Δημήτριος Μήτρος (Μήτρου)

Ένας μεγάλος ψάλτης του 20ου αιώνα υπήρξε ο Μήτρος. Πληροφορίες για τη ζωή του λαμβάνουμε εδώ:

http://www.music-art.gr/content/view/22/35/lang,el/

Παραθέτω ένα χειρόγραφο του δοξαστικού "Αναστάσεως ημέρα" και μία ηχογράφηση του "Μακάριος ανήρ".
 

Attachments

  • makarios anhr-dhmhtrhs mhtros.mp3
    3.2 MB · Views: 420
  • mhtros-anastaseos hmera.zip
    639.3 KB · Views: 355

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
ΥΜΝΟΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ - ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ: ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΟΥΤΙΒΑΣ, ΚΑΛΑΜΑΤΑ.
 

Attachments

  • 09 MHTROY. YPODEXAI BHTHLEEM.mp3
    3.1 MB · Views: 217
  • 10 MHTROY. DEYTE IDOMEN PISTOI.mp3
    2.3 MB · Views: 244
  • 11 MHTROY. XRISTOS GENATAI.mp3
    3.4 MB · Views: 251
  • 12 MHTROY. MYSTHRION XENON.mp3
    2.4 MB · Views: 231
  • 13 MHTROY. EPESKEPSATO HMAS.mp3
    1.4 MB · Views: 198

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Αν και θα πρεπε να έχω περισσότερα απο αυτον τον εξαίρετο δάσκαλο...

(...διότι είμαι ''εγγονάκι του'':eek::), αφού ο ένας εκ των δασκαλων μου και ο ποιο
βασικός στον οποιο φοίτησα 12 ετη...1988-2000...ηταν μαθητής του κανονικα....) παρολ΄αυτα έχω αυτά τα λιγα που ανεβαζω....τα υπολοιπα που έχω έχουν ήδη ανέβει.
 

Attachments

  • Τις Θεος Μέγας Βαρυς Δ.Μητρου 1973.mp3
    1.3 MB · Views: 186
  • Πασα πνοη - Αινειται Βαρυς Δ.Μητρου 1973.mp3
    1.9 MB · Views: 173
  • Ανεστη Χριστος εκ...Βαρυς Δ.Μητρου 1973.mp3
    588.8 KB · Views: 145

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Αν και θα πρεπε να έχω περισσότερα απο αυτον τον εξαίρετο δάσκαλο...

(...διότι είμαι ''εγγονάκι του'':eek::), αφού ο ένας εκ των δασκαλων μου και ο ποιο
βασικός στον οποιο φοίτησα 12 ετη...1988-2000...ηταν μαθητής του κανονικα....) παρολ΄αυτα έχω αυτά τα λιγα που ανεβαζω....τα υπολοιπα που έχω έχουν ήδη ανέβει.

.....συνεχίζω .....δε ξέρω γιατι δε τα ανεβασε τα υπόλοιπα....
 

Attachments

  • Διδασκαλια ζυγου κ΄Αγια Δ.Μητρου 1973.mp3
    8.5 MB · Views: 251
  • Δοξολογια Β΄ ηχ.Δ.Μητρου 1978.mp3
    1.3 MB · Views: 174
  • Εν ταις λαμπροτησι οχι ολο Δ.Μητρου 1973.mp3
    1.4 MB · Views: 142

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ο Μητρου εψαλλε στο Βολο και ηταν τρομερα υψιφωνος!! Ο συγχωρεμενος ο ψαλτης μας τον ηξερε κ μαλιστα μου ειχε πει πως καποια φορα ειχε πει Δυναμις σε παθητικο κ το'χε πιασει καμποσες φωνες πιο πανω:D:D Προσπαθουσα να βρω ηχογραφησεις του εδω και πολυ καιρο!! Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας!!:):):D:D
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Μιᾶς καί πλησιάζει (σχετικῶς) ἡ ἑορτή τῆς Ἁγίας Αἰκατερίνης, ἀνεβάζω κάποιους ὕμνους πού ψάλλει ὁ ἀείμνηστος Δημήτριος Μήτρου.
Μοῦ τούς ἔδωσε φίλος σέ κασσέτα καί τούς ψηφιοποίησα μέ τά πενιχρά μέσα πού διαθέτω. Ἐλπίζω νά ἱκανοποιηθεῖτε ἀπό τό ὅλο ἄκουσμα.
 

Attachments

  • Κύριε εκέκραξα (ήχος α΄).mp3
    1.6 MB · Views: 148
  • τρία προσόμοια Αγ.Αικατερίνης.mp3
    3 MB · Views: 122
  • δοξαστικό Αγ.Αικατερίνης.mp3
    4.8 MB · Views: 131

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Της του Χριστού Γεννήσεως....
 

Attachments

  • 01 Δεύτε ιδωμεν πιστοί Ήχος δ΄χρωματικός.mp3
    2.4 MB · Views: 137
  • 02 Χριστός γεννάται δοξάσατε Ήχος α΄.mp3
    1.4 MB · Views: 123
  • 03 Υπόδεξε βηθλεέμ Ήχος πλ δ΄.mp3
    3.8 MB · Views: 90
  • 04 Μή αποστρέψης Ήχος πλ δ΄.mp3
    4.3 MB · Views: 145

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Μιᾶς καί ὁ ἦχος τῆς χθεσινῆς Κυριακῆς ἦταν ὁ πλάγιος τοῦ πρώτου ἀνεβάζω ἕνα Ἄξιον ἐστί... σέ πλάγιο τοῦ πρώτου μικτό.
Ψάλλει ὁ ἀείμνηστος Δημήτριος Μῆτρος.
 

