Δεβρελής Αστέριος

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
(Γαλάτιστα Χαλκιδικής, 1933).Διακεκριμένος πρωτοψάλτης, μελοποιός και καθηγητής βυζ. μουσικής. Μαθήτευσε στον ιεροψάλτη πατέρα του και στους: Κων/νο Μπεκιάρη (από το 1943) και Θεμ. Γεωργιάδη (από το 1945). Από το 1953 συνδέθηκε φιλικά και συνεργάστηκε με τον Αθ. Παναγιωτίδη. `Ηταν επί 20ετία πρωτοψάλτης στον`Αγιο Φανούριο Θεσ/νίκης. `Ως το 1970 είχε αναλάβει και τη διαδασκαλία της βυζ. μουσικής στο φροντιστήριο του Σωματείου Ιεροψαλτών Θεσ/νίκης "Ιωάννης ο Δαμασκηνός". Το 1967 άρχισε να εκδίδει βιβλία με τον γενικό τίτλο "Πηδάλιον Βυζ. Μουσικής". `Εκτοτε κυκλοφόρησαν τα εξής: "Τριώδιον" (1967), "Μεγάλη Εβδομάς" (1968), "Πεντηκοστάριον" (1969), "Θεία Λειτουργία" (1974), "Ιερατικόν-Λειτουργικόν" (1975), "Δωδεκαήμερον" (1978), "Μέθοδος Βυζαντινής Μουσικής" (1984), "Ακάθιστος Ύμνος" (1988), "Εγκόλπιον" (1989). Σήμερα εξακολουθεί να εργάζεται εντατικά και να προσφέρει πολύτιμο και παραγωγικό έργο.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στην ενορία μου έψαλλε, τον Αγ. Φανούριο! (Αυτή που μεγάλωσα και μένω, όχι αυτή που ψάλλω) Έχετε να μας παραθέσετε κανένα ηχητικό απόσπασμα; Ψάχνω για χρόνια και δεν βρίσκω τίποτα! Δεν τον έχω ακούσει ποτέ! Ξέρουμε αν ψάλλει ακόμη και πού;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
`Ηταν επί 20ετία πρωτοψάλτης στον`Αγιο Φανούριο Θεσ/νίκης.
Έχω την αίσθηση πως ήταν λαμπαδάριος του Παναγιωτίδη για ένα μεγάλο μέρος από αυτό το διάστημα.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Μήπως υπάρχει κύριοι κατι για να ακούσομε;... διότι το συγγραφικό του έργο το γνωρίζω ..αλλά ποτέ δεν έχω ακούσει κάτι .....
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Μήπως υπάρχει κύριοι κατι για να ακούσομε;... διότι το συγγραφικό του έργο το γνωρίζω ..αλλά ποτέ δεν έχω ακούσει κάτι .....

Να σας πω τη μαύρη αλήθεια, ο κύριος λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα ήταν για να ανεβούν ηχογραφήσεις του, καθώς παρόλο που έχω μαθήματά του, τα οποία και χρησιμοποιώ, δεν τον έχω ακούσει ποτέ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στη βιογραφία του Παναγιωτίδη αναφέρεται πως συνεργάστηκε μαζί του ο Δεβρελής για πολλές κατά καιρούς ραφιοφωνικές εκπομπές. Γνωρίζει κανείς πού μπορούμε να βρούμε αυτό το υλικό (όπως και των λοιπών ιεροψαλτών); Άραγε μπορούμε να αναζητήσουμε υλικό από την κρατική ραδιοφωνία; Το έχει ψάξει κανείς;
 
Στη βιογραφία του Παναγιωτίδη αναφέρεται πως συνεργάστηκε μαζί του ο Δεβρελής για πολλές κατά καιρούς ραφιοφωνικές εκπομπές. Γνωρίζει κανείς πού μπορούμε να βρούμε αυτό το υλικό (όπως και των λοιπών ιεροψαλτών); Άραγε μπορούμε να αναζητήσουμε υλικό από την κρατική ραδιοφωνία; Το έχει ψάξει κανείς;

