Δεύτερο Παγκόσμιο Συνέδριο, "Βυζαντινός Μουσικός Πολιτισμός" 10 έως 14 Ιουνίου 2009

Το συνέδριο, από οργανωτικής πλευράς, άψογο.
Οι οικοδεσπότες, θαυμάσιοι.
Ο χώρος, καταπληκτικός.
Η έναρξη την Τετάρτη το απόγευμα, εξαίρετη.

Το φαγητό του κ. Αλέξανδρου Πηλιούνη, καθώς και το Λαογραφικό του Μουσείο, εξαίσια.

Οι εισηγήσεις όλες ενδιαφέρουσες, με ευρύ πεδίο έρευνας και μελέτης.
Το επιστημονικό επίπεδο άριστο σε όλους τους τομείς.
Οι εργασίες του συνεδρίου και τα παραλειπόμενα άρτια οργανωμένα.

Αναλυτικότερα:

Ο Dr. Ildar Khannanov έκλεψε την 1η μέρα την παράσταση με την εκτελεστική δεινότητα ενός βιρτουόζου πιανίστα, γεμίζοντας το χώρο με μουσική από άλλο πλανήτη, τον πλανήτη Rachmaninov.

Τη δόξα του Ildar ζήλεψε την επομένη, ο Δημήτριος Λέκκας και έκανε την πλέον πρωτότυπη, αλλά και μακράν την καλύτερη, κατ' εμέ, παρουσίαση του συνεδρίου, με αυλούς και φλογέρες.

Την τελευταία μέρα, ο Χάρης Συμεωνίδης, με την πολύπλευρη έρευνά του και τα αδιάσειστα στοιχεία που παρέθεσε, όχι μόνο ξετίναξε τους υποστηρίζοντας την θεωρίαν, την οποία θεωρώ ως μουσικά αιρετική (οι οποίοι έλαμψαν με την απουσία τους, αν και δεν έλειψαν σε κανέναν), αλλά απειλούσε να γίνει το πρόσωπο της ημέρας, μέχρι που η 2η παρουσίαση, εκ του μακρόθεν (με βίντεο που έστειλε απ’ την Γαλλίαν), του Γεωργίου Μιχαλάκη, του έκλεψε τη δόξα και τις εντυπώσεις την τελευταία στιγμή.

Έτσι είναι, η λάμπα μπαίνει πάνω στο τραπέζι για να φωτίζει όλο το δωμάτιο και όχι κάτω απ’ αυτό.

Προσωπικά, και ας με συγχωρέσει, το μόνο θέμα που δεν μπόρεσα να καταλάβω με την 1η, ήταν του κ. Παύλου Κάβουρα, με θέμα: «Η Βυζαντινή Μουσική ως οικουμενική γλώσσα: Εθνομουσικολογικές και ανθρωπολογικές διαστάσεις.»
Πολύ δύσκολο ομολογώ να μπω σε τέτοια νοήματα. Ίσως διαβάζοντάς το απ’ τα πρακτικά, να βγάλω κάποια άκρη.
Η παρουσίαση επίσης του κ. Αχιλλέα Χαλδαιάκη, με θέμα: «Η έννοια της Παραλλαγής στη Θεωρία της Ψαλτικής Τέχνης», μου άφησε πολλά κενά. Αν είναι μια προσπάθεια αναβίωσης της παλαιάς παρασημαντικής στις μέρες μας, πράγμα στο οποίο είμαι όχι μόνο δύσπιστος, αλλά και αντίθετος σε κάθε τέτοια προσπάθεια, δεν ξέρω, γιατί ομολογώ ότι δεν κατάλαβα και πολλά. Ίσως κι εδώ, τα πρακτικά ρίξουν φως ή τη ρίξουν στον Καιάδα.


Η μόνη παραφωνία, έγινε (ελλείψει των "άλλων", από ποιους άλλους;) απ’ τους κ. κ. «μους-οικολόγους», οι οποίοι απαξίωσαν της 2 τελευταίες μέρες του συνεδρίου, διότι ομίλησαν στην πρώτη. Ήρθαν, τα είπαν, αλλά δεν άκουσαν. Ίσως έτσι να εννοούν τον διάλογο, με μονόλογο. Ας τους αφήσουμε στην άγνοιά τους, έτσι κι αλλιώς, αυτοί τα ξέρουν όλα, τι ανάγκη έχουν τα συνέδρια;
Και να σκεφτεί κανείς, ότι κάποτε ήθελα να γίνω ένας απ’ αυτούς! Ύπαγε!


