Δημοδιδάσκαλοι και ψάλτες. Μια απόπειρα ιχνηλάτησης των εκλεκτικών συγγενειών.

ψαλτάκι

Μέλος
Αξιότιμοι εταίροι αυτού του φόρουμ που μου έμαθε τόσα πολλά, θερμούς χαιρετισμούς από Χίο. Αναρτήθηκε πρόσφατα στην μεγαλύτερη εφημερίδα της Χίου αυτό το επίκαιρο κείμενο και το παραδίδω στην φιλόξενη ομήγυρη ως τροφή για σκέψη. https://www.alithia.gr/apopseis/oy-...l1zsg7KJQgG6FCbFJmRcIPUaVziXTpluG2lnw0dt6_jgQ
 

Υάκινθος B

Well-known member
Το άρθρο του εκπαιδευτικού με προβλημάτισε σοβαρά με έκανε να σκεφτώ πολλά πράγματα και το κυριότερο μου έφερε στο μυαλό πολλά γεγονότα από το παρελθόν που τα περισσότερα βγάζουν γέλιο , μέχρι εδώ.
Είχα σκεφτεί όμως πολλές φορές τα κοινά στοιχεία ανάμεσα σε ψάλτες και εκπαιδευτικούς. Ο ψάλτης δεν γίνεται εκπαιδευτικός όταν διδάσκει την ψαλτική ; Ο ψάλτης όπως και ο εκπαιδευτικός δεν δημιουργούν έστω και άθελα τους ήθος και πολιτισμό ;
Στη Χίο πέρασα 13 μήνες από τη στρατιωτική μου Θητεία . Πέρασα θαυμάσια ! ¨εψαλλα σε κάποιες εκκλησίες και επειδή στους Χιώτες αρέσει πολύ η ψαλτική έβγαλα χρήματα απίστευτα . Θυμάμαι μάλιστα ένα γεγονός που μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση και καταδεικνύει την ευαισθησία και την συμπάθεια των Χίων στη Β. μουσική. Κάποτε που πλησίαζε η εορτή της Αγ Βαρβάρας ,προστάτιδος του πυροβολικού υπηρετούσα στο κεντρικό στρατόπεδο του νησιού . Τότε ο Διοικητής μου ανέθεσε να οργανώσω μια χορωδία για την καθιερωμένη δοξολογία, διότι θα έρχονταν πολλοί σπουδαίοι μέχρι και ο υπουργός εθνικής άμυνας. Τελείως συμπωματικά εκείνη την περίοδο υπηρετούσαν στο νησί 5-6 άτομα που γνώριζαν καλή Β Μουσική και αφού βρήκα και 2-3 άλλου καλλίφωνους τους οργάνωσα με παρτιτούρες ισοκρατήματα κλπ και αρχίσαμε τις πρόβες. Ένα απόγευμα λοιπόν κάναμε πρόβα στο φυλάκιο της πύλης και τελευταίο μάθημα μεταξύ κάποιων απολυτικίων είπαμε την αργή δοξολογία του Χουρμουζίου . Όταν τελειώσαμε βγαίνοντας, στην σκοπιά της πύλης ήταν σκοπός ένας Χιώτης ο οποίος δεν είχε καμία σχέση με εκκλησία ή μουσική διότι τον ήξερα, ήταν ένα παιδί απλό ,μαρμαράς στο επάγγελμα. και μου είπε "Μπράβο πολύ ωραία ψάλλατε, αλλά αυτό το τελευταίο που είπατε ήτανε το καλύτερο" μου έκανε εντύπωση η διαίσθηση αυτού του απλού παιδιού που τα χιώτικα γονίδια, του έδιναν τέτοιες δυνατότητες. Συγγνώμη για την πολυλογία ,αλλά όταν ακούω για ψαλτική και Χίο μου έρχεται στο νου το γεγονός αυτό. Ο δε συνταγματάρχης ενθουσιάστηκε. " Πρώτη φορά ρε άκουσα τέτοια χορωδία μπράβο συγχαρητήρια έλεγε και ξανάλεγε " που να ήξερε ο έρμος. Πήραμε και από μια βδομάδα τιμητική.
 
Top