Δακτυλογράφηση

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Μετά απο εντολή των διαχειριστών ανοίγω νέο υπο-θέμα μέσα στο θέμα ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟ Α' στο οποίο περιέχονται ΜΟΝΟ δακτυλογραφημένες σελίδες.

Στο γενικό θέμα όπως βλέπει κανείς γίνεται "συζήτηση", και βέβαια καλώς γίνεται. Στο υπό-θέμα αυτό θα περιέχονται ΜΟΝΟ δακτυλογραφημένες σελίδες ώστε να μπορεί εύκολα κανείς να τις βρίσκει μαζεμένες.

Τα εισαγωγικά, (σελ.1-16) δακτυλογραφήθηκαν απο τον κ. Συμεωνίδη Χαραλάμπη, τα υπόλοιπα μέχρι στιγμής τα έγραψα εγώ, χρησιμοποιόντας το πρόγραμμα του π. Εφραίμ απο την Ι.Μ. Αγίου Αντωνίου Αριζόνα Η.Π.Α. και του Στέφανου Σουλδάτου.
Βρίσκεται στη σελίδα του Στέφανου Σουλδάτου, http://www.dblab.ntua.gr/~stef/mysit.../index_en.html

Οι σελίδες ανεβάζονται με τη μορφή .doc και .pdf.

Θα χρειαστείτε ορισμένα fonts για να σας εμφανιστούν σωστά οι σελίδες .doc, που υπάρχουν στο "πακέτο" των π. Εφραίμ και Στέφανου Σουλδάτου. Για να δείτε βέβαια τα .pdf δεν χρειάζεται τίποτα επιπλέον.

Γενικά, υπάρχει αντιστοιχία σελίδων χειρογράφου - ηλεκτρονικού αρχείου, δηλ. η σελ.30 του χειρογράφου είναι η σελ. 30 του .pdf

Επίσης, γράφω ακριβώς όπως γράφει ο Βουδούρης, το μουσικό κείμενο βεβαίως, αλλά και το ποιητικό, δηλ. λέξεις που τις έχει με κεφαλαίο τις γράφω κ εγώ με κεφαλαία κτλ κτλ.

Υπενθυμίζω ότι σύμφωνα με το θέλημα των διαχειριστών, σχόλια ας γίνονται στο γενικό θέμα ενώ εδώ στο υπο-θέμα ας βάζουμε μόνο καινούργιες δακτυλογραφημένες σελίδες, για να τις βρίσκει κανείς εύκολα.

Προς το παρόν, συνεχίζω με σελίδες 37-46.
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-36.doc
    412 KB · Views: 209
  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-36.pdf
    247.1 KB · Views: 462
  • Boudouris_Book_vol_03_Eisagogika.pdf
    1.1 MB · Views: 296
  • Boudouris_Book_vol_03_Eisagogiκα.doc
    3.5 MB · Views: 85

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Έτοιμο.

Συνεχίζουμε με τις σελίδες 47-66
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-46.doc
    631.5 KB · Views: 76
  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-46.pdf
    383.1 KB · Views: 217

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πάει κ αυτό.

Συνεχίζουμε με σελ. 67 - 86

Καλά ε, τούρμπο το πρόγραμμα του Στέφανου.
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-66.doc
    939 KB · Views: 67
  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-66.pdf
    530.1 KB · Views: 181

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Έτοιμες κ αυτές, πάμε να σπάσουμε το κατοστάρι, συνεχίζουμε με σελ. 87 - 120
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-86.pdf
    720.9 KB · Views: 149
  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-86.doc
    1.3 MB · Views: 59

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ορίστε και αυτές. Συνεχίζουμε με 121 - 150.
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-120.pdf
    1,000.1 KB · Views: 199
  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-120.doc
    1.8 MB · Views: 76

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Στο αρχείο ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-66.pdf είδα πρόχειρα ένα λάθος: στη σελ. 22 στο "Τας εσπερινάς ημών ευχάς" στη φράση "ο δειξας εν κόσμω", στη συλλαβή δει έχει μπει ολίγον, ενώ θέλει ίσον.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επειδή έχω εγκαταστήσει τις γραμματοσειρές αυτού του πακέτου αλλά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ακόμη, πώς μπορώ να επέμβω στα κείμενα που ανέβηκαν; Δοκιμάζω και δεν μπορώ να επιλέξω τη μουσική γραμμή, αλλά μόνο τα λόγια.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Επειδή έχω εγκαταστήσει τις γραμματοσειρές αυτού του πακέτου αλλά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ακόμη, πώς μπορώ να επέμβω στα κείμενα που ανέβηκαν; Δοκιμάζω και δεν μπορώ να επιλέξω τη μουσική γραμμή, αλλά μόνο τα λόγια.

