Δημήτρια (ΜΑ΄) 2006, Μέρος α'. Χοράρχης: Δημήτριος Κακανάς

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Κύριε Δημήτρη ο χοράρχης είναι ο κ.Δημήτριος Κακκανάς, λαμπαδάριος του Άρχοντα Πρωτοψάλτη κ.Αθανασίου Καραμάνη στον Ι.Ν. Αγ.Γρηγορίου του Παλαμά. Πληροφορίες μου από τον αγαπητό φίλο κ.Σωτήρη Αρβανίτη που ψάλλει μαζί με τον κ.Κώστα Γαϊατανίδη το "Σε υμνούμεν"
ΑΠΟ ΤΑ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2006"
 

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Αγαπητέ π.Χρήστο και αγαπητοί φίλοι του ψαλτολογίου, από έγκυρες πληροφορίες οι εκφωνούντες στα λειτουργικά του "Τιμωνίδη" είναι οι ιερείς: 1) ο π.Λάζαρος Καρανδρέας, προϊστάμενος στο Μητροπολιτικό ναό Νεαπόλεως Θεσσαλονίκης και 2) ο π. Παύλος Ιωσηφίδης, εφημέριος στον Ι.Ν.Αγ. Παντελεήμονα Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης.
Συγχαρητήρια και στους δύο ιερείς, στη χορωδία και στο χοράρχη κ.Κακανά, αλλά και σε σας π.Χρήστο για το ανέβασμα αυτό.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
1) ο π.Λάζαρος Καρανδρέας, προϊστάμενος στο Μητροπολιτικό ναό Νεαπόλεως Θεσσαλονίκης ...

Αν είναι έτσι, ας μας πληροφορήσει ο ίδιος, και ας δώσει και τις λοιπές λεπτομέρειες.
 

christos_v

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ π.Χρήστο και αγαπητοί φίλοι του ψαλτολογίου, από έγκυρες πληροφορίες οι εκφωνούντες στα λειτουργικά του "Τιμωνίδη" είναι οι ιερείς: 1) ο π.Λάζαρος Καρανδρέας, προϊστάμενος στο Μητροπολιτικό ναό Νεαπόλεως Θεσσαλονίκης και 2) ο π. Παύλος Ιωσηφίδης, εφημέριος στον Ι.Ν.Αγ. Παντελεήμονα Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης.
Συγχαρητήρια και στους δύο ιερείς, στη χορωδία και στο χοράρχη κ.Κακανά, αλλά και σε σας π.Χρήστο για το ανέβασμα αυτό.

Ευχαριστώ εκ μέσης καρδίας, αξιότιμε κ. Δαρλάση, για όσα η αγάπη σας μας επληροφόρησε
σχετικά με τους καλλιφωνώτατους και μουσικολογιώτατους πατέρες, μέλη (;) της χορωδίας υπο του χοράρχου κ Κακανά, της οποίας ως φαίνεται έχει γίνει μνεία και στο παρελθόν , χωρίς να το είχα προσέξει.

Ο Θεός να τους αξιώνει, οπως και όλους σας ανεξαιρέτως!

Του πατρός Παύλου Ιωσιφίδου το ύφος, ας μου επιτραπεί να πω, πως μου θυμίζει στους υψηλούς φθόγγους το ύφος του επίσης καλλιφωνώτατου πατρός Θεολόγου Γρύλλη, εφημερίου του ναού που διακονώ και δασκάλου μου, σε ότι η υπομονή του με εδίδαξε.
 
Last edited:

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
http://www.youtube.com/watch?v=UWfdi5jxjEc

Ξερει καποιος:
-Τι ηχος ειναι αυτος, και κανει τετοιες καταληξεις;;;
-Ποια ειναι τα συγκεκριμενα κειμενα;
-Που μπορω να τα βρω;

Ευχαριστω!
 
http://www.youtube.com/watch?v=UWfdi5jxjEc

Ξερει καποιος:
-Τι ηχος ειναι αυτος, και κανει τετοιες καταληξεις;;;
-Ποια ειναι τα συγκεκριμενα κειμενα;
-Που μπορω να τα βρω;

Ευχαριστω!
Ἦχος δ' χρωματικός Τιμωνίδη-Βασσιάδου. Θ. Λειτουργία Καραμάνη σελ. 244
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έπαιξε προχθές τη νύχτα το 4Ε ολόκληρο το 1ο μέρος της συναυλίας του Δαμασκηνού στα Δημήτρια του '06, αλλά το πέτυχα τυχαία λίγο αφού άρχισε. Το ανέβασα στο youtube και το παραθέτω. Γνωρίζει μήπως κανείς ποιος ψάλλει το «Άγιος Αθάνατος»;

 
Top