Δακτυλογράφηση

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ιδού και αυτές, συνεχίζουμε με σελ. 241 - 270 και χαζά χαζά το μισό βιβλίο το φάγαμε.

Πολλές ευχαριστίες στον κ. Χρήστο Κονταξή (μέλος του φόρουμ) ο οποίος παρά τη πολύ σοβαρή δουλειά που έχει αναλάβει εθελοντικά στο www.analogion.net να ηχογραφήσει τα τροπάρια που έχει συλλέξει ο π.Leo Schefe προσφέρθηκε και έλεγξε τα γραφόμενα μου μέχρι και τη σελ. 210 και μου έστειλε κατάλογο με (πολλά) λάθη, τα οποία βέβαια διορθώθηκαν.

Συνεπώς, μέχρι και τη σελ. 210 τα γραφόμενα είναι διπλοτσεκαρισμένα και (πρέπει να) έχουν ελάχιστα ως καθόλου λάθη.

Υπενθυμίζω ότι σύμφωνα με (αυθαίρετη θα έλεγα αλλά δεν έφερε και κανένας αντίρρηση) δική μου απόφαση, γράφω ακριβώς όπως τα έχει ο Βουδούρης. Ακόμα και αν πρόκειται για βέβαιο λάθος (ορθογραφικό, λείπει τμήμα τροπαρίου κτλ) δεν το διορθώνω αλλά το γράφω ως έχει, φτάνει να είναι ίδιο με το χειρόγραφο. Αυτό όχι για να θεοποιήσουμε το Βουδούρη αλλά γιατί σκέφτηκα να δημιουργήσουμε ένα πιστό ψηφιακό αντίγραφο και όχι "διόρθωση", η οποία όπως και να χει κάποτε θα βγεί.
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-240.pdf
    2.1 MB · Views: 159
  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-240.doc
    3.9 MB · Views: 68

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πάρε κόσμε.

Συνεχίζουμε με 271-300, χάρη στη στρατιά αφοσιωμένων και εκουσίως ανωνύμων εργατών.

Ναι, εγώ είμαι η βιτρίνα.
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-270.pdf
    2.4 MB · Views: 119
  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-270.doc
    4.4 MB · Views: 68

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Έτοιμα και αυτά. Συνεχίζουμε με σελ. 301-330.
Οι σελίδες έως και 270 είναι διορθωμένες από τον κ.Κονταξή, τον οποίο και ευχαριστούμε δεδομένου ότι πιο δύσκολο είναι να διορθώνεις παρά να γράφεις.
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-300.doc
    4.9 MB · Views: 77
  • ΑΝΑΣΤ_Α_σελ_17-300.pdf
    2.7 MB · Views: 69

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ορίστε και αυτές. Στο επόμενο post θα ανεβάσω πρώτα ο Θεός και τις υπόλοιπες σελίδες, 331 - 399, όπου είναι και το τέλος του βιβλίου. Θα προσθέσω και μια σελίδα περιεχόμενα, η οποία δεν υπάρχει κανονικά, για διευκόλυνσή μας.

Υπενθυμίζω ότι εκκρεμεί η διόρθωση των σελίδων 271 και μετά.

Επίσης, Δημήτρη αν δεν έχεις αντίρρηση, μετά από πρόταση του κ.Κονταξή, να καταγράφουμε τα λἀθη που έχει ο Βουδούρης; (ορθογραφικά, μουσικά, λείπουν τροπάρια)
Αν ναι, ελπίζω κάποιος καλός άνθρωπος να το αναλάβει.

Στη συνέχεια έλεγα να πιάσω Μ.Βδομάδα, έχω ακούσει ότι "Η Μ.Εβδομάδα του Βουδούρη είναι καταπληκτική". Αν έχετε κάποια άλλη προτίμηση πείτε μου και το συζητάμε.
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-330.doc
    5.4 MB · Views: 42
  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-330.pdf
    3 MB · Views: 88

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Στη συνέχεια έλεγα να πιάσω Μ.Βδομάδα, έχω ακούσει ότι "Η Μ.Εβδομάδα του Βουδούρη είναι καταπληκτική". Αν έχετε κάποια άλλη προτίμηση πείτε μου και το συζητάμε.

Οπωσδήποτε αυτό.....Αξίζει πολύ, έχω ακούσει και εγώ :wink:
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Οπωσδήποτε αυτό.....Αξίζει πολύ, έχω ακούσει και εγώ :wink:

1 - 0 λοιπόν μεγάλη Εβδομάδα.

Επ ευκαιρία σελ 310 πάνω αριστερά έχει μια σημείωση που δε κατάφερα να διαβάσω, κάποιος με καλύτερη όραση ίσως μπορούσε να τη διαβάσει....
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Χαίρετε! ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΧΑΡΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΩ ότι ολοκληρώθηκε το Αναστασιματάριο τόμος Α του Βουδούρη, του Θεού συνεργούντος!

Ιδού λοιπόν, καλή χρήση. Υπ όψιν ότι είναι διορθωμένο μέχρι και σελ. 330. Αν μαζευτούν στο μέλλον πάλι πολλά λάθη θα τα διορθώσω και θα ανεβάσω μια "διορθωμένη" έκδοση. Eπίσης, βάλαμε και μια τελευταία σελίδα - περιεχόμενα η οποία δεν υπάρχει στο χειρόγραφο, για πρακτικούς λόγους.