Προσωπικά το συνέδριο, μου άφησε τις καλύτερες των εντυπώσεων, αφού εκτός των νέων γνώσεων-πληροφοριών που αποκόμισα, μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσω από κοντά εξαίρετους ανθρώπους-συναδέλφους, που μόνο ακουστά τους είχα.
Χάρης Συμεωνίδης, Ευάγγελος Σολδάτος, Νίκος Θεοτοκάτος, Ανδριανή Ατλάντι, π. Αθανάσιος Σιαμάκης, Νικόλαος Γιάννου, Δημήτριος Λέκκας, Βασίλειος Κατσιφής, είναι όσοι θυμάμαι.
Ο μόνος που μου γλύτωσε ήταν ο Γεώργιος Μιχαλάκης, ο οποίος δεν ήρθε, αλλά ευελπιστώ ότι θα γίνει κάποια στιγμή στο προσεχές μέλλον.

Δημήτρης Ανδριώτης
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
όχι μόνο ξετίναξε τους αιρετικούς
(ελλείψει αιρετικών, από ποιους άλλους;)

Παρακαλώ τον κ. Δημήτρη Ανδριώτη να τροποποιήσει το ως άνω μήνυμά του.

Αιρετικοί εξ όσων γνωρίζω είναι οι Πεντηκοστιανοί, οι μάρτυρες του Ιεχωβά, οι Αντβεντιστές κλπ.

Ευχαριστώ για τη συνεργασία.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Basileie ZACHARI == EAN echeis kai sou MENEI ligaki DNA Y (apo to XY), FORTOSE kai tin apantisin mou.

Date: Mardi 16 Juin 2009, 15h18


http://analogion.com/forum/showpost.php?p=39775&postcount=39

BZ
Τα κατέβασα, τα είδα κι από 2 φορές το καθένα, και συγνώμη που θα το πω και δεν είναι παρών ο άνθρωπος, ή στραβός είν' ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε... (και το λέω πολύ ευγενικά)



GKM
Ἀπὸ «εὐγένειαν» καὶ «γνώσιν» ἔχτε καταντἰσει ΛΑΜΒΡΟΙ «φωστῆρες» ὦστε νὰ «διαχέετε» «ἄπλετον φῶς» εὶς ΟΙΑΝΔΗΠΟΤΕΣ ψαλτικὸν ἀλλὰ καὶ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΝ θέμα τὸ ὁποῖον εὐκόλως ἀποδεικνύεται ὄτι ΔΕΝ κατεχετε.

ΒΖ
Το γέλιο που λες Χάρη το καταλαβαίνω (...εξ ιδίας αντιδράσεως), αλλά εκείνα τα έρμα "πράγματα με τ' όνομά τους" που λες εσύ Νίκο, είχα ομολογουμένως μια δυσκολία να τα καταλάβω...




ΓΚΜ

Θὰ τὰ ΚΑΤΑΒΟΥΝ οὶ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ὄταν θὰ φωρτώσεις κι ΕΣΥ videaki ὄπου θὰ μᾶς ψάλλεις ΑΥΤΑ ἀκριβῶς τὰ μαθήματα, ἀπὸ πὰπυρον ἢ καὶ ἐκ στῆθους, ὄπως ἐγὼ. Καὶ νὰ γελάσω μὲ τὴν καρδιά μου, θέλω νὰ videoσκοπήσεις ΚΑΙ τὸν Αγγελόπουλον, ΚΑΙ τὸν Κωνσταντίνου ΚΑΙ τὸν Ἀγγελίδην ἀλλὰ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΣ σου ἐν ΜΟΝΩΔΙΑ καὶ νὰ μᾶς τὰ φορτώσεις


Ἐν τῷ μετηξυ εχετε ΠΟΛΛΑ θεματα τα οποια ΕΚΚΡΕΜΜΟΥΝ εις τα οποια ΔΕΝ εχεις απαντησει, ΟΣΟ και να ΧΡΥΠΙΕΣΑΙ ==== ΧΕΚΙΝΗΣΕ με εκινα, και ΚΑΜΝΕΙΣ υστερα τον #κριτην# γελιοποιησεως μαζι με τον ΙΔΡΥΤΗΝ των ευτραπηλων, Στεφανον ΣΟΥλδάτον, τον οποιον ΠΡΟΚΑΛΩ ΕΔΩ μα μας τα ψαλλει και αυτος, εφ οσον ΤΟΣΕΣ #ορμήνειες# εχει να μας δώσει περι φωνητικης και #επιχειροκροτημενης# εκτελεσεως,

ΧΟΡΕΨΕ μας κι ενα συρτο να σε #καμαρώσομαι#


ΒΖ


Τώρα αν τα καταλάβατε οι υπόλοιποι, ΟΚ. Εγώ προσπάθησα, αλλά κάπου μεταξύ του DNA και του χορευτικού...υποσκάζοντος(SIC) "Ανοίξω το στόμα μου", το...."χάσαμε το κορμί πατριώτες"... Ίσως εγώ φταίω. Δεν ξέρω.


