Δακτυλογράφηση

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μιχάλη κατ' αρχάς να σε συγχαρώ και να σε ευχαριστήσω κι εγώ δημόσια. Εύγε μαθητά, τιμάς και τον διδάσκαλο με τέτοια επιτεύγματα!
Γράφοντάς την σκέφτομαι να ασεβήσω και να χρησιμοποιήσω αντί του Πρίγγου του χρόνου.
Τέτοιες ..."ασέβειες" επιτρέπονται σε όλους μας! :wink:

Σας ευχαριστώ για τη ψυχολογική υποστήριξη. Πάμε για άλλο βιβλίο τώρα.
Πρότασή μου είναι να πιάσεις τώρα είτε το Ειρμολόγιο, είτε το Τριώδιο.

Αμφότερα είναι χρησιμότατα, το μεν 1ο πάντοτε, το 2ο εφ' όσον το τελειώσεις (είναι και 2 τόμοι :() έως να ανοίξει το Τριώδιο του 2011, θα μας κάνεις ένα (ακόμη) μεγάλο δώρο. Ίσως να πιάσεις ένα τόμο εσύ κι ένα η κα Ντόβα (εάν επιθυμεί να συνεχίσει μετά το Μηνολόγιο, το οποίο κοντεύει να ολοκληρώσει).

Να υπενθυμίσω ακόμα, να ανεβάσεις και τα αρχεία Μελωδού των σελίδων από 361 έως το τέλος.

Και πάλιν συγχαρητήρια!

Χαραλάμπης
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Να υπενθυμίσω ακόμα, να ανεβάσεις και τα αρχεία Μελωδού των σελίδων από 361 έως το τέλος.


Χαραλάμπης

His Master's voice...
 

Attachments

  • voudouris_vol_10_sel_356-389_melodosfiles.zip
    131.8 KB · Views: 158

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Να σαι καλά Αγαπητέ Μιχάλη σε ευχαριστώ προσωπικά και εύχομαι ο Θεός να σου δίνει υγεία, δύναμη, και κουράγιο να συνεχίζεις.

επίσης αγαπητέ Μιχάλη θα σου ήταν εύκολο ότι έχει γραφτεί σε μελωδό σε αυτό το e-βιβλίο να τα zip-άριζες και να μας τα ανέβαζες όλα συγκεντρωμένα μαζί, (file melodos) αν είναι εύκολο επαναλαμβάνω.

να σαι καλά και πάλι.
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Αντιγράφω αυτούσιο κάτι από την εισαγωγή του βιβλίου, νομίζω χρήσιμο.

"Εἰς τήν σύνταξιν καί γραφήν τῶν μουσικῶν μελῶν καί τῆς παρούσης μεγάλης Ἑβδομάδος, ἠκολούθησα καί τούς δύο τρόπους τῆς γραφῆς, ὅπως ἔπραξα καί διά τά ἄλλα μουσικά κείμενα. ἤτοι ἠκολούθησα καί τόν ἀνεπτυγμένον καί τόν ἀναλυτικόν τρόπον, χωρίς να παραβῶ τούς κανόνας τῆς ἡμετέρας μουσικῆς ὀρθογραφίας τῆς στηριζομένης ἐπί τῆς ἀρχαιοτέρας γραφῆς Πέτρου Λαμπαδαρίου τῆς Μεγάλης Ἐκκλησίας τοῦ Πελοποννησίου καί τῶν μετ’ αὐτόν πατριαρχικῶν μουσικῶν διδασκάλων. ἐπροτίμησα τήν μέθοδον ταύτην χάριν αὐτοῦ τοῦ συμφέροντος τῆς μουσικῆς καθόσον ἔπρεπε νά δεσμεύσω καί νά παραστήσω τά μέλη γραπτῶς ὅπως ταῦτα καί νῦν ἔτσι ψάλλονται ἀπαράλλακτα ἐν τῇ Μεγάλη Ἐκκλησία."
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μπράβο Μιχάλη! Συγχαρητήρια. Εκβιάζοντας και πάλι τη διάθεση προσφοράς σου θα πρότεινα ξανά να μετατραπούν και οι πρώτες σελίδες στο Μελωδό ώστε

(α) το βιβλίο να είναι ομοιόμορφο
(β) να έχουμε το .mel όλου του βιβλίου

Ευχαριστούμε πολύ.

Θέλω να αναλάβω διόρθωση αλλά ο χρόνος μου είναι μηδαμινός αυτό τον καιρό. Όταν μπορέσω και υπάρχουν σελίδες αδιόρθωτες ευχαρίστως θα αναλάβω. Η διόρθωση/αντιπαραβολή είναι πολύ σημαντική δουλειά και άκρως απαραίτητη προτού χρησιμοποιηθεί το βιβλίο σοβαρά στο αναλόγιο.

Να είσαι καλά.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μπράβο Μιχάλη! Συγχαρητήρια. Εκβιάζοντας και πάλι τη διάθεση προσφοράς σου θα πρότεινα ξανά να μετατραπούν και οι πρώτες σελίδες στο Μελωδό ώστε

(α) το βιβλίο να είναι ομοιόμορφο
(β) να έχουμε το .mel όλου του βιβλίου

Ευχαριστούμε πολύ.

