Δακτυλογράφηση

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Μετά από συννενόηση με τον κ. Μαμάη, ξεκίνησα και ελπίζω με την βοήθεια του Θεού να αξιωθώ να τελειώσω το Μηνολόγιο.
Ως γνωστόν τις πρώτες σελίδες τις επιμελείται ο κ. Συμεωνίδης.
Ξεκινώ από τις σελίδες 17-34.
Στην σελίδα 34, βρήκα δυσκολία στο να διαβάσω τι ακριβώς γράφει ο Βουδούρης:"Το αυτό ψάλλεται και κατά ......... της Ινδίκτου"
Μήπως μπορεί κάποιος να διαβάσει τι ακριβώς γράφει στο σημείο αυτό;
 

Attachments

  • 1η Σεπτεμβρίου σελ. 17-34.pdf
    976.4 KB · Views: 417
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μήπως τελετὴν ;
Αὐτό εἶναι σίγουρο, Δομέστικε, μέ μιά πρώτη ματιά στό κείμενο τῆς Ἑλένης· περίμενα νά κατέβει τό ἀρχεῖο γιά νά τό ἐπιβεβαιώσω· «κατά τήν τελετήν τῆς Ἰνδίκτου», λοιπόν.


 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
To αποτέλεσμα είναι τόσο ωραίο που αποφάσισα να πάρω κ εγώ το Μελωδό.

Απο Σεπτέμβριο όμως γιατί έχω την εντύπωση ο κατασκευαστής λείπει σε διακοπές...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
κυρία Ντόβα,
εσείς που μόλις μπήκατε στο φόρουμ σας "την είπαμε" (λίγο) που αναβαίνετε στο αναλόγιο και γι' αυτό θέλατε να φύγετε από το φόρουμ κλπ, κλπ, αλλά τελικά μείνατε... εσείς τα γράψατε αυτά ή πρόκειται περί συνωνυμίας;;;
 
Με κάθε αγαθή πρόθεση κ. Ελένη,


θα παρακαλούσα όλους να ελέγξουν την πρώτη γραμμή του κειμένου, "Το μνημόσυνόν σου", στη συλλαβή "συ".

Το σχήμα αυτό δεν απαντάται πουθενά, το αντικένωμα με απλή, ακολουθείται πάντα από κατιόντα χαρακτήρα μετά γοργού.


Επίσης, στην τελική κατάληξη του τροπαρίου, έχει ύφεση στον Γα, αλλά και το γοργόν δεν κολλάει καθόλου. Έτσι τα ερμήνευε ο Βουδούρης;


Πόπο, δεν διαβάζω άλλο, Tsak, ανέλαβε ...



Από μια σύντομη ματιά, τα κείμενα έχουν κάποια λαθάκια.
Εδώ φαίνεται ότι ο μακαρίτης ο Βουδούρης, ακολουθεί το πατριαρχικό κατεστημένο, με μια ιδιαίτερη αντίληψη περί της ορθογραφίας, όπως ο Πρίγγος και Στανίτσας !
 
Last edited:

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
To αποτέλεσμα είναι τόσο ωραίο που αποφάσισα να πάρω κ εγώ το Μελωδό.

Απο Σεπτέμβριο όμως γιατί έχω την εντύπωση ο κατασκευαστής λείπει σε διακοπές...
Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια από τότε που προτοβγήκε και μπορώ να σας πω αν το αποκτήσετε θα καταενθουσιαστήτε δεν μπορείτε να φανταστείτε για τι ωραίο πρόκειτε! άσε που σε τακτα χρονικά διαστήματα ο κ Σάββας (κατασκευαστής) κάνει αναβαθμήσεις που μπορεί κάποιος να τις αποκτήσει δωρεάν αν έχει το πρόγραμμα.
Έχω δωκημάσει πάρα πολλά προγράμματα για να μην πω όλα όσα υπάρχουν για την εγγραφή ΒΜ αλλά σαν τον Μελωδό δεν υπάρχει μακράν το καλύτερο πρόγραμμα όσοι το έχουν θα συμφωνήσουν μαζί μου και όσοι θα το αποκτήσουν θα δικαιωθούν απόλυτα με την αγορά του πρόκειτε για κάτι το εξαιρετικό με "άπειρες" δυνατότητες (γράφει πολύ γρήγορα και ευκολα, παίζει τα κομμάτι κ.α.πολλά) απλά Φοβερό, τώρα στην τελευταία αναβάθμηση από ότι μου είπε ο Σάββας θα ενσωματώσει και το OCR θα σκανάρεις δηλαδή χειρόγραφα και θα σου τα μετατρέπει σε όποια γραμματοσειρά θες από τις τόσες που υπάρχουν μέσα και μπαίνουν και άλλες για το εν λόγω πρόγραμμα (ασχολήθηκα και εγώ με κάποιες γραμματοσειρές που ήδη υπάρχουν στο πρόγραμμα και ο καθένας μας μπορεί να το κάνει αυτό) αυτά και άλλα πολλά και ενδιαφέροντα "καλούδια" που μας ετοιμάζει ο Σάββας στην νέα αναβάθμηση!
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
κυρία Ντόβα,
εσείς που μόλις μπήκατε στο φόρουμ σας "την είπαμε" (λίγο) που αναβαίνετε στο αναλόγιο και γι' αυτό θέλατε να φύγετε από το φόρουμ κλπ, κλπ, αλλά τελικά μείνατε... εσείς τα γράψατε αυτά ή πρόκειται περί συνωνυμίας;;;
:):):):):)
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Με κάθε αγαθή πρόθεση κ. Ελένη,
θα παρακαλούσα όλους να ελέγξουν την πρώτη γραμμή του κειμένου, "Το μνημόσυνόν σου", στη συλλαβή "συ".
Το σχήμα αυτό δεν απαντάται πουθενά, το αντικένωμα με απλή, ακολουθείται πάντα από κατιόντα χαρακτήρα μετά γοργού.
Επίσης, στην τελική κατάληξη του τροπαρίου, έχει ύφεση στον Γα, αλλά και το γοργόν δεν κολλάει καθόλου. Έτσι τα ερμήνευε ο Βουδούρης;

