Δημήτριος Μαγούρης - Βυζαντινοί Ύμνοι (Δίσκος Νο3): Ύμνοι Χριστουγέννων

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Αγαπητοί μου Ψαλτολόγοι,

όπως είχα υποσχεθεί πριν αρκετό καιρό, μπήκα τελικά στον κόπο να αγοράσω σήμερα πικ-απ :)D), ώστε να ψηφιοποιήσω τον δίσκο βινυλίου μεταξύ άλλων με Ύμνους Χριστουγέννων. Ψάλλει ο αείμνηστος καλλίφωνος Δημήτριος Μαγούρης, Πρωτοψάλτης εν Κωνσταντινουπόλη.

Ο συγκεκριμένος δίσκος κυκλοφόρησε το 1975 από τις μουσικές εκδόσεις Pan-Vox (X 33 SPV 16163)

Η Α' πλευρά περιέχει:
1. Αινείτε τον Κύριον...Τι σοι προσενέγκωμεν Χριστέ
2. Υπόδεξαι Βηθλεέμ
3. Ευφραίνεσθε δίκαιοι
4. Αινείτε αυτόν... Εις το μνήμα σε επεζήτησεν
5. Επεφάνη ο Σωτήρ
6. Η θάλασσα είδε και έφυγεν... Φως εκ φωτός
7. Αινείτε αυτόν... Έκαστον μέλος
8. Δόξα... Κύριε ερχόμενος προς το πάθος


Η Β' πλευρά περιέχει:
9. Χερουβικός Ύμνος (ήχος Άγια)
10. Σε υμνούμεν
11. Άξιον εστίν.
12α. Αύτη η ημέρα... Πάσχα το τερπνόν...
12β. Χριστός ανέστη

(αυτά τα τελευταία δεν ξέρω πως "κολλάνε" στα των Χριστουγέννων!!! :confused:)

Πέραν τούτο ανεβάζω από το Αφιέρωμα του εν Αθήναις Συλλόγου Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως στον Δημήτριο Μαγούρη και τους παρακάτω Ύμνους του δωδεκαημέρου σε μορφή mp3:

1. Επεσκέψατο ημάς
2. Μεγάλυνον ψυχή μου.. Νεηγενές, Μάγων λεγόντων
3. Μεγάλυνον ψυχή μου... - Μυστήριον ξένον


Η παρούσα ανάρτηση αφιερώνεται γενικά στα αγαπητά μέλη για τον ένθερμο ζήλο τους που επιδεικνύουν ανελλιπώς στα ιεροψαλτικά δρώμενα και ειδικά στον πρότριτα εορτάζοντα Διονύσιο Θανασούλη και στο εκλεκτό μέλος του Ιστολογίου Βασίλειο Μαυραγκάνο για την παρότρυνση του να ακουστούν τα ψαλλόμενα!

ΥΓ1: Τα ανεβάσω ως ξεχωριστά αλλά και προς διευκόλυνση ως ομαδοποιημένα μουσικά αρχεία!

ΥΓ2: Το Χερουβικό, το Σε υμνούμεν και το Άξιον εστίν ως σπέσιαλ εκτελέσεις αφιερώνεται στους μερακλήδες της παρέας :)
 

Attachments

  • Δημήτριος Μαγούρης - 01 - Αινείτε τον Κύριον... Τί σοι προσενέγκωμεν Χριστέ.mp3
    2.7 MB · Views: 486
  • Δημήτριος Μαγούρης - 02 - Υπόδεξαι Βηθλεέμ.mp3
    3.2 MB · Views: 423
  • Δημήτριος Μαγούρης - 03 - Ευφραίνεσθε δίκαιοι.mp3
    1.5 MB · Views: 364
  • Δημήτριος Μαγούρης - 04 - Αινείτε αυτόν... Εις το μνήμα σε επεζήτησεν.mp3
    3.7 MB · Views: 381
  • Δημήτριος Μαγούρης - 05 - Επεφάνθη ο Χριστός.mp3
    1.5 MB · Views: 316
  • Δημήτριος Μαγούρης - 06 - Η θάλασσα είδε και έφυγεν... Φώς εκ φωτός.mp3
    1.7 MB · Views: 310
  • Δημήτριος Μαγούρης - 07 - Αινείτε αυτόν... Έκαστον μέλος .mp3
    3.5 MB · Views: 360
  • Δημήτριος Μαγούρης - 08 - Δόξα... Κύριε ερχόμενος προς το πάθος .mp3
    5.5 MB · Views: 402
  • Δημήτριος Μαγούρης - 09 - Χερουβικός Ύμνος.mp3
    17.2 MB · Views: 503
  • Δημήτριος Μαγούρης - 10 - Σε υμνούμεν.mp3
    2.7 MB · Views: 395
  • Δημήτριος Μαγούρης - 11 - Άξιον εστίν.mp3
    5.1 MB · Views: 477
  • Δημήτριος Μαγούρης - 12α - Αύτη η ημέρα... Πάσχα το τερπνόν.mp3
    2 MB · Views: 373
  • Δημήτριος Μαγούρης - 12β - Χριστός Ανέστη.mp3
    1.6 MB · Views: 302
  • Δημήτριος Μαγούρης - Επεσκέψατο ημάς.mp3
    340.2 KB · Views: 298
  • Δημήτριος Μαγούρης - Μεγάλυνον ψυχή μου.. Νεηγενές, Μάγων λεγόντων.mp3
    243.7 KB · Views: 324
  • Δημήτριος Μαγούρης - Μεγάλυνον ψυχή μου... - Μυστήριον ξένον.mp3
    723.9 KB · Views: 337
  • Δημήτριος Μαγούρης - Βυζαντινοί Ύμνοι (Δίσκος Νο3) - Μἐρος A'.rar
    23.1 MB · Views: 466
  • Δημήτριος Μαγούρης - Βυζαντινοί Ύμνοι (Δίσκος Νο3) - Μἐρος B'.rar
    28.4 MB · Views: 402
  • Δημήτριος Μαγούρης - Ύμνοι Χριστουγέννων.rar
    1.1 MB · Views: 342
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αγαπητοί μου Ψαλτολόγοι,

