Δίπτυχα 2011

athanasio

Νέο μέλος
Ναι, σωστά διαβάσατε... Μήπως έχει κάποιος σε pdf τα Δίπτυχα της Αποστολικής Διακονίας του 2011;
(Ρωτάω, διότι το Πάσχα και οι μέρες πριν από αυτό συμπίπτουν το 2022 και το 2011...)
 
Last edited:

athanasio

Νέο μέλος
Μόνον σέ κάποιες καθημερινές πρό Τριῳδίου.
Όντως, το Πάσχα του 2012 έχει μόλις μία μέρα διαφορά από το Πάσχα του 2023. Οπότε δεν επηρεάζονται πολλά αναγνώσματα, αν και δεν γνωρίζω καλά το Τυπικό των Αναγνωσμάτων...
 

athanasio

Νέο μέλος
Κατέβασα τα αρχεία από τον σύνδεσμο του π. Μαξίμου.
Τα ένωσα σε ένα pdf.
Έβαλα σελιδοδείκτες.
Τα εμπλούτισα και με άλλα στοιχεία και διακοσμητικά από άλλες χρονιές...

...και επισυνάπτω το αρχείο εδώ.

Υ.Γ.: το ανέβασα πάλι πριν λίγο με μία μικρή διόρθωση στη γραμματοσειρά του έτους (2011), ώστε να φαίνεται πιο... αυθεντικό!;)
 

Attachments

  • τυπικόν 2011 (2022).pdf
    12 MB · Views: 195
Last edited:

athanasio

Νέο μέλος
Εγώ πολλά πράγματα από το τυπικό δεν ξέρω, αλλά γιατί έχω την εντύπωση ότι μετά το Πάσχα δεν θα υπάρχει πρόβλημα;

Για φέτος όχι.
Αλλά αν πχ έπεφτε υπερβολικά νωρίς το Πάσχα το 2023, δεν θα έπρεπε να "κοπούν" αναγνώσματα μέχρι τη Σαρακοστή του 2023;

Θέλω να διαβάσω για το θέμα. Είναι αλήθεια ότι ποτέ μου δεν ασχολήθηκα ή διδάχθηκα κάτι σχετικό.
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Εγώ πολλά πράγματα από το τυπικό δεν ξέρω, αλλά γιατί έχω την εντύπωση ότι μετά το Πάσχα δεν θα υπάρχει πρόβλημα;

Το Πάσχα μηδενίζονται όλα. Και οι Ήχοι και τα Εωθινά αρχίζουν να επαναλαμβάνονται από την Α' Κυριακή μετά την Πεντηκοστήν, ήτοι των Αγίων Πάντων, όπου ο ήχος πάντα είναι πλ. δ', και το Εωθινόν το Α'.

Πίνακας Εωθινών και Ήχων των Κυριακών
ΤΟΕ, σ. 312-314.
 

athanasio

Νέο μέλος
Το Πάσχα μηδενίζονται όλα. Και οι Ήχοι και τα Εωθινά αρχίζουν να επαναλαμβάνονται από την Α' Κυριακή μετά την Πεντηκοστήν, ήτοι των Αγίων Πάντων, όπου ο ήχος πάντα είναι πλ. δ', και το Εωθινόν το Α'.

Πίνακας Εωθινών και Ήχων των Κυριακών
ΤΟΕ, σ. 312-314.

Αν υπήρχε θέμα, θα ήταν αλλού.

Διάβασα τώρα το Σύστημα του Τυπικού του πρωτ. Κων/νου Παπαγιάννη. Οι όποιες τροποποιήσεις στα Αναγνώσματα γίνονται από τις 15 Ιανουαρίου και εξής. Οπότε όντως δεν θα υπήρχαν τροποποιήσεις μέχρι το τέλος του 2022, όποια μέρα κι αν έπεφτε το Πάσχα του 2023.

Αν κάνω κάτι λάθος, διορθώστε με.
 
Top