Μη βιάζεσαι Δημήτρη!

Είναι στριφνή η γραφή του Βουδούρη. Κι ο Μιχάλης στην αρχή έκανε πολλά λάθη, αλλά του τα υποδείξαμε με ΠΜ (χωρίς να υποννοώ ότι εγώ ήμουν ο διορθωτής των κειμένων του). Μέχρι να συνηθίσει η κα Ντόβα και μέχρι να περάσει και ο "έλεγχος", ας κάνουμε λίγη υπομονή. :wink:

Όντως εκτός από το πρώτο που αναφέρεις, που ή λάθος είναι στο πρωτότυπο ή του έγειρε πολύ το γοργό (κι αλλού το έχει περίπου έτσι ο Βουδούρης), τα άλλα είναι γραμμένα αλλιώς (και υπάρχουν κι άλλα στο πρώτο ήδη τροπάριο).

Αλλά είπαμε υπομονή! Αλλιώς ψάλε από το πρωτότυπο :D:p:D
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Με κάθε αγαθή πρόθεση κ. Ελένη,


θα παρακαλούσα όλους να ελέγξουν την πρώτη γραμμή του κειμένου, "Το μνημόσυνόν σου", στη συλλαβή "συ".

Το σχήμα αυτό δεν απαντάται πουθενά, το αντικένωμα με απλή, ακολουθείται πάντα από κατιόντα χαρακτήρα μετά γοργού.


Επίσης, στην τελική κατάληξη του τροπαρίου, έχει ύφεση στον Γα, αλλά και το γοργόν δεν κολλάει καθόλου. Έτσι τα ερμήνευε ο Βουδούρης;


Πόπο, δεν διαβάζω άλλο, Tsak, ανέλαβε ...



Από μια σύντομη ματιά, τα κείμενα έχουν κάποια λαθάκια.
Εδώ φαίνεται ότι ο μακαρίτης ο Βουδούρης, ακολουθεί το πατριαρχικό κατεστημένο, με μια ιδιαίτερη αντίληψη περί της ορθογραφίας, όπως ο Πρίγγος και Στανίτσας !
Δεν έχω μπροστά μου το πρωτότυπο, άνθρωπος είμαι, ίσως υπάρχουν κάποια λάθη, αν και έκανα προσεκτικό έλεγχο, να μου το λέτε σας παρακαλώ και θα το διορθώνω αμέσως.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ναι, το "σύστημα" έτσι είναι. Ανεβάζεις κείμενο, σε διορθώνουν οι άλλοι και όταν ξανα-ανεβάσεις, το παλιό περιλαμβάνει τις διορθώσεις.

Μια μόνο επισήμανση να κάνουμε, ο Βουδούρης έχει λαθάκια σε μερικά σημεία (εννοώ μουσικά). Στο πρόγραμμα ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ που χρησιμοποιώ εγώ, γράφεις ότι θέλεις και δε σε ενοχλεί. Ο Μελωδός όμως δε σηκώνει τέτοια και αν έχει μουσικό λάθος δεν το δέχεται, οπότε αναγκαστικά πρέπει να το αλλάξεις. Πράγμα που δεν είναι κακό βέβαια, αρκεί να κρατάμε σε λίστα τις αλλαγές που κάνουμε. Γιατί μετά θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να πιάσεις απο την αρχή το βιβλίο να τις εντοπίσεις.

Κατα τ' άλλα εκφράζω και "δημόσια" τη χαρά μου που αυξάνεται η ομάδα δακτυλογράφησης. Απο διορθωτές άλλο τίποτα, έχουμε πάρα πολλούς.
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Ο Μελωδός όμως δε σηκώνει τέτοια και αν έχει μουσικό λάθος δεν το δέχεται, οπότε αναγκαστικά πρέπει να το αλλάξεις. Πράγμα που δεν είναι κακό βέβαια, αρκεί να κρατάμε σε λίστα τις αλλαγές που κάνουμε. Γιατί μετά θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να πιάσεις απο την αρχή το βιβλίο να τις εντοπίσεις.
Έγιναν οι αλλαγές που μου "επέτρεπε":) ο Μελωδός
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Ο Σεπτέμβριος συνεχίζεται:
1) με την 14η, ημέρα του Τιμίου Σταυρού σελ.88-98
2) και 16-22 Σεπτεβρίου σελ.99-107
 

Attachments

  • 14η Σεπτεμβρίου σελ.88-98.pdf
    880.3 KB · Views: 124
  • 16η-22α Σεπτεμβρίου σελ.99-107.pdf
    908.5 KB · Views: 106
Top