Attachments

  • Άξιον εστί (πλ.α΄ μικτός).mp3
    1.5 MB · Views: 171

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
ΥΜΝΟΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ - ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ: ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΟΥΤΙΒΑΣ, ΚΑΛΑΜΑΤΑ.
Της του Χριστού Γεννήσεως....
Από την ίδια ηχογράφηση ανέβηκαν στη συμβολή, και συγκεκριμένα εδώ, τα μέλη «Δεύτε ίδωμεν πιστοί» και «Έσωσε λαόν», το δεύτερο από τα οποία μας έλλειπε. Στα εισαγωγικά του σχόλια ο κ. Λυκούργος Αγγελόπουλος μας πληροφορεί πως πρόκειται για ηχογράφηση που πραγματοποιήθηκε για λογαριασμό της εκπομπής του στα 1978. Οπότε, καταλαβαίνετε την επόμενη ερώτησή μου... Πού θα βρούμε την εκπομπή του 1978 όπου υπάρχουν όλα αυτά τα μέλη; Ενδεχομένως να υπάρχει και συνέντευξη του Δημητρίου Μήτρου.

ΥΓ: Δε σας θυμίζουν πολύ οι εκτελέσεις του τον π. Παναγιώτη Τσινάρα;
 
Πού θα βρούμε την εκπομπή του 1978 όπου υπάρχουν όλα αυτά τα μέλη; Ενδεχομένως να υπάρχει και συνέντευξη του Δημητρίου Μήτρου.

Προφανώς υπάρχουν στο αρχείο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας. Μία επικοινωνία με τον κ. Αγγελόπουλο θα έδινε ασφαλή απάντηση.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Προφανώς υπάρχουν στο αρχείο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας. Μία επικοινωνία με τον κ. Αγγελόπουλο θα έδινε ασφαλή απάντηση.
Ελπίζω σε κανέναν συλλέκτη! Θα πρέπει να έχει πραγματικά πολύ ενδιαφέρον η συνέντευξη, αν φυσικά υπάρχει. Μην ξεχνάτε ότι πρόκειται για μαθητή του Πρίγγου μεταξύ 1925-1928. Ο Αγγελόπουλος αποκλείεται να μην εστίασε στα χρόνια της μαθητείας του, που είναι πιο άγνωστα χρόνια του Πρίγγου.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Βρήκα το «Υπόδεξαι Βηθλεέμ» σε δύο καλύτερες ποιότητες, από εκπομπές του 2000 και του 2009. Τα επισυνάπτω ως πρώτο και δεύτερο αντιστοίχως.

Ευκαιρία να υπενθυμίσω και την έκκληση για αναζήτηση και ανέβασμα της αρχικής εκπομπής, του 1978...
 

Attachments

  • Δημήτριος Μήτρος - Υπόδεξαι Βηθλεέμ.mp3
    4 MB · Views: 92
  • Δημήτριος Μήτρος - Υπόδεξαι Βηθλεέμ 2.mp3
    3.3 MB · Views: 55
Σήμερα στο καφεδάκι μετά την Λειτουργία, έγινε αναφορά στον Μήτρου, από τον Κυριαζή Δασκαλούδη, ότι όντως πέρασε και από τη Λάρισα περί το 1952 - 53 όπως γράφει στο βιογραφικό στο πρώτο μήνυμα.

Μάλιστα ο Καραμάνης είχε πει στον Μήτρου (δεν ξέρω πότε και υπό ποιες συνθήκες) να ψάλλει πιο "μετρημένα"* για να βρει Μητρόπολη, με τον Μήτρου να απαντά "και η επαρχία καλή είναι".



* Απ τις ηχογραφήσεις που παρατίθενται τουλάχιστον, δεν ακούω υπερβολές, που να χρήζουν αυτής της "νουθεσίας", αν και φαίνεται η ευλυγισία της φωνής του και ότι μπορεί να κάνει πολλά.. Εκτός αν ηχογραφούσε μόνο τα "μετρημένα" και τα "άλλα" πέρναγαν off the record... Και ο Κυριαζής πάντως τον ήξερε ως "πολύ περίτεχνο"...
 
Last edited:
Αν και θα πρεπε να έχω περισσότερα απο αυτον τον εξαίρετο δάσκαλο...

(...διότι είμαι ''εγγονάκι του'':eek::), αφού ο ένας εκ των δασκαλων μου και ο ποιο
βασικός στον οποιο φοίτησα 12 ετη...1988-2000...ηταν μαθητής του κανονικα....) παρολ΄αυτα έχω αυτά τα λιγα που ανεβαζω....τα υπολοιπα που έχω έχουν ήδη ανέβει.
ποιος ηταν ο δασκαλος σας που ειχε δασκαλο τον Μεγαλο Μήτρου?
 
Top