[Ανακοίνωση] Δημήτριος Χριστοδούλου - Δύναμις

Ψάλλει ο Χριστοδούλου Δημήτριος.Πρωτοψάλτης στον Ι.Ν Προφήτη Ηλία στη Θεσσαλονίκη.
 

Attachments

  • 07 Κομμάτι 7.mp3
    6.8 MB · Views: 828
Last edited by a moderator:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ψάλλει ο Χριστοδούλου Δημήτριος.Πρωτοψάλτης στον Ι.Ν Προφήτη Ηλία στη Θεσσαλονίκη.

Με συγχωρείτε που παίρνω το θάρρος και επεμβαίνω, αλλἀ μήπως εννοείτε τον Προφ. Ηλία Πυλαίας Θεσσαλονίκης; :confused:
Γιατί από όσο θυμάμαι στον Προφήτη Ηλία Θεσσαλονίκης, Πρωτοψάλτης είναι η αφεντιά μου. Εκτός αν αντικαταστάθηκα και δεν το ξέρω :D:D

Χ.Σ.
 
Last edited by a moderator:

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Με συγχωρείτε που παίρνω το θάρρος και επεμβαίνω, αλλἀ μήπως εννοείτε τον Προφ. Ηλία Πυλαίας Θεσσαλονίκης; :confused:
Γιατί από όσο θυμάμαι στον Προφήτη Ηλία Θεσσαλονίκης, Πρωτοψάλτης είναι η αφεντιά μου. Εκτός αν αντικαταστάθηκα και δεν το ξέρω :D:D

Χ.Σ.

Ειπα και γω.....:eek::confused:
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...Εκτός αν αντικαταστάθηκα και δεν το ξέρω :D:D

Χ.Σ.

Διακρίνω "υπόγεια" συμφέροντα να προσπαθούν να σε βγάλουν από τη μέση του αναλογίου... :D:D:D
 
Θανασάκη να μου φιλίσεις τον Δημήτρη ,την γυναίκα και την κορούλα τους να τους ζήσει! Πεσ του οτι δεν ξεχνούν έτσι τους παλιούς καλούς φίλους.
Απο μικρά παιδιά μαζί.Δεν κάνει! Το άκουσα το mp3. Δεν χρειάζονται πολλά λόγια ο Μήτσος ξέρει να " παίζει" με την φωνή του. Θα σε βρίσκώ εδώ να τα λέμε, αν και ο Άγιος Δημήτριος είναι ένα βήμα.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Θα προσπαθήσω να προσεγγίσω αυτήν την εκτέλεση όσο πιο ψύχραιμα γίνεται:

Θετικά:

1ον: Ο ερμηνευτής έχει πολύ καλή φωνή
2ον: Ωραίος ρυθμός

Αρνητικά:

1ον: Κάτι δε μου πάει καλά στα διαστήματα (δεν είμαι και σίγουρος γιατί δεν είμαι και πολύ έμπειρος)
2ον: Το ύφος: Πώς να το πούμε, είναι λίγο ...αμανετζίδικο δε νομίζετε;
 
Last edited:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Με συγχωρείτε που παίρνω το θάρρος και επεμβαίνω, αλλἀ μήπως εννοείτε τον Προφ. Ηλία Πυλαίας Θεσσαλονίκης; :confused:
Γιατί από όσο θυμάμαι στον Προφήτη Ηλία Θεσσαλονίκης, Πρωτοψάλτης είναι η αφεντιά μου. Εκτός αν αντικαταστάθηκα και δεν το ξέρω :D:D

Χ.Σ.

Χάρη. σκέψου να το είχαν κάνει και να μην το είχες πάρει χαμπάρι.

1ον: Κάτι δε μου πάει καλά στα διαστήματα (δεν είμαι και σίγουρος γιατί δεν είμαι και πολύ έμπειρος)

Φίλε Πέτρο, ΜΟΝΟ αυτά τα Διαστήματα σε ενόχλησαν ;;;;;;;;;
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Αναφέρεστε μήπως και σε κάποια άλλα διαστήματα; Μπορείτε να γίνετε λίγο πιο σαφής;
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
2ον: Το ύφος: Πώς να το πούμε, είναι λίγο ...αμανετζίδικο δε νομίζετε;

Ο Δημήτρης έχει ακούσει πάρα πολύ Κυριαζή Δασκαλούδη και υπήρχε περίοδος που θυμάμαι οτι ήταν πάρα πολύ επηρρεασμένος από τον τελευταίο. Ένα χαρακτηριστικό επίσης του Δημήτρη ( όπως και του Κυριαζή ) είναι η εξαιρετική φαντασία στην απόδοση των κλασικών θέσεων. Αυτό το τελευταίο σε συνδυασμό με την καλλιφωνία του , παράγουν το αποτέλεσμα το οποίο ακούτε.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Δημήτρη έχεις απίθανη φωνή... άψογο το άκουσμα.
Έιχα και πολύ καιρό να σε ακούσω...
 

