Δημου-Τσιλιβιδης=Κασσιανής (Μεγ. Τρίτη Εσπέρας) 1963

fisheye

Ανδρέας Ψαρομμάτης
Από την εκπομπή του κ. Κίσσα μια πολλή συναρπαστική ηχογράφηση της Κασσιανής, το αργό του Πέτρου.

Υ.Γ.

Θά'θελα να ξέρω πόσοι από σας ψέλνετε το αργό του Πέτρου; Προσωπικά στη δική μου ενορία το΄χουμε ψάλλει τώρα για τα τελευταία 4 χρόνια, αλλά για το Σύδνεϋ είναι εξαίρεση (νομίζω). Μερικοί ψάλτες έχουν προθυμία να το πούνε αλλά ύπάρχει μια λάνθασμένη αντίληψη πολλών κληρικών ότι παίρνει πολύ καιρό και "θα κουραστεί ο κόσμος" (ενώ δέν κουράζουν τα κηρύγματα μισής ώρας διαρκείας :wink:). Αισθάνομαι πολύ τυχερός στη δική μου περίπτωση ότι το αντίθετο ισχύει και βγαίνουν οι ιερείς να συμψάλλουν στο αναλόγιον ή κρατάνε ίσο από μέσα στο Ιερό. 'Αλλοι πάλι, επι το πλείστον οι ίδιοι οι ψαλτάδες, δεν τον λένε, νομίζωντας πως οι λέξεις δεν ακούγωνται καθαρά, για το λόγο των μεγαλύτερων σε χρόνο θέσων στις συλλαβές, και προτιμούν να λένε το πιό συτνομότερο του Πρίγγου (που αν δεν κάνω λάθος ούτε κι' αυτό είναι δικό του αλλά αντιγραφή αυτού που λεγότανε τη Προγιασμένη Θ.Λ της Μ. Τετάρτης στο Οικ. Πατρ.)

Σκέψεις; συμβουλές;

Α. Ψαρομμάτης
 

Attachments

  • kassianis1963AgIoannistonChion.mp3
    19.9 MB · Views: 200

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε Ανδρέα για την ηχογράφηση. Είναι και άλλοι λόγοι που δεν λέγεται συνήθως το μέλος του Πέτρου. Οι περισσότεροι ψάλτες (επι του συνόλου) δεν το γνωρίζουν ή δεν μπορούν να το αποδώσουν σωστά. Ψάλτες που ψάλλουν μόνοι τους ουσιαστικά τη Μ. Εβδομάδα ή αντιμετωπίζουν πρόβλημα φωνητικής κόπωσης και θέλουν να φυλάξουν δυνάμεις για τις επόμενες μέρες δεν το προτιμούν. Ο Στανίτσας το έλεγε χωρίς ισοκράτημα μόνος του αλλά πόσοι έχουν την ικανότητα του Στανίτσα; Σε μικρή εκκλησία με ένα ψάλτη και 4-5 πιστούς που δεν καταλαβαίνουν λέξη από το τί λέει το δοξαστικό, περιλαμβανομένων μικρών παιδιών που αδημονούν να τελειώσει η ακολουθία το σύντομο μέλος συνήθως προτιμάται. Αλλά το θέμα έχει ενδιαφέρον και καλό θα ήταν να το μεταφέρουμε σε ξεχωριστή συζήτηση.
 
Top