Δημήτριος Βαζάς : Υπαπαντή

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Κυριακή μετά την Υπαπαντή
Εδώ ακούγεται και το πείραγμα του εχθρού:wink: που έχει αναφερθεί αλλού.

Αξίζει όμως να ακούσει κανείς πως τρέμει ο Διάβολος που δεν μπορεί να αντέξει τη δύναμη του Σταυρού ( track 09 ):D:D:D

Ν.Κ.Π.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
 

Attachments

  • 01 KATHISMATA. EYLOGHTARIA..mp3
    3.2 MB · Views: 243
  • 02 ANABATHMOI.mp3
    2.9 MB · Views: 170
  • 03 KANONES.mp3
    2.4 MB · Views: 166
  • 04 PASA PNOH, EOTHINOY EYAGGELIOY..mp3
    354.7 KB · Views: 135
  • 05 KATABASIES. HERSON ABHSSOTOKON..mp3
    5.2 MB · Views: 238
  • 06 TIMIOTERA.mp3
    4.1 MB · Views: 190
  • 07 EXAPOSTEILARIA.mp3
    1.7 MB · Views: 147
  • 08 PASAPNOARIA.mp3
    1.8 MB · Views: 182
  • 09 AINOI PL D.mp3
    1.2 MB · Views: 268
  • 10 AINOI YPAPANTHS.mp3
    696.8 KB · Views: 164
  • 11 DOXA. FANERON SEAYTON..mp3
    4.5 MB · Views: 208
  • 12 DOXOLOGIA SYNTOMH. HXOS B..mp3
    5.9 MB · Views: 206

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κυριακή μετά την Υπαπαντή
Εδώ ακούγεται και το πείραγμα του εχθρού:wink: που έχει αναφερθεί αλλού.

Αξίζει όμως να ακούσει κανείς πως τρέμει ο Διάβολος που δεν μπορεί να αντέξει τη δύναμη του Σταυρού ( track 09 ):D:D:D

Ν.Κ.Π.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Παρακαλείται κάποιος κάτοχος κασέτας με ζωντανή ηχογράφηση Κυριακής Τυφλού να την ανεβάσει στο φόρουμ...

Δημήτρης
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κυριακή μετά την Υπαπαντή
Εδώ ακούγεται και το πείραγμα του εχθρού:wink: που έχει αναφερθεί αλλού.

Αξίζει όμως να ακούσει κανείς πως τρέμει ο Διάβολος που δεν μπορεί να αντέξει τη δύναμη του Σταυρού ( track 09 ):D:D:D
Ν.Κ.Π. ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Αγαπητε Νικο
Πολλες Ευχαριστιες για την ωραια αυτη ηχογραφηση του μεγαλου Βαζα που μας προσεφερες καθως και για ΟΛΑ τα αλλα που κατα καιρους μας προσφερεις .
Μηπως υπαρχει και η Λειτουργια ; Αν ναι , παρακαλω να την ανεβασεις .
Ευχαριστω .
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
και βέβαια υπάρχει...:wink:

[Θα ακολουθήσει κάποια στιγμή Κυριακή τυφλού!!! & Μ. Τετάρτη από Άγιο Παύλο ψαρών!!!!... ]
 