Τα λόγια είναι γραμμένα σε πλαίσιο μπροστά από τη μουσική. Μπορείς να πατήσεις έξω από το πλαίσιο με τα λόγια και να κινηθείς πίσω από αυτό με τα βελάκια του πληκτρολογίου.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Γιάννη πρόσεξε μήπως ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΒΟΥΔΟΥΡΗ. Αν δεν είναι ΣΟΡΥ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ, θα το διορθώσω όταν ανεβάσω τα επόμενα. Αν όμως κ ο Βουδούρης έτσι το έχει ας μη το αλλάξουμε.
Στην αρχή γράφω ότι κάνω ακριβής αντιγραφή, μαζί με τα λάθη. Ας το αφήσουμε έτσι και όταν κάνουν την επίσημη ψηφιοποίηση που λένε ας τα διορθώσουν.

Αν διαφωνείτε ας το συζητήσουμε και ότι αποφασίσουμε.

Επίσης, υπενθυμίζω ότι σύμφωνα με τους διαχειριστές ας μη γίνεται εδώ συζήτηση και επισημάνσεις αλλά στο άλλο θέμα της ενότητας "Αναστασιματάριο Α'", ας κρατήσουμε το παρόν θέμα ΜΟΝΟ για δακτυλογραφημένες σελίδες.

Αν θέλουν οι διαχειριστές ας μεταφέρουν τα μηνύματά σας, αν όχι δε με πειράζει προσωπικά.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Γιάννη πρόσεξε μήπως ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΒΟΥΔΟΥΡΗ. Αν δεν είναι ΣΟΡΥ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ, θα το διορθώσω όταν ανεβάσω τα επόμενα. Αν όμως κ ο Βουδούρης έτσι το έχει ας μη το αλλάξουμε.
Στην αρχή γράφω ότι κάνω ακριβής αντιγραφή, μαζί με τα λάθη. Ας το αφήσουμε έτσι και όταν κάνουν την επίσημη ψηφιοποίηση που λένε ας τα διορθώσουν.

Αν διαφωνείτε ας το συζητήσουμε και ότι αποφασίσουμε.

Επίσης, υπενθυμίζω ότι σύμφωνα με τους διαχειριστές ας μη γίνεται εδώ συζήτηση και επισημάνσεις αλλά στο άλλο θέμα της ενότητας "Αναστασιματάριο Α'", ας κρατήσουμε το παρόν θέμα ΜΟΝΟ για δακτυλογραφημένες σελίδες.

Αν θέλουν οι διαχειριστές ας μεταφέρουν τα μηνύματά σας, αν όχι δε με πειράζει προσωπικά.
Καλά, εγώ ρώτησα γιατί, εκτός από τη διόρθωση, ήθελα να το τροποποιήσω λίγο για μένα. Το κοίταξα, όμως, και πράγματι είναι λάθος της αντιγραφής και όχι του Βουδούρη. Δεν πειράζει, ξεφεύγουν αυτά! Ο δαίμων του τυπογραφείου που επιβουλεύεται αυτό το τόσο ωραίο μα και επίπονο έργο!:D
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Αυτές είναι οι επόμενες σελίδες, συνεχίζουμε με σελ. 151 - 180.

Κάποιο μέλος του φόρουμ μου επισήμανε ότι έχω κάνει πολλά ορθογραφικά λάθη. Μετά από την υπόδειξή του έλεγξα αυτά που είχα γράψει κ βρήκα 79 (εβδομήντα εννιά) λάθη!!! Ζητώ συγνώμη, τα διόρθωσα. Ας είναι καλά, είναι πολύ ενοχλητικό να βλέπεις πολλά λάθη.

Επ ευκαιρία, παρακαλώ αν κάποιος θέλει να βοηθήσει αλλά δε ξέρει/δε θέλει να δακτυλογραφήσει, μπορεί τουλάχιστον να ελέγχει ότι έχει γραφτεί και ας στέλνει μια λίστα με τα λάθη να τα διορθώσω, ευχαριστώ.

