά έγραψες. (Αν και προσωπικά ούτε αντίγραφα θα τα ονόμαζα, αφού οι ίδιοι οι αγιορείτες έχουν δηλώσει επανειλημμένως ότι τα πράγματα αυτά δεν έχουν καμιά σχέση με αγιορείτικο ύφος) Από κει και πέρα, καλά έκανες και τα ανεβασες, ας υπάρχει κι αυτό το άκουσμα για οποίον του αρέσει και για σύγκριση, για ιστορία, χρήσιμο είναι. Ευχαριστούμε για τον κόπο σου, νομίζω δικαιούσαι οφίκιο Αρχοντος ψαλτο-uploader και με το παραπάνω... (οικουμενικου μάλιστα!!)

Αδελφέ Νικόλαε ευχαριστώντας σε,πιστεύω ότι έχεις δίκιο σε πολλά.Απλά έχω ενδοιασμούς στο θέμα των αγιορείτικων ακουσμάτων.Άνευ παρεξηγήσεως,αναφέρω ότι ακόμη και μέσα στο Άγ.Όρος σε πολλά μοναστήρια υπάρχει το ξένον και ξυνόν άκουσμα.Μην με ρωτήσετε σε ποια και ας μην απαντήσει κάποιο μέλος εξ απαλών ονύχων.Ζούμε το Άγ.Όρος καθημερινά γι' αυτό και λέω την γνώμη μου.Απλά πιστεύω ότι ο κ.Αγγελόπουλος επισκεπτόμενος τας ιεράς μονάς -Ι.Μ.Βατοπεδίου ως επι το πλείστον-μελετά,ερευνά κ.λ.π.Το θέμα είναι,συμπερασματικά το που καταλήγει και τον λόγο που το κάνει.Για παράδειγμα ερευνά και καταλήγει στο συμπέρασμα ότι υπάρχουν πολλά παρακλάδια των ήχων.Ωραία.Είναι σωστό να βαπτίζουμε ήχο το κάθε παρακλάδι,γκρεμίζοντας την οκτάηχο, η' ορθοπρακτικά θα ήτο πιο ευγενές και οικείο προς εμάς να εμπλούτιζε το κάθε παρακλάδι αφήνοντας την οκτάηχο ως στυλοβάτη της Βυζαντινής μας μουσικής. Πειράζοντας τον στυλοβάτη γκρεμίζεις και το οικοδόμημα αλλά το χειρότερο είναι ότι γκρεμίζεις και τις συνειδήσεις των πιστών σου μαθητών.Πιστεύω ότι πολλά καταλήγουν λάθος διότι κινούμαστε με εγωιστικό αυθορμητισμό χωρίς να ζητούμε το έλεος του Κυρίου μας,νοιώθοντας οι ίδιοι τους εαυτούς μας ως Θεούς και ως ρυθμιστάς των πάντων.Αυτά πιστεύω.Σας ευχαριστώ που με ανεχθήκατε.....:)
 
Είναι σωστό να βαπτίζουμε ήχο το κάθε παρακλάδι,γκρεμίζοντας την οκτάηχο, η' ορθοπρακτικά θα ήτο πιο ευγενές και οικείο προς εμάς να εμπλούτιζε το κάθε παρακλάδι αφήνοντας την οκτάηχο ως στυλοβάτη της Βυζαντινής μας μουσικής. Πειράζοντας τον στυλοβάτη γκρεμίζεις και το οικοδόμημα αλλά το χειρότερο είναι ότι γκρεμίζεις και τις συνειδήσεις των πιστών σου μαθητών.Πιστεύω ότι πολλά καταλήγουν λάθος διότι κινούμαστε με εγωιστικό αυθορμητισμό χωρίς να ζητούμε το έλεος του Κυρίου μας,νοιώθοντας οι ίδιοι τους εαυτούς μας ως Θεούς και ως ρυθμιστάς των πάντων.Αυτά πιστεύω.Σας ευχαριστώ που με ανεχθήκατε.....:)

Αγαπητέ Φώτη ή αλλιώς Άρχοντα απλοουντάριε:):) κατά το καινούριο οφίκκιο που έλαβες για την μεγάλη προσφορά σου στις αναρτήσεις.
Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε βέβαια και από κοντά αλλά προς το παρόν πιο εύκολο είναι να τα πούμε φορουμ...ικά:wink:

Εννοείται ότι είναι παράλογο και απαράδεκτο να βαπτίζουμε κάθε παρακλάδι ενός ήχου με κάποιο άλλο όνομα.