όπως είχα υποσχεθεί πριν αρκετό καιρό, μπήκα τελικά στον κόπο να αγοράσω σήμερα πικ-απ :)D), ώστε να ψηφιοποιήσω τον δίσκο βινυλίου μεταξύ άλλων με Ύμνους Χριστουγέννων. Ψάλλει ο αείμνηστος καλλίφωνος Δημήτριος Μαγούρης, Πρωτοψάλτης εν Κωνσταντινουπόλη.

Ο συγκεκριμένος δίσκος κυκλοφόρησε το 1975 από τις μουσικές εκδόσεις Pan-Vox (X 33 SPV 16163)

Η Α' πλευρά περιέχει:
1. Αινείτε τον Κύριον...Τι σοι προσενέγκωμεν Χριστέ
2. Υπόδεξαι Βηθλεέμ
3. Ευφραίνεσθε δίκαιοι
4. Αινείτε αυτόν... Εις το μνήμα σε επεζήτησεν
5. Επεφάνη ο Σωτήρ
6. Η θάλασσα είδε και έφυγεν... Φως εκ φωτός
7. Αινείτε αυτόν... Έκαστον μέλος
8. Δόξα... Κύριε ερχόμενος προς το πάθος


Η Β' πλευρά περιέχει:
9. Χερουβικός Ύμνος (ήχος Άγια)
10. Σε υμνούμεν
11. Άξιον εστίν.
12α. Αύτη η ημέρα... Πάσχα το τερπνόν...
12β. Χριστός ανέστη

(αυτά τα τελευταία δεν ξέρω πως "κολλάνε" στα των Χριστουγέννων!!! :confused:)

Πέραν τούτο ανεβάζω από το Αφιέρωμα του εν Αθήναις Συλλόγου Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως στον Δημήτριο Μαγούρη και τους παρακάτω Ύμνους του δωδεκαημέρου σε μορφή mp3:

1. Επεσκέψατο ημάς
2. Μεγάλυνον ψυχή μου.. Νεηγενές, Μάγων λεγόντων
3. Μεγάλυνον ψυχή μου... - Μυστήριον ξένον


Η παρούσα ανάρτηση αφιερώνεται γενικά στα αγαπητά μέλη για τον ένθερμο ζήλο τους που επιδεικνύουν ανελλιπώς στα ιεροψαλτικά δρώμενα και ειδικά στον πρότριτα εορτάζοντα Διονύσιο Θανασούλη και στο εκλεκτό μέλος του Ιστολογίου Βασίλειο Μαυραγκάνο για την παρότρυνση του να ακουστούν τα ψαλλόμενα!

ΥΓ1: Τα ανεβάσω ως ξεχωριστά αλλά και προς διευκόλυνση ως ομαδοποιημένα μουσικά αρχεία!

ΥΓ2: Το Χερουβικό, το Σε υμνούμεν και το Άξιον εστίν ως σπέσιαλ εκτελέσεις αφιερώνεται στους μερακλήδες της παρέας :)
Ευχαριστούμε θερμότατα για το τόσο όμορφο, σπάνιο και αξιόλογο χριστουγεννιάτικο δώρο!
 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ ΝΙΚΟΛΑΟ ΠΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΦΙΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ. ΤΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΥΓΕΙΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ!
ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΑΣΙΑ ΄΄ΕΣΩΣΕ ΛΑΟΝ΄΄ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΨΑΛΛΕ ΠΡΟΧΘΕΣ Ο ΑΡΧΩΝ ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΟΥ ΟΡΓΑΝΩΣΑΜΕ.
ΚΑΛΟ ΔΩΔΕΚΑΗΜΕΡΟ!
ΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΕΣ ΤΟ 2010!
 