Με λίγη βοήθεια, ίσως το Αναστασιματάριο να είναι έτοιμο ως το Σεπτέμβριο....Οκτώβριο....κάπου εκεί τέλος πάντων.
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-150.doc
    2.5 MB · Views: 57
  • ΑΝΑΣΤ_Α_σελ 17-150.pdf
    1.3 MB · Views: 99

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Να και αυτές, συνεχίζουμε με 181 - 210
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-180.doc
    3.1 MB · Views: 59
  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-180.pdf
    1.5 MB · Views: 101

haris1963

παλαιότατο μέλος
Με λίγη βοήθεια, ίσως το Αναστασιματάριο να είναι έτοιμο ως το Σεπτέμβριο....Οκτώβριο....κάπου εκεί τέλος πάντων.

Ούτε να το σκέφτεσαι!! Με ένα ήχο το μήνα το τελειώνεις πριν το καλοκαίρι, Δάκη μου. Άντε δε βλέπεις πόσοι θα το πάρουν μαζί τους στις διακοπές; :D:D

Χαραλάμπης (Ζ...) :D
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ευτυχής αυτός που έχει καλό δάσκαλο...
Το (Ζ) που κολάει; (Ζ)υμεωνίδης;
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Και συνεχίζουμε με 211 - 240.
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-210.doc
    3.4 MB · Views: 51
  • ΑΝΑΣΤ_A_σελ 17-210.pdf
    1.8 MB · Views: 94

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Θα προσέξατε πιστεύω τη περίεργη διαρρύθμιση στα περιεχόμενα.

Εκεί που τελειώνουν ωραία και σχετικά συνοπτικά οι 4 κύριοι ήχοι σε πετάει ξανά πίσω σε έναν ξεγυρισμένο γ ήχο, με όλα τα ψαλτά του, + πλήρης κανόνας, +αργό ειρμό θ΄' ωδής, σε 2 παραλλαγές παρακαλώ, +δοξολογία, +κατανυκτικά του ήχου για τη περίοδο του τριωδίου, +μαρτυρικά του Σαββάτου, +(πάνω που νόμιζα ότι τελείωνε) κάτι άλλο, να δεις τι ήταν.....απόστιχα του Σαββάτου...κάτι τέτοιο.

Και ένας Θεός ξέρει τι έχει βάλει στο Β'τόμο. Δε κοιτάω....το αφήνω για έκπληξη. Τι να μπορείς να βάλεις σε 900 σελίδες αναστασιματάριο.....ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

Και ύστερα, έχεις και μερικούς να σου λένε: Άντε, σε ένα μήνα άνετα βγαίνει ο ένας ήχος. Μας δουλεύεις ω Διδάσκαλε;
Επ ευκαιρία, πείτε μου σας παρακαλώ ότι κάποιος θα διαβάσει όλα αυτά, να μην αισθάνομαι ότι ματαιοπονώ.
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Και ύστερα, έχεις και μερικούς να σου λένε: Άντε, σε ένα μήνα άνετα βγαίνει ο ένας ήχος. Μας δουλεύεις ω Διδάσκαλε;

Όσο μεγαλύτερη πρόκληση, τόσο μεγαλύτερο το επίτευγμα του ανδρός, ω Μαθητά!

Επ ευκαιρία, πείτε μου σας παρακαλώ ότι κάποιος θα διαβάσει όλα αυτά, να μην αισθάνομαι ότι ματαιοπονώ.

Αστειεύεσαι; Επιτελείς ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΕΡΓΟ. Ο Βουδούρης αναφέρεται από όλους τους παλιούς ως ο Φάρος στον οποίο οφείλουμε να ανατρέχουμε σε περιπτώσεις διχογνωμιών.

Τώρα βέβαια, το αν θα αναφέρεται το όνομά σου στην τελική έκδοση (ή αν τα γράμματα που θα αναγραφεί θα είναι του μισού μεγέθους από αυτά του επιμελητού της έκδοσης) θα πρέπει να ρωτήσεις τον κ. Διαχειριστή. ("...ω Διαχειριστά") :D:D

ΧΣ
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Τώρα βέβαια, το αν θα αναφέρεται το όνομά σου στην τελική έκδοση (ή αν τα γράμματα που θα αναγραφεί θα είναι του μισού μεγέθους από αυτά του επιμελητού της έκδοσης) θα πρέπει να ρωτήσεις τον κ. Διαχειριστή. ("...ω Διαχειριστά") :D:D

Επιμελητές είμαστε όλοι όσοι δουλεύουμε για να γίνει αυτή η δουλειά. Τώρα το μέγεθος της γραμματοσειράς του ονόματός σου θα εξαρτηθεί από το πόσα (πληκτρολογημένα φύλλα εννοείται :p) θα δώσεις :D
 
Top