atsagarakis

Νέο μέλος
Θα προσπαθήσω να προσεγγίσω αυτήν την εκτέλεση όσο πιο ψύχραιμα γίνεται:

Θετικά:

1ον: Ο ερμηνευτής έχει πολύ καλή φωνή
2ον: Ωραίος ρυθμός

Αρνητικά:

1ον: Κάτι δε μου πάει καλά στα διαστήματα (δεν είμαι και σίγουρος γιατί δεν είμαι και πολύ έμπειρος)
2ον: Το ύφος: Πώς να το πούμε, είναι λίγο ...αμανετζίδικο δε νομίζετε;

Αγαπητέ συνάδελφε "petrosgrc", πέρα από την υποκειμενικότητα που μπορεί να υπάρξει περί του τρόπου της εκτέλεσης και, ως εκ τούτου, είναι αδύνατον να υπάρξει ομοφωνία απόψεων (και η δική μου εάν θέλεις, είναι ότι τον Δημήτρη τον παρασύρει η εκπληκτική του καλλιφωνία σε γραμμές όχι παραδοσιακές), νομίζω ότι όσον αφορά σε ένα "μετρήσιμο" μέγεθος όπως είναι η απόδοση των διαστημάτων τον αδικείς σφόδρα!!! Ο ήχος είναι πρώτος παθητικός (σεμπάχ μακάμ) και μου δίνει την εντύπωση ότι τον αποδίδει εξαιρετικά καλά. Απλά, για να μην τον αδικούμε!
 
Δημητρακη μου καλε μου φιλε τι να κανουμε που ταραζεις τα λιμναζοντα υδατα της μουσικης μας;ξερεις πολυ καλα οτι εμενα μου αρεσει το υφος σου και παντα θαυμαζω το χαρισμα που σου εδωσε ο Θεος.Οσο για τα σχολια εχουμε δημοκρατια και να μην ξεχνουν οι αγαπητοι συναδελφοι οτι ο καθενας απο εμας ψαλλει συμφωνα με την σχολη την οποια προερχεται με την φωνη που εχει και με την ψυχη του για αυτο πρεπει ευρυτερα να αποδεχομαστε τον καθε ψαλτη και ιδιαιτερα με τετοια καλλιφωνια και γνωση σε περιοδο δυσκολη για την εκκλησια μας και για την μουσικη μας και οχι να θελουμε να τον σταυρωσουμε σαν αλλοι φαρισαιοι
 
Θα προσπαθήσω να προσεγγίσω αυτήν την εκτέλεση όσο πιο ψύχραιμα γίνεται:

Θετικά:

1ον: Ο ερμηνευτής έχει πολύ καλή φωνή
2ον: Ωραίος ρυθμός

Αρνητικά:

1ον: Κάτι δε μου πάει καλά στα διαστήματα (δεν είμαι και σίγουρος γιατί δεν είμαι και πολύ έμπειρος)
2ον: Το ύφος: Πώς να το πούμε, είναι λίγο ...αμανετζίδικο δε νομίζετε;

Δίκιο έχεις φίλε μου πολύ ψηλά τον έχει πάρει τον αμανέ!!!!!
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Ο ήχος είναι πρώτος παθητικός (σεμπάχ μακάμ)

Το μακάμ είναι sabah(=> σαμπάχ= ανατολή) κι όχι σεμπάχ (ο... θαλασσινός;;;;)

αν δεν ξέρουμε ούτε τα ονόματα αυτών για τα οποία μιλάμε.....
 
το παιδί έχει φωνάρα και είναι ψαλτάρα και καλά κάνει και το δείχνει...μακάρι να βγούν και άλλοι σαν κι'αυτον.
 
Last edited by a moderator:

atsagarakis

Νέο μέλος
Το μακάμ είναι sabah(=> σαμπάχ= ανατολή) κι όχι σεμπάχ (ο... θαλασσινός;;;;)

αν δεν ξέρουμε ούτε τα ονόματα αυτών για τα οποία μιλάμε.....

Αγαπητέ Ιωάννη,

Σε ευχαριστώ για το καλοπροαίρετο σχόλιο. Επίτρεψέ μου όμως να σε παραπέμψω στον Κων/νο Πρίγγο και το πώς ονομάζει το περίφημο Τρισάγιο/Δύναμις στο εν λόγω μακάμι, όπως αυτό περιγράφεται στο βιβλίο του Δ. Παϊκόπουλου (Κων/πολίτης, ών), αλλά και πώς το προφέρουν και το περιγράφουν γενικά οι Κων/Πολίτες.

Ας μην δημιουργούμε θέματα εκεί που απλά δεν υπάρχουν...

Καλό Τριώδιο!
Α. Τσαγκαράκης
 
Top