Δακτυλογράφηση

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ιδού και οι σελίδες 250-300. Στο επόμενο (πρώτα ο Θεός) θα ανεβάσω έτοιμο το βιβλίο.

Ευχαριστούμε τον π. Μάξιμο για τις υποδείξεις.
 

Attachments

  • voudouris_m-evdomas_sel_17-300.pdf
    11 MB · Views: 341
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἕνα μεγάλο "μπράβο" στόν Μιχάλη καί τούς ἄλλους φίλους πού κοπιάζουν, ὧστε λίγο-λίγο νά μᾶς δώσουν ὅλα τά βιβλία τοῦ Βουδούρη σέ εὐανάγνωστη γραφή.

Ἡ λέξη εὐγνωμοσύνη εἶναι μικρή γιά νά περιγράψει τί νιώθουμε γιά τόν κόπο σας.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Με ένα ζευγάρι γυαλιά μυωπίας στη κ. Ντόβα και σε εμένα καθάρισες....

Αστειάκι, τα ευχαριστώ σας, και το υπάρχον υλικό χάρη στο Γ. Μιχαλάκη είναι ο λόγος που συνεχίζουμε.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ιδού και οι σελίδες 250-300. Στο επόμενο (πρώτα ο Θεός) θα ανεβάσω έτοιμο το βιβλίο.

Ευχαριστούμε τον π. Μάξιμο για τις υποδείξεις.

Μπήκα σήμερα στο φόρουμ και δεν προλαβαίνω να στέλνω ευχαριστήρια. Μπράβο Μιχάλη! Μάλλον θα χρειαστείς όντως γυαλιά γιατί μας έβαλες εμας τα γυαλιά με τη συστηματικότητα και την αφοσίωσή σου στο έργο. Εγώ έχω μείνει πίσω αλλά πάλι με χρόνια και καιρούς...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Δημήτρη σε ευχαριστώ για αυτά που λες αλλά δεν είμαστε το ίδιο. Αν είχα όπως εσύ γυναίκα και παιδιά, ξέρεις με τι ρυθμό θα έγραφα...
 

amentzelos

Μέλος
Ιδού και οι σελίδες 250-300. Στο επόμενο (πρώτα ο Θεός) θα ανεβάσω έτοιμο το βιβλίο.

Ευχαριστούμε τον π. Μάξιμο για τις υποδείξεις.

Κυριε Μαμαη
Με την σειρα μου θα ηθελα να σας ευχαριστησω για το εργο που μας προσφερετε. Χωρις να θελω να υποτημισω την προσφορα σας στην σελιδα 23 λειπει μια ΄΄ψυχη ΄΄ .
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
...ο Μαμάης όμως όχι. :(

Δυστυχώς, για κάποιον που ενδεχομένως σκόπευε να τη χρησιμοποιήσει φέτος, δεν πρόλαβα να τελειώσω τη Μ. Εβδομάδα του Βουδούρη για μόλις 30 σελίδες.

Ορίστε λοιπόν το μέχρι στιγμής δακτυλογραφημμένο. Είναι "κομπλέ" μέχρι ΚΑΙ τη Μ. Παρασκευή εσπέρας. Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να "παραγγείλει" κάτι ας μου πει.

Και του χρόνου!
 

Attachments

  • voudouris_megali-evdomas_sel_17-361.pdf
    12.2 MB · Views: 862

haris1963

παλαιότατο μέλος
...ο Μαμάης όμως όχι. :(

Δυστυχώς, για κάποιον που ενδεχομένως σκόπευε να τη χρησιμοποιήσει φέτος, δεν πρόλαβα να τελειώσω τη Μ. Εβδομάδα του Βουδούρη για μόλις 30 σελίδες.

Ορίστε λοιπόν το μέχρι στιγμής δακτυλογραφημμένο. Είναι "κομπλέ" μέχρι ΚΑΙ τη Μ. Παρασκευή εσπέρας. Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να "παραγγείλει" κάτι ας μου πει.

Και του χρόνου!

Ευχαριστούμε! Βάλε και το mel όμως :)

Χ
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να "παραγγείλει" κάτι ας μου πει.

