Διάφορα (Ώρες των Χριστουγέννων, Βασιλείου του Μεγάλου κλπ)

Vladimir

Παλαιό Μέλος
Μια από τις αγαπημένες μου κασέτες, που νομίζω δείχνει τι είναι το λεγόμενο "απλό, σεμνό και απέριττο". Δεν είχα χρόνο (και υπομονή :)) να επονομάσω όλα τα κομμάτια, τουλάχιστον είναι κομμένα.

Πλευρά Α':

Attachments

Last edited:

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Ευχαριστούμε πολύ Vladimir. Όντως πολύ καλή ηχογράφηση. Spashiba λένε το ευχαριστώ στη Ρωσία;

Vladimir

Παλαιό Μέλος
Πλευρά Β':

Attachments

Last edited:

PAISIOS

Νέο μέλος
Ευχαριστώ πολύ. Πάρα πολύ καλή δουλειά. Ο Θεός να σε έχει καλά. Με αγωνία περιμένουμε κι άλλα κομμάτια.

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ανεβάζω δύο ηχογραφήσεις του αειμνήστου Άρχοντος Θρασυβούλου Στανίτσα από την εορτή του Αγίου Βασιλείου.

Παράκληση: Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω για τα εν λόγω ακούσματα, ας μας διαφωτίσει.

Attachments

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ανεβάζω δύο ηχογραφήσεις του αειμνήστου Άρχοντος Θρασυβούλου Στανίτσα από την εορτή του Αγίου Βασιλείου.

Παράκληση: Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω για τα εν λόγω ακούσματα, ας μας διαφωτίσει.
Λεωνιδα Ευχαριστουμε .
Πρεπει να ειναι απο τον γνωστο εσπερινο της Πρωτοχρονιας που κυκλοφορει ευρεως . Δεν θυμαμαι αν εχουν ξαναανεβει στο ψαλτολογιον . Νομιζω ναι και παντως υπαρχουν σε σχετικη εκπομπη μου .

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Καλησπέρα σε όλους!Ακουσα το υπέροχο ηχητικό υλικό που ανέβασε ο Vladimir απο την περίοδο των Χριστουγέννων.Μήπως γνωρίζει κανείς στο Forum απο που διάβαζε την περίοδο του Αγ.Δωδεκαημέρου ο αείμνηστος Θ.Στανίτσας;:)

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Καλησπέρα σε όλους!Ακουσα το υπέροχο ηχητικό υλικό που ανέβασε ο Vladimir απο την περίοδο των Χριστουγέννων.Μήπως γνωρίζει κανείς στο Forum απο που διάβαζε την περίοδο του Αγ.Δωδεκαημέρου ο αείμνηστος Θ.Στανίτσας;:)
Από τα Μηναία Δεκεμβρίου και Ιανουαρίου ( και με κλειστά τα μάτια) αντιστοίχως όταν ήταν να ψάλει μόνος. Εξαίρεση αποτελούν ευάριθμα δοξαστικά κυρίως, αλλά και οι σύντομες Καταβασίες που έχει τονίσει ο Άρχων. Αργότερα ( μετά το 75) και για διευκόλυνση των συμψαλόντων, χρησιμοποιούσε την αυθεντική Φόρμιγγα του Μεγίστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της ΜΧΕ Κων/νου Πρίγγου.

Δ.

Last edited: