Δακτυλογράφηση

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ξεκινάμε σιγά σιγά τη Μ.Εβδομάδα, αναλαμβάνω σελ. 17-40. (με πιο αργούς καλοκαιρινούς ρυθμούς)

Δάσκαλε, οι σελίδες 1-16 είναι εισαγωγικές, μπορείς να τις τακτοποιήσεις; Ξέρεις εσύ...
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Δάσκαλε, οι σελίδες 1-16 είναι εισαγωγικές, μπορείς να τις τακτοποιήσεις; Ξέρεις εσύ...

OK (με πιο αργούς καλοκαιρινούς ρυθμούς :p)
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ορίστε οι σελ. 17-40. Λείπουν οι εισαγωγικές 1-16 που θα γραφούν όμως.
Ήθελα να κάνω μερικές παρατηρήσεις.
1. Το βιβλίο εκτός από τα μέλη γράφει και το τυπικό. Τα λόγια τα γράφω με κόκκινο (όπως στο Αναστασιματάριο) το οποίο εμφανίζεται κάπως "ξεπλυμένο", υποπτεύομαι γιατί, θα το διορθώσω την επόμενη φορά που θα ανεβάσω.

2. Στις σελίδες 38-39 δε κατάφερα να διαβάσω ακριβώς τι γράφει. Συγκεκριμένα σελ.38 πάνω πάνω, τόσο τη φράση του στην αρχή "Εις τους Αίνους....." όσο και τη φράση του δεξιά από το απήχημα, την οποία επαναλαμβάνει και στην επόμενη σελίδα. Τι λέει εκεί ρε παιδιά;
Σελ.39 δε καταλαβαίνω ποιά είναι η λέξη αριστερά της λέξης "πρωτοψάλτου". Και πάλι γράφει την ίδια λέξη δεξιά από το απήχημα που δε ξέρω ποιά είναι....

Αυτά. Καλή μας συνέχεια.
 

Attachments

  • Βουδούρης_ΜΕβδομάς_σελ17-40.doc
    714.5 KB · Views: 434
  • Βουδούρης_ΜΕβδομάς_σελ17-40.pdf
    519.5 KB · Views: 1,441

haris1963

παλαιότατο μέλος
Και πάλι γράφει την ίδια λέξη δεξιά από το απήχημα που δε ξέρω ποιά είναι....

Μιχάλη, αυτή η λέξη είναι "μεγαλοπρεπώς". Τα άλλα είναι όντως δυσανάγνωστα (αλλά θα τα αποκωδικοποιήσουμε, να είσαι σίγουρος)! :wink:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Σελ.39 δε καταλαβαίνω ποιά είναι η λέξη αριστερά της λέξης "πρωτοψάλτου".
"Ιακώβου"!

...σελ.38 πάνω πάνω, τόσο τη φράση του στην αρχή "Εις τους Αίνους....."
"μετά το Κέλευσον δέσποτα ψάλλομεν εις σύντομον μέλος στιχηραρικόν του Αναστασιματαρίου και τα παρόντα ιδιόμελα (άνω τελεία) άρχεται ο πρωτοψάλτης"
"με χρόνον απλούν
με χρόνον αργής αγωγής"
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ψάρια τρώτε εκεί στη Θεσσαλονίκη όλη την ώρα;;;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ψάρια τρώτε εκεί στη Θεσσαλονίκη όλη την ώρα;;;
Κι όλα αυτά με ένα μάτι (το καλό μου, το δεξί, το ξεκουράζω) :p
Δεν ξέρω πως έγινε, αλλά μούρχεται γάντι αυτή την στιγμή το: "Πόντιος και μ' ένα ομμάτ'..." :D:D
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Πολύ ωραίος ο Στέφανος και μπράβο του έκανε καλή δουλειά η αρχή βέβαια έγινε από το π. Εφραίμ από ότι ξέρω με τα ΕΖ (αν δεν κάνω λάθος) να ναι καλά και οι δυο τους για την προσφορά τους στην ΒΜ και κατ επέκταση σε όλους εμάς!
 
Κι όλα αυτά με ένα μάτι (το καλό μου, το δεξί, το ξεκουράζω) :p
Δεν ξέρω πως έγινε, αλλά μούρχεται γάντι αυτή την στιγμή το: "Πόντιος και μ' ένα ομμάτ'..." :D:D

Κύριε Συμεωνίδη περαστικά σας
Δεν ξέρω τι θεραπεία ακολουθείτε αλλά κάντε και κανένα ξεμάτιασμα καλού-κακού. Πού ξέρετε; Μπορεί να βοηθήσει.
Την προηγούμενη Κυριακή είσασταν ο πρωταγωνιστής της επικαιρότητας του ψαλτολογίου.
Εύχομαι σύντομα να μπορείτε να φάτε (και με τα δύο ) μάτια ψάρια :D:D

Ειρήνη (α σον Πόντον)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στη σελ. 25 στην 1η γραμμή που λέει «Τα πα...», στην απόστροφο, είναι σίγουρα παρεστιγμένο ή απλά από τη φωτοτυπία της φωτοτυπίας βγήκε με δόσεις το γοργό; Δε μου κολλάει καθόλου παρεστιγμένο στα αυτιά! Πείτε κι εσείς καμιά γνώμη.
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Γιάννη έχεις δίκιο στο ότι ακούγεται κάπως ΜΑΜΠΟ με το απόστροφο εκεί.