Πέντε έξι κουτιά μελάνι για τον εκτυπωτή.. είναι και 400 σελίδες! Μιχάλη, ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο και την προσφορά. Θα το χρησιμοποιήσω αν όχι συνολικά, εν μέρει. Με το καλό και τα υπόλοιπα.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Να παραγγείλει εννοώ κάποιο μέλος που δε πρόλαβα να γράψω, δηλαδή από την Κυριακή του Πάσχα.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ευχαριστούμε! Βάλε και το mel όμως :)

Χ

Αμέσως. Επειδή όμως όπως βλέπετε (για τεχνικούς λόγους) το αρχείο mel είναι σπασμένο σε πολλά μικρά, καλύτερα εφόσον κάποιος θέλει κάποιες συγκεκριμένες σελίδες, ας μου πει.
 

Attachments

  • sel_356-361.mel
    22.5 KB · Views: 85
  • sel_353-355.mel
    16.6 KB · Views: 24
  • sel_348-352.mel
    22.3 KB · Views: 23
  • sel_346-347.mel
    10.5 KB · Views: 24
  • sel_345.mel
    7.5 KB · Views: 20
  • sel_340-344.mel
    19.9 KB · Views: 20
  • sel_332-339.mel
    29.3 KB · Views: 21
  • sel_327-331.mel
    21.9 KB · Views: 24
  • sel_317-326.mel
    39.1 KB · Views: 24
  • sel_310-316.mel
    28.5 KB · Views: 21
  • sel_307-309.mel
    16.2 KB · Views: 22
  • sel_304-306.mel
    17 KB · Views: 21
  • sel_302-303.mel
    13.9 KB · Views: 27
  • sel_301.mel
    9.1 KB · Views: 32

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αμέσως. Επειδή όμως όπως βλέπετε (για τεχνικούς λόγους) το αρχείο mel είναι σπασμένο σε πολλά μικρά, καλύτερα εφόσον κάποιος θέλει κάποιες συγκεκριμένες σελίδες, ας μου πει.
Μιχάλη, επειδή καλό είναι να τα ανεβάσεις όλα, ώστε να μπορεί κάποιος που χειρίζεται τον Μελωδό, να αλλάξει λ.χ. σε όλα γραμματοσειρά, αρχιγράμματα κ.λ.π. για να μην παιδεύσαι, επίλεξέ τα όλα μαζί και κάνε τα ένα rar (ή zip) και ανέβασέ το. Πάλι μικρό θα είναι, καθώς τα αρχεία που φτιάχνει ο Μελωδός είναι ελάχιστου μεγέθους.

Χ.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Απορώ πως δεν το σκέφτηκα...
Οι σελίδες 17-64 είχαν γραφτεί με το ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ των π. Εφραίμ-Σουλδάτου Στέφανου.

Μιχάλη, επειδή καλό είναι να τα ανεβάσεις όλα, ώστε να μπορεί κάποιος που χειρίζεται τον Μελωδό, να αλλάξει λ.χ. σε όλα γραμματοσειρά, αρχιγράμματα κ.λ.π. για να μην παιδεύσαι, επίλεξέ τα όλα μαζί και κάνε τα ένα rar (ή zip) και ανέβασέ το. Πάλι μικρό θα είναι, καθώς τα αρχεία που φτιάχνει ο Μελωδός είναι ελάχιστου μεγέθους.

Χ.
 

Attachments

  • Βουδούρης_10_Μεγάλη Εβδομάς_65-361.zip
    1.2 MB · Views: 226

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Οι σελίδες 17-64 είχαν γραφτεί με το ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ των π. Εφραίμ-Σουλδάτου Στέφανου.

Μιχάλη, τί να σου υποσχεθούμε για να τις (ξανά:()-κάνεις και αυτές με το Μελωδό ώστε να είναι όλο το βιβλίο ομοιόμορφο; :eek: Χωρίς πίεση. Στο μέλλον. Εάν θέλεις και μπορείς.

Σκέφτομαι μάλιστα σοβαρά να θέσουμε περιορισμό στα μουσικά μέλη που ανεβαίνουν στην εργασία αυτή μόνο με το Μελωδό να είναι γραμμένα. Θα μας σώσει από αρκετό κόπο στο μέλλον πιστεύω. Καλό θα ήταν να οριστούν και συγκεκριμένες αισθητικές παράμετροι π.χ. μέγεθος γραμματοσειράς κτλ. Όποιος μπορεί να στείλει τέτοιες προδιαγραφές ας το κάνει (δεν έχω εγώ το πρόγραμμα ακόμα). Ώς τώρα πιστεύω μόνο οι παραπάνω σελίδες είναι γραμμένες μη-Μελωδικά οπότε δεν θα είναι και τόσο δύσκολο να μετατραπούν.