Attachments

  • Eswse laon Katavasia Argh A'.mp3
    2.1 MB · Views: 216

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ ΝΙΚΟΛΑΟ ΠΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΦΙΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ. ΤΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΥΓΕΙΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ!
ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΑΣΙΑ ΄΄ΕΣΩΣΕ ΛΑΟΝ΄΄ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΨΑΛΛΕ ΠΡΟΧΘΕΣ Ο ΑΡΧΩΝ ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΟΥ ΟΡΓΑΝΩΣΑΜΕ.
ΚΑΛΟ ΔΩΔΕΚΑΗΜΕΡΟ!
ΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΕΣ ΤΟ 2010!
Δυστυχώς, τα μηχανήματα, όσο καλά και αν είναι (και στην περίπτωση αυτή φαίνεται πως είναι), είναι ελάχιστα για να καταγράψουνε το μεγαλείο της εκτέλεσης! Ο ήχος στερείται κάποιων... αρμονικών...:wink: Μερικές εκτελέσεις, όπως αυτή του Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Λεωνίδα Αστέρη, μένουν σαν βιώματα!
Τώρα καταλαβαίνω όλους αυτούς που μαρτυρούνε πως στους δίσκους δεν καταγράφηκε ούτε το φάντασμα του Ναυπλιώτη....
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Δεν νομίζετε ότι το ψάλσιμό του μοιάζει πολύ με τον Δ. Σουρλατζή;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δεν νομίζετε ότι το ψάλσιμό του μοιάζει πολύ με τον Δ. Σουρλατζή;
Τίνος εκ των δύο;
Του μεν Μαγούρη είναι πολύ πιο γλυκό, κατανυκτικό και έντεχνο, του δε Αστέρη είναι πολύ πιο γεμάτο, με έναν τονισμό ιδιαίτερο, παραδοσιακό πολίτικο. Πιστεύω πως και οι δύο αποκλίνουν εξαιρετικά από το ψάλσιμο του Δημητρίου Σουρλαντζή.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Τίνος εκ των δύο;
Του μεν Μαγούρη είναι πολύ πιο γλυκό, κατανυκτικό και έντεχνο, του δε Αστέρη είναι πολύ πιο γεμάτο, με έναν τονισμό ιδιαίτερο, παραδοσιακό πολίτικο. Πιστεύω πως και οι δύο αποκλίνουν εξαιρετικά από το ψάλσιμο του Δημητρίου Σουρλαντζή.

Του Μαγούρη είναι όντως πιό γλυκό, όμως κάποιες στιγμές και κυρίως η άρθρωση το <α> το <ν> το <ρ> νομίζω ότι είναι όμοια.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Αγαπητοί δεν μπορώ να ανοίξω τα εξής αρχεία του μηνύματος 1:


Τύπος Αρχείου: rar Δημήτριος Μαγούρης - Βυζαντινοί Ύμνοι (Δίσκος Νο3) - Μἐρος A'.rar (23,13 MB, 194 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: rar Δημήτριος Μαγούρης - Βυζαντινοί Ύμνοι (Δίσκος Νο3) - Μἐρος B'.rar (28,40 MB, 183 εμφανίσεις)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αγαπητοί δεν μπορώ να ανοίξω τα εξής αρχεία του μηνύματος 1:


Τύπος Αρχείου: rar Δημήτριος Μαγούρης - Βυζαντινοί Ύμνοι (Δίσκος Νο3) - Μἐρος A'.rar (23,13 MB, 194 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: rar Δημήτριος Μαγούρης - Βυζαντινοί Ύμνοι (Δίσκος Νο3) - Μἐρος B'.rar (28,40 MB, 183 εμφανίσεις)

Είσαι σίγουρος ότι αυτά που κατέβασες είναι 23,13 MB και 28,40 MB αντίστοιχα (δηλαδή κατέβηκαν ολόκληρα);
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Κατεβαίνει (πολλές φορές το επιχείρησα) αλλά δεν ανοίγει και μάλιστα σε δυο διαφορετικούς υπολογιστές. Εννοείται εχω rar. Μήπως χρειάζεται κάποιο ειδικό πρόγραμμα;
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Να σας ευχαριστήσουμε για την αξιόλογη εργασία που κάνατε διότι χρειάζονται κάποιες ώρες
Όπως και για την πιστότητα του ήχου που έχουν τα ηχητικά
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Βασικά, αν κατεβάσετε τα mp3 δε χρειάζεται να κατεβάσετε και τα rar γιατί είναι τα ίδια ακριβώς αρχεία. Τώρα, πάνω στο πρόβλημα δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
 
Top