-----------------------------------------------------------
Μπορείς να ρωτήσεις τον ίδιο.
Αστέριος Δεβρελής
Σκρα 3 Τκ 54622
Θεσ/κη
τηλ. 2310 235860
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα το φροντίσω. Γνωρίζετε αν ψάλλει κάπου;

Δεν ψάλλει πουθενά
Είναι συνταξιούχος και ασχολείται μόνο με το συγγραφικό του έργο.
Είναι φιλότιμος και φιλόξενος θα σε δεχθεί με μεγάλη προθυμία στην οικία του
Υ.Γ
Μαζί σου καλό είναι να έχεις κάποια συσκευή ηχογράφησης γιατί θα σου πει πολλά θαυμαστά ιεροψαλτικά γεγονότα της παλαιάς και ένδοξης εποχής!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω το Τρισαγιο και το Δυναμις (συνηθες) με τον Αστεριο Δεβρελη .
Ετοιμαζω σχετικη εκπομπη , οπου θα ακουσθουν αρκετοι υμνοι .
 

Attachments

  • Αι04=3'02''=Τρισαγιον-Δυναμις συνηθισμενον Βος_new.mp3
    1.4 MB · Views: 182

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μαζί σου καλό είναι να έχεις κάποια συσκευή ηχογράφησης γιατί θα σου πει πολλά θαυμαστά ιεροψαλτικά γεγονότα της παλαιάς και ένδοξης εποχής!

Αυτά άραγε τά συγκεντρώνει (έχει συγκεντρώσει) κανείς; Πολύ ενδιαφέρον για όλους θα ήταν να πήγαινε να τον επισκεφθεί κάποιος και να του μιλήσει για αυτές τις παλιές ψαλτικές ιστορίες και να τις ηχογραφήσει/καταγράψει και να τις παρουσιάσει εδώ (ή οπουδήποτε αλλού) για όλους.
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Ο υποφαινόμενος πήγαινα τακτικά στον Άγιο Φανούριο, κατόπιν σύστασης του Δασκάλου μου, Αθανασίου Παναγιωτίδη. Ο Αστέριο Δεβρελής είναι ο Παναγιωτίδης... Β΄. Το στυλ του είναι ακριβώς αυτό του Παναγιωτίδη. Σταμάτησε να ψάλλει πόλύ ενωρίς, για προσωπικούς λόγους. Τον έχω συναντήσει πριν από μερικούς μήνες, όταν ήρθε στη Θεσσαλονίκη, ο αδελφός μου Νίκος Παπασάββας (ταξίδι αναψυχής), με τον οποίο έχουν επαφή και συνεργασία εδώ και πολλά χρόνια, αλλά μόλις τώρα συναντήθηκαν από κοντά.
-- Κατά τη διάρκεια που πήγαινα στο αναλόγιο του, στον Άγιο Φανούριο, τον μαγνητοφώνησα πολλές Κυριακές. Αρχίζω από σήμερα να αναρτώ αυτά που έχω, όμως δεν ακούγονται καλά. Αυτά ήταν πρώτα σε καρούλια -πομπίνες, μεταφέρτηκαν σε κασέτες, και από τις κασέτες στον υπολογιστή. Αν νομίζουν οι διαχειριστές πως δεν αξίζουν, λόγω του κακού ήχου, μπορούν να τα αφαιρέσουν.
 

Attachments

  • ΑΣΤΕΡΙΟΣ ΔΕΒΡΕΛΗΣ - ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ.mp3
    9.9 MB · Views: 96
  • ΑΣΤΕΡΙΟΣ ΔΕΒΡΕΛΗΣ - ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ - XEΡΟΥΒΙΚΟ.mp3
    8.8 MB · Views: 84
  • ΑΣΤΕΡΙΟΣ ΔΕΒΡΕΛΗΣ - ΤΟΝ ΤΡΙΣΑΓΙΟΝ ΥΜΝΟΝ - ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ του ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ - ΔΥΝΑΜΙΣ ΚΡΗΤΟΣ - Γ΄ ΕΩΘΙ.mp3
    11.9 MB · Views: 76

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Συνέχεια αναρτήσεων Δεβρελή. Η άλλη πλευρά της κασέτας.
 