Μιχάλη, να είσαι πάντα καλά. Κάνεις καλή δουλειά και οι καρποί της προσφοράς σου θα φανούν στο μέλλον.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μιχάλη, τί να σου υποσχεθούμε για να τις (ξανά:()-κάνεις και αυτές με το Μελωδό ώστε να είναι όλο το βιβλίο ομοιόμορφο; :eek: Χωρίς πίεση. Στο μέλλον. Εάν θέλεις και μπορείς.
Με την αναμενόμενη αναβάθμιση του ''Μελωδού'' θα έχουμε και το ocr, οπότε δεν χρειάζεται να ξαναγραφούν με τον μελωδό, απλά να σκαναρισθούν, και να ελεγχούν.

Σκέφτομαι μάλιστα σοβαρά να θέσουμε περιορισμό στα μουσικά μέλη που ανεβαίνουν στην εργασία αυτή μόνο με το Μελωδό να είναι γραμμένα. Θα μας σώσει από αρκετό κόπο στο μέλλον πιστεύω. Καλό θα ήταν να οριστούν και συγκεκριμένες αισθητικές παράμετροι π.χ. μέγεθος γραμματοσειράς κτλ.
Συμφωνώ απόλυτα. Ως ενα μικρό δείγμα έκανα τον όρθρο της Μεγάλης τρίτης που ψάλλεται την Μ. Δευτέρα εσπέρας , και το επισυνάπτω σε pdf & .mel.
Λείπουν οι σελίδες 81 82 σε αρχείο του Μελωδού οι οποίες είναι κενές.
Μιχάλη ανέβασέ τες να τις συμπεριλάβω και αυτές, και να αντικαταστήσω τα συν/να 2 αρχεία
.
Μιχάλη, να είσαι πάντα καλά. Κάνεις καλή δουλειά και οι καρποί της προσφοράς σου θα φανούν στο μέλλον
Συμφωνώ & επαυξάνω. Τεράστια η προσφορά σου Μιχάλη, και της Κυρίας Ντόβα Ελένης βεβαίως βεβαίως, συγχαρητήρια.
Καλή δύναμη σε όλους.
 

Attachments

  • 02 Άγγελου Βουδούρη Όρθρος της Μεγ. Τρίτης .mel
    87.6 KB · Views: 64
  • 02 Άγγελου Βουδούρη Όρθρος Μεγάλης Τρίτης.pdf
    1 MB · Views: 278

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
κύριε Κιαμηλίδη τι να πω....επαγγελματική δουλειά. Εγώ την έχω δει τη δουλειά κάπως crude, δηλαδή να βγει το βιβλίο σύντομα και ας μην είναι τέλειο "οπτικά". Τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί κάποιος πρόθυμος να το εκδόσουμε.

Τις σελίδες 17-65 ναι, πρέπει να τις "Μελωδοποιήσουμε" αλλά ας βγει πρώτα στη φόρα ολόκληρο το βιβλίο και μετά.

Να καθορίσουμε πρότυπα στάνταρ λίγο δύσκολο γιατί ο μακαρίτης γράφει διαφορετική ποσότητα μουσικής σε κάθε σελίδα. Οπότε αν πούμε πχ περιθώριο ΤΑΔΕ και απόσταση μεταξύ σειρών ΔΕΙΝΑ θα δούμε ότι κατά τη δακτυλογράφηση είναι αδύνατον να αντιστοιχεί η κάθε σελίδα του χειρόγραφου με την ηλεκτρονική σελίδα (δηλαδή η πχ σελ. 50 του Βουδούρη δεν θα περιέχει ότι και η 50 η δικιά μας κατά τη δακτυλογράφηση).

Αν όμως πρόκειται να εκδοθεί το έργο τότε δεν μας ενδιαφέρει πλέον αυτή η αντιστοιχία, οπότε καθορίζουμε τα πρότυπα και γράφουμε.

Να βρούμε χορηγό. Σκεφτόμουν να κάνω ένα blog για αυτό αλλά δεν έχω και πάρα πολύ χρόνο.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Να βρούμε χορηγό. Σκεφτόμουν να κάνω ένα blog για αυτό αλλά δεν έχω και πάρα πολύ χρόνο.

