Δεύτε ίδωμεν πιστοί .....

ΓΙΩΡΓΟΣ ΩΡΩΠΟΣ

Well-known member

Δεῦτε ἴδωμεν πιστοί, ποῦ ἐγεννήθη ὁ Χριστός, ἀκολουθήσωμεν λοιπὸν ἔνθα ὁδεύει ὁ ἀστήρ, μετὰ τῶν Μάγων Ἀνατολῆς τῶν Βασιλέων. Ἄγγελοι ὑμνοῦσιν, ἀκαταπαύστως ἐκεῖ. Ποιμένες ἀγραυλοῦσιν, ᾠδὴν ἐπάξιον΄ Δόξα ἐν ὑψίστοις λέγοντες, τῷ σήμερον ἐν Σπηλαίῳ τεχθέντι, ἐκ τῆς Παρθένου, καὶ Θεοτόκου, ἐν Βηθλεὲμ τῆς Ἰουδαίας.


Κοιτάζοντας το πρώτο κάθισμα των Χριστουγέννων μου δημιουργήθηκε η εξής απορία .......

αυτό το που εγεννήθη ο Χριστος ...μπορείτε να μου πείτε τι έννοια εχει ? Εχει την έννοια του τόπου ? Ελατε να δειτε ΠΟΥ = σε ποιο τοπο-σημειο γεννήθηκε ή δηλώνει το γεγονός ? =Ελατε να δείτε πιστοί τον Χριστό..... που γεννήθηκε!!!! ? Ισως η απάντηση είναι στους τόνους κ τα πνεύματα όμως εμένα οι γνώσεις μου είναι φτωχές ......Ευχαριστώ πολύ καλό 12ημερο σε όλους
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ναί, αὐτό τό "ποῦ" μέ περισπωμένη εἶναι ἐρωτηματικό (ὄχι τό ἀγγλικό πού χρησιμοποιεῖς :) ).
Τό "ποῦ" καί τό "πῶς" εἶναι ὁλόκληρο τό μυστήριο τῆς Ἐνανθρωπήσεως τοῦ Θεοῦ.
Ὁ τόπος καί ὁ τρόπος... τό "σημεῖο" (= θαῦμα) καί τό γεγονός...
Ὁ ὕμνος αὐτός οὐσιαστικά συμπυκνώνει καί τίς δύο διηγἠσεις τῶν Εὐαγγελίων γιά τή Γέννηση τοῦ Σωτῆρος Χριστοῦ (Ματθαίου α΄ 18 - β΄ 12 καί Λουκᾶ β΄ 1-21).

Δεῖτε καί τό θέμα: Ο Όρθρος των Χριστουγέννων (κείμενο-μετάφραση) .
Καί πολλά ἄλλα ἐνδιαφέροντα στό ὑποφόρουμ Δωδεκαήμερο.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Στη σημαντική φράση του π. Μαξίμου «Τό "ποῦ" καί τό "πῶς" εἶναι ὁλόκληρο τό μυστήριο τῆς Ἐνανθρωπήσεως τοῦ Θεοῦ» να προσθέσω ότι αυτή είναι η αιτία που ο τόπος (για την ακρίβεια ο χώρος) έχει τόσο κεντρική θέση σε όλη τη θεολογία και την υμνογραφία των Χριστουγέννων:
Ο κτιστός τόπος γενόμενος «χώρος» του Θεού, μας ανάγει στον τρόπο Του.

Αποκορύφωμα αυτής της οπτικής είναι ένας πραγματικά θαυμάσιος ύμνος, ο ειρμός της Θ΄ ωδής του Κοσμά, όπου το θαύμα της Ενσάρκωσης ερμηνεύεται ως μεταμόρφωση του χώρου, καθώς κάθε κτιστό τμήμα του γίνεται αίφνης ένας νέος ουράνιος τόπος.

Μυστήριον ξένον ὁρῶ καὶ παράδοξον!
(α) οὐρανὸν τὸ σπήλαιον·
(β) θρόνον Χερουβικὸν τὴν Παρθένον·
(γ) τὴν φάτνην χωρίον ἐν ᾧ ἀνεκλίθη ὁ ἀχώρητος, Χριστὸς ὁ Θεὸς·
ὃν ἀνυμνοῦντες μεγαλύνομεν.
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Σπήλαιο Βηθλεέμ = τόπος ταπεινώσεως, όχι άλογος και σπηλαιώδης. Τόπος που αν στη ζωή σου κατόπιν, γινόσουν (που δεν υπήρχε περίπτωση, αλλά λέμε τώρα) πχ έστω ο Πιλάτος , θα ντρεπόσουν να πείς "πού" γεννήθηκες. Ακόμη κι εκείνη την εποχή, που τα παιδιά γεννιόνταν και στα χωράφια. Και όμως, ο Θεός μας, έγινε άνθρωπος, μέσα στο Σπήλαιο ! Δηλ. μαθηματικά, δεν θα του δίναμε πιθανότητα, ούτε μία στο...δισεκατομμύριο, να συμβεί έτσι. Αλλά, συνέβη ! Καλά Χριστούγεννα, με υγεία σε όλους !
 
Top