Attachments

  • 13 ANTIFONA YPAPANTHS.mp3
    1.5 MB · Views: 104
  • 14 APOLYTIKION. XAIRE KEXARITOMENH..mp3
    1.2 MB · Views: 113
  • 15 DYNAMIS STANITSA.mp3
    4.2 MB · Views: 173
  • 16 APOSTOLOS.mp3
    2.9 MB · Views: 162
  • 17 DOXA SOI KYRIE DOXA SOI.mp3
    760.9 KB · Views: 123
  • 18 XEROYBIKO. HXOS PL D..mp3
    7.2 MB · Views: 135
  • 19 AXION ESTIN. FRYGIOS X'ATHANASIOY.MP3
    2.3 MB · Views: 145
Πολύ καλή φωνή αλλά λυπάμαι δεν είναι ψάλτης, είναι ένας πολύ καλός τραγουδιστής. Με βάση αυτά που ανεβάσατε.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Όχι ρε φίλε Γιάννη Λιάκο!!!
μου τη χάλασες τη δουλειά....
Δεν είναι ψάλτης;;;
Τον πέρασες από επιτροπή ακροάσεως... και τον έκοψες;
Οι ψάλτες νόμιζα ότι ήταν οι τραγουδιστές του Θεού και σαν τραγουδιστές σ' άλλους αρέσουν και σε άλλους δεν αρέσουν!
Πες δε μου αρέσει να σε παραδεχτώ.
Το δεν είναι ψάλτης είναι βαρύ, απόλυτο, δογματικό!
Δηλαδή Μαϊδανόγλου, Κλωναρίδης (Γιάννης εννοείται), Τσαμκιράνης, ΔΑΣΚΑΛΟΥΔΗΣ ....... Βασιλικός, που τραγουδάνε πολύ περισσότερο, όταν τραγουδάνε τι είναι; Δεν είναι ψάλτες.
Σε άλλους φίλε μου αρέσει ο Καζαντζίδης, σε άλλους ο Πανταζής!
σε άλλους ο Διονυσίου, σε άλλους ο Βολάνης!
σε άλλους ο Μπιθικότσης, σε άλλους ο Φλωρινιώτης!

Εσένα ποιος σ' αρέσει; ο Γαϊτάνος; ή ο Καβάρνος;

Συγνώμη αν το παρατραβάω αλλά με πείραξες λίγο, όπως καταλαβαίνεις...

Και επειδή θεωρώ ότι τα κριτήρια του ψάλτη, και μάλιστα του καλού ψάλτη, είναι θέμα ακουσμάτων κυρίως, αλλά και Δασκάλου, και Εκκλησιαστικής παιδείας, και αισθητικής και και και ... βασικά η κοινή συνισταμένη όλων αυτών είναι η φωνή είπα να γράψω δυο λόγια (που συνήθως είμαι "Λάκων").

Μη νομίζεις φίλε Λιάκο ότι τα 'χω με σένα, δε σε ξέρω άλλωστε, αλλά μου έδωσες αφορμή.

Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να σου πω, από την ταπεινή μου διακονία στο Ιερό Αναλόγιο, ότι ούτε τα χαρτιά ψέλνουν, ούτε τα Διπλώματα και τα πτυχία, ούτε τα βιβλία και οι φωτοτυπίες.

Ξέρεις πόσα παιδάκια και πόσα γεροντάκια βγάζουν Λειτουργίες -στα χωριά μας κυρίως- και καυχώνται ότι είναι ψάλτες;
Ξέρεις πόσοι μουσικολόγοι, πτυχιούχοι, διπλωματούχοι... άφωνοι και παράφωνοι με παχυλούς μισθούς και αναλόγια ζηλευτά δηλώνουν ψάλτες!
Πρέπει να ξέρεις δε μπορεί!

Νομίζω όμως, ότι την πάτησες κι εσύ όπως κι εγώ, όταν είχα ακούσει τον περί ου ο λόγος, τον Βαζά, για πρώτη φορά στα 18 μου και τον είχα απορρίψει κι εγώ όπως κι εσύ.
Ήμουνα κολλημένος βλέπεις με τον Βασιλικό, τη φωνάρα αυτή! μετά άνοιξα ορίζοντες και είδα ότι υπάρχουν κι άλλα άνθη στο μπαξέ, κι άλλα αρώματα κι άλλα χαρίσματα κι άλλες φωνές...

Άκουσέ τον άλλη μία ...

Άν δε σου αρέσει πάλι, σβήσ' τον απ' τον σκληρό σου κι άσ' τον στην ησυχία του.

Μην τον πετάς όμως από τον Ψαλτικό μπαξέ, γιατί σε άλλους μπορεί να μυρίζει ωραία!
Μπορεί κάποιος να θέλει να κόψει από τα κρίνα του και από τις μελωδίες για να φτιάξει μυρίπνοη ψαλμωδία να προσφέρει στο Θεό.