Πρέπει να συνεννοηθούμε με το Ευρωπαϊκό Κέντρο Τέχνης για αυτό εφόσον τα δικαιώματα του έργου του Βουδούρη τα διαχειρίζονται αυτοί. Ας τελειώσει πρώτα ο Θεός το βιβλίο, να ελεγχθεί εξονυχιστικά για λάθη πληκτρολόγησης, να υπομνηματισθεί όπου υπάρχουν τυπογραφικά λάθη του Βουδούρη (με παράθεση της αρχικής γραφής σε υπόμνημα ή στο τέλος του βιβλίου) και μετά να μιλήσουμε στο EUARCE. Εάν υπάρξει η ανάλογη άδεια για εκτύπωση (γιατί άδεια για ηλεκτρονική δημοσίευση στο Αναλόγιον/Ψαλτολόγιον έχουμε πάρει ήδη), χορηγός θα βρεθεί είμαι σίγουρος ακόμα και εάν το EUARCE δεν μπορεί να αναλάβει την έκδοση το ίδιο. Μετά τίθενται και άλλα ζητήματα (πρακτικής διαδικαστικής φύσεως) που θα χρειαστούν άλλη συζήτηση εν καιρώ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
κύριε Κιαμηλίδη τι να πω....επαγγελματική δουλειά. Εγώ την έχω δει τη δουλειά κάπως crude, δηλαδή να βγει το βιβλίο σύντομα και ας μην είναι τέλειο "οπτικά". Τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί κάποιος πρόθυμος να το εκδόσουμε.

Τις σελίδες 17-65 ναι, πρέπει να τις "Μελωδοποιήσουμε" αλλά ας βγει πρώτα στη φόρα ολόκληρο το βιβλίο και μετά.

Να καθορίσουμε πρότυπα στάνταρ λίγο δύσκολο γιατί ο μακαρίτης γράφει διαφορετική ποσότητα μουσικής σε κάθε σελίδα. Οπότε αν πούμε πχ περιθώριο ΤΑΔΕ και απόσταση μεταξύ σειρών ΔΕΙΝΑ θα δούμε ότι κατά τη δακτυλογράφηση είναι αδύνατον να αντιστοιχεί η κάθε σελίδα του χειρόγραφου με την ηλεκτρονική σελίδα (δηλαδή η πχ σελ. 50 του Βουδούρη δεν θα περιέχει ότι και η 50 η δικιά μας κατά τη δακτυλογράφηση).

Αν όμως πρόκειται να εκδοθεί το έργο τότε δεν μας ενδιαφέρει πλέον αυτή η αντιστοιχία, οπότε καθορίζουμε τα πρότυπα και γράφουμε.

Να βρούμε χορηγό. Σκεφτόμουν να κάνω ένα blog για αυτό αλλά δεν έχω και πάρα πολύ χρόνο.

Αγαπητέ Μιχάλη, οι δυνατότητες του Μελωδού είναι πάρα μα πάρα πολλές και απλούστατες, απλά θα πρέπει να οργανωθούμε ανταλλάσσοντας αρχεία σε .mel ωστε να βλέπω τι και πως τα κάνεις , και να σε ενημερώσω για τον αυτόματο τρόπο που υπάρχει. Και έτσι θα μαθαίνουμε όλοι μας.
Μπορούμε να κάνουμε πρότυπα πολλά και διάφορα για κάθε περίπτωση, και με αυτόματο τρόπο και του Άγγελου Βουδούρη, γράφοντας σε ένα και μόνον αρχείο.
Περισσότερα μετά το πάσχα, διότι την αναμενόμενη αναβάθμιση του Μελωδού με το ocr θα μας την έχει διαθέσιμη, Πασχαλιάτικο Δωρο.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Με συγκίνηση....ιδού ένα ακόμα βιβλίο του Βουδούρη τελείωσε.

Και πάνω απ' όλα στην ώρα μας. Το Πάσχα 2011 αργεί ακόμα.

Γράφοντάς την σκέφτομαι να ασεβήσω και να χρησιμοποιήσω αντί του Πρίγγου του χρόνου. Εξ άλλου είναι παρόμοια, πληρέστατη (όλα τα τροπάρια των κανόνων, χερουβικά - κοινωνικά), περιλαμβάνει τυπική διάταξη και σχολιασμό χρονικής αγωγής, βάσης, ακόμα και ύφους

"βάσις υψηλή, χρόνος αργός με μεγαλοπρέπεια" κτλ.

Σας ευχαριστώ για τη ψυχολογική υποστήριξη. Πάμε για άλλο βιβλίο τώρα.

ΥΓ. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να διορθώσει θα ήταν ευτύχημα. 1 σελίδα τη μέρα να κοιτάει σε 1 χρόνο το βιβλίο δεν θα έχει κανένα λάθος.
 

Attachments

  • voudouris_vol_10_megali_evdomas.pdf
    16.5 MB · Views: 1,399
Top