Δημήτριος Νίκου

George

Ιεροψάλτης
Aν ακουσετε παιδια τους ιερεις στην Ναουσα θα σας αρεσουν παρα πολυ.Ολοι ειναι μερακλιδες και μακαμιαρηδες και φωναρες.Αλλα και ο Π.Ευαγγελος ειναι κορυφη.Σε κανα 3 μερες παω Ναουσα και θα φερω μπολικο υλικο..

Συμφωνώ με τον φίλο μας τον Χρήστο, υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι Ιερείς στην Νάουσα, αν και πολλοί δεν ξέρουν Βυζαντινή μουσική έχουν έναν τρόπο να είναι πάντα μέσα στην ήχο αλλά και να σε κάνουν να κλαίς.
Δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιος είναι αυτός ο π. Ευάγγελος αν και τους ξέρω σχεδόν όλους τους Ιερείς της Νάουσας.

Επειδή είδα ότι πολλοί θα θέλατε να ακούσετε και Ιερείς, μήπως θα ήταν καλύτερα να γινότανε ένα καινούριο Θέμα μόνο με ακούσματα από Ιερείς;
Εδώ είναι σχετικό με τον Δημήτρη.
 
Last edited:

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Aν ακουσετε παιδια τους ιερεις στην Ναουσα θα σας αρεσουν παρα πολυ.Ολοι ειναι μερακλιδες και μακαμιαρηδες και φωναρες.Αλλα και ο Π.Ευαγγελος ειναι κορυφη.Σε κανα 3 μερες παω Ναουσα και θα φερω μπολικο υλικο..

Μπράβο Ιερείς που έχει η Νάουσα....
Γεια σου μαθητή μου Χρήστο!!!
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Γεια σου δασκαλε!!Εσυ τα ξερεις καλα αυτα,αλλωστε τα εχουμε πει απο κοντα στη σχολη στο Κιλκις...Δοξασμενες εποχες...
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
[Έχει κάποιος το κοινωνικό '' Αινείτε ... '' του Π. Λαμπαδαρίου σε β' ήχο με βάση τον βου;

Μηπως ειναι λιγακι ακυρο???::eek::eek::D
 

George

Ιεροψάλτης
Καλά θα ήτανε κάποιος διαχειρηστής να καθαρίσει λίγο αυτό το topic, από off topics και να γίνει ένα για τους Ιερείς.
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Αυριο πηγαινω Ναουσα και φερνω πολυ υλικο...Αν εχει καποιος ας βαλει..
 

George

Ιεροψάλτης
Στην Ηχογράφηση του "Λάβετε, φάγετε" ποιός Ιερέας είναι?
(Αν εδώ είναι ο π. Ευάγγελος μπορείς Χρήστο να μου πεις ποιος είναι αυτός?)
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Xairete Γεωργιε και Κωνσταντινε!
Θα προσπαθησω να βρω π.Ευαγγελο.
Ο π.Ευαγγελος δεν ειναι απο την Νουσα αλλα απο θεσσαλονικη,Πολιχνη αν δεν κανω λαθος.
 

tsiakalo

Μέλος
Ο ιερέας είναι ο π. Ευάγγελος Καριώτης που από το 1982 μέχρι το 2006 ήταν προϊστάμενος του Ι.Ν Αγίου Παντελεήμονος Πολίχνης Θεσσαλονίκης. Εκοιμήθη τον Δεκέμβριο του 2006.
 

emilios

Νέο μέλος
Ο ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΙΚΟΥ ΖΟΥΣΕ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟΝ,ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ, ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΝΥΞΗ,ΤΥΧΕΡΗ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΖΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑΜΕ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
 

emilios

Νέο μέλος
ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΧΡΗΣΤΟ..ΓΙΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕ
 

Realcon

Νέο μέλος
Μπορεί κάποιος να μιλά για ώρες για τον Δημήτρη τον Νίκου.
Που δυστηχώς ο θάνατος του, είναι η αιτία της δόξης του για την Αγγελική φωνή του.
Ο Κύριος μας τον έχει για ουράνιο ψάλτη.

Θέλω να ευχαριστήσω τον Χρήστο και τον Αιμίλιο για την προσπάθεια αυτή που κάνανε να μην ξεχαστεί ο Δημήτρης, έστω και μέσα από ένα forum.
 
Είμαι συγκλονισμένος......Μόλις ανακάλυψα απο τα στοιχεία του forum οτι ο λοχίας που υπηρετούσαμε στον Έβρο το 1999-2000 και ψαλλαμε στους ναούς του Διυμοτείχου δεν υπάρχει πιά.....είμαι ειλικρινά σοκαρισμένος και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Ο Θεός να τον αναπαύσει.
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Και εγώ το ίδιο έπαθα φίλε Αλέξανδρε καθώς υπηρετούσα και εγω εκείνη την περίοδο στον Έβρο μάλιστα είχα ψάλει σε κάποιο εσπερινό μαζί του.
 

pano

Μέλος
Εχω εντυπωσιαστει παρα πολυ...ποτε εκοιμηθη?..αν εχετε κατεβαστε κι αλλα.....ευχαριστω!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
αν έχει κανείς τίποτα άλλο από το Νίκου ή τον π Ευάγγελο, θα παρακαλούσα να ανεβάσει.
Ευχαριστώ
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ο Δημήτρης Νίκου είναι μία από τις καλύτερες φωνές σήμερα, μαθητής νομίζω του Καραμάνη, αν και φέρνει λίγο προς Παναγιωτίδη ειδικά σε παλαιότερες ηχογραφήσεις. Έχω κάποια αξιόλογα κομμάτια ηχογραφημένα προ 15ετίας τουλάχιστον όπου έψελνε αριστερά θα τα βρω και θα τα ανεβάσω.

κάνε ένα κόπο Νίκο
 
Top