ΓΚΜ
Φταιει ΚΑΙ το DNA σου αλλα ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ το περιβαλλων με το οποιον ενεπλάκης == ΟΥΤΕ εκαταλαβες ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ == ΔΕΝ υπαρχει ελπιδα δι εσεναν === ΦΑΛΤΣΟΣ θα πεθανεις



ΒΖ
Υ.Γ.1
Αν για οποιονδήποτε λόγο υπάρχει η παραμικρή ενόχληση σε κάποιον από το μήνυμά μου αυτό, παρακαλώ για την διαγραφή (ή τροποποίησή του).



ΓΚΜ
ΙΣΑ ΙΣΑ που θε πρεπει να μεινει δια να δουμε το ΒΑΘΟΣ της αγνωσιας της παραταξεως σουθ



ΒΖ
Υ.Γ.2
Μήπως τα links από τα video να μεταφερθούν και στα ευτράπελα; Όπως είπε κι ο Χάρης βγάζουν ένα γέλιο...



ΓΚΜ
εαν εισαι #λεβεντης#..... ΒΓΑΛΕ τα βιντεάκια οπου σου εζήτησα και υστερον στήνομε και ψηφοφορία ΔΙΕΘΝΗΝ δια τα ποιο ΑΣΤΕΙΑ εις to youtube....



Γιώργη μου εγώ το χατήρι στο έκανα και σου έβγαλα το μήνυμά σου.

Δεν θα κάνω όμως συζήτηση, γιατί μετά την καλοκαιρινή τρομάρα που πήρα (ο κυρ-Βαγγέλης και 2-3 άλλοι γνωρίζουν σε τι αναφέρομαι...) μαζί σου, ορκίστηκα ότι μαζί σου δεν ξανασυζητάω γιατί σε φοβάμαι από ένα σημείο και μετά.

Όμως οφείλω να σου ζητήσω συγνώμη που σχολίασα κάτι δικό σου, αφού δεν ήσουν παρών.

Ελπίζω να είσαι καλά κι ας μην καταλαβαινόμαστε.

Υ.Γ.
...μ' άρεσε πάντως το "
ΔΕΝ υπαρχει ελπιδα δι εσεναν === ΦΑΛΤΣΟΣ θα πεθανεις"...:):):)
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐν τάξει, αὐτὰ εἶναι ἀπαράδεκτα πράγματα καὶ βαρύτατοι χαρακτηρισμοὶ πρὸς τὸν Β. Ζάχαρη.
Εἶναι δυνατὸν νὰ λέει κάποιος σε ἕναν ἄλλο ὅτι θὰ πεθάνει φάλτσος, μόνο καὶ μόνο γιατὶ ἐξέφρασε τὴν ἄποψή του; Δηλαδὴ ἄν τοῦ ἔβριζε τὸ σπίτι τὶ θὰ γινόταν; Θὰ πλήρωνε νὰ τὸν «καθαρίσουν»;

Αὐτὰ τὰ πράγματα δὲν γίνονται, τουλάχιστον ἐδῶ μέσα καὶ καλὸ εἶναι νὰ μὴν ξανανεβεῖ μήνυμα τοῦ ἐν λόγω κυρίου, ἔστω καὶ ἔμμεσα, ἀπὸ κανέναν καὶ γιὰ κανένα λόγο.

Εὐχαριστῶ.
 
Παρακαλώ τον κ. Δημήτρη Ανδριώτη να τροποποιήσει το ως άνω μήνυμά του.

Αιρετικοί εξ όσων γνωρίζω είναι οι Πεντηκοστιανοί, οι μάρτυρες του Ιεχωβά, οι Αντβεντιστές κλπ.

Ευχαριστώ για τη συνεργασία.

