Δασκαλούδης Κυριαζής

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
(στα τρακ 22 και 39 υπάρχει μηχανικός ισοκράτης; )

το άκουσμα αφήνει "υπόνοιες" για κατι τέτοιο...
αλλά προσωπικά δεν είμαι σίγουρος πρώτον γιατί δεν έχω ακουστά ότι ο Κ. Δασκαλούδης συνηθίζει να χρησιμοποιεί μηχανικό ισοκράτη και δεύτερον επειδή (νομίζω ότι, στο τρακ 22 τουλάχιστον) οι αλλαγές του ισοκρατήματος δεν είναι τόσο αυτόματες όσο θα ήταν αν ο ψάλλων έπαιζε το ισοκράτημα (κυριολεκτικά!:) ) "στα δάχτυλα"....
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Επισυνάπτω το χερουβικό που έψαλλε φέτος την Ανάσταση το βράδυ ο Κυριαζής Δασκαλούδης. Ακούγονται βέβαια κι άλλοι μαζί.
 

Attachments

  • 2 χερουβικό, ήχος πρώτος.mp3
    4.1 MB · Views: 181

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Επισυνάπτω έναν χερουβικό (το τελευταίο πράγμα που έχω από Δασκαλούδη) σε πλ.α'

Εδω είναι στα νιάτα του και κατεβάζει τον ουρανό κάτω...

Απλά απίστευτος...
 

Attachments

  • DaskCherouvPLA.mp3
    2.4 MB · Views: 421

amigo

Παλαιό Μέλος
Ρε παιδια τι να πεί κανείς γι αυτόν τον Ψάλτη!!!
Είναι φοβερός!! Εχει μεγάλη φαντασία...και φοβερή φωνή!!
Εχω και γω μερικές ηχογραφήσεις...σε μερικές τον ισοκρατό...απο 2 φορές που είχα πάει το 1998-99 μιας και είμαι και γώ απο την περιοχή του κοντά.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
το άκουσμα αφήνει "υπόνοιες" για κατι τέτοιο...
αλλά προσωπικά δεν είμαι σίγουρος πρώτον γιατί δεν έχω ακουστά ότι ο Κ. Δασκαλούδης συνηθίζει να χρησιμοποιεί μηχανικό ισοκράτη και δεύτερον επειδή (νομίζω ότι, στο τρακ 22 τουλάχιστον) οι αλλαγές του ισοκρατήματος δεν είναι τόσο αυτόματες όσο θα ήταν αν ο ψάλλων έπαιζε το ισοκράτημα (κυριολεκτικά!:) ) "στα δάχτυλα"....

Ξέρω από το Δάσκαλό μου που είναι φίλος και "fan" του πως είχε πάρει ισοκράτη (του Ναούμ) δεν ξέρω αν τον έχει παρατήσει ... Πάντως έχω και 'γώ ηχογραφήσεις του με ηλ. ισοκράτη.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Επισυνάπτω το χερουβικό που έψαλλε φέτος την Ανάσταση το βράδυ ο Κυριαζής Δασκαλούδης. Ακούγονται βέβαια κι άλλοι μαζί.

Όπως πολύ σωστά έχει πει ο εξαιρετικός ισοκράτης και "Δασκαλουδικόπληκτος" κ. Λεβιδιώτης, ο Δασκαλούδης δεν είναι για χορωδία αλλά για σόλο. Δεν νομίζω ότι μπορεί να τιθασευτεί και να "κολλήσει" με άλλους τόσο αστείρευτη φαντασία. Νομίζω ότι κυριολεκτικά πνίγεται...
 

