Δεν έχω καταλάβει πολλά πράγματα για τα μακάμ....

A.BOU

Νέο μέλος
ΑΓΑΠΗΤΕ ΧΡΗΣΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΙΜΑΙ 16 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΚΑΜ......... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΟΝΙΜΟ ΔΗΛΑΔΗ ΗΧΟΣ ΠΡΩΤΟΣ=ΟΥΣΑΚ Η ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΧ ΠΡΩΤΟΣ = ΧΟΥΣΕΙΝ?????/
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αγαπητέ Χρήστο θέλω να μου απαντήσεις. Είμαι 16 χρονών και δεν έχω καταλάβει πολλά πράγματα για τα μακάμ......... Υπάρχει κάτι μόνιμο; δηλαδή ήχος πρώτος = ουσάκ η υπάρχουν διάφορες θεωρίες π.χ. πρώτος = χουσεΐν;
Ἀπευθύνεται στόν Χρῖστο Ψωμιάδη. Τό ἀπέσπασα τό μήνυμα ἀπό ἄσχετο (μέ τήν ἐρώτηση) θέμα τοῦ Χριστάκι. Μετέτρεψα (στήν παράθεση) καί τά κεφαλαῖα καί πιστεύω ὕστερα ἀπό παρακλήσεις νά συμμορφωθεῖ μέ τούς κανόνες.

Ἐγώ παραπέμπω (γιά ἀπάντηση) σ᾿ αὐτό τό μήνυμα ἀπό αὐτό τό θέμα καί ὅποιος θέλει συνεχίζει. Ἐπίσης στά θέματα Αντιστοιχία Μακάμ με τους ήχους της Βυζαντινής Μουσικής καί Makam (Οι ήχοι).

 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
...ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΚΑΜ......... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΟΝΙΜΟ ΔΗΛΑΔΗ ΗΧΟΣ ΠΡΩΤΟΣ=ΟΥΣΑΚ...
Υπάρχει και δεν υπάρχει: το ουσάκ είναι α' ήχος, αλλά ο α' ήχος δεν είναι μόνο το ουσάκ. Η έννοια του ήχου είναι ευρύτερη από αυτήν του μακάμ. Επειδή τις ίδιες απορίες είχα κι εγώ στην ηλικία σου και μέχρι να τα ξεκαθαρίσω παιδεύτηκα, θα σου συνιστούσα να αγοράσεις οπωσδήποτε το βιβλίο του Μάριου Μαυροειδή για το τροπικό σύστημα στην Ανατολική Μεσόγειο και να διαβάσεις τα περί μακαμιών από εκεί (όχι όμως και τα περί βυζαντινής). Θα ξεκαθαρίσει τις περισσότερες απορίες σου.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Υπάρχει και δεν υπάρχει: το ουσάκ είναι α' ήχος, αλλά ο α' ήχος δεν είναι μόνο το ουσάκ. Η έννοια του ήχου είναι ευρύτερη από αυτήν του μακάμ. Επειδή τις ίδιες απορίες είχα κι εγώ στην ηλικία σου και μέχρι να τα ξεκαθαρίσω παιδεύτηκα, θα σου συνιστούσα να αγοράσεις οπωσδήποτε το βιβλίο του Μάριου Μαυροειδή για το τροπικό σύστημα στην Ανατολική Μεσόγειο και να διαβάσεις τα περί μακαμιών από εκεί (όχι όμως και τα περί βυζαντινής). Θα ξεκαθαρίσει τις περισσότερες απορίες σου.

Υπογράμμιση με νόημα..
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Υπογράμμιση με νόημα..
Εντάξει παιδιά, ο Μάριος Μαυροειδής ήταν μεγάλη μορφή. Και τα της βυζαντινής χρήσιμα είναι, όχι όμως για έναν αρχάριο, που ενδιαφέρεται να μάθει τη στάνταρ θεωρία, λόγω της προσκόλλησης του Μαυροειδή στις θεωρίες του Καρά, ακόμα κι όταν ο ίδιος αναγνωρίζει το παράδοξό τους. Αντίθετα στα μακάμια έχει κάνει καλή δουλειά, συνοψίζοντας όλες τις γνωστές θεωρίες.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Εντάξει παιδιά, ο Μάριος Μαυροειδής ήταν μεγάλη μορφή. Και τα της βυζαντινής χρήσιμα είναι, όχι όμως για έναν αρχάριο, που ενδιαφέρεται να μάθει τη στάνταρ θεωρία, λόγω της προσκόλλησης του Μαυροειδή στις θεωρίες του Καρά, ακόμα κι όταν ο ίδιος αναγνωρίζει το παράδοξό τους. Αντίθετα στα μακάμια έχει κάνει καλή δουλειά, συνοψίζοντας όλες τις γνωστές θεωρίες.