Αφού καταλαβαίνετε τι εννοώ κ. συντονιστά, γιατί κάνετε τέτοιες υποδείξεις;
Τους μουσικά αιρετικούς εννοώ.
Δεν σας πείραξε το «μους-οικολόγους» και σας πείραξε το "αιρετικοί";

Για μένα κ. Συντονιστά, αιρετικοί είναι αυτοί που αυθαιρετούν σε βάρος της παράδοσης της Βυζαντινής Πατρώας ημών μουσικής, κατακρεουργώντας τη θεωρία, στραγγαλίζοντας τη μελωδία και καταδυναστεύοντας το ύψος, εισάγοντας καινά δαιμόνια στην μουσικήν, όπως αυτοί που αναφέρετε εις την Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη μας.
Στο κάτω κάτω, έτσι είδα εγώ το συνέδριο, σαν μια επίθεση και μεγαλοπρεπή νίκη, εναντίων όλων αυτών που εισάγουν αιρετικά, καινά δαιμόνια στην μουσική των Πατέρων μας.


Αυτοί που έχουν γαλουχηθεί με αυτές τις «θεωρίες» ξέρουν.

Μήπως έχετε αντίρρηση επ’ αυτού;
 
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἄ, καὶ κάτι ποὺ ξέχασα προηγουμένως.

Γιὰ ὅσους δὲν τὸ 'χουν καταλάβει τὸ θέμα τοῦ συγκεκριμένου συνεδρίου εἶναι ὁ Βυζαντινὸς Μουσικὸς ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ καὶ ὄχι ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αφού καταλαβαίνετε τι εννοώ κ. συντονιστά, γιατί κάνετε τέτοιες υποδείξεις;
Τους μουσικά αιρετικούς εννοώ.
Δεν σας πείραξε το «μους-οικολόγους» και σας πείραξε το "αιρετικοί";

Για μένα κ. Συντονιστά, αιρετικοί είναι αυτοί που αυθαιρετούν σε βάρος της παράδοσης της Βυζαντινής Πατρώας ημών μουσικής, κατακρεουργώντας τη θεωρία, στραγγαλίζοντας τη μελωδία και καταδυναστεύοντας το ύψος, εισάγοντας καινά δαιμόνια στην μουσικήν, όπως αυτοί που αναφέρετε εις την Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη μας.
Στο κάτω κάτω, έτσι είδα εγώ το συνέδριο, σαν μια επίθεση και μεγαλοπρεπή νίκη, εναντίων όλων αυτών που εισάγουν αιρετικά, καινά δαιμόνια στην μουσική των Πατέρων μας.


Αυτοί που έχουν γαλουχηθεί με αυτές τις «θεωρίες» ξέρουν.

Μήπως έχετε αντίρρηση επ’ αυτού;

Και τα δύο με ενόχλησαν, αγαπητέ, το ένα όμως περισσότερο από το άλλο.

Παρακαλώ να διαβάσετε πάλι τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ και συμμετοχής σε αυτό.

Ευχαριστώ.
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Ἔξω, ἐμπρηστὲς καῖνε δένδρα, ἐδῶ μέσα ... ἀνθρώπους. Μεταλλάχθηκε κιόλας ὁ ἰὸς τῆς γρίππης τῶν χοίρων σὲ ἰὸ τῆς ἱερᾶς ἐξετάσεως;
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Ἑγώ προτείνω νὰ ἀναβιώσουμε τὴν Ἱερᾶ ἐξέταση (ἄν καὶ παρ' ἡμῖν δέν ὑφίστατο ποτέ), καὶ νὰ κάψουμε όλους τοὺς ἀντίθετους μας στὴν πυρά. Πρὸς δόξαν Θεοῦ καὶ τῆς μουσικῆς παραδόσεώς μας!!!

ΥΓ. Φίλε Βασίλη Ζάχαρη, ἄν καὶ προσωπικά δε σε γνωρίζω, ἐκτιμῶ πολύ τὴν μουσική σου κατάρτιση, την μουσική σου μαρτυρία και τὴ συμβολή σου στὸ φόρουμ. Ἕνα μικρό εὐχαριστῶ ἀπό μένα τὸν ἐλάχιστο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
όπως το διάβασα γρήγορα κάπως , νόμιζα ότι εγραφε 2ος παγκόσμιος πόλεμος.:wink::wink:... ελπίζω πάντα έτσι στραβά να διαβάζω ..:D:D

Ἀμὰν, ρὲ παιδιὰ, καιρὸς ἦταν!


Καὶ γαῖα πυρὶ μιχθήτω ...