π.χ. Τέταρτος με την φθορά του Δι του μαλακού χρώματος. Αν τον βαπτίσουμε "έκτος ήχος" ή "πλάγιος του εννάτου", τότε είμαστε απαράδεκτοι αναμφίβολα. Αν όμως τον ονομάσουμε "τέταρτο μαλακό χρωματικό" σε τι κάνουμε λάθος; Ή σε τι κάνει λάθος ο Καράς στο εν λόγω θέμα; :confused:

Μήπως λοιπόν ήθελες να πεις κάτι άλλο; Γιατί απ' ότι κατάλαβα κάποιοι εδώ μέσα στο φόρουμ περιμένουν πως και πως να διαβάσουν κάτι τέτοιο για να κάνουν τους έξυπνους :cool:

Μήπως δεν λένε όλοι οι ψάλτες ανά την Ελλάδα:
ήχος πλάγιος του πρώτου εναρμόνιος ή νενανω ή λέγετος ή βαρύς επτάφωνος ή βαρύς πεντάφωνος ή ...ή ...ή ...ή ...ή ...ή ...κτλ.

Μην πτοείσαι βέβαια και συνέχιζε να μας ποτίζεις νάματα μουσικά και απλοουντικά...:wink:
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος


Αγαπητέ Φώτη ή αλλιώς Άρχοντα απλοουντάριε:):) κατά το καινούριο οφίκκιο που έλαβες για την μεγάλη προσφορά σου στις αναρτήσεις.
Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε βέβαια και από κοντά αλλά προς το παρόν πιο εύκολο είναι να τα πούμε φορουμ...ικά:wink:

Εννοείται ότι είναι παράλογο και απαράδεκτο να βαπτίζουμε κάθε παρακλάδι ενός ήχου με κάποιο άλλο όνομα.

π.χ. Τέταρτος με την φθορά του Δι του μαλακού χρώματος. Αν τον βαπτίσουμε "έκτος ήχος" ή "πλάγιος του εννάτου", τότε είμαστε απαράδεκτοι αναμφίβολα. Αν όμως τον ονομάσουμε "τέταρτο μαλακό χρωματικό" σε τι κάνουμε λάθος; Ή σε τι κάνει λάθος ο Καράς στο εν λόγω θέμα; :confused:

Μήπως λοιπόν ήθελες να πεις κάτι άλλο; Γιατί απ' ότι κατάλαβα κάποιοι εδώ μέσα στο φόρουμ περιμένουν πως και πως να διαβάσουν κάτι τέτοιο για να κάνουν τους έξυπνους :cool:

Μήπως δεν λένε όλοι οι ψάλτες ανά την Ελλάδα:
ήχος πλάγιος του πρώτου εναρμόνιος ή νενανω ή λέγετος ή βαρύς επτάφωνος ή βαρύς πεντάφωνος ή ...ή ...ή ...ή ...ή ...ή ...κτλ.

Μην πτοείσαι βέβαια και συνέχιζε να μας ποτίζεις νάματα μουσικά και απλοουντικά...:wink:



Αγαπητέ μου Ηλιού,μετά από ταξίδι 700 χιλιομέτρων περίπου μέσα σε διάστημα έξι ωρών θα σου απαντήσω,ευχαριστώντας σε βέβαια για την υποστήριξή σου.
Φαινομενικά και επιφανειακά,η διαφορά είναι μηδαμινή.Όπως μηδενική είναι φαινομενικά και επιφανειακά η διαφορά του ομοούσιον με το ομοιούσιον-φαντάσου ότι ο Άρειος ήτο ο πιο μορφωμένος και πνευματικός ιερωμένος της εποχής του, με αμέτρητες ώρες ερευνών κ.λ.π.μέχρι που ο ίδιος ο Θεός έδωσε την λύση με έναν απλό στομαχόπονο-,η διαφορά της εκπορεύσεως και εκ του Υιού κ.λ.π. Δυστυχώς όμως τα ανωτέρω ονομάζονται αίρεση και είναι πολύ εύκολο να πέσει κάποιος στην παγίδα της.Πιστεύω ότι λύση θα βρεθεί μόνο μέσα από την ταπείνωση,όπως μέσα από την ταπεινοφροσύνη και την προσευχή θα βρεθεί και η λύση δια των ανωτέρω και πολλών άλλων προβλημάτων.........:)
Θα ήθελα να αποσυρθώ από το θέμα δια ευνοήτους λόγους.Σας ευχαριστώ .....:)
 
Top