Δημητρίου Εμμ. Νεραντζή, «Συμβολή στην ερμηνεία του εκκλησιαστικού μέλους». Ηράκλειο 1997

KHarris

Παλαιό Μέλος
Καταρχάς χρόνια πολλά σε όλους.
Γνωρίζει μοίπως κανένας για κάποιο βιβλίο θεωρίας του Δημήτρη Νερανζτή.
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Δημητρίου Εμμ. ΝΕΡΑΝΤΖΗ, Συμβολή στην ερμηνεία του εκκλησιαστικού μέλους. Ηράκλειο 1997, 247 σελ.
 

KHarris

Παλαιό Μέλος
Δημητρίου Εμμ. ΝΕΡΑΝΤΖΗ, Συμβολή στην ερμηνεία του εκκλησιαστικού μέλους. Ηράκλειο 1997, 247 σελ.

Κ. Μάρκελλε ευχαριστώ καταρχάς για την ανταπόκριση σας .
Το συγκεκριμένο βιβλίο το γνωρίζω ότι υπάρχει απλά από δικό μου λάθος δεν διατύπωσα σωστά την αρχική μου ερώτηση.
Πρόσφατα ακούστηκε ότι κυκλοφόρησε ή θα κυκλοφορήσει κάποιο καινούργιο βιβλίο του Δ.Νεραντζή θεωρητικό και με ιδιαίτερη και εκτενέστερη ανάλυση στα σημεία ποιότητας της βυζαντινής μουσικής.(ανάλυση , εκτέλεση κλπ).
Η ερώτηση μου είναι αν έχει κάποιος υπ’ όψην του για κάτι τέτοιο.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πρόσφατα ακούστηκε ότι κυκλοφόρησε ή θα κυκλοφορήσει κάποιο καινούργιο βιβλίο του Δ.Νεραντζή θεωρητικό και με ιδιαίτερη και εκτενέστερη ανάλυση στα σημεία ποιότητας της βυζαντινής μουσικής.(ανάλυση , εκτέλεση κλπ).
Η ερώτηση μου είναι αν έχει κάποιος υπ’ όψην του για κάτι τέτοιο.

Το βιβλίο που αναφέρει ο Μάρκελλος, πραγματεύεται ακριβώς αυτά. Δεν έχει την δομή που έχει ένα θεωρητικό βιβλίο, αφού για παράδειγμα, δεν αναφέρεται στους ήχους της μουσικής μας με ξεχωριστή αναφορά, αλλά στα σημαδόφωνα της νέας, καθώς και σε κάποια της παλαιάς παρασημαντικής και το πως αυτά ερμηνεύονται στην πράξη, μέσα στις μουσικές φράσεις, βάση των ακουστικών στοιχείων που έχουμε από τους συνδετικούς μας κρίκους με την παράδοση (π.χ. Ναυπλιώτης).
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να παραγγείλουμε το εν λόγω βιβλίο;
 
Top