.....και σε συνδοιασμο με του Κιλτζανίδη......βοηθάει παρα πολύ...( εμένα τουλαχιστον με βοήθησε αρκετά....)
 

A.BOU

Νέο μέλος
Υπάρχει και δεν υπάρχει: το ουσάκ είναι α' ήχος, αλλά ο α' ήχος δεν είναι μόνο το ουσάκ. Η έννοια του ήχου είναι ευρύτερη από αυτήν του μακάμ. Επειδή τις ίδιες απορίες είχα κι εγώ στην ηλικία σου και μέχρι να τα ξεκαθαρίσω παιδεύτηκα, θα σου συνιστούσα να αγοράσεις οπωσδήποτε το βιβλίο του Μάριου Μαυροειδή για το τροπικό σύστημα στην Ανατολική Μεσόγειο και να διαβάσεις τα περί μακαμιών από εκεί (όχι όμως και τα περί βυζαντινής). Θα ξεκαθαρίσει τις περισσότερες απορίες σου.

Πρεπει να ναι καλος λογικα!!!!!!!1
 

Polymnia

Μέλος
Κι εγώ το βρήκα πολύ διαφωτιστικό το βιβλίο του Μάριου Μαυροειδή για τους μουσικούς τρόπους στην Ανατολική Μεσόγειο. Σε συνδυασμό με το θεωρητικό του Κηλτζανίδη δίνει μία πολύ ξεκάθαρη εικόνα για τα μακάμια.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
.....και σε συνδοιασμο με του Κιλτζανίδη......βοηθάει παρα πολύ...( εμένα τουλαχιστον με βοήθησε αρκετά....)
Και εμένα με βοήθησε και με βοηθάει πάρα πολύ.
Στην παρακάτω δ/νση Εδώ και με τους τίτλους:

Κηλτζανίδου Μεθοδική διδασκαλία Ελληνικής Μουσικής Με ηχητικά Γέροντος Πανάρετου

ανέβασα ολόκληρο το βιβλίο σε pdf που μας το ανέβασε ο κ. Γεώργιος Κωνσταντίνου Μιχαλάκης, (κόβοντας τα κενά όλων των σελίδων, και μεταφέροντας στο τέλος την 4η σελίδα, ώστε η αρίθμηση να ταιριάζει έχοντας επισυνάψει και όλα τα ηχητικά του Γέροντος Πανάρετου που μας Δώρησεν ο Πατήρ Κουκουζέλης στις ανάλογες σελίδες ώστε να είναι δυνατή η εύκολη χρήση των κειμένων και των ηχητικών.
Πάτερ Κουκουζέλη!!!!! Σας ευχαριστώ Θερμώτατα!!!!!!!!!!!!!!!! Εσάς και Τον Γέροντα Πανάρετο για τα Δώρα Σας, ευχόμενος όπως ο των πάντων Δωρεοδότης Κύριος να Σας ανταποδώσει Πολλαπλασίως και κατά τους Θείους Σας Πόθους.
Επειδή το αρχείο είναι πολύ μεγάλο 347B θα υπάρχει η εύλογη καθυστέρηση στο κατέβασμα, αλλά νομίζω πως θα αποζημιωθούν όσοι το κατεβάσουν διότι θα έχουν το βιβλίο και τα ηχητικά σε ένα .
Ευχαριστώ τον κ. Νεοκλή που έκανε την ανάρτηση σε ένα ενιαίο αρχείο και στο FTP που βρίσκεται και στο παρακάτω με υπ' αριθμ. 47 μήνυμα .
 
Last edited:
Top