Κατα τ΄ άλλα, με μια γρήγορη ματιά στα χειρόγραφα του Βουδούρη μπορεί κανείς να δεί ότι σε πολλά "γοργά" συναντάται το ίδιο θέμα, μοιάζει να είναι παρεστιγμένο, μπορεί να είναι και τυχαίο σημάδι της φωτοτυπίας.

Εδώ αν και δεν ακούγεται ωραίο το έβαλα γιατί νομίζω ότι είναι όντως παρεστιγμένο κ όχι μαυρίλα της φωτοτυπίας.

Άσε που είναι και πολύ Χ-Α-Ι.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Μετά από μια μικρή "αποχή" λόγω ανωτέρας βίας στέλνω νέο δακτυλογραφημένο μέρος του βιβλίου, powered by Ubuntu!

Οι σελίδες 17-65 είναι με το πρόγραμμα ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ των Σ.Σουλδάτου και π.Εφραίμ. Οι σε 66-113 με τον ΜΕΛΩΔΟ, τον οποίο θα χρησιμοποιώ από εδώ και πέρα για δακτυλογράφηση.

Ορίστε λοιπόν οι νέες σελίδες (γιατί η κ.Ντόβα μας έχει πάρει φαλάγγι) και από εδώ και πέρα θα προσπαθήσω να στέλνω πιο συχνά γιατί πλησιάζει η Μ.Εβδομάδα.
 

Attachments

  • Boudouris_M-Evdomas_sel_17-113.pdf
    5.4 MB · Views: 556

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μιχάλη, χρόνια σου πολλά και πολλές ευχαριστίες καθότι τη Μεγάλη Εβδομάδα του Βουδούρη χρησιμοποιώ στο αναλόγιο και μου έβγαζε τα μάτια με το χειρόγραφο ώς τώρα. Να είσαι πάντα καλά. Καλή δύναμη και με τα υπόλοιπα.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ιδού ένα τμήμα ακόμα. Και συνεχίζουμε....

Δε μπορώ να διαβάσω ορισμένα γράμματα στις σελίδες 145, 148
Αν κάποιος μπορεί να μη βοηθήσει...
 

Attachments

  • Boudouris_M-Evdomas_sel_17-150.pdf
    8.8 MB · Views: 298

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δε μπορώ να διαβάσω ορισμένα γράμματα στις σελίδες 145, 148
145:
βήματι
τῆς μεγάλης ἐκκλησίας

148:
ψαλμόν· ψάλλεται ἄνευ στίχων ὁ κανών
ἑκάστης ᾠδῆς ψάλλομεν καί τάς Καταβασίας

Συγχαρητήρια Μιχάλη!!!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ιδού άλλες 100 σελίδες. Οι 151-200 δακτυλογραφήθηκαν από την κ. Ντόβα την οποία και ευχαριστούμε.

Ορισμένες αλλαγές/διορθώσεις που προτάθηκαν (λίγες δυστυχώς, λίγοι ενδιαφέρονται να βοηθήσουν στη διόρθωση) εφαρμόστηκαν στις σελίδες 17-150.

Χρειαζόμαστε βοήθεια και σε μερικές σελίδες (δυσανάγνωστα γράμματα).
205, 201, 193, 178, 157, 151

Παρατηρήσεις και διορθώσεις (ειδικά οι δεύτερες) όπως πάντα ευπρόσδεκτες.

Δημήτρη αν το εκτυπώσεις για τη Μ.Εβδομάδα μη βάλεις καλό χαρτί.
(μη σου πω να σημειώνεις και τα λάθη να μας τα πεις)
 

Attachments

  • voudouris_10_m-evdomas_17-250.pdf
    11.4 MB · Views: 342

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
σε μερικές σελίδες (δυσανάγνωστα γράμματα).
205, ἱστάμενος
201, ἀναγνώστης ἱερεύς (ναί, δές καί ΤΜΕ σελ. 402) ... λέγει
193, ὕμνον ... τά παρόντα λειτουργικά κατά τό ἔλασσον ... ψάλλει «ἀλλ᾿ ὡς ὁ ληστής»
178, εὐλογήσαντος δέ τοῦ ἱερέως (Μ. Πρωτοσυγκέλλου) ... μεθ᾿ ὅν ὁ δευτερεύων τήν μεγάλην Συναπτήν καί ἐκφώνησις· ... τά παρόντα
157, καί τό Ὑπόμνημα τοῦ Τριῳδίου ... παροῦσα
151, εἰς μέλος σύντομον ... τά παρόντα καθίσματα ... Τόν τάφον​
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δημήτρη αν το εκτυπώσεις για τη Μ.Εβδομάδα μη βάλεις καλό χαρτί. (μη σου πω να σημειώνεις και τα λάθη να μας τα πεις)

Ευχαρίστως, όσοι πιό πολλοί τα ελέγξουν τόσο το καλύτερο. Γράφε εσύ και μη σε νοιάζει για λάθη! Οι ηλεκτρονικές εκδόσεις έχουν το πλεονέκτημα οτι μπορούν πάντοτε να διορθώνονται αμέσως και να ενημερώνονται συνεχώς.

Ευχαριστούμε πολύ.
 
Top