Και εις άλλα με υγεία.
 

Attachments

  • Boudouris_book_3_anastasimatarion_a.pdf
    5 MB · Views: 311
  • ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ_3_ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟΝ_Α.doc
    7.1 MB · Views: 94

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Υπ όψιν ότι είναι διορθωμένο μέχρι και σελ. 330.

Μιχάλη,

Ένα μικρό λαθάκη σας ξέφυγε. Ή μάλλον, μερικά λαθάκια.

Στην πρώτη σελίδα (του μουσικού κειμένου, δηλαδή... σελ. 17).
Στην πρώτη γραμμή.
Στην τέταρτη λέξη.
:D:D:D:D
Αντί "Κύριε εκέκραξα προς σε", έχεις "Κύριε εκέκραξα προς πε".

Ακριβώς το ίδιο λάθος ("προς πε") υπάρχει και στην τρίτη γραμμή.

Ξανά το ίδιο και στην έκτη γραμμή.

Στην εννάτη γραμμή (δηλ. στο "Κατευθυνθήτω"), αντί "ενώπιόν σου", γράφει "ενώπιόν που".

Και όλα αυτά ΜΟΝΟ στην σελίδα 17! :D

Χαρά στην υπομονή σου, όμως! Ευχαριστούμε πολύ για το έργο αυτό!

Απόστολος
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Μιχάλη,

Ένα μικρό λαθάκη σας ξέφυγε. Ή μάλλον, μερικά λαθάκια.

Στην πρώτη σελίδα (του μουσικού κειμένου, δηλαδή... σελ. 17).
Στην πρώτη γραμμή.
Στην τέταρτη λέξη.
:D:D:D:D
Αντί "Κύριε εκέκραξα προς σε", έχεις "Κύριε εκέκραξα προς πε".

Ακριβώς το ίδιο λάθος ("προς πε") υπάρχει και στην τρίτη γραμμή.

Ξανά το ίδιο και στην έκτη γραμμή.

Στην εννάτη γραμμή (δηλ. στο "Κατευθυνθήτω"), αντί "ενώπιόν σου", γράφει "ενώπιόν που".

Και όλα αυτά ΜΟΝΟ στην σελίδα 17! :D

Χαρά στην υπομονή σου, όμως! Ευχαριστούμε πολύ για το έργο αυτό!

Απόστολος

Χμ, είναι γεγονός ότι έχω λάθη αλλά αυτά που αναφέρετε δεν υπάρχουν, εννοώ είναι σωστά. Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν....
1) Σας εμφανίζει για κάποιο λόγο τα "σ" ως "π". Αλλά δε βλέπω το λόγο να γίνεται αυτό.

2) Έχετε παλαιότερη μη διορθωμένη έκδοση του "Αναστασιματαρίου". Αρχικά έγραφα χωρίς κανένας να διορθώνει, μετά "ενημερωθηκα" για τα πολλά λάθη που κάνω και ζήτησα βοήθεια, η οποία ευρέθη.

Τέλοςπάντων, το παραπάνω pdf που ανέβασα δεν έχει τα λάθη που αναφέρετε. Άλλα λάθη πολύ πιθανό να υπάρχουν.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μιχάλη όντως υπάρχουν τα λαθάκια αυτά στο pdf. Μήπως παίζει κάτι με ασυμβατότητα γραμματοσειρών; Πάντως το doc είναι σωστό!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Δημιούργησα το pdf με Linux!!!!!!

Πάντως αυτό που σας ανέβασα το κάνω download και το ανοίγω είτε με το linux είτε με τα windows (έχω και απο αυτά) και μου εμφανίζεται σωστά.

Για να δούμε, σε όλους βγαίνουν λάθος εκτός απο μένα;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εγώ έχω Windows XP και Acrobat 6.0 και βγάζει ελαττώματα. Και όχι μόνο τα παραπάνω! Αντί για "π" στη μαρτυρία του Πα βγάζει βαρεία (!!!).

Το ξαναέκανα και το ανεβάζω. Τώρα σε μένα τουλάχιστον το δείχνει κανονικά.
View attachment ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ_3_ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟΝ_Α.pdf
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Γιάννη αυτό που έκανες μου εμφανίζεται κανονικά κ εμένα, όπως και το προηγούμενο. Ίσως ήθελε Adobe για καλύτερη συμβατότητα, σε ευχαριστούμε.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Βασικά, κατά την εκτύπωση επέλεξα να συμπεριλάβει στο pdf και τη γραμματοσειρά (υπάρχει ένα τέτοιο κουτάκι που είναι προεπιλεγμένα ξετσεκαρισμένο). Οπότε ίσως γι' αυτό να εμφανίζεται σωστότερα. Ποιος ξέρει; Άτιμα πλάσματα οι υπολογιστές...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Νά'σαι καλά Μιχάλη! Και σε άλλα με υγεία εύχομαι. Συγχαρητήρια για τον κόπο σου και το μεράκι σου και φυσικά για το προσφερόμενο αποτέλεσμα!
 
... Επ ευκαιρία, πείτε μου σας παρακαλώ ότι κάποιος θα διαβάσει όλα αυτά, να μην αισθάνομαι ότι ματαιοπονώ.

ούτε μακράν να αμφιβάλλεις αγαπητέ. προσευχόμαστε για σένα...

Αστειεύεσαι; Επιτελείς ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΕΡΓΟ. ...
έτσι ακριβώς!!! (Y)
 
Top