Διάλεξη: Η Βυζαντινή μουσική και τα προβλήματά της

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Βρήκα στον υπολογιστή μου ένα φάκελο με τη διάλεξη του Σίμωνος Καρά με θέμα «Η Βυζαντινή μουσική και τα προβλήματά της» που δόθηκε το 1981 στο Αμφιθέατρο του Πολεμικού Μουσείου στην Αθήνα (πηγή πληροφοριών). Νόμιζα πως την είχα κατεβάσει από εδώ, όμως μάλλον έκανα λάθος αφού, όσο και να την έψαξα στο Διαδίκτυο, δεν τη βρήκα. Συνεπώς, την ανεβάζω. Λέει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα δίνοντας τεκμήρια για την ελληνικότητα της μουσικής μας.
Αυτό που με ξένισε ιδιαίτερα είναι η εκτέλεση του «Γεύσασθε» που επισυνάπτεται στα mp3, καθώς βρίθει αρμονικών ισοκρατημάτων, σε βαθμό πολύ μεγαλύτερο του συνήθους. Δεν το λέω για επίθεση, αφού ξέρω ότι πέρασε η πρακτική του ισοκρατήματός του από διάφορες φάσεις, απλά με παραξένεψε και θα ήθελα κάποιος ο οποίος διετέλεσε κοντά του να μας εξηγήσει τη φιλοσοφία των τόσων αλλαγών, που ιδιαιτέρως στο κράτημα είναι πολύ πρωτότυπες, και αν τις ασπαζόταν και μετά από την οριστικοποίηση της θεωρίας του.
 

Attachments

  • 01 Μέρος α'.mp3
    2.4 MB · Views: 91
  • 02 Μέρος β'.mp3
    8.6 MB · Views: 65
  • 03 Μέρος γ'.mp3
    2.3 MB · Views: 52
  • 04 Αι αγγελικαί.mp3
    1.3 MB · Views: 46
  • 05 Μέρος δ'.mp3
    4.4 MB · Views: 51
  • 06 Άγγελος προτοστάτης.mp3
    2.5 MB · Views: 48
  • 07 Μέρος ε'.mp3
    5.7 MB · Views: 53
  • 08 Αυγούστου μοναρχήσαντος.mp3
    4.7 MB · Views: 54
  • 09 Μέρος ς'.mp3
    3.1 MB · Views: 51
  • 10 Γεύσασθε, Ιωάννου Κλαδά.mp3
    6.3 MB · Views: 71
  • 11 Μέρος ζ'.mp3
    741.2 KB · Views: 36
  • 12 Μέρος η'.mp3
    3.7 MB · Views: 48
  • 13 Νάιλι εμάς.mp3
    3.3 MB · Views: 47
  • 14 Μέρος θ'.mp3
    4.9 MB · Views: 52
  • 15 Τραγούδι της Κάσου.mp3
    3.6 MB · Views: 48
Βρήκα στον υπολογιστή μου ένα φάκελο με τη διάλεξη του Σίμωνος Καρά με θέμα «Η Βυζαντινή μουσική και τα προβλήματά της» που δόθηκε το 1981 στο Αμφιθέατρο του Πολεμικού Μουσείου στην Αθήνα (πηγή πληροφοριών). Νόμιζα πως την είχα κατεβάσει από εδώ, όμως μάλλον έκανα λάθος αφού, όσο και να την έψαξα στο Διαδίκτυο, δεν τη βρήκα. Συνεπώς, την ανεβάζω. Λέει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα δίνοντας τεκμήρια για την ελληνικότητα της μουσικής μας.
Αυτό που με ξένισε ιδιαίτερα είναι η εκτέλεση του «Γεύσασθε» που επισυνάπτεται στα mp3, καθώς βρίθει αρμονικών ισοκρατημάτων, σε βαθμό πολύ μεγαλύτερο του συνήθους. Δεν το λέω για επίθεση, αφού ξέρω ότι πέρασε η πρακτική του ισοκρατήματός του από διάφορες φάσεις, απλά με παραξένεψε και θα ήθελα κάποιος ο οποίος διετέλεσε κοντά του να μας εξηγήσει τη φιλοσοφία των τόσων αλλαγών, που ιδιαιτέρως στο κράτημα είναι πολύ πρωτότυπες, και αν τις ασπαζόταν και μετά από την οριστικοποίηση της θεωρίας του.

Η διάλεξη δόθηκε στην Αμερική. Σε κάποιο σημείο ευχαριστεί τους ομογενείς για την στάση τους στην εισβολή των Τούρκων στην Κύπρο . Προφανώς είναι η προηγούμενη στην Βοστώνη.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η διάλεξη δόθηκε στην Αμερική. Σε κάποιο σημείο τους ομογενείς για την στάση τους στην εισβολή των Τούρκων στην Κύπρο.προφανώς είναι η προηγούμενη στην Βοστώνη
Έχετε δίκιο υποθέτω, αφού στην αρχή ο εκφωνητής φαίνεται πως είναι Ελληνοαμερικάνος. Εγώ αντέγραψα τον τίτλο του φακέλου που είχα, οπότε ανατρέχοντας στη σελίδα που σας υπέδειξα βρήκα τα περί Πολεμικού Μουσείου.
 
Top