amigo

Παλαιό Μέλος
κ.Μανιάτη Θα σας παρακαλούσα αν έχετε ηχογραφήσεις με ισοκράτη με τον Κυριαζή....οταν μπορέσετε να μας τα δώσετε να ακούσουμε και μείς και άλλες ηχογραφήσεις απο τον φοβερό αυτον Ψάλτη!!!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Όπως προανέφερα είναι σε κασέττες. Θα τις ανακαλύψω κατἀρχήν (γιατί πρέπει να είναι κάπου στα... μετόπισθεν...) και με την πρώτη ευκαιρία θα ακολουθήσω τις συμβουλές του φίλου μας από πιο πριν για να τις κάνω Mp3...
 

amigo

Παλαιό Μέλος
Την εποχή αυτήν που ψάλει εδώ ο Κυριαζής....1980-90 Ηταν η καλύτερη οσον αφορά την φωνή του!! Δεν τον χορταίνεις!!!
 

Attachments

  • Αξιον Εστίν-Μ.Χατζηαθανασίου.mp3
    6.3 MB · Views: 440

amigo

Παλαιό Μέλος
Οπως και εδώ...!
 

Attachments

  • Αναστάσεως Ημέρα.mp3
    3.4 MB · Views: 225

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Υπάρχει μια ηχογράφηση όπου ψάλλουν

ο Σωτήρης Φωτόπουλος με τον Κυριαζή!!!!!!

Μήπως την έχει κανένας ή γνωρίζει κάτι;


(Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα είχε γίνει τότε!!!)
 

amigo

Παλαιό Μέλος
Αν έχει κάποιος την ηχογράφηση αυτην με τον φωτόπουλο....Ουτε εγώ μπορώ να φανταστώ τι θα ακούσω...!!!
 

amigo

Παλαιό Μέλος
Εδώ ο κυριαζής είναι φοβερός..!!!!
Ατελείωτη φαντασία...!!
 

Attachments

  • χερουβικό πλ.Β.mp3
    16.3 MB · Views: 255

amigo

Παλαιό Μέλος
Και εδώ είναι καταπληκτικός...!!!!
 

Attachments

  • Σώμα Χριστού.mp3
    18.8 MB · Views: 179

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Ευχαριστούμε πολύ amigo

Αυτές τις ηχογραφήσεις τις έχει και ο Χούπας αλλά εδώ είναι σε πολύ
καλύτερη ποιότητα.

Ατελείωτη φαντασία....
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Από ηχογράφηση στον Άγιο Αχίλλιο Λαρίσης πριν λίγα [;] χρόνια την Κυριακή της Σαμαρείτιδος, παραθέτω τα μέλη που έψαλε ο σπουδαίος πρωτοψάλτης του ναού Κυριαζής Δασκαλούδης.
 

Attachments

  • 07 Δόξα. Η πηγή της ζωαρχίας.mp3
    7 MB · Views: 143
  • 08 Δύναμις Καραμάνη [βαρύς].mp3
    2.3 MB · Views: 189
  • 09 χερουβικό [άγια].mp3
    12.8 MB · Views: 182
  • 10 λειτουργικά [ήχος α΄].mp3
    7.1 MB · Views: 144
  • 11 Ο άγγελος εβόα. Ευφραίνου [σύντομο].mp3
    2.7 MB · Views: 121

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Από ηχογράφηση στον Άγιο Αχίλλιο Λαρίσης πριν λίγα [;] χρόνια την Κυριακή της Σαμαρείτιδος, παραθέτω τα μέλη που έψαλε ο σπουδαίος πρωτοψάλτης του ναού Κυριαζής Δασκαλούδης.

Λεωνιδα ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ .
Τα προηγουμενα τρακ ή και τυχον επομενα , υπαρχουν ; Αν ναι , αν γινεται
ανεβασε τα και αυτα .
 

amigo

Παλαιό Μέλος
Αν έχει κάποιος παλιές ηχογραφήσεις με τον κυριαζή...!! Ας ανεβάσει....!!! Τότε ήταν φοβερός ο κυριαζής..!!!!
 

Attachments

  • Σε Υμνούμεν.mp3
    4.2 MB · Views: 150
Top