Ἄ, καὶ κάτι ποὺ ξέχασα προηγουμένως.

Γιὰ ὅσους δὲν τὸ 'χουν καταλάβει τὸ θέμα τοῦ συγκεκριμένου συνεδρίου εἶναι ὁ Βυζαντινὸς Μουσικὸς ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ καὶ ὄχι ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ.
Ἀγαπητέ μου Δομέστικε (καί Νεκτάριε παρομοίως), καί μετά μέ ρωτοῦσαν κάποιοι γιατί δέν πῆγα.
Οἱ κατ᾿ ἰδίαν ἐρωτήσαντές με, γνωρίζουν τήν ἀπάντηση.
Ἐδῶ ἀπήντησα εὐγενικά...


 

haris1963

παλαιότατο μέλος
π. Μάξιμος;39809 said:
Ἀγαπητέ μου Δομέστικε (καί Νεκτάριε παρομοίως), καί μετά μέ ρωτοῦσαν κάποιοι γιατί δέν πῆγα.
Οἱ κατ᾿ ἰδίαν ἐρωτήσαντές με, γνωρίζουν τήν ἀπάντηση.
Ἐδῶ ἀπήντησα εὐγενικά...

Πάντως για να μη μένουν στον αέρα άδικες (κατ' εμέ) εντυπώσεις, θέλω να διευκρινήσω πως στο Συνέδριο δεν υπήρχε κανενός είδους φανατισμός, ούτε και κανενός είδους χαρακτηρισμός προς τους "τα αντίθετα φρονούντες".

Εκτός ίσως, από το τέλος της 2ης εισήγησης του κ. Μιχαλάκη. Κι εφόσον κι αυτή ήταν σε βίντεο, δεν νομίζω σε καμιά περίπτωση, πως υπήρχε κανένα αρνητικό κλίμα για κανέναν.

Από την άλλη, νομίζω πως την πρώτη ημέρα έγιναν εισηγήσεις και από επιστήμονες, αν μη τι άλλο, φιλικά προσκείμενους προς αυτούς της υποτιθέμενης "αντίθετης παράταξης".

Αν λοιπόν, κάποιοι εμποδίστηκαν από τέτοιου είδους σκέψεις, ώστε να μην παρακολουθήσουν το συνέδριο, νομίζω πως έκριναν υπερβολικά. Ίσως μάλιστα με αυτό τον τρόπο, να "αλληλοδαιμονοποιούνται" οι αντίθετες πλευρές και απόψεις, με αποτέλεσμα την ακόμη δυσκολότερη εύρεση διόδων επικοινωνίας.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εὐλογεῖτε!

Μὲ ὅλο τὸν σεβασμό, ὅλα τὰ σχόλια ποὺ προαναφέρθησαν κατὰ τὴν διάρκεια καὶ μετὰ τὴν διεξαγωγὴ τοῦ Συνεδρίου ἦταν εὐμενέστατα καὶ αὐτὰ ποὺ ἀνακοινώθηκαν ἦταν ἀξιάκουστα.

Ἄλλωστε σὲ ἕνα Συνέδριο δὲν εἶναι δυνατὸ νὰ μὴν ὑπάρξει λόγος καὶ ἀντίλογος μὲ σκοπὸ τὸν διάλογο. Σὲ ἕνα Συνέδριο δὲν πᾶς μόνο γιὰ νὰ μιλήσεις ἀλλὰ καὶ γιὰ νὰ ὑποστηρίξεις δημοσίως τὴν ἄποψή σου ἀπέναντι σὲ σὐτοὺς ποὺ τυχὸν ἀσπάζονται ἄλλη ἄποψη. Καὶ ἄν εἶσαι ἀρκετὰ καλὸς καὶ κεῖνοι ἀνοιχτοὶ, νὰ τοὺς πείσεις κιόλας γιὰ τὴν ὀρθότητά σου.

Πάντως, ἀπ᾿ ὅτι ἐλέχθη κόντρες δὲν ὑπῆρξαν καὶ τὸ κλίμα ἦταν καλό.