Με συγχωρείτε αν σας κούρασα με τις λιγοστές αυτές σκέψεις αλλά, για να τελειώσω, νομίζω ότι εκτός από επιστήμη η ψαλτική είναι και ΤΕΧΝΗ.
Και επειδή είναι τέχνη δεν μπορεί κανένας να υποχρεώσει κάποιον, ο οποίος έχει το Θείο Δώρο της φωνής χαρισμένο πλούσια από το Δημιουργό να πάει με το ζόρι να πάρει Δίπλωμα για να καταταγεί στη χορεία των Ψαλτών...

Δεν το θέλει, τι να το κάνει, αφού και χωρίς αυτό τον καλούνε στα πανηγύρια για να ΨΑΛΕΙ.
Για τραγουδιστές καλούνε άλλους.

Αν ρωτήσουμε ένα τραγουδιστή τι είναι ο Βαζάς ή ο κάθε Βαζάς τι θα μας πει; Τραγουδιστής;

Εμείς γιατί να τον βγάλουμε έξω επειδή δε μας αρέσει....

Ωχ είπα πολλά και να με συγχωρείτε

Ν.Κ.Π.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
και βέβαια υπάρχει...:wink:

[Θα ακολουθήσει κάποια στιγμή Κυριακή τυφλού!!! & Μ. Τετάρτη από Άγιο Παύλο ψαρών!!!!... ]
Eυχαριστούμε φιλτατε Νικο!!...Να εισαι παντα καλά!..
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Αγαπητε Νικο
Πολλες Ευχαριστιες για την ωραια αυτη ηχογραφηση του μεγαλου Βαζα που μας προσεφερες καθως και για ΟΛΑ τα αλλα που κατα καιρους μας προσφερεις .
Μηπως υπαρχει και η Λειτουργια ; Αν ναι , παρακαλω να την ανεβασεις .
Ευχαριστω .

Ενας πραγματικα μεγαλος ,ο Αρχοντας της Κρητης Βαγγελης Λιναρδακης , δεν δισταζει να ονομασει τον Δημητρη Βαζα μεγαλο !
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ...............
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Όχι ρε φίλε Γιάννη Λιάκο!!!
μου τη χάλασες τη δουλειά....
Δεν είναι ψάλτης;;;
Τον πέρασες από επιτροπή ακροάσεως... και τον έκοψες;
Οι ψάλτες νόμιζα ότι ήταν οι τραγουδιστές του Θεού και σαν τραγουδιστές σ' άλλους αρέσουν και σε άλλους δεν αρέσουν!
Πες δε μου αρέσει να σε παραδεχτώ.
Το δεν είναι ψάλτης είναι βαρύ, απόλυτο, δογματικό!
Δηλαδή Μαϊδανόγλου, Κλωναρίδης (Γιάννης εννοείται), Τσαμκιράνης, ΔΑΣΚΑΛΟΥΔΗΣ ....... Βασιλικός, που τραγουδάνε πολύ περισσότερο, όταν τραγουδάνε τι είναι; Δεν είναι ψάλτες.
Σε άλλους φίλε μου αρέσει ο Καζαντζίδης, σε άλλους ο Πανταζής!
σε άλλους ο Διονυσίου, σε άλλους ο Βολάνης!
σε άλλους ο Μπιθικότσης, σε άλλους ο Φλωρινιώτης!

Εσένα ποιος σ' αρέσει; ο Γαϊτάνος; ή ο Καβάρνος;

Συγνώμη αν το παρατραβάω αλλά με πείραξες λίγο, όπως καταλαβαίνεις...

Και επειδή θεωρώ ότι τα κριτήρια του ψάλτη, και μάλιστα του καλού ψάλτη, είναι θέμα ακουσμάτων κυρίως, αλλά και Δασκάλου, και Εκκλησιαστικής παιδείας, και αισθητικής και και και ... βασικά η κοινή συνισταμένη όλων αυτών είναι η φωνή είπα να γράψω δυο λόγια (που συνήθως είμαι "Λάκων").

