Δεύτε Χριστοφόροι λαοί.. Αλεξάνδρου Βυζαντίου - μέλος αργό στιχηραρικό ήχος πλ.α'

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητοί φίλοι του ψαλτολογίου έτη πολλά και ευλογημένα!

Από την ακολουθία των Μεγάλων ωρών των Χριστουγέννων,επισυνάπτω το Δοξαστικό της Έκτης (στ') ώρας.

Ο λόγος για το δοξαστικό ΄''Δεύτε Χριστοφόροι λαοί..''

Ο ήχος είναι πλ.α' και σε μέλος αργό στιχηραρικό υπό Αλεξάνδρου Βυζαντίου.

Χριστός ετέχθη.

Αύριο με υγεία και καλή δύναμη στα αναλογιά σας!

Χρόνια πολλά!
 

Attachments

  • H ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ.jpg
    176.5 KB · Views: 18
  • Δεύτε Χριστοφόροι λαοί...Δόξα,και νύν Βασιλικών ωρών Χριστουγέννων - ήχος πλ.α' μέλος Αλεξάνδρου.mp3
    4.5 MB · Views: 92

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Μπράβο, Ἀνδρέα, ὡραῖα ἑρμηνεία. Καλό εἶναι νά λέμε καί διαφορετικά ἀπό τά συνήθη μέλη.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Μπράβο, Ἀνδρέα, ὡραῖα ἑρμηνεία. Καλό εἶναι νά λέμε καί διαφορετικά ἀπό τά συνήθη μέλη.
Ναι Λεωνίδα καλό είναι..
Ο Αλέξανδρος Βυζάντιος έχει ποιο απλωμένες γραμμές ακόμη και από τον Πέτρο Φιλανθίδη(ο οποίος μου αρέσει πολύ).Αν παρατηρήσετε στη Νέα Μουσική Κυψέλη του αειμνήστου Άρχοντος πρωτοψάλτου Αθ.Καραμάνη θα διαπιστώσετε ότι το εν Λόγω Δοξαστικό ''Δέυτε Χριστοφόροι λαοί..'' όπως και το ''Αυγούστου μοναρχήσαντος..'' (δοξαστικό του εσπερινού των Χριστουγέννων) είναι οι ''ίδιες'' γραμμές σε σύντμηση.
Θέλω να καταλήξω ότι οι νεότεροι διδάσκαλοι και συγκεκριμένα ο Καραμάνης στα μαθήματα του Άγίου δωδεκαημέρου ''έιχε'' ως βάση τον Αλέξανδρο Βυζάντιο σε αντίθεση με τον συντομότερο σε συνθέσεις Στέφανο Λαμπαδάριο στον οποίο ποιο κοντά είναι ο Μεγάλος Πρίγγος.

Σήμερα όλα τα μουσικά μέλη των ακολουθιών των Μ.Ωρών και του Εσπερινού τα έψαλλα όλα από τον Αλέξανδρο Βυζάντιο εκτός από το ιδιόμελο του α' ήχου της στ' ώρας και το Σήμερον γεννάται της Θ', για λόγους συντομίας.

Θα συνέχισω και αύριο και όλο το Άγιο δωδεκαήμερο πρώτα ο Θεός, με Αλέξανδρο Βυζάντιο και Πέτρο Φιλανθίδη.

Χριστός Ετέχθη.

Έτη πολλά και ευλογημένα!
 
Last edited:

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητοί φίλοι του ψαλτολογίου έτη πολλά και ευλογημένα!

Από την ακολουθία των Μεγάλων ωρών των Χριστουγέννων,επισυνάπτω το Δοξαστικό της Έκτης (στ') ώρας.

Ο λόγος για το δοξαστικό ΄''Δεύτε Χριστοφόροι λαοί..''

Ο ήχος είναι πλ.α' και σε μέλος αργό στιχηραρικό υπό Αλεξάνδρου Βυζαντίου.

Χριστός ετέχθη.

Αύριο με υγεία και καλή δύναμη στα αναλογιά σας!

Χρόνια πολλά!

Φίλοι μου για να ''ολοκληρωθεί'' η ανάρτηση του μνμ,επισυνάπτω από το ''Μουσικόν Δωδεκαήμερον'' του Αλεξάνδρου

Βυζαντίου και το Μουσικό κείμενο.

Χριστός ετέχθη.
 

Attachments

  • 002.JPG
    002.JPG
    854.4 KB · Views: 40
  • 003.JPG
    003.JPG
    850.5 KB · Views: 21
  • 004.JPG
    004.JPG
    778.7 KB · Views: 14

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Φίλοι μου για να ''ολοκληρωθεί'' η ανάρτηση του μνμ,επισυνάπτω από το ''Μουσικόν Δωδεκαήμερον'' του Αλεξάνδρου

Βυζαντίου και το Μουσικό κείμενο.

Χριστός ετέχθη.
Ενημερωτικά:
Για φίλους που με έχουν ρωτήσει,αλλά και για κάθε ενδιαφερόμενο, σχετικά με το μουσικό κείμενο.

Aλεξάνδρου Βυζαντίου: ''Μουσικον Δωδεκαήμερον''.Έκδοση Οίκου Βασιλ.Ρηγόπουλου.
Περιέχον άπαντα τα εν τη περιόδω ταύτη Ιδιόμελα και Δοξαστικά του Εσπερινού,των Αποστίχων και των Αίνων. Ακριβής ανατύπωσις από την έκδοσιν της Κωνσταντινουπόλεως του έτους 1884.
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Ο ήχος είναι πλ.α' και σε μέλος αργό στιχηραρικό υπό Αλεξάνδρου Βυζαντίου.

Παντως δεν νομιζω οτι ειναι αργο στιχηραρικο. Εχει απλα καποιες θεσεις.

Επισης μου κανουν εντυπωση οι συχνες στασεις στον γα που στο συντομο στιχηραριο δεν τις συνανταμε. Τις βρισκουμε στο αργο αλλα η δομη ειναι τελιως διαφορετικη απο το συντομο.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Παντως δεν νομιζω οτι ειναι αργο στιχηραρικο. Εχει απλα καποιες θεσεις.

Επισης μου κανουν εντυπωση οι συχνες στασεις στον γα που στο συντομο στιχηραριο δεν τις συνανταμε. Τις βρισκουμε στο αργο αλλα η δομη ειναι τελιως διαφορετικη απο το συντομο.
Δεν είναι ούτε Στέφανος Λαμπαδάριος,ούτε Πρίγγος,(πάντα ως προς την νοοτροπία σύνθεσης ''μιλώ'') Ρίξε μια ματιά στα ιδιόμελα των Μ.Ωρών.
Τώρα ως προς τη δομή ως δοξαστικό και γενικότερα όλο το δοξαστάριο, κάνει τη διαφορά....!!! Έχει το κάτι ξεχωριστό ο Άλεξανδρος Βυζάντιος.Όσοι έχετε (τοΔωδεκαήμερον)ρίξτε μια ματιά ακόμη στους αίνους(ειρμολογικό μέλος)των Χριστουγέννων και όχι μόνο...
Χριστός ετέχθη.
 
Top