Δασκαλούδης Κυριαζής : Δύναμις (20-6-2010)

dimitris

Παλαιό Μέλος
Από ραδιοφωνική εκπομπή της Ι. Μ. Λαρίσης παραθέτω "δύναμις" πάνυ τερπνόν. Μήπως αναγνωρίζετε ποιος ψάλλει;
Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • dynamis.mp3
    8.3 MB · Views: 211

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Από ραδιοφωνική εκπομπή της Ι. Μ. Λαρίσης παραθέτω "δύναμις" πάνυ τερπνόν. Μήπως αναγνωρίζετε ποιος ψάλλει;
Ευχαριστώ.

Μάλλον ο Πρωτοψάλτης Λαρίσης Κυριαζής Δασκαλούδης.


Δ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αν ειναι προσφατη ηχογραφηση , δεν πρεπει να ειναι ο Δασκαλουδης Κυριαζης .
Επισυναπτω ομοιο Τρισαγιο-Δυναμις με τον Δασκαλουδη Κυριαζη απο παλαιωτερη ηχογραφηση . Αν και ο ηχος ειναι παραποιημενος απο μεταγραφες και συμπιεσεις . Συγκρινατε τις δυο ηχογραφησεις . Υπαρχουν ομοιοτητες αλλα και διαφορες .
 

Attachments

  • 06=4'23''=Τρισαγιον-Δυναμις (Φεραχνακ).mp3
    1.1 MB · Views: 53
Καλησπέρα σε όλους. Ο Κυριαζής είναι βέβαια και η ηχογράφιση ειναι απο προχθές Κυριακή 20-6. Να πώ ότι αναμετάδοση απο το ράδιο της Μητροπόλεως έχει σχεδόν κάθε Κυριακή απο τον Μητροπολιτικό Ναό και τις περισότερες φορές, όπως κ αυτή τη Κυριακή, ούτε καν ξέραμε οτι έχει αναμετάδοση. Δεν καταλαβαίνω αυτο το "κουρασμένος". Φυσικά η εκτέλεση δεν είναι και οτι καλύτερο (για τον Δασκαλούδη πάντα γιατί αλλοι μακάρι να τα λέγαν ετσι...) αλλα σαν τι να έλεγε παραπάνω; Μια απλή Κυριακή είναι απο τις τόσες που ψέλνει εδω και 50 χρόνια. Χαρακτηριστικά, γυρνάει και μου λέει καμιά φορά λίγο πριν το Δύναμις (την ώρα που γυρνάει τις σελίδες να αποφασίσει ποιο θα πεί) "Τι να πούμε πάλι; Ποιο να πούμε πες! τα εχουμε πει τόσες φορές, τα βαρεθήκαμε.." Για 'μένα η πιο πάνω εκτέλεση είναι μια μέτρια εκτέλεση που όμως έχει τη χάρη της και είναι μοναδική όπως όλες. (Συγνώμη αν το ύφος μου είναι λίγο έντονο..)
 
έλα ρε παιδιά που αρπαχτήκατε με το "κουρασμένος" !
δεν αναφέρθηκε ούτε μειωτικά ούτε απαξιωτικά .
πειράζει να λέμε αλήθειες , ή να γλύφουμε ανεξαιρέτως ;
όποιος έχει ακούσει Κυριαζή στα "καλά του" κατάλαβε το σχόλιο μου .
κάποιοι στην εν λόγω ηχογράφηση , δυσκολεύτηκαν να τον αναγνωρήσουν .
φίλε Δημήτρη , και φυσικά συμφωνώ μαζί σου ότι προτιμώ τον κουρασμένο Κυριαζή από άλλους ξεκούραστους...
όμως - το λέω για ακόμα μια φορά και ας γίνομαι κουραστικός - όπως και για άλλες αναρτήσεις μεγάλων ψαλτών , κάποιες από αυτές δεν είναι χαρακτηριστικές και αντιπροσωπευτικές της αξίας τους και δεν τους τιμούν .

.... και με αρκετά μέλη κάναμε "πριβέ " κουβέντα για αποτυχημένες ηχογραφήσεις -αναρτήσεις και τους βρήκα σύμφωνους με το σκεπτικό μου
.... εν πάση περιπτώση το θέμα ήταν :"ποιος ψάλει" ; (πράγμα που πάει να πει δεν ήταν αναγνωρίσιμος ) και απάντησα ...
αυτά προς αποφυγή κάθε παρεξήγησης.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Εγώ πάντως εξακολουθώ να επιμένω ότι -γενικά- δεν χρειάζονται τόσες πολλές μελωδίες στην Θεία Λειτουργία.
 

amigo

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα σε όλους. Ο Κυριαζής είναι βέβαια και η ηχογράφιση ειναι απο προχθές Κυριακή 20-6. Να πώ ότι αναμετάδοση απο το ράδιο της Μητροπόλεως έχει σχεδόν κάθε Κυριακή απο τον Μητροπολιτικό Ναό και τις περισότερες φορές, όπως κ αυτή τη Κυριακή, ούτε καν ξέραμε οτι έχει αναμετάδοση. Δεν καταλαβαίνω αυτο το "κουρασμένος". Φυσικά η εκτέλεση δεν είναι και οτι καλύτερο (για τον Δασκαλούδη πάντα γιατί αλλοι μακάρι να τα λέγαν ετσι...) αλλα σαν τι να έλεγε παραπάνω; Μια απλή Κυριακή είναι απο τις τόσες που ψέλνει εδω και 50 χρόνια. Χαρακτηριστικά, γυρνάει και μου λέει καμιά φορά λίγο πριν το Δύναμις (την ώρα που γυρνάει τις σελίδες να αποφασίσει ποιο θα πεί) "Τι να πούμε πάλι; Ποιο να πούμε πες! τα εχουμε πει τόσες φορές, τα βαρεθήκαμε.." Για 'μένα η πιο πάνω εκτέλεση είναι μια μέτρια εκτέλεση που όμως έχει τη χάρη της και είναι μοναδική όπως όλες. (Συγνώμη αν το ύφος μου είναι λίγο έντονο..)

Συμφωνώ...Αν είχε άτομα για καλό ισοκράτημα θα ήταν πολύ καλύτερα...οχι μόνο για αυτην την ηχογράφηση...αλλά γενικά μιλάω....Πολλές ηχογραφήσεις που άκουσα απο τον Κυριαζη...στις πιο πολλές το ισοκράτημα είναι χάλια μαύρα.
 
Συμφωνώ...Αν είχε άτομα για καλό ισοκράτημα θα ήταν πολύ καλύτερα...οχι μόνο για αυτην την ηχογράφηση...αλλά γενικά μιλάω....Πολλές ηχογραφήσεις που άκουσα απο τον Κυριαζη...στις πιο πολλές το ισοκράτημα είναι χάλια μαύρα.

Αν ακούτε απο το ραδιόφωνο και όχι live όποιος και να ισοκρατεί χάλια θα ακούτε.. (για νέες ηχογραφήσεις μιλάω)
 

christos

ΖΤΙΑΒΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Κωνσταντινου Αλεξανδρος;83256 said:
Αν ακούτε απο το ραδιόφωνο και όχι live όποιος και να ισοκρατεί χάλια θα ακούτε.. (για νέες ηχογραφήσεις μιλάω)

Από πότε το ραδιόφωνο κάνει κακό στο ισοκράτημα ;
 
Last edited:
Top