Attachments

  • ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ Ο ΧΟΡΟΣ (συνέχεια).mp3
    9.2 MB · Views: 67
  • ΠΕΠΟΙΚΙΛΜΕΝΗ, ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ ΕΚ ΠΕΡΑΤΩΝ, ΣΕ ΜΕΣΙΤΡΙΑΝ ΕΧΩ, ΑΙΝΟΙ ΚΟΜΗΣΕΩΣ.mp3
    10.2 MB · Views: 80
  • ΤΗ ΑΘΑΝΑΤΩ ΚΟΙΜΗΣΕΙ, ΣΕ ΥΜΝΟΥΜΕΝ, ΑΙ ΓΕΝΕΑΙ ΠΑΣΑΙ, ΝΕΝΙΚΗΝΤΑΙ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ.mp3
    11.4 MB · Views: 90

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αν νομίζουν οι διαχειριστές πως δεν αξίζουν, λόγω του κακού ήχου, μπορούν να τα αφαιρέσουν.

Δεν πειράζει κ. Μιχάλη, είναι αρχειακό υλικό αυτό. Ανεβάστε εσείς και ας έχουν και κακό ήχο. Ευχαριστούμε πολύ για όλα.
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Αφαίρεσα και ξανα-ανέβασα την ηχογράφηση του τροπαρίου της Κασσιανής για να ακούγεται (ελπίζω) καλύτερα. Αυτή η ηχογράφηση δεν έγινε βέβαια από εμένα, διότι το 1964 δεν είχα πάει ακόμα στη Θεσσαλονίκη, ήμουν μαθητής ακόμα στο εξατάξιο Παγκύπριο Γυμνάσιο Λευκωσίας (δεν υπήρχε Λύκειο τότε).
 

Attachments

  • ΤΡΟΠΑΡΙΟ ΚΑΣΣΙΑΝΗΣ.mp3
    20.6 MB · Views: 97
Last edited:

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Ηχογράφηση Κυριακής Τελώνου και Φαρισσαίου 1971. Αναρτώ : Καταβασίες Χέρσον Αβυσσοτόκον, Ν΄Ψαλμός Β΄Ηχου, Της μετανοίας και Τα πλήθη...
 

Attachments

  • ΧΕΡΣΟΝ ΑΒΥΣΣΟΤΟΚΟΝ, Ν΄ ΨΑΛΜΟΣ, ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΟΙΑΣ.mp3
    6.9 MB · Views: 112
  • ΤΑ ΠΛΗΘΗ ΤΩΝ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΩΝ ΜΟΙ...mp3
    1.4 MB · Views: 69

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
ΤΗΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑΝ,
ΘΕΟΤΟΚΕ Η ΕΛΠΙΣ... ΕΝ ΝΟΜΩ ΣΚΙΑ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΙ
ΑΓΙΟΣ ΚΥΡΙΟΣ, ΕΞΑΠΟΣΤΕΙΛΑΡΙΟΝ Α΄
ΠΑΣΑ ΠΝΟΗ Α'Ηχ., ΣΤΙΧΗΡΑ ΑΙΝΩΝ Α΄Ηχ, και ΤΕΛΩΝΟΥ κ΄ΦΑΡΙΣΣΑΙΟΥ
Δοξαστικό : ΤΑΙΣ ΕΞ ΕΡΓΩΝ ΚΑΥΧΗΣΕΣΙ
Τρισάγιος Ύμνος Β΄Ηχ. και Δύναμις του Βήματος
ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ Α΄ΗΧΟΥ
ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ : ΠΡΟΤΥΠΩΝ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΙΝ
 

Attachments

  • ΤΗΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑΝ, ΘΕΟΤΟΚΕ Η ΕΛΠΙΣ...ΕΝ ΝΟΜΩ.., ΑΙΝΟΙ Α΄Ηχ.mp3
    14 MB · Views: 80
  • ΤΡΙΣΑΓΙΟΣ ΥΜΝΟΣ Β΄ Ηχ. ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ Α'Ηχ. κ.ά.mp3
    13.6 MB · Views: 61
Top