Μη νομίζεις φίλε Λιάκο ότι τα 'χω με σένα, δε σε ξέρω άλλωστε, αλλά μου έδωσες αφορμή.

Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να σου πω, από την ταπεινή μου διακονία στο Ιερό Αναλόγιο, ότι ούτε τα χαρτιά ψέλνουν, ούτε τα Διπλώματα και τα πτυχία, ούτε τα βιβλία και οι φωτοτυπίες.

Ξέρεις πόσα παιδάκια και πόσα γεροντάκια βγάζουν Λειτουργίες -στα χωριά μας κυρίως- και καυχώνται ότι είναι ψάλτες;
Ξέρεις πόσοι μουσικολόγοι, πτυχιούχοι, διπλωματούχοι... άφωνοι και παράφωνοι με παχυλούς μισθούς και αναλόγια ζηλευτά δηλώνουν ψάλτες!
Πρέπει να ξέρεις δε μπορεί!

Νομίζω όμως, ότι την πάτησες κι εσύ όπως κι εγώ, όταν είχα ακούσει τον περί ου ο λόγος, τον Βαζά, για πρώτη φορά στα 18 μου και τον είχα απορρίψει κι εγώ όπως κι εσύ.
Ήμουνα κολλημένος βλέπεις με τον Βασιλικό, τη φωνάρα αυτή! μετά άνοιξα ορίζοντες και είδα ότι υπάρχουν κι άλλα άνθη στο μπαξέ, κι άλλα αρώματα κι άλλα χαρίσματα κι άλλες φωνές...

Άκουσέ τον άλλη μία ...

Άν δε σου αρέσει πάλι, σβήσ' τον απ' τον σκληρό σου κι άσ' τον στην ησυχία του.

Μην τον πετάς όμως από τον Ψαλτικό μπαξέ, γιατί σε άλλους μπορεί να μυρίζει ωραία!
Μπορεί κάποιος να θέλει να κόψει από τα κρίνα του και από τις μελωδίες για να φτιάξει μυρίπνοη ψαλμωδία να προσφέρει στο Θεό.

Με συγχωρείτε αν σας κούρασα με τις λιγοστές αυτές σκέψεις αλλά, για να τελειώσω, νομίζω ότι εκτός από επιστήμη η ψαλτική είναι και ΤΕΧΝΗ.
Και επειδή είναι τέχνη δεν μπορεί κανένας να υποχρεώσει κάποιον, ο οποίος έχει το Θείο Δώρο της φωνής χαρισμένο πλούσια από το Δημιουργό να πάει με το ζόρι να πάρει Δίπλωμα για να καταταγεί στη χορεία των Ψαλτών...

Δεν το θέλει, τι να το κάνει, αφού και χωρίς αυτό τον καλούνε στα πανηγύρια για να ΨΑΛΕΙ.
Για τραγουδιστές καλούνε άλλους.

Αν ρωτήσουμε ένα τραγουδιστή τι είναι ο Βαζάς ή ο κάθε Βαζάς τι θα μας πει; Τραγουδιστής;

Εμείς γιατί να τον βγάλουμε έξω επειδή δε μας αρέσει....

Ωχ είπα πολλά και να με συγχωρείτε

Ν.Κ.Π.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

(Τα αδέλφια βαζα το ότι ήταν ιδιόρρυθμα) δεν έχει να κάνει ότι είναι και οι δυο τους καλλικέλαδοι ιεροψάλτες με γνώσεις και σωστά ακούσματα αυτό είναι σίγουρο:)
 

sotirisd

εθελοντής ιεροψάλτης
Πολύ καλή φωνή αλλά λυπάμαι δεν είναι ψάλτης, είναι ένας πολύ καλός τραγουδιστής. Με βάση αυτά που ανεβάσατε.

συγνώμη αν δεν είναι ψάλτης ο βαζάς τότε ποιος είναι ?
 
Top