Δημήτριος Μαγούρης: Από το αρχείο του Λ. Πετρίδη

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όπως ανέφερα και σε προηγούμενα μηνύματά μου, ένας φίλος είχε πάρει πριν δέκα χρόνια το αρχείο των πομπινών του Πετρίδη και το μετέφερε σε DAT. Αυτά τα πήρα σε μορφή wav και έχω ξεκινήσει να τα κόβω. Σε ένα από αυτά βρήκα δύο ηχογραφήσεις του Μαγούρη που ξεχωρίζουν μεταξύ τους με άσχετους ύμνους τρίτων. Είναι απολαυστικότατος και καλλιτεχνικότατος. Απολαύστε τον! Να σημειώσω μόνο ότι η Δύναμις του Ι. Παλάση σε βαρύ είναι διασκευή από του Νηλέως (αν και του Νηλέως ήταν διασκευή από του Πέτρου του Εφεσίου σε βαρύ) και ότι βρίσκεται στη Θ. Λειτουργία του τ. Άρχοντος Λαμπαδαρίου της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Ελευθερίου Γεωργιάδου.

YMNOI YPO DHMHTRIOY MAGOYRH.zip
http://www.mediafire.com/?yvdumownmmn

AFIEROSH MAGOYRH 16-9-1961.zip
http://www.mediafire.com/?4zzjjl0zmyr
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το αφιέρωμα κατεβαίνει κανονικά. Γιατί, όμως, δεν κατεβαίνουν οι ύμνοι υπό Δημητρίου Μαγούρη;

Το δοκίμασα και δε μου βγάζει πρόβλημα. Ξαναδοκιμάστε το, αν θέλετε, και πείτε μου ξανά να το κοιτάξω.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Το αφιέρωμα κατεβαίνει κανονικά. Γιατί, όμως, δεν κατεβαίνουν οι ύμνοι υπό Δημητρίου Μαγούρη;
Κωνσταντίνε, σε μένα κατεβαίνει με το πρόγραμμα FLASHGET, εάν δεν το έχεις, γράψε μου αύριο το μεσημέρι να τα ανεβάσω και στο πρόγραμμα που έχεις.
Καλό βράδυ και Ευλογημένη ψαλμωδία σε όλους.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 
Αγαπητέ κ. Κιαμηλίδη, δεν κατεβαίνει με τίποτα. Σας ευχαριστώ δε για την προσφορά σας, όμως δεν γνωρίζω καν τι είναι αυτό το πρόγραμμα που λέτε, οπότε μάλλον δεν θα γνωρίζω και πώς να το χρησιμοποιήσω. Το ίδιο μου συνέβη και με τις ηχογραφήσεις του Πρίγγου στην Περαχώρα (τις καθαρές).

Υ.Γ. Είπαμε, σε γενικές γραμμές είμαι σχεδόν αδαής περί τους Η.Υ..
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τι να πω! Σε εμένα ποτέ δεν έβγαλε πρόβλημα όσες φορές και να δοκίμασα να το κατεβάσω. Δεξί κλικ και Αποθήκευση προορισμού πατάω πάνω στην επιλογή download και πάντα κατεβαίνει. Ίσως το πρόβλημα να είναι προσωρινό. Το αρχείο είναι ανεβασμένο στο mediafire, όπως και όλα όσα έχω κατά καιρούς ανεβάσει. Ως τώρα πρόβλημα άλλο δεν είχα. Ξαναδοκιμάστε κάποια άλλη στιγμή μήπως ήταν προσωρινό το πρόβλημα ή και από κάποιον υπολογιστή.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητέ κ. Κιαμηλίδη, δεν κατεβαίνει με τίποτα. Σας ευχαριστώ δε για την προσφορά σας, όμως δεν γνωρίζω καν τι είναι αυτό το πρόγραμμα που λέτε, οπότε μάλλον δεν θα γνωρίζω και πώς να το χρησιμοποιήσω. Το ίδιο μου συνέβη και με τις ηχογραφήσεις του Πρίγγου στην Περαχώρα (τις καθαρές).

Υ.Γ. Είπαμε, σε γενικές γραμμές είμαι σχεδόν αδαής περί τους Η.Υ..

Επισυνάπτω με διαφορετικό τρόπο τα ανωτέρω του Μαγούρη που ανέβασεν ο Γιάννης, τον οποίο και ευχαριστώ με την ευκαιρία.
 

Attachments

  • 01 'O TON ADHN SKYLEYSAS', HX. A'.mp3
    1.7 MB · Views: 234
  • 02 'TO ALHTHINON FOS EPEFANH', HX. A'.mp3
    3.9 MB · Views: 214
  • 03 'ERXOMENOS O KYRIOS', HX. A'.mp3
    5.8 MB · Views: 223
  • 04 'KYRIE ERXOMENOS PROS TO PATHOS', HX. PL. A'.mp3
    4.9 MB · Views: 198
  • 05 'TOY KRYPSANTOS TO TALANTON', HX. D'.mp3
    2.3 MB · Views: 178
  • 06 'AIMA KAI PYR', HX. PL. D'.mp3
    6.6 MB · Views: 225
  • 07 'THN GAR SHN MHTRAN', I. PALASH, HX. B'.mp3
    5.9 MB · Views: 321
  • 08 'TA THS MARIAS DAKRYA', HX. PL. D'.mp3
    7.8 MB · Views: 219
  • 09 'TON NYMFONA SOY BLEPO', HX. G'.mp3
    2.7 MB · Views: 191
  • 10 'SE TON THS PARTHENOY YION', HX. A'.mp3
    2.4 MB · Views: 221

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυνάπτω με διαφορετικό τρόπο τα ανωτέρω του Μαγούρη που ανέβασεν ο Γιάννης, τον οποίο και ευχαριστώ με την ευκαιρία.

Βασιλη συγχαρητηρια . Αν και εγω τα εχω κατεβασει (αν και τα ειχα και απο αλλη πηγη) , σιγουρα θα βοηθησες καποιους .
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανεβάζω την Δύναμη του Ι. Παλάση σε ήχ. βαρύ που ψάλλει παραπάνω ο Μαγούρης. Είναι από το βιβλίο της Θ. Λειτουργίας του τ. Άρχοντος Λαμπαδαρίου της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Ελευθερίου Γεωργιάδη. Παρακαλώ τους διαχειριστές να κάνουν κάποια συντόμευση αυτού του μηνύματος και στην ενότητα "Μουσικά κείμενα", όπου και θεματολογικά ανήκει.

DYNAMIS, I PALASH, HX. BARYS.zip
http://www.mediafire.com/?ybttwmnlziz
 
Top