Θέλω να αναλάβω διόρθωση αλλά ο χρόνος μου είναι μηδαμινός αυτό τον καιρό. Όταν μπορέσω και υπάρχουν σελίδες αδιόρθωτες ευχαρίστως θα αναλάβω. Η διόρθωση/αντιπαραβολή είναι πολύ σημαντική δουλειά και άκρως απαραίτητη προτού χρησιμοποιηθεί το βιβλίο σοβαρά στο αναλόγιο.

Να είσαι καλά.

Με την αναμενόμενη αναβάθμιση του ''Μελωδού'' και την αγορά έναντι μικρού τιμήματος του ocr με ένα σκανάρισμα θα τα έχουμε σε Μελωδό. Άλλωστε μέχρι το 2011 έχουμε τον απαιτούμενο χρόνο πρώτα ο Θεός βεβαίως βεβαίως.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο καθηγητής μαθηματικών του πανεπιστημίου της Αδελαϊδας John van der Hoek έχει ευγενικά αρχίσει να αντιπαραβάλει το χειρόγραφο της Μ. Εβδομάδος του Βουδούρη με τη δακτυλογράφηση του Ψαλτολογίου προς επισήμανση λαθών μεταγραφής ή τυπογραφικών του Βουδούρη τα οποία θα μας παρουσιάσει στο μέλλον σε ξεχωριστό αρχείο. Τον ευχαριστώ για τον κόπο του και αναμένουμε.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Συγχαρητήρια
Έχω κάποιους απο τους τόμους του Βουδούρη και ενώ ξέρω οτι είναι εξαιρετικοί δεν μπορούσα να τους πάρω στο αναλόγιο να ψάλλω γιατι είναι δυσανάγνωστοι.


Ευχαριστούμε πολύ. Ο Θεός να σας έχει καλά.

Με τιμή και σεβασμό
Μιχαήλ Β. Τσαβαρης
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
ΜΠΡΑΒΟ ΜΙΧΑΛΗ


Μιχάλη άξιος συγχαρητηρίων είσαι μπράβο.
Πολύ καλή εργασία κ πολλές ώρες μελέτης.
Ευχαριστούμε πολύ.:)
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Όχι Άρχοντα στο Μαμάη πήγαιναν οι ευχαριστίες.
Δεν το διευκρίνησα αλλά πίστευα ότι θα ήταν αντιληπτό.
Πάω πάσο!
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Όχι Άρχοντα στο Μαμάη πήγαιναν οι ευχαριστίες.
Δεν το διευκρίνησα αλλά πίστευα ότι θα ήταν αντιληπτό.
Πάω πάσο!

Φίλε Παύλο το ξέρω. Εγώ είμαι το τούβλο της υπόθεσης γι αυτό και το άλλαξα μετά :D:D:p
 

tb---

τσοπάνης
Ο καθηγητής μαθηματικών του πανεπιστημίου της Αδελαϊδας John van der Hoek έχει ευγενικά αρχίσει να αντιπαραβάλει το χειρόγραφο της Μ. Εβδομάδος του Βουδούρη με τη δακτυλογράφηση του Ψαλτολογίου προς επισήμανση λαθών μεταγραφής ή τυπογραφικών του Βουδούρη τα οποία θα μας παρουσιάσει στο μέλλον σε ξεχωριστό αρχείο. Τον ευχαριστώ για τον κόπο του και αναμένουμε.

Καλημέρα. Υπάρχει κάποιο νεότερο για το εν λόγω θέμα ;

Ευχαριστώ~
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Καλημέρα. Υπάρχει κάποιο νεότερο για το εν λόγω θέμα ;

Όχι απόσο γνωρίζω. Θα επικοινωνήσω να μάθω.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Έχει σχεδόν τελειώσει, εδώ και καιρό. Λόγω έλλειψης χρόνου καθυστερεί στο "φινίρισμα" και στην ανάρτηση των αποτελεσμάτων του.

Αλλά αν ξέρατε κ εγώ πόσο ελληνική αργοπορία του προσέφερα πλουσιοπάροχα σε κάτι παρεδώσε που είχαμε....
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Η ελαχίστη ευχή μου
ως οφειλή
στη μεγίστης σημασίας εργασία του κ. Μαμάη.

Εύχομαι ανάλογη με το μόχθο και τη σημασία του έργου
και τον άνωθεν μισθόν του εργάτου.

Καλή δύναμη επ' αναλογίω σε σένα αγαπητέ
και στους λοιπούς συμψαλτολόγους

και καλή συμμετοχή στα Πάθη και την Ανάσταση του Θεανθρώπου
για όλους.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η ελαχίστη ευχή μου
ως οφειλή
στη μεγίστης σημασίας εργασία του κ. Μαμάη.

Εύχομαι ανάλογη με το μόχθο και τη σημασία του έργου
και τον άνωθεν μισθόν του εργάτου.

Καλή δύναμη επ' αναλογίω σε σένα αγαπητέ
και στους λοιπούς συμψαλτολόγους

και καλή συμμετοχή στα Πάθη και την Ανάσταση του Θεανθρώπου
για όλους.
Εγώ, πάλι, θα του ευχηθώ κι ένα κάτωθεν μισθό, μην πάει τσάμπα τόση δουλειά.....
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Σας ευχαριστώ.... πολλές οι ευχές σας, λίγο το έργο. Καλή δύναμη τη μεγάλη εβδομάδα και καλή μας Ανάσταση.

ΥΓ. Κάτωθεν μισθό ξέχνα τον....
 
Top