Υ.Γ. 1. Πολιτισμὸς εἶναι ὁ διάλογος καὶ μάλιστα ἀπὸ δημοσίου βήματος ἀνοιχτὰ πρὸς ὅλους.
Υ.Γ. 2. Ἡ μίξη πυρὸς καὶ γῆς εἶναι ἡ ζωογόνος ἐνέργεια τοῦ πλανήτη μας (γεωλογικῶς)
Υ.Γ. 3. Ὅσο γιὰ τὸν πόλεμο ἀφήνω νὰ μιλήσει ὁ Ἡράκλειτος: Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι, πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους.
[Fragmenta, Die Fragmente der Vorsokratiker, τ. 1, ἔκδ. H Diels- W. Kranz Dublin-Zurich 1966, ἀπόσπασμα 53]

Τὴν εὐχή σας καὶ συμπαθᾶτε με γιὰ το θάρσος τῆς νεότητος.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητέ μου Χάρη, ἐγώ ἔκανα παραθέσεις ἀπό προαναγγελίες. Ἤδη εἶχε καλλιεργηθεῖ τό «κλῖμα» δυστυχῶς καί ἀπό τήν ἀνάγνωση συμμετοχῆς (σωματικῆς παρουσίας, ἄν καί ὅπως ἀποδείχθηκε, ψευδοῦς) προσώπων πού ἔχουν δείξει πολύ ἄσχημη εἰκόνα στό φόρουμ καί ἔχουν προβληματίσει πολλούς. Καί δέν ἀναφέρομαι σέ ἕνα. Τό ἕνα ἦταν τῆς μή σωματικῆς, ἄν καί ἀναγγελθείσης μετ᾿ εὐφημιῶν, παρουσίας. Καταλογραφοῦντο καί ἄλλα, γνωστά γιά νά μήν κρυβόμαστε.
Βέβαια ὑπῆρχαν οἱ φωτεινές ἐξαιρέσεις, πού ὅμως, ὅπως δυστυχῶς διεπίστωσα, δέν ἀπέφυγαν καί αὐτοί τούς μύδρους.

Σ᾿ εὐχαριστῶ γιά τήν ἀναφορά στό ὄνομά μου, πού ἦταν καί ὁ λόγος πού ἔγραψα στό παρόν θέμα. Ἀλλιῶς δέν εἶχα καμμία δουλειά νά γράψω. Αὐτά πού σοῦ ἔγραψα στό #38 ἦταν ἀληθινά.



 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ίσως μάλιστα με αυτό τον τρόπο, να "αλληλοδαιμονοποιούνται" οι αντίθετες πλευρές και απόψεις, με αποτέλεσμα την ακόμη δυσκολότερη εύρεση διόδων επικοινωνίας.
Ἄν κρίνουμε ἀντικειμενικά, θά δοῦμε ποιοί δυσκολεύουν «τήν εύρεση διόδων επικοινωνίας» σέ ἐπίπεδο φόρουμ.


Πάντως, ἀπ᾿ ὅτι ἐλέχθη κόντρες δὲν ὑπῆρξαν καὶ τὸ κλίμα ἦταν καλό.

Μήπως γιατί ἦταν «μονόπλευρη» ἡ συμμετοχή καί ὑπῆρξε ἐπιλεκτική ἀπουσία;


 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;39820 said:

Ἄν κρίνουμε ἀντικειμενικά, θά δοῦμε ποιοί δυσκολεύουν «τήν εύρεση διόδων επικοινωνίας» σέ ἐπίπεδο φόρουμ.



Μήπως γιατί ἦταν «μονόπλευρη» ἡ συμμετοχή καί ὑπῆρξε ἐπιλεκτική ἀπουσία;



Οὐ [γαρ] συγχρῶνται Ἰουδαῖοι Σαμαρείταις και μετά την Ανάσταση.


ΥΓ Ἰουδαῖοι και Σαμαρεῖται:....lacuna est
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Για όσους δεν κατάφεραν να έρθουν.

Σάββατο 13 Ιουνίου, 2009 στο Κέντρο Φίλιππος Νάκας Παιανίας
9:40 - 10:00
Evangelos Soldatos
Το δια τριών σύστημα και η Χρυσή τομή του Πυθαγόρα
The system of three and the Golden Ratio of Pythagoras


http://users.forthnet.gr/ath/vsold

(Απαιτείται Internet Explorer 7 η ακόμα καλύτερα Internet Explorer 8.
Επίσης για ό,τι Active X σας ζητηθεί η άδεια για να τρέξουν να το αποδεχθείτε.
Τα ηχητικά παραδείγματα 1,2 αν δεν παίζουν τα έχω επισυνάψει)
 

Attachments

  • tais_ton_apostolon_barys.mp3
    923.3 KB · Views: 25
  • thesh_xeroyviko_barys_stan.mp3
    3 MB · Views: 20
Last edited:
Top