Δημήτριος Νίκου!

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
etoimazw kai kapoious allous ymnous tou aeimnistou daskalou!

To xerouvikon ayto einai apo ta liga pou exei pei me ayton ton tropo!polu dyskoli ektelesi apo ton aeimnisto!
 

Attachments

  • 6.xerouviko 1os ixos makamiarikos.mp3
    5.8 MB · Views: 373
Last edited:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
etoimazw kai kapoious allous ymnous tou aeimnistou daskalou!

To xerouvikon ayto einai apo ta liga pou exei pei me ayton ton tropo!polu dyskoli ektelesi apo ton aeimnisto!

Αγαπητέ Φίλε, εάν ο αείμνηστος Δημήτριος Νίκου, ήταν Δάσκαλός Σου, είσαι υποχρεωμένος να σέβεσαι και να τιμάς την μνήμη του.
Όσο για το μακαμιάρικο Χερουβικό που λέει, μάλλον τραγουδιάρικο μου φαίνεται. Πολύ στο γιαριμεντέτι το έχει ρίξει ! Ή κάνω λάθος ;;;;
Πολύ θα ήθελα να δώ γραμμένο ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ αυτό το Χερουβικό, γιατί νομίζω ότι λέει ότι τού' ρθει.
 
Last edited:

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
etoimazw kai kapoious allous ymnous tou aeimnistou daskalou!

To xerouvikon ayto einai apo ta liga pou exei pei me ayton ton tropo!polu dyskoli ektelesi apo ton aeimnisto!
Φωνάρα!!!!!!!!!!!!! Μα τι γλυκύτητα είναι αυτή!!!!!! Ευλογημένο το λαρύγγι του!!!!! Αιωνία του η μνήμη. Ανεβάστε παρακαλώ και άλλα………. Ευχαριστώ!!!!
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Εσύ μην ακούσεις τραγουδιάρη αμέσως να εμφανιστείς και να ευχαριστήσεις!!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εσύ μην ακούσεις τραγουδιάρη αμέσως να εμφανιστείς και να ευχαριστήσεις!!

Τραγουδιάρης από τραγουδιάρη όμως διαφέρει.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Φυσικά. Αλλά να εκτιμούμε πρώτα το αυθεντικό και παραδοσιακό.
Είμαι σίγουρος πως στον συγκεκριμένο αρέσει περισσότερο ο Χαρδαβέλλας παρά ο Ναυπλιώτης!! Θα μου πεις μην ασχολείσαι μαζί του και θα έχεις δίκιο..
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Φυσικά. Αλλά να εκτιμούμε πρώτα το αυθεντικό και παραδοσιακό.
Είμαι σίγουρος πως στον συγκεκριμένο αρέσει περισσότερο ο Χαρδαβέλλας παρά ο Ναυπλιώτης!! Θα μου πεις μην ασχολείσαι μαζί του και θα έχεις δίκιο..

Γεια σου Αηδονη Ναυπλιώτη!!!!!! Κάποιος να τον συμμαζέψει αυτόν τον Αηδόνη, ο οποίος παρόλο που δεν μιλάει σωστά στον κ. Τσακιτζή, συμφωνεί μαζί του, τυχαίο???????
 
Λοιπόν , παρεμβαίνω στην συζήτηση μετά από αρκετή σκέψη , επειδή ο Δημήτρης ήταν φίλος , πατριώτης και εξαίρετο παιδί , με ήθος .
Είναι λοιπόν ασέβεια στην μνήμη του ( έφυγε πολύ νεαρός , με τραγικό τρόπο για όσους δεν γνωρίζουν την ιστορία του ) , η οποιαδήποτε ανάρτηση αρνητικού σχολιασμού , ή ακόμα χειρότερα , να μετατρέπεται το θέμα σε πεδίο αντιπαράθεσης ( όπως συχνά γίνεται )
Εξ άλλου ο Δημήτρης ήταν λάτρης της παράδοσης , απέδιδε καταπληκτικά τα παλαιά μαθήματα , τα οποία και συνήθως έψαλε . Μία και μόνο ηχογράφηση δεν είναι αντιπροσωπευτική .
Έτσι θερμά θα παρακαλούσα ,να το σταματούσαμε εδώ , σεβόμενοι την μνήμη του.
 

billapo

Μέλος
Σπανια φωνη!!!!!γλυκυτατος & μελωδικοτατος....Σιγουρα θα υμνει τον θεο μ΄αυτο το χαρισμα που του εδωσε!Χρηστο σ' ευχαριστουμε και αν θες ανεβασε κι αλλα...Εσεις που το γνωριζατε μαθητες & μη ανεβαστε αν υπαρχει & βιντεο [παρακληση πολλων μελων του φορουμ]
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Λοιπον θα παρακαλουσα σε οποιον δεν αρεσει αυτος ο τροπος ψαλσιματος να μην τον ακουει και να μη κανει αρνητικα σχολια για καποιον που δεν ξερει(αναφερομαι για τον αειμνηστο Δημητρη Νικου).
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
παιδιά ό,τι έχετε από Νίκου ανεβάστε το παρακαλώ!
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Τωρα κανω καποιες μετατροπες και θα βαλω καποιους Αποστολους του Δημητρη
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Εκανα οτι μπορουσα για να ακουγονται οι υμνοι οσο το δυνατον καλυτερα,οι ηχογραφησεις ειναι απο παλιες κασετες.H επεξεργασια μου πηρε ολη την νυχτα.Ελπιζω να ειστε επιεικεις μαζι μου!
 

Attachments

  • χερουβικon.mp3
    5.9 MB · Views: 114

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Ακομη 2 υμνοι απο την Θ.λειτουργια
 

Attachments

  • Αγιος ο Θεος κ δυναμις.mp3
    4.9 MB · Views: 94
  • Σε υμνουμεν και Αξιον Εστιν 2.mp3
    4.2 MB · Views: 127

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Και ενα τεριρεμ γνωστο που το προτοειπε αν δεν κανω λαθος ο δασκαλος ο Χατζηχρονογλου.
 

Attachments

  • τεριρεμ.mp3
    3.9 MB · Views: 123

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Αλλο ενα Χερουβικο σε Α ηχο
Mε πολυ μερακι το λεει ο αειμνηστος
 

Attachments

  • χερουβικον ηχος Α.mp3
    6.6 MB